Jesteś tutaj:Blogi Czym jest Różaniec święty?
poniedziałek, 27 stycznia 2020 17:28

Czym jest Różaniec święty?

  Antoni Kamiński
Czym jest Różaniec święty? zdjęcie nadesłane

Gdy święty Dominik opłakiwał udręki, które cierpiała religia chrześcijańska z rąk różnych herezji i błagał Niebiosa o pomoc objawiła mu się Najświętsza Maryja Panna. Było to w kaplicy pod Jej wezwaniem w Prouille we Francji w 1208 r. Matka Boża nauczyła go nabożeństwa różańcowego, kazała je rozszerzać dla wytępienia herezji, nawrócenia grzeszników, pogłębiania szczerej pobożności, zjednania łaski i ostatecznego wytrwania w miłości Bożej. Jednocześnie Najświętsza Dziewica przepowiedziała cudowne skutki jakie przyniesie Różaniec św.

A więc widzimy już na początku historii Różańca św. że został on podarowany ludziom jako ratunek. Gdziekolwiek św. Dominik zaczynał propagować Różaniec św. wszędzie budził wśród wiernych wielką gorliwość; młodzi nakładali na siebie pokuty, a najbardziej zatwardziali grzesznicy wzruszali się, wzbudzając w sobie doskonałą skruchę, co z kolei prowadziło ich do poprawy życia.

Święty dominikanin sądził, że rozmyślanie na temat misteriów zbawienia pobudzać będzie dusze do wzrastania w wierze. Jednak wiedział również, że aby łaskę otrzymać należy się również gorliwie modlić, dlatego po każdym nauczaniu odmawiał 10 „Zdrowaś Maryjo…”. To czego nie zdołało uczynić słowo kaznodziei dokonywała w sercach ludzkich Matka Boża.

Dzisiaj, kiedy wielu ludzi błądzi, nie znając prawdziwej drogi zbawienia, różaniec jest lekarstwem, który Niepokalana daje światu aby na powrót oddał się pod jej opiekę. Nie ma lepszej modlitwy, którą każdy może odmówić niż różaniec św. To właśnie on jest modlitwą nie do odparcia, którą wielu świętych z największą czcią odmawiało.

Niechaj wszyscy, mężczyźni i niewiasty, uczeni i prości, sprawiedliwi i grzesznicy, wielcy i mali, wysławiają i cześć oddają Jezusowi dniem i nocą odmawiając święty różaniec… Wierzcie w moc różańca. Nie oparł mu się żaden grzesznik, skoro oplotłem go różańcem… Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymywać na żadnej tajemnicy. Trzeba iść dalej. Bo pełnia życia jest u szczytu… Zżyjmy się z różańcem tak, abyśmy go stale odmawiali, abyśmy łatwo doń wracali, abyśmy mu poświęcali wszystkie wolne chwile.

Św. Ludwik Maria Grignion de Monfort

W odpowiedzi na wezwanie Matki Bożej, która z wielką czułością troszczy się o swój lud, wierni z Gniezna spotykają się na modlitwie różańcowej w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16:00. przed pomnikiem Opatrzności Bożej przy ul. Warszawskiej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.