Jesteś tutaj:Blogi O potrzebie nowego typu Polaka
czwartek, 20 lutego 2014 09:11

O potrzebie nowego typu Polaka

 
Marcin Tomczak Marcin Tomczak fot. arch. autora

Dziesiątki lat demoralizującego ustroju zrodziły owoce, którymi Polska truje się do dziś. Komunizm, czy jak niektórzy wolą – socjalizm, to ustrój który zmienił zupełnie Polaka pod względem społecznym.

Miejsce dbania o dobro wspólne, dobro społeczeństwa i kraju zastąpiła służalczość, chciwość i egoizm w walce o przetrwanie w narzuconym ustroju. Wystarczyło być posłusznym, zapisać się do partii by wieść w miarę spokojne życie. Takich właśnie niewolników i sługusów ten system kształtował. Owe nastawienie dużej części naszego społeczeństwa w połączeniu ze zmianą ustrojową i wprowadzeniem kapitalizmu musiało przynieść fatalne skutki.

Oto Polak, egoista, z wypaczonymi przez komunizm normami moralnymi,  może zarobić bardzo dużo pieniędzy. Wystarczy tylko trochę oleju w głowie i nieco nieuczciwości. Taka sytuacja odbija się oczywiście nie tylko na przeciętnej osobie, która chce rozkręcić biznes, ale w jeszcze większej mierze na politykach. Nie czas teraz by wchodzić w nadmierne szczegóły, ale o złodziejstwie polityków i biurokracji można przekonać się analizując wiele przykładów, choćby dzieje Romana Kluski i jego firmy „Optimus”.

Wychowane w socjalizmie społeczeństwo dostało w swe ręce kapitalizm i zbrukało go podłymi układami i przekrętami. Mniejszość bardzo bogatych mogła spokojnie spoglądać jak w wyścigu szczurów walczy o codzienny byt większość biednych. Gdzież zatem podział się ideał człowieka społecznego, którym kierują wartości moralne i troska o dobro drugiej osoby? No cóż, obecnie brzmi to jak utopia, ale przed wojną, czy jeszcze wcześniej, w okresie zaborów, taki był właśnie etos Polaka. Ba, taki szczególnie był etos Wielkopolanina! Ktoś, kto był bogatym przedsiębiorcą i nie był działaczem społecznym, był w mniejszości.

Normalnym było myślenie: mam wiele, mam więcej niż potrzebuje, więc mogę podzielić się z innymi by dźwignąć mój kraj ku lepszemu bytowi, a zatem ku lepszemu bytowi dla mnie i dla moich dzieci. Zważając na obecną rzeczywistość zabrzmi to groteskowo, ale można śmiało wysunąć wniosek, że dawni politycy nie szli do polityki dla pieniędzy. Dziś wydaje się to oczywiście nieprawdopodobną wręcz utopią. Wystarczy zresztą porównać sylwetki polityków II RP z naszymi obecnymi miłościwie nam panującymi możnowładcami. Porównując można zadać sobie pytanie: co zrodziło tak wiele przemiany w postawach Polaków? No, odpowiedź jest jasna: pół wieku demoralizującego komunizmu. Wysnuć można także wniosek, że państwo, które propaguje moralne wartości, wpływa bardzo mocno na obywatela i pozwala na pozytywne funkcjonowanie społeczeństwa. Cóż więc teraz? Jesteśmy na zawsze pogrzebani? Nie.

Na szczęście podły okres komunizmu się skończył, miejsce indoktrynacji komunistycznej zajęła indoktrynacja kosmopolityczno-liberalna, ale jej zasięg i możliwości oddziaływania są ograniczone przez rozwój dostępu do informacji znajdujących się poza linią propagandy. Wykraczając właśnie poza tę linię w Polsce rodzą się umysły myślące. Jest ich coraz więcej. To nowe pokolenie, które nie jest wychowane w PRL-u  i odnajduje swoją tożsamość. To do nas należy odbudowanie postawy Polaka-społecznika. To do nas należy dbanie o społeczeństwo, nie o własne korzyści. To my musimy działać, by położyć kres złodziejstwu i układom.

Od dziesiątek lat w Polsce do polityki nie szła grupa ludzi z tak czystymi sercami, jak obecnie. Coraz więcej jest osób, dla których polityka nie jest celem samym w sobie, a środkiem do zmian, zmian pozytywnych i koniecznych. Państwo Polskie zaciągając kolejne kredyty i przedkładając przepisy wynikające z obcego nadania nad własną konstytucję, zmierza ku upadkowi. Lecz to my to państwo podźwigniemy. Nie ma w nas mentalności socjalistycznej. Część z nas, młodych, ulega oczywiście ułudzie i chowa się w kosmopolitycznym płaszczyku twierdząc, że wszystko jej się należy. Ale oni chcą jak najszybciej z Polski wyjechać, bo się kraju swojego wstydzą, a swojego rozumu nie mają. Natury jednak nie da się oszukać. Nie wszyscy, którzy wyjeżdżają znajdują swoje miejsce zagranicą ze względów społecznych, czy wręcz emocjonalnych. Tu nie ma rodziny, tu nie ma znajomych, tu jest zupełnie inny klimat.

Warto zwrócić uwagę na ośrodki polonijne za granicą, które organizują różne patriotyczne akcje, ba, działają nawet często nie tylko patriotycznie, a wręcz narodowo. Jeżeli chcemy zapewnić naszemu krajowi przyszłość, to musimy dbać o nasz naród. Dostrzec można już  postawy ludzi, którzy realizują swoje marzenia, swoją karierę, ale nie zapominają przy tym o tych, którym powodzi się gorzej. Naprawdę nie trzeba wiele. Nie wstydźmy się zarabiać, można zarabiać nawet więcej od innych mając czyste sumienie. Trzeba tylko pomagać innym, być organicznikiem. Trzeba odnaleźć gdzieś zapomniane słowa Karola Marcinkowskiego, czy Karola Libelta. No, nie zapominajmy także o postawie Bolesława Kasprowicza, który był tak bliski naszemu miastu. Ale wywód ten zakończę słowami Karola Libelta właśnie: 

„Obojętność człowieka dla człowieka jest tylko wypaczeniem przyrodzonej ustawy przez nienaturalność albo form społecznych, albo wychowania”.

25 komentarzy

 • Link do komentarza wnuczka poniedziałek, 24 lutego 2014 00:27 napisane przez wnuczka

  babciu, coś ci się na stare lata kręci. jaki to typowy........? I może jasniej o czym babcia tak naprawdę chce napisać?

 • Link do komentarza babcia niedziela, 23 lutego 2014 18:54 napisane przez babcia

  Po komentarzach jaki tu widać można stwierdzić jedno Pan Marcin Tomczak to typowy im mniej się będzie o nim pisać tym szybciej zniknie z sceny i będzie spokojnie w mieście reszta to obrońcy czerwonych co chcą mu spuścić manto. Wpuścić ich wszystkich do klatki niech się nawalają. ;)

 • Link do komentarza emalia niedziela, 23 lutego 2014 16:07 napisane przez emalia

  @Zocha - wystarczy, by wszyscy obrońcy czerwonych obejrzeli film Soviet Story. Jest w internecie. Film zrobiony przez Finów z funduszy europejskich, zeby nie było, ze jest stronniczy. I każdy, kto nie jest z tych komunistycznych pociotków jeszcze lemingiem dowie sie z tego filmu, ze to Niemcy jeżdzili po nauki do Sowietów, jak organizować obozy, jak niszczyć narody, jak unicestwiać społeczeństwa. Najlepszymi nauczycielami w dziedzinie morderstw to własnie Rosjanie. A ich i tych gnieźnieńskich obrońców relktów komunistycznych guru Stalin zagłodził blisko 10 milionów ludzi. Czy gnieźnieńscy działacze, wierni towarzysze z PZPR naprawdę są tak niewydolni umysłowo, że tego nie wiedzą?

 • Link do komentarza zocha niedziela, 23 lutego 2014 13:51 napisane przez zocha

  Dziś wielki dzień zwycięstwa. Drżyjcie komuszki, jak na Ukrainie padły pomniki bandyty Lenina to i w Polsce padną tablice i pomniki ku czci sowieckich oprawców. Komunizm i niemiecki hitlerowski faszyzm to najbardziej zbrodnicze systemy w dziejach świata. Nie wolno o tym zapomnieć KOMUNIZM = HITLERYZM

 • Link do komentarza wilk niedziela, 23 lutego 2014 02:12 napisane przez wilk

  Autorze ,nie przejmować się komentami komuszych pociotków!!! Wielu z nich pewno nie pamięta,albo się WSTYDZI DZIŚ,że ich ojcowie płakali po śmierci Stalina i na znak żałoby nosili czarne opaski na ramionach po ulicach Pierwszej Stolicy!!!!!Można było wtedy poznać kto jest kto......znane są z imienia i nazwiska , krótko przedtem planowali POSTAWIĆ POMNIK OJCOWI POKOJU ,na przeciwko Poczty,gdzie dziś stoi pomnik św. Wojciecha !!!!! Na szczęście OJCIEC POKOJU..... ze szczęścia....... odszedł w do piekła ,bo przypuszczam,że pomnik postawiony wtedy,ostałby się do dziś,a delegacje tych pociotków składałby co roku 21 stycznia wiązanki !!!!

 • Link do komentarza Jakub niedziela, 23 lutego 2014 01:01 napisane przez Jakub

  @gnieźnianin, wypowiadaj się w swoim imieniu, a nigdy nie moim i moich znajomych gnieźnian, których jest wielu. To po pierwsze. Po drugie nie znam blogera, nie jest moim kumplem i bedę tak długo i duzo pisał, dopóki mam na to ochotę, Nikt do mnie nie wydzwania, każdy jak widać sądzi wg siebie. Po trzecie jest demokracja i każdy ma prawo do demonstracji, a bezpieczeństwo zapewnić muszą słuzby do tego powołane. Sfrustrowany nie jestem, to raczej ty masz problem ze sobą. Nadzieja, ze jest Was coraz mniej.

 • Link do komentarza MW niedziela, 23 lutego 2014 00:13 napisane przez MW

  @gnieznianin, autor felietonu nie trzyma z kibolami i nie, że widać to po marszach. Po pierwsze, marsz był jeden i to nie we wszystkim udany. Po drugie - przyszedł tam każdy kto chciał. Owszem, pojawili się też kibole i głównie oni są odpowiedzialni za cały syf - petardy, nieplanowane okrzyki etc.
  Pozdrawiam

 • Link do komentarza gnieznianin sobota, 22 lutego 2014 00:52 napisane przez gnieznianin

  Jakub jak widze kolega z megafonem dzwoni po kumplach zeby komenty wstawiali. No coz jak argumentow brak. Powiem inaczej to moze zrozumiesz przy nastepnym marszu jak komus sie cos stanie to on bedzie odpowiadal jako organizator i prowokator bo jak widac to tylko to umiecie prowokowac i zastraszac. My jako mieszkancy Gniezna nie pozwolimy zebyscie podzielili to miasto oraz jego mieszkancow. Pograjcie sobie lepiej w gry na kompie i tam wyladujcie swoja frustracje :-) pozdrawiam

 • Link do komentarza Jakub sobota, 22 lutego 2014 00:32 napisane przez Jakub

  @gnieźnianin, pouczaj swoje dzieci i tych, co Ciebie chcą może słuchać i nie zasmiecaj tego forum. Zazdrość o młody wiek blogera odbiera Tobie rozum.

 • Link do komentarza gnieźnianin piątek, 21 lutego 2014 23:49 napisane przez gnieźnianin

  Człowieku bez matury budzenie agresji i niechęci między mieszkańcami nazywasz "szerzeniem patriotyzmu w naszym mieście i pomaganiu społeczeństwu" może już dawno nikt Tobie nie powiedział że najwyższym dobrem jest pokój. Ale TY oczywiście rozumiesz to inaczej tak właśnie powstają bojówki i dyktatorzy. Na początku podszywają się pod Ideę tak jak Ty to robisz a następnie jak ktoś ma inne zdanie zostaje pobity. Ty już trzymasz z kibolami i było to ewidentnie widać po marszach jakie organizowałeś, wystarczy zobaczyć foty na gnieźnieńskich portalach. Doucz się człowieku z bojowymi aspiracjami a następnie pouczaj innych. Rozumiem masz małą samoocenę i czymś próbujesz to nadrobić. Pograj lepiej w piłkę. I noszenie przez Ciebie munduru to hańba więc go nie zakładaj. I powtórzę jeszcze raz pokój to największe dobro jak widać Ty tego nigdy nie zrozumiesz....

 • Link do komentarza Marcin Tomczak piątek, 21 lutego 2014 22:28 napisane przez Marcin Tomczak

  Ech, ludzie... Waszym jedynym argumentem jest to, że jestem młody? Gdzie tu widzicie nawoływanie do wojny polsko-polskiej? Ja piszę o postawach społecznych, o tym, że Polak powinien Polakowi pomagać, o tym, by nasz naród dbał o wspólne dobro a wy o wojnie między Polakami? Wojna jest zjawiskiem strasznym i w żadnym razie do niej nie nawołuję. Wojny w XX wieku przyniosły wypaczenie ludzkiej natury, wraz z rozwojem technologicznym stały się zupełnie nienaturalnym stanem, który prowadzi do destrukcji fizycznej i moralnej. Gdzież z resztą takie nawoływania zobaczyliście? To, że według mnie państwo zmierza w złym kierunku nie znaczy, że głoszę tu potrzebę rewolucji. Wy, tacy dojrzali i mądrzy nie potraficie nawet zinterpretować i zrozumieć prostego tekstu, który został napisany przez młodziana mającego mleko pod nosem? Oj, to chyba nie najlepiej o was świadczy.
  Nawiązując do II Rzeczpospolitej chodziło mi o ukazanie właśnie społeczeństwa obywatelskiego i ludzi, którzy pomagają sobie nawzajem.
  Właśnie... Ja mówię: Polaku, skoro masz więcej niż potrzebujesz, pomóż innym Polakom, którzy tego nie mają, a Wy interpretujecie: wojna polsko-polska! Można więc stwierdzić że:
  a) myślicie że bezmyślnym jazgotem spowodujecie we mnie poczucie rezygnacji
  b) boicie się, że w Gnieźnie jest taki ktoś, kto choć nigdy nie mówił o tym że ma jakiekolwiek aspiracje polityczne, to jednak zagrozi on politycznym układom w naszym mieście.
  Ja od siebie napiszę jeszcze, że na co dzień zajmuję się szerzeniem patriotyzmu w naszym mieście i pomaganiu społeczeństwu. Poświęcam się temu mimo, iż mam na głowie maturę i wiele innych zajęć. Ale składam ofiarę społeczeństwu. Pewnie właśnie dlatego tak mnie nienawidzicie. Człowiekowi nikczemnemu ciężko jest uwierzyć że ktoś może być uczciwy i taki człowiek chce uczciwego zniszczyć.

 • Link do komentarza antykomuch piątek, 21 lutego 2014 15:58 napisane przez antykomuch

  Do Pana Marcina Tomczaka

  Panie Marcinie, proszę sie nie przejmować nieprzychylnymi komentarzami. Komuchy boją się, że stracą wpływy i starają się Pana i innych młodych ludzi zniechęcić do takiej aktywności. Jednak my was komuchy zidentyfikujemy i postawimy w stan oskarżenia zgodnie z obowiązującym prawem za działalność na szkodę Polski. Tak, tak komuchy strach wam w oczy zagląda. Ale to dobrze, że się boicie. To cieszy.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 21 lutego 2014 11:17 napisane przez mieszkaniec

  Dziecko się filmów na oglądało i rewolucje chce tworzyć. Debilu Ukrainy się Tobie i twoim kolegom zachciewa to na Majdan i kulki przyjmować. My chcemy spokoju w tym mieście a nie narwańców co do polityki się pchają wszelkimi sposobami. Mleko masz jeszcze pod nosem za naukę się bierz.

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 21 lutego 2014 08:33 napisane przez czytelnik

  Drogi kabaczku666
  Jeżeli próbujesz zdyskredytować Pana Marcina ze względu na wiek to jest to co najmniej niegrzeczne. Gdyby zniżyć się do Twojego poziomu kabaczku666 to można by odbić piłeczkę, i powiedzieć:
  Lepiej być młodym niedoświadczonym, za to pełnym patriotycznego zapału człowiekiem niż stojącym nad grobem starym, zgrzybiałym, zacietrzewionym i mającym być może krew na rękach komuchem.
  Z ukłonami dla kabaczka666
  Zdecydowanie starszy niż felietonista czytelnik

 • Link do komentarza Diamondback piątek, 21 lutego 2014 00:52 napisane przez Diamondback

  "Od dziesiątek lat w Polsce do polityki nie szła grupa ludzi z tak czystymi sercami, jak obecnie."
  Panie Marcinie! Niechże mnie Pan nie rozśmiesza.
  Jeżeli pisze Pan o demoralizacji społeczeństwa pięćdziesięcioletnim władztwem komuny, to po kiego grzyba upodabniać się do stalinowskich agitatorów takimi reklamami?
  Oni też mieli czyste serca, patriotyczną pieśń na ustach i nawet biało - czerwone szturmówki nad głowami.
  Byli ponadto święcie przekonani że służą dobrej sprawie.
  Świat polityki okresu międzywojnia był takim bagnem, że ten dzisiejszy, to przy nim jedynie piaskownica dla dzieci z nieco śmierdzącym piaskiem.
  W drugiej Rzeczpospolitej były takie enklawy skrajnej nędzy, że nie jest Pan w stanie nawet wyobrazić sobie jej wyglądu.

  Jednak pomimo tej beznadziei na górze i sromoty na dole, Polskie Koleje Państwowe były najbardziej punktualnymi i najczystszymi, pośród wszystkich kolei w Europie a polskie transatlantyki (tak - były takie!) słynęły z absolutnie perfekcyjnej obsługi pasażerów.
  Na dodatek, niemal każdy polski produkt był synonimem najwyższej trwałości i jakości wykonania, gdyż powszechnie uważano, że biednego w sumie narodu zwyczajnie nie stać na kupowanie tandety.
  Nawet licencyjne, Polskie Fiaty 508, dopiero wtedy zaczęły dobrze się sprzedawać, gdy były już całkowicie polskim produktem.

  Jak Pan wytłumaczy ten paradoks, Panie Marcinie?

  Może warto by dodać, że druga Rzeczpospolita miała jeszcze coś.
  Miała prawdziwie obywatelskie społeczeństwo, czego niestety nie można powiedzieć o dzisiejszym, złożonym z luźnej masy podsiębiernych jednostek.

  I może właśnie w tym zjawisku należałoby szukać skutków pięćdziesięcioletniego okresu demoralizacji społeczeństwa niepodzielnym władztwem komuny.

 • Link do komentarza senior piątek, 21 lutego 2014 00:09 napisane przez senior

  @kabaczek - kup sobie podręcznik dobrego wychowania, a @ Mirosław spadaj na Kubę, albo do Korei Północnej. Tam jest jeszcze twój wymarzony ustrój.

 • Link do komentarza Mirosław czwartek, 20 lutego 2014 22:45 napisane przez Mirosław

  Co jak co, ale ten nasz "wspaniały" system, w którym żyjemy powoduje taką degrengoladę społeczeństwa. W kapitalizmie każdy dąży tylko do osiągnięcia jak największych zysków przy jak najmniejszych stratach w postaci m.in. pensji dla pracowników. Teraz harujemy nawet po 12 godzin, by wiązać koniec z końcem, a pracodawcy i tak zrównują nas do poziomu robaków. To ten system powoduje rozbicie więzów rodzinnych, zwiększa tempo życia, powoduje zanik normalnych odruchów i emocji człowieka. Postępuje znieczulica i brak empatii. Przed 89tym życie było zgoła inne. Nie było tylu rozwodów, rozbitych rodzin, pedalstwa, chamstwa i nienawiści Polaka do Polaka. Bo każdy był równy i każdy był tak samo ważny. Niezależnie od statusu społecznego czy ekonomicznego. To był dla mnie lepszy świat, niż ten. Oczywiście nie było samych plusów, bo też władza dawała nam w kość, ale to co jest teraz to jest jeszcze gorsze. Nie o taką Polskę walczyli nasi rodzice i my...

 • Link do komentarza kabaczek666 czwartek, 20 lutego 2014 21:50 napisane przez kabaczek666

  dzieciaku drogi, mam wrażenie że chętnie być powalczył ale jeszcze nie wiesz i właściwie nie masz z kim. Pamiętaj że to przez narwańców wybuchają wojny, więc jeśli chcesz uczynić ten kraj lepszym, to zdejmij ten stary mundur i idź do kościoła dziękować Bogu za to że nie musisz go nosić.
  ps: a jeszcze jedno: mleko masz pod nosem

 • Link do komentarza emalia czwartek, 20 lutego 2014 21:47 napisane przez emalia

  @ polityk @ Mikołaj @ yy - to do Was, o ile nie jesteście jedną i tą sama osobą. Mikołaju, pytasz, czy my (Polacy) nie mamy innych problemów? A jakich problemów,? Nie rozumiesz, że nasz byt i dobrobyt zależy własnie od POLITYKI! Pozwalaj dalej na kłamstwa w podręcznikach szkolnych, na czczenie najeźdzców, na dziesiątki lat okupadci sowieckiej w rzekomo niepodległej Polsce, na skrytobójcze morderstwa do lat osiemdziesiątych, na niewyjasnione samobójstwa do dzisiaj, na kłamstwa obecnej władzy uwikłanej często w tamte układy, na brak lustracji. To wszystko niesie niewyobrażalną korupcję, okradanie nas, Polaków przez Polaków, niewypowiedzianą biedę milionów ludzi, gigantyczne bezrobocie, zapaść służby zdrowia, itd. Gdybyście chcieli prawdy a nie Owsiaka, Lisa. Olejnikowej i ich przyjaciół z kręgów obecenj władzy, to może otworzyłyby się Wam oczy. A jeżeli uważacie, ze walka o prawdę i o sprawiedliwość ludzką jest niepotrzebna, to jesteście tak samo zdrajcami ojczyczny, jak oni.

 • Link do komentarza antykomuna czwartek, 20 lutego 2014 14:02 napisane przez antykomuna

  Do yy

  Na tym filmie widać jak demonstranci w Kijowie "zabijają" milicjantów.

  Otrząśnij się yy - jeżeli nie rozumiesz że Polsce potrzebna jest strefa buforowa od Sowieckiej Putinowskiej Rosji, to żal mi ciebie. Już w latach 20 XX wieku Piłsudski chciał stworzyć kordon bezpieczeństwa z niepodległych państw Ukrainy i Białorusi, który byłby najlepszą gwarancją bezpieczeństwa naszej wschodniej granicy. Zarzut o brak znajomości historii jest co nieco nieuzasadniony, gdyż jestem z wykształcenia historykiem. Pozdrawiam yy i obiecuję modlitwę za Ciebie o Twój powrót do równowagi....

  http://vod.gazetapolska.pl/6302-kalasznikowy-i-snajperzy-w-kijowie-rozstrzygajacy-dowod

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Ostatnio dodane