wtorek, 24 stycznia 2017 10:09

Kogo tu się bać?

 
Kogo tu się bać? archiwum autora

Awaria ciepłociągu PEC? Awaria rurociągu i wyłączenie wody w całym mieście? Radni miejscy przewidzieli więcej takich zdarzeń.

Przed tygodniem działacze spotkali się na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego. Temat? Przygotowanie miasta do kataklizmów typu "nawałnice deszczowe, wichury, zatrucia wody". Zabrakło jeszcze: trzęsienia ziemi, powodzie, lawiny i plagi egipskie. 

W trakcie komisji radni zajęli się dość poważnym, ale delikatnym tematem. Poważnym, wszak chodzi tu o bezpieczeństwo mieszkańców. Delikatnym, gdyż w ferworze dyskusji zaczęli snuć takie scenariusze, że kierownicy i dyrektorzy jednostek odpowiedzialnych za sytuacje kryzysowe aż za głowę w myślach się łapali, skąd takie pomysły u naszych rajców. I co? No i stało się. Radni w środę dyskutowali o hipotetycznej dużej awarii ciepłociągu, a już w czwartek rano PEC wyłączył ciepłą wodę i ogrzewanie w całym mieście! Mało? To jedziemy dalej. Pobocznie od tematu zatrucia wody, pojawiło się pytanie, co by było, gdyby wyłączono wodę dla większej części miasta. No i w poniedziałek 23 stycznia wodę wyłączono w całym mieście na cały wieczór. Kto to odczuł? Wiadomo, że wszyscy. Nawet prezydent, który jakoś milcząco się na swoim profilu społecznościowym zachował - być może dziura w ziemi jest mało fotogeniczna. 

Po awarii ciepłociągu, na kolejnej z komisji wiceprezydent Jarosław Grobelny chwalił PEC, że tak szybko usunął awarię. Ciekawe, czy pochwaliłby teraz PWiK, któremu zajęło to 27 godzin. Nie musi! Zrobi to Towarzystwo Miłośników Gniezna, które wręczy "wodociągom" nagrodę Przedsiębiorstwa i Instytucji Roku. Podobno wcale nie chodzi o tę awarię, tylko coroczne podwyżki cen za wodę. Zabawnie? To teraz trochę poważniej.

Po wspomnianej komisji jeden z urzędników obecnych na posiedzeniu zadzwonił do mnie i zapytał się, czy radni chcieli wykrakać jakąś tragedię. Otóż Szanowni Państwo, co powyżej, to jeszcze nic! Radni w trakcie komisji przedstawili jeszcze kilka scenariuszy zdarzeń. Poza wspomnianym zatruciem wody, była jeszcze eksplozja ciężarówki (tudzież wyciek ze skażeniem) na skrzyżowaniu Poznańskiej i Kłeckoskiej, eksplozja cysterny kolejowej, a także zabezpieczenie na wypadek skażenia radioaktywnego! Co więcej, radni pytali się także o schrony na terenie miasta, których w zasadzie nie ma. Jest się czego bać? Wydaje się, że tak. Pytanie czego - powyższych scenariuszy czy samych radnych?

6 komentarzy

 • Link do komentarza miejscowy czwartek, 26 stycznia 2017 11:11 napisane przez miejscowy

  No to posypały się pewnie nagany. Nie za awarię, bo to całkiem normalne, ale za niesamowity bałagan komunikacyjny i za to, że nikt z odpowiedzialnych za ten stan rzeczy nie potrafił zareagować w porę. Przeproszenie jako mieszkaniec przyjmuję, ale niechbto będzie nauczką na przyszłość, że komunikacja z klientami, którzy przecież utrzymują tę spółkę jest najważniejsza.

 • Link do komentarza omen wtorek, 24 stycznia 2017 17:52 napisane przez omen

  Hehehe, dobry komentarz do całej sprawy. Jak tylko pomyślę, co może jeszcze siedzieć w głowach niektórych radnych, to faktycznie strach o to miasto:)))))))

 • Link do komentarza szofer wtorek, 24 stycznia 2017 14:24 napisane przez szofer

  Sprawdzianem sprawności komisji pani radnej Krzyminskiej będzie zwołanie w trybie pilnym nadzwyczajnego posiedzenia komisji, omówienie niedociągnięć i opracowanie metody postępowania w przypadku powtórzenia się podobnego wodnego czy innego kataklizmu, który spowodował dramatyczne skutki komunikacyjne, nad którymi nikt nie panował.

 • Link do komentarza tutejszy wtorek, 24 stycznia 2017 11:18 napisane przez tutejszy

  A ja się boje tej komisji, która wykrakała takie kataklizmy i boje się, co będzie dalej, bo z opisu wynika, że nic nie ustaliła. Pan Janusz Waldemar uspokajał, że w razie awarii wodociągu wszystko będzie OK, a jak było, to chyba widział. I dlaczego przewodnicząca komisji nie wyciągnęła żadnych wniosków? Może teraz w trybie natychmiastowym zrobić kolejna komisję i z wczorajszego doświadczenia opracować jakieś konkretne postulaty dla poszczególnych służb. Od tego chyba jest komisja, żeby zwracała uwagę na to, czego odpowiedzialne za to służby nie zauważyły! I od wytknięcia błędów wszystkim po kolei.

 • Link do komentarza runner wtorek, 24 stycznia 2017 10:29 napisane przez runner

  PEC, PWiK, to teraz trzeba kupić świece, czas na wyłączenia prądu.... no jeszcze baterie, agregat, jakiś zbiornik na deszczówkę, w tv jest taki program o takich czarnowidzach zbierających zapasy i organizujących sobie życie na wszelki wypadek, moze trzeba z nich wziąć przykład?!

 • Link do komentarza pierożek wtorek, 24 stycznia 2017 10:21 napisane przez pierożek

  ja tam boję się radnych!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane