Jesteś tutaj:Blogi 500+
piątek, 31 marca 2017 07:14

500+

  Dobra dusza

Spacerując po naszym pięknym Gnieźnie można zauważyć coraz więcej wózków z małymi dziećmi. Czyżby „program 500+” naprawdę zadziałał? Czy dla wielu młodych ludzi decyzja o większym potomstwie blokowana była brakiem funduszy na wychowanie i utrzymanie dzieci? 

No cóż, można snuć różne myśli i refleksje na ten temat. Jednak jedno jest pewne, że niedługo minie rok od największej polskiej, społecznej inwestycji w naszej historii. I chyba nie można nazwać inaczej, jak inwestycją pomoc finansową rodzinie, jaką w ubiegłym roku wprowadził obecny rząd.

Niestety realizowanie najważniejszej obietnicy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w postaci programu „Rodzina 500+” przyprawiło wielu rodaków o delikatnie mówiąc rozdrażnienie (czyt. zazdrość, zawiść, nieżyczliwość), którą eksponują do dzisiaj w wielu wypowiedziach, dyskusjach i powoli już, na szczęście w monologach.

Ten pierwszy tak kompleksowy, powszechny i realny program prorodzinny w Polsce stał się  w rzeczywistości wsparciem dla wielu polskich rodzin. Przyszłość Polski i jej rozwój zależy przecież od nowych, przyszłych pokoleń, w których pokłada nadzieje przemijające, odchodzące społeczeństwo.

Ciągle dają się słyszeć głosy opozycji i jej nieszczęsnych zwolenników, którzy resztkami sił  wyjękują o zbędnym wydatku na ten program. Straszą od roku upadkiem ekonomicznym Polski, zapaścią finansową, biedą i katastrofą polityczną, społeczną, prawie  już światową!

Tak oddalili się od rzeczywistości, cudownie na swój sposób bujając gdzieś w obłokach  i odmętach absurdu, że nie zauważyli pustoszejącej Polski.

Przecież większość krajów należących do Unii Europejskiej oferuje wsparcie finansowe swoim rodzimym rodzinom. Dlaczego w Polsce ma być inaczej? U nas machina manipulacji tradycyjnie poszła w ruch. Opozycja fermentuje klimat, dzieli społeczeństwo i dramatyzuje. Korzeń ich dramatu jednak nie tkwi w samym ‘nie bo nie’, ale w ideologii, która rozlała się w nich samych i z napięciem bliskim histerii wypaliła życzliwość i empatię. 

„Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała” (św. Jan Paweł II).  Tyle razy to słyszeliśmy, że naród bogaty jest przede wszystkim ludźmi, a celem polityki jest troska o dobro wspólne, którego znaczenia słów nie rozumie jeszcze część Polaków. Może już coraz mniejsza, ale ciągle zagubiona i zaniepokojona. Powiadam Wam: nie trwóżcie się! Pamiętamy o Was w modlitwie.

14 komentarzy

 • Link do komentarza rodzic niedziela, 02 lipca 2017 21:03 napisane przez rodzic

  Błażej, proszę przytoczyć punkt, w którym PiS obiecywał, że będzie 500+ na pierwsze dziecko? Łżesz jak suka bura. Glosuj sobie na złodziejską PO, Twój wybór, ale nie kłam na forum, bo łżesz. jak suka bura. 500+ ma w zamyśle propagować większe rodziny i większą liczbę dzieci w rodzinach, a nie jedno, dlatego zupełnie słusznie wspiera te rodziny, które decydują się na drugie i kolejne dzieci. To proste, żeby zrozumieć, ale jak widać nie każdemu to łatwo przychodzi do głowy.

 • Link do komentarza Błażej niedziela, 02 lipca 2017 20:24 napisane przez Błażej

  A przed wyborami w kampanii było "na.pierwsze i kolejne dziecko" a po wyborach na drugie i kolejne. Drugi raz się nie nabiore. Moja córka nie dostaje bo przez kłamstwa wyborcze zagłosowałem na PiS. Ostatni raz.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 24 maja 2017 11:05 napisane przez EagleEye

  @wielodzietny mam nadzieje ze ta partia .N po tym ich pomyśle likwidacji tegoź programu przejda do histori parlamentu bo jak slysze ta "banksterke" co to twierdzi iz państwo wydaje ich pieniądze to szlak mnie trafia ale jak PO-PSL czepnelo 150 mld. zl z OFE to bylo mineło ☺ a tu inwestycja w rodziny im przeszkadza tym sprzedawyką.
  Program owszem ma swoje male wady ale wydaje mi sie iz ma wiecej zalet i zadne ich "przebakiwania" im nie pomogą zniechecic do tego programu ktory nie ma co ukrywac jest sukcesem Prawa i Sprawiedliwości a kto podniesie na niego reke moze poźegnac sie z zasiadaniem w parlamencie

 • Link do komentarza wielodzietny środa, 24 maja 2017 10:26 napisane przez wielodzietny

  Filozofowie z tego forum niech najpierw nauczą się prawidłowo używać wyrazów języka polskiego, a potem zabierają się do komentowania. Już tysiąc razy przypomina się tym domorosłym mądralom, którzy wszystko wiedzą najlepiej, a w swoje wnętrze nie potrafią zajrzeć. Te wasze "flustracje" są tyle warte, co wasze mądrości wygłaszane w dyskusji. A 500 + jest najlepszą inwestycją w polskie rodziny i cokolwiek byście nie wyskrobali innago, zdania jako wielodzietny rodzic nie zmienię.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 24 maja 2017 09:59 napisane przez EagleEye

  Wczoraj poslanka z Gniezna wyglosiła swoja "bajke" w jeden z prywatnych telewizji jak to pracownicy MOPS sa sflustrowani ze rodziny dostaja nie raz wiecej pieniedzy niź one pensji ale jak bylo odwrotnie czyli rodziny byly sflustrowane iz urzedniczki zarabiaja, a zasiłki sa "śmieszne" to bylo OK. Oto hipokryzja tych nowobogackich partii kultywujacych model rodziny 2+1.Ciekawe ile pani posel ma pociech w domu.
  Po drugue nie wiem jak mozna kombinowac w zarobkach no chyba ze ci co prowadza działalność gospodarcza lub inni na umowy zlecenia itp.

 • Link do komentarza ghdfas środa, 05 kwietnia 2017 09:11 napisane przez ghdfas

  Ceny idą w górę bo w końcu skądś trzeba brać na te 500+. Inflacja zjada nie tylko 500+ ale i pensje, emerytury, oszczędności, itd.

 • Link do komentarza Endrju środa, 05 kwietnia 2017 08:06 napisane przez Endrju

  Zgadza się. Nie będzie darmowe. Użyłem skrótu myślowego.Natomiast byłoby to bardziej sprawiedliwe społecznie gdyż objęłoby wszystkie dzieci i rodziców. Z pewnością byłoby to akceptowalne przez zdecydowana większość osób.

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 05 kwietnia 2017 00:32 napisane przez Gnieźnianin

  500+ to bujda i krzywda dla społeczeństwa.
  Ludzie zaczęli kombinować z połaca na liście a w efekcie wpływa mniej składek ZUS do budżetu. A na program trzeba brać skąds pieniądze.
  Do Endrju... To co wymieniłeś nie będzie darmowe, za naszych podatków będzie, składek ZUS także bo to parapodatek.
  W gospodarce nic nie ma za darmo. Wszystko ma swoją cenę.

 • Link do komentarza matka sobota, 01 kwietnia 2017 21:29 napisane przez matka

  Jest inflacja czyli pieniądz traci na wartości. Samo to że wprowadzają do obiegu banknot 500 złotowy daje do myślenia i przypomina czasy za komuny gdy po wprowadzaniu banknotów 500 i 1000 złotowych przyszły banknoty 10 000 złotowe no i posypało się. Przy inflacji podwyższają pensje i emerytury , dlaczego nie waloryzują kwoty jaka przypada w programie 500+ , przecież ta kwota traci na wartości , już teraz można mniej kupić za te 500 złotych niż rok temu a co będzie za rok dwa ? Poza tym więcej dzieci zaraz nie świadczy że ma to powiązanie z tym programem , no bo na pierwsze dziecko się nie nie należy a wątpię żeby zaraz kobiety rodziły po dwa lub więcej dzieci. No i kolejna sprawa, program fajny ale co mi po nim jak dziecko skończy 18 lat i stracę te 500zł przynajmniej a dziecko dalej rośnie i ma potrzeby za to ja już nie mam tego 500zł kiedy jest najbardziej potrzebne. Nie krytykuje tego programu jako takiego ale uważam że wolałabym zarabiać nie 1800zł na rękę lecz co najmniej 3000-3500zł na rękę , wówczas nie byłby mi potrzebny program 500+ i miałabym pieniądze na utrzymanie dziecka po skończeniu przez niego 18 lat

 • Link do komentarza Endrju piątek, 31 marca 2017 20:10 napisane przez Endrju

  mjj czytaj ze zrozumieniem, bo chyba przez to, że nie chodziłas do przedszkola masz z tym kłopoty. Nie napisałem więcej żłobkow, tylko te co już są powinny być darmowe, podobnie jak szereg innych rzeczy dotyczących dzieci. Teraz też jest czas na spacery, zabawy i pielęgnowanie wartości chrześcijańskich, więc nie rozumiem co ma piernik do wiatraka. Post kompletnie oderwany od rzeczywistości. 500 + to typowe kupienie wyborców przed wyborami 2015 roku.

 • Link do komentarza mjj piątek, 31 marca 2017 15:57 napisane przez mjj

  A ja uważam, że wcale nie potrzeba ani więcej przedszkoli czy żłobków. Po to rodzina dostaje 500+, by matka mogła wychowywać dzieci w domu. Ja się wychowywałam z moim rodzeństwem w domu i uważam, że to była najlepsza inwestycja naszych rodziców w proces naszego wychowania. Był czas na wspólne siadanie do stołu, na czytanie bajek, często też śpiewaliśmy znane polskie piosenki, były spacery i wyjazdy nad jezioro czy do lasu. Był czas na majowe czy drogę krzyżową, chodziliśmy też w procesjach. Naprawdę, ten nasz dom to był prawdziwy dom rodzinny, choć niejednokrotnie brakowało pieniędzy na frykasy. Natomiast zawsze była miłość, której nie da się kupić za żadne udogodnienia typu przedszkola czy nawet kolonie.

 • Link do komentarza Endrju piątek, 31 marca 2017 15:45 napisane przez Endrju

  Opozycja dzieli społeczeństwo? Kto to pisał? Większych kłamstw dawno nie czytałem. To PiS podzielił dzieci. Pierwszemu się nie należy, ale drugiemu i następnym już tak. W kampanii wyborczej Szydło mówiła jasno. 500+ na KAŻDE dziecko. Program sam w sobie jest beznadziejny i wspiera patologie. Jeśli chodzi o mnie to zagłosuje na partie, która go zlikwiduje. Zamiast tego darmowe przedszkola, żłobki, opieka zdrowotna w szkole, podręczniki itp.

 • Link do komentarza bn piątek, 31 marca 2017 11:19 napisane przez bn

  Oczywistością jest że każdy program prorodzinny jest dobry, ale samo 500+ to nie wszystko, jeszcze potrzeba dobrej pracy i godnej płacy oraz przedszkoli, szkół i służby zdrowia. Ciekawostką jest to że w czasach PRL-u liczba urodzeń na kobietę kształtowała się w przedziale 2,98 w roku 1960 - do 2,07 w roku 1991 , natomiast jedne z ostatnich danych pokazują wskaźnik 1,3

 • Link do komentarza Dobrzejsza Dusza piątek, 31 marca 2017 10:34 napisane przez Dobrzejsza Dusza

  Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego kraju Prezes , naszej kochanej partii PiS. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane