wtorek, 28 lutego 2017 11:37

Miasto, Powiat i Województwo doświetlą przejścia dla pieszych

 
Miasto, Powiat i Województwo doświetlą przejścia dla pieszych archiwum redakcji

Jeszcze w tym roku na kilku pasach, zlokalizowanych na drogach o dużym ruchu samochodowym, pojawią się instalacje doświetlające. Miasto przekonało do tego zadania także dwóch zarządców dróg. 

Kontynuowany jest program doświetlania przejść dla pieszych, które bardzo często są słabo widoczne. W poprzednich latach Miasto Gniezno wykonało w tym kierunku dziesięć instalacji, m.in. na ul. Roosevelta, Staszica, Wolności, św. Jana czy Chrobrego. W tym roku, dzięki porozumieniu z Powiatowym Zarządem Dróg oraz Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich, w sumie ma zostać doświetlonych kolejnych kilkaprzejść. Wszystkie zostały wybrane także przy konsultacjach z Policją, która wskazała najbardziej niebezpieczne miejsca.

Miasto Gniezno planuje doświetlić w tym roku trzy przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Łubieńskiego - przy Poczcie Polskiej, od strony przystanku autobusowego i od strony MOK-u. Na te cele Magistrat planuje przeznaczyć 120 tys. złotych. Ponadto Miasto wesprze w formie doprowadzenia prądu i opłacenia kosztów dostaw energii dla innych zarządców dróg, którzy wykonają doświetlenie przejść dla pieszych.

Zarządzający drogami wojewódzkimi WZDW planuje w tym roku wykonać doświetlenia na przejściach swoich dróg. Jedno z nich pojawi się na pasach na ul. Sobieskiego, bliżej przedszkola. To na tym skrzyżowaniu doszło w ostatnich miesiącach do kilku potrąceń pieszych. Ponadto województwo wykona także doświetlenie na przejściach dla pieszych na ul. Witkowskiej - jedno przy skrzyżowaniu z ul. Wierzbową, drugie na wysokości posesji nr 23, a trzecie przy ul. Klonowej - to ostatnie wraz z wzbudzaną instalacją sygnalizacji świetlnej. Jak przyznał prezydent Tomasz Budasz, przekonanie zarządcy do tego zadania było możliwe dzięki interwencjom także Rady Osiedla Kawiary.

Po długim przekonywaniu, doświetlenie przejść dla pieszych planuje wykonać także Powiatowy Zarząd Dróg. W 2017 roku zadanie ma zostać zrealizowane w dwóch miejscach - oba na ul. Wrzesińskiej. Pierwsze z nich powstanie na jednym z przejść dla pieszych, niedaleko Ronda Gnieźnieńskich Olimpijczyków. Drugie wykonane zostanie na wysokości ul. Pstrowskiego. 

Ponadto, w ramach lepszego sygnalizowania przejść dla pieszych, Miasto planuje kontynuować montaż tzw. "kocich oczu" - pulsacyjnych, świecących wypustków, wmontowanych w nawierzchnię jezdni. W ubiegłym roku wykonano ich 11 na ulicach Gniezna.

15 komentarzy

 • Link do komentarza ot co czwartek, 02 marca 2017 13:23 napisane przez ot co

  kibic SKS patrząc od ronda po lewej stronie nie masz zatoki, przy skrzyżowaniu z Pstrowskiego z dwóch stron nie masz zatok do tego przystanki są tak usytuowane że autobus zatrzymuje się zasłaniając skrzyżowanie i przejścia pieszych i do tego wzdłuż linii podwójnej ciągłej, za skrzyżowaniem z Cymsa po lewej stronie nie masz zatoki - to są miejsca usytuowane najbliżej skrzyżowań i z racji natężenia ruchu najbardziej niebezpieczne

 • Link do komentarza kibic SKS czwartek, 02 marca 2017 09:17 napisane przez kibic SKS

  Ludzie, czy wy tak serio? Przecież to oczywiste, że prawie na całej Wrzesińskiej są zatoczki.

  1 - przy rondzie
  2 - przy Cymsa
  3 - przy skrzyżowaniu z Wolności

  Tylko jeden przystanek nie ma zatoczki.

 • Link do komentarza dd środa, 01 marca 2017 19:41 napisane przez dd

  Wrzesińska jest fatalna pod każdym względem . Brak zatok, słabo oznakowane i nie doświetlone przejścia dla pieszych, rozwiązanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z Cymsa okropne - skręcający w lewo w Cymsa są bez szans, cała ulica posiada kiepskie oświetlenie , usytuowanie przy skrzyżowaniu z Pstrowskiego niemal wszystkiego czyli przystanków - przejść - torów - wjazdu na stadion i to klepisko zwane parkingiem - jest gorzej niż źle, tzw. rondo Olimpijczyków to kpina z nas i ośmieszanie się przed przyjezdnymi. To jest ulica wjazdowa do miasta , która powinna być reprezentacyjna.

 • Link do komentarza Olimpus środa, 01 marca 2017 16:01 napisane przez Olimpus

  "Rak" może napiszesz gdzie na ul. Wrzesińskiej na całej długości są zatoczki autobusowe. Ja wiem tylko o jednej przy rondzie i dwóch przy blokach wojskowych, a gdzie są inne ? Na skrzyżowaniu ul. Wrzesińskiej z ul. Pstrowskiego i podobnie z ul. Cymsa samochody omijają autobusy na liniach ciągłych. Dodam tylko, że przed autobusem znajdują się przejścia dla pieszych.

 • Link do komentarza rak wtorek, 28 lutego 2017 22:48 napisane przez rak

  Na ul. Wrzesińskiej są zatoczki autobusowe. Poza tym droga jest na tyle szeroka, że można pojazd wyprzedzić z boku, jeśli na to pozwalają warunki

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 28 lutego 2017 22:09 napisane przez Koryfeusz

  Przecież na Wrzesińskiej są zatoczki autobusowe, nie wszędzie, ale są. Problemem jest duży ruch samochodowy i to, że kierowcy nie znają przepisu, który nakazuje ustąpić pierwszeństwo autobusom wyjeżdżającym z przystanków w terenie zabudowanym.

 • Link do komentarza szofer wtorek, 28 lutego 2017 21:24 napisane przez szofer

  I bardzo dobrze, ze nie ma zatoczek autobusowych, bowiem stające na przystankach autobusy powodują, ze szaleni kierowcy zwalniają, a nawet musza przystanąć. Na szaleńców to jedyna rada. Jak będą zatoki, to się dopiero będzie działo!

 • Link do komentarza Olimpus wtorek, 28 lutego 2017 21:11 napisane przez Olimpus

  ul. Wrzesińska to chyba jedyna ulica w mieście gdzie nie ma zatoczek autobusowych. W związku z czym autobusy zatrzymujące się na ulicy skutecznie blokują ruch, a samochody omijają je na ciągłych liniach i przejściach dla pieszych. Fajnie, że się coś zmienia.

 • Link do komentarza Norbi wtorek, 28 lutego 2017 20:10 napisane przez Norbi

  Kierowco, uczelnia jest prywatna to powinna zabiegać i partycypować w budowie ulicy

 • Link do komentarza kot wtorek, 28 lutego 2017 19:37 napisane przez kot

  Kocie oczka byłyby intensywne, gdyby na bieżąco sprzątano by ulice miejskie - przyjrzałem się temu, je po prostu zalepia brud i piasek

 • Link do komentarza Marek Drela wtorek, 28 lutego 2017 18:57 napisane przez Marek Drela

  Dziękuję Panu Prezydentowi i Radzie Osiedlowej wreszcie Wrzesinska jest punktem zainteresowania. PROSIMY JESZCZE O ZAINTERESOWANIE SIĘ NAWIERZCHNIA PARKU WRZESINKA MOŻNA TAM SIE UTOPIĆ.BŁOTO STRASZNE . POZDRAWIAM

 • Link do komentarza Kierowca wtorek, 28 lutego 2017 17:31 napisane przez Kierowca

  ul. Pstrowskiego to same dziury. Wstyd dla miasta, tylu ludzi tam przyjeżdża na uczelnie. Wizerunek marny...

 • Link do komentarza Gnieznianin wtorek, 28 lutego 2017 17:16 napisane przez Gnieznianin

  A mi do pelni szczescia brakuje przebudowy ulicy Pstrowskiego bo cala jest dziurawa i brak normalnego chodnika

 • Link do komentarza nopisdu wtorek, 28 lutego 2017 16:29 napisane przez nopisdu

  Ale te "kocie oczka" to powinny być bardziej intensywne. Bo w obecnej wersji to słabiutkie są.

 • Link do komentarza Paweł wtorek, 28 lutego 2017 14:48 napisane przez Paweł

  Dziękuję za ul. Wrzesińską i Pstrowskiego. Do pełni szczęścia brakuje tylko zatoczek autobusowych na ul. Wrzesinskiej i przejścia dla pieszych na ul. Pstrowskiego gdzie znajduje się kilka szkół.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane