czwartek, 30 czerwca 2016 11:03

Przedwakacyjna wycinka

 
Przedwakacyjna wycinka archiwum autora

Jeszcze czerwcowym rzutem na taśmę (ale ten czas leci, co nie?) spieszyć należy z dobrą radą dla tych, którzy mają coś do powiedzenia w mieście.

Tak się jakoś złożyło, że kilka dni temu na Rynku pojawił się autobus. Nie byle jaki, bo był to autokar z Niemiec, który zaparkował w poprzek osi widokowej na katedrę, blisko wylotu ul. Chrobrego. Podobno wcześniej miał także podjechać w to miejsce od strony ul. Łaskiego, Tumską aż na plac. Ot, autokar z turystami, jakich w sumie można oglądać setki w naszym mieście, choć w centrum raczej rzadko. Uwagę przykuwał fakt, że przy pojeździe stał patrol Straży Miejskiej i wypisywał blankiet. Złamał zakaz wjazdu dla pojazdów o określonej wadze. Zapomniałem dodać - autobus był pusty, wokół nikogo, a więc stał zaparkowany, a nie, że tylko wysadzał turystów. Tak przynajmniej powiedział znajomy, który przypadkiem siedział na miejskiej „plaży” i z piasku dostarczonego z budowy drogi ekspresowej S5 wydłubywał kamienie różnej wielkości. Od razu nasunęła się prosta myśl - skoro jest problem z parkowaniem autokarów na Rynku, to dlaczego nie zostanie tu wybudowana zatoczka dla nich wzorem teatru? Jest tyle drzew wokół do wycięcia - z każdej strony placu rosną! A może by tak wyrżnąć te przy deptaku, cofnąć ogródki piwne pod ściany i na jezdni, na bruku wymalować kopertę dla autobusów? Rok temu takie miejsca postojowe wykonano koło katedry, ale nie wiedzieć czemu, szybko je wyszorowano. Tymczasem turyści wysiadając na placu, musieli przejść przez ruchliwy fragment drogi, łączącej ul. Dąbrówki z ul. Farną. Nie ma tu pasów, ani sygnalizacji. Są progi zwalniające i strefa ruchu pieszego, ale gnieźnieńscy kierowcy uwielbiają tu lawirować pomiędzy przechodniami. Gdzież radny Masłowski, Maciejewski i wiceprezydent Grobelny? Niech się przejdą z walizką na kółkach kilka razy, a od razu będą kazali wycinać drzewa pod postój dla autobusów - nowe drzewa zasadzimy w Lesie Miejskim, przecież tam jest ich tak mało.

Niejako wracając do plaży wypełnionej piaskiem z kamieniami, albo raczej kamieniami uszczelnionymi piaskiem - ostrzegam iż podobna ziemia pojawić się ma (tak jak rok temu) na strefie rekreacji przy ul. Parkowej. Dzieci przed zabawą niech ubierają ochraniacze na kolana i łokcie - przestrzegajmy zasad BHP, gdyż w końcu to ziemia z budowy, a kamienie są dla wzmocnienia podbudowy drogi. Ta zgryźliwość to nie z uwagi na brak tematu, ale to raczej takie dobre rady - tylu ma do odpłacenia czynsz miastu, więc może taniej wyjdzie kupić sito i przesiać ten żwir? „Moje czepianie się wynika z pewnej formy dążenia do doskonałości wykonania” - ostatnio powiedział prywatnie jeden z radnych. Podzielam jego zdanie, także w powyższej kwestii. Również ze zgrzytem czytałem jakiś czas temu oficjalne pismo z jednego z naszych nowoczesnych biur parlamentarnych, mające być apelem o stanowisko, a którego treść nie była nawet wyjustowana. Inna sprawa, że apel oburzył samorządowców od lewa do prawa i to na każdym poziomie, a w samej treści został totalnie olany.

Na koniec coś bardziej przyjemnego - kilku Czytelników zwróciło uwagę na sterty pączków, piętrzących się na ostatniej sesji Rady Miasta. Zdradzimy tajemnicę iż jednemu z radnych urodził się syn (już wiadomo kto?). Wszystko więc w ramach prawdziwej kurtuazji towarzyskiej - pączki pojawiały się na komisjach, ale zagościły w znacznej ilości właśnie na ostatnich obradach (uprzedzamy: za darmo - radny stawiał!). Mając na uwadze zdrowie naszych działaczy, udało się sporządzić pewną statystykę - kto i jaki klub najwięcej tych pączków zjadł. Do pierwszej przerwy największym apetytem wykazali się radni klubu Samorządni oraz Platformy Obywatelskiej tudzież Niezależni. Od słodyczy stroniło prezydium przewodniczącego, choć po kilku godzinach ostatecznie kilka sztuk zniknęło z tacy. Do drugiej przerwy przy klubie Ziemi Gnieźnieńskiej - Gniezno XXI leżały jeszcze trzy pączki, jednak widząc iż ktoś liczy radnym ile zjedli, te w ciągu 5 minut zniknęły - czego to się nie zrobi, by zaistnieć w mediach, nie? Od słodyczy stronili włodarze - ani prezydent ani wiceprezydent nie tknęli nic, zapewne nie dla kondycji, ale dla zasady. A może w obawie przed...?

29 komentarzy

 • Link do komentarza Micio piątek, 02 września 2016 10:17 napisane przez Micio

  Nad jeziorem- ul spokojna trwa wycinka drzew i krzewów.

 • Link do komentarza szofer niedziela, 31 lipca 2016 16:31 napisane przez szofer

  Ixi i kierowca - nie wiadomo dlaczego w mieście na drogach miejskich jest wiele całkiem suchych drzew. Czekają na zimę, żeby było na podpałkę? A na Jasnej niedługo jedno z drzew się złamie. Oby komuś nie złamało karku.

 • Link do komentarza jajakoja niedziela, 31 lipca 2016 11:42 napisane przez jajakoja

  Krytycy budowy tego parkingu nie zauważają jakoś faktu, że jest on budowany także dla tych protestujących mieszkańców. Warto by sprawdzić, w jakiej odległości od swojego domu oni sami parkują swoje samochody. :-)

 • Link do komentarza kierowca niedziela, 10 lipca 2016 17:20 napisane przez kierowca

  Gdyby UM był zainteresowany to dzisiaj przejeżdżałem przez skrzyżowanie Kostrzewskiego z Piotrowskiego i tam nadal jest połamane duże drzewo (chyba wierzba) . Niezbyt estetycznie to wygląda.

 • Link do komentarza ixi wtorek, 05 lipca 2016 15:08 napisane przez ixi

  ci od tej zieleni czy czego tam oni są niech się lepiej zainteresują tym dużym połamanym drzewem w pobliżu ul. Kostrzewskiego bo to wygląda że od dłuższego czasu tak jest bo liście zwiędły i dziadowsko to wygląda a do tego stwarza zagrożenie jak przyjdzie ponowna wichura i zdmuchnie te konary na ulicę. W ogóle czy oni czy ktoś inny z tego miasta sprawdza rejony ulic czy coś nie wymaga interwencji ?

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 04 lipca 2016 09:49 napisane przez mieszkaniec

  Ja też nie widzę tych przepisowych 10,5 metra od nieruchomości na tym projekcie!

 • Link do komentarza kibol poniedziałek, 04 lipca 2016 08:07 napisane przez kibol

  Bogdanie - chyba chłop_z_Gniezna pododawał dobrze metry. Na tym planie: http://gniezno24.com/media/k2/galleries/7334/C1.jpg
  Licząc od kamienicy kawałek trawnika - szerokość 4m, plus chodnik 1,5m, plus jezdnia 5m - razem 10,5m do miejsc parkingowych.

 • Link do komentarza Bogdan niedziela, 03 lipca 2016 18:27 napisane przez Bogdan

  "chłopie z Gniezna" weź lupę i jeszcze raz zerknij na ten projekt. Tam nie ma żadnych 10,5 metra do miejsc postojowych mierząc od kamienicy!

 • Link do komentarza chłop_z_Gniezna niedziela, 03 lipca 2016 12:37 napisane przez chłop_z_Gniezna

  Zerkając na plan parkingu: http://gniezno24.com/gospodarka/item/7334-powstanie-parking-przy-ul-konikowo wychodzi na to, że odległości od budynków wynosić ma 10,5m więc niestety zmieścili się z wymiarem zgodnie z ustawą. Chyba, że coś źle odczytałem ... zerknijcie sami.

 • Link do komentarza pomocna dłoń sobota, 02 lipca 2016 22:38 napisane przez pomocna dłoń

  Ja tez chętnie pomogę mieszkańcom Wspólnoty w dochodzeniu swoich praw! Tam są przekraczane wszelkie normy, przepisy i paragrafy wielu ustaw! Kontakt przez Redakcję! Naprawdę, nie pozwólcie sobie szanowni mieszkańcy na taka samowolę urzędu!

 • Link do komentarza WMK2 sobota, 02 lipca 2016 22:25 napisane przez WMK2

  Bardzo dziękuję panom Zenkowi, Zydze i szoferowi za podpowiedź. Widząc wjeżdżające maszyny byliśmy przekonani, że wszystko dzieje się prawnie i poprawnie. Mam nadzieję że nasi mieszkańcy ockną się i zaczną myśleć o sobie i swoim bezpieczeństwie.Jeszcze raz dziękuję

 • Link do komentarza Zenek sobota, 02 lipca 2016 19:52 napisane przez Zenek

  Widziałem tę demolkę przy budowie parkingu na początku ul. Konikowo kawałek za dawnym WKU. Kogoś kto to wymyślił i dał zgodę na budowę, chyba naprawdę powaliło. Nowy parking można było pięknie wkomponować w rosnące tam drzewa! Nie trzeba było robić betonowej pustyni. Zmieściły by się trzy - cztery samochody mniej, ale rosły by piękne stare drzewa. Sam jak kilka lat temu budowałem dom to część fundamentów była kopana ręcznie, by koparką nie uszkodzić rosnących drzew, które ocalały i teraz pięknie rosną dając cieć i mikroklimat. Magistrat zafundował nam kolejny plac betonu! Niestety "beton" urzędniczy chcą rozlać na całe miasto.

 • Link do komentarza Zyga sobota, 02 lipca 2016 19:03 napisane przez Zyga

  Przejeżdżam codziennie ulicą Konikowo i nie wierzę, by prezydent zgotował taki los mieszkańcom tej kamienicy budując wbrew zdrowemu rozsądkowi i przede wszystkim wbrew przepisom parking pod ich oknami. Przepisy wyraźnie mówią i je zacytuję:
  Usytuowanie miejsc parkingowych określone jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690 ze zm.).
  Odległość parkingu dla samochodów osobowych (wydzielonych lub zadaszonych miejsc postojowych oraz otwartych garaży wielopoziomowych) od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym lub budynku zamieszkania zbiorowego zależy od ilości stanowisk.
  Odległość ta nie może być mniejsza niż:
  • 7 m - w przypadku 4 stanowisk postojowych,
  • 10 m - w przypadku 5 do 60 stanowisk postojowych,
  • 20 m - w przypadku większej liczby stanowisk.

  Z tego przepisu wynika, że odliczając te przepisowe 10 metrów od budynku i co najmniej 4 metry na chodnik od strony ulicy, to na parkowanie zostanie naprawdę niewiele miejsca, a tu powycinali tyle ładnej zieleni! Nie potrafili przez lata uporządkować terenu, to teraz się zabrali za naruszanie praw mieszkańców. No i uwaga, przepis dotyczy tylko samochodów osobowych. Zaparkowanie tam jakiegokolwiek autobusu będzie absolutnie bezprawne!
  Mieszkańcom tej wspólnoty i tego budynku obok radzę już w poniedziałek złożyć pismo w tej sprawie do prezydenta, do radnych i także do starosty, bo ten parking, choć może plac jest miasta, to ulica należy do powiatu!

 • Link do komentarza szofer sobota, 02 lipca 2016 18:44 napisane przez szofer

  Z przepisów: "Odległość wydzielonych miejsc postojowych, dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, a także od placu zabaw i boiska dla
  dzieci i młodzieży, nie może być mniejsza niż: 7 m ­ w przypadku do 4
  stanowisk włącznie, 10 m ­ w przypadku od 5 do 60 stanowisk włącznie oraz
  20 m ­ w przypadku większej liczby stanowisk."
  Jak z powyższego wynika, ten parking nie spełnia podstawowych norm, ponieważ od okien budynku wielomieszkaniowego musi być odległość 10 metrów!!! Radzimy mieszkańcom zatrzymać tę niemądrą przebudowę, a kosztami nowych zasadzeń zieleni obciążyć projektanta tego parkingu. No, chyba, ze chcecie Państwo dusić się latem przy otwartych oknach w spalinach!

 • Link do komentarza lokatorka WMK2 sobota, 02 lipca 2016 18:42 napisane przez lokatorka WMK2

  cd.wycinka drzew ul.Konikowo ; z ubolewaniem przyznaję , że Włodarze naszego miasta mają w tzw. głębokim poszanowaniu zwykłych mieszkańców miasta. ludzkim gestem byłoby odwiedzić zainteresowanych mieszkańców dwóch domów prz ul Konikowo i narożnik Pocztowa i przeprowadzić konsultację w tej sprawie!!!!!!!!! nikt nie pomyślał,że zaprojektowany przed kamienicą pas zieleni zabierze nam drogę dojazdową do kamienic i zarazem do wsypowych okienek piwnicznych!!!!!!!! Ponadto chcę zwrócić uwagę, że jak tylko pamiętam , nigdy nie było gospodarza tego terenu !!!!!!!sami posadziliśmy nieuporządkowaną zieleń, sami kładliśmy chodnik by nie chodzić po błocie ,sami łataliśmy dziury w pseudo asfalcie

 • Link do komentarza szofer sobota, 02 lipca 2016 16:50 napisane przez szofer

  No ta ja podpowiadam mieszkańcom, że są restrykcyjne przepisy dotyczące lokowania parkingów przy domach mieszkalnych i radzę się zapoznać i nie pozwolić sobie na bezprawie. Jak poszukam w necie, to poinformuję.

 • Link do komentarza WMK2 sobota, 02 lipca 2016 14:18 napisane przez WMK2

  odp. do "szofer" - Mieszkańcy WMK2 nic na to, ponieważ nikt ich o to nie pytał . Projekt i wszelkie informacje podobno były w Urzędzie Miejskim, a kto ze starszych osób, które tu mieszkają biega po urzędach, lub serfuje po internecie. Nawet drobnej wzmianki na tablicy ogłoszeń nie było.
  Stało się faktem jak ciężki sprzęt wjechał i zaczął demolkę. Zapewniam pana, że każdy z mieszkańców wolałby cieszyć się zielenią /chociaż nieuporządkowaną/, niż wąchać spaliny pracujących maszyn, a potem parkujących samochodów. Pozdrawiam

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 02 lipca 2016 12:52 napisane przez mieszkaniec

  Super tekst. Dziękuje Rafale miło pana zawsze poczytać. Z wyrazami szacunku. Tak trzymać i patrzeć na ręce i słowa tej nieudolnej władzy.

 • Link do komentarza szofer sobota, 02 lipca 2016 10:24 napisane przez szofer

  Na ul. Konikowo powstaje kolejny asfaltowy parking! Miasto zwariowało, auta mająwiększe prawa, niż ludzie! Tam należało uporządkować zieleń i doprowadzić do złagodzenia niebezpiecznego łuku, a oni jeszcze pakują tam parking, z którego wyjazd będzie wielkim niebezpieczeństwem! A co na to mieszkańcy Wspólnoty ul. Konikowo nr 2, której w świetle chyba bezprawia urządza się pod oknami taką spalinową jatkę???

 • Link do komentarza z miasta sobota, 02 lipca 2016 07:18 napisane przez z miasta

  Oczywiście że brak jednego drzewa świata nie zmieni ale później jeszcze jedno drzewo i jeszcze jedno. Jaki wpływ mają drzewa - lasy na warunki klimatyczne nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Drzewa - lasy transpirują wielkie ilości wody i tym samym podnoszą wilgotność powietrza. Także stosunki cieplne pozostają pod wpływem lasu; w okolicach zalesionych ekstremy temperatur są mniejsze niż na przestrzeniach otwartych. Lasy w Powiecie Gnieźnieńskim zajmują około 14,3% powierzchni (w Wielkopolsce 25,8%), miasto Gniezno około 12%. To że poziom wód gruntowych nieustannie się obniża zauważyłem w mojej studni . Tak więc gratuluję naszym władzom pomysłów w zakresie usuwania drzew w mieście a nie usuwania samochodów z centrum.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane