Jesteś tutaj:Gospodarka Po kontrolach pojawiło się ponad 1300 deklaracji więcej
piątek, 17 marca 2017 10:11

Po kontrolach pojawiło się ponad 1300 deklaracji więcej

 
Po kontrolach pojawiło się ponad 1300 deklaracji więcej archiwum redakcji

Działania kontrolne, prowadzone przez Straż Miejską, pozwoliły na wykrycie nieprawidłowości w 30% kontrolowanych gospodarstw domowych. Wręczono także mandaty i skierowano kilka spraw do sądu.

We wrześniu 2016 roku Strażnicy Miejscy w Gnieźnie rozpoczynając kontrolowanie gospodarstw domowych pod kątem deklaracji gospodarowania odpadami ustalili nieprawidłowości w prawie 30 procentach domostw. Na koniec roku stan wyglądał następująco: na 1204 kontrole ujawniono 265 nieprawidłowo złożonych deklaracji, które dotyczyły 430 osób. W 200 przypadkach pouczano osoby, ale też w 61 przypadkach rażących uchybień stosowano postępowanie mandatowe, 7 spraw skierowano do sądu z wnioskiem o ukaranie. W wyniku tych działań pojawiło się 1309 nowych deklaracji. 

Przypominamy, że w związku ze zmianą przepisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Straż Miejska ma prawo do kontrolowania prawidłowości złożonych deklaracji na odpady komunalne. Gnieźnieńscy funkcjonariusze odwiedzają gospodarstwa domowe zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w kamienicach czy blokach mieszkalnych wielorodzinnych oraz firmy.

W dalszym ciągu nieprawidłowości dotyczą głównie zaniżonej ilości osób zamieszkujących w danym domu czy mieszkaniu, które zadeklarowały gromadzenie odpadów lub niezłożenie deklaracji w ogóle. Nieprawidłowości występują również po stronie właścicieli obiektów handlowo-usługowych. 

Straż Miejska przypomina, że każda firma, zakład, obiekt handlowy czy usługowy powinien mieć zawartą umowę na odbiór odpadów komunalnych. Osoby nieprawidłowo pozbywające się odpadów mogą zostać ukarane mandatem karnym w wysokości do 500 złotych lub wnioskiem do sądu. Straż Miejska zapowiada nasilenie kontroli. W poprzednim tygodniu w 75 skontrolowanych domostwach na osiedlu Winiary ujawniono aż 38 niezgodności, w 11 przypadkach osoby w ogóle nie posiadały deklaracji śmieciowych. W 5 przypadkach osoby ukarano mandatami karnymi.

źródło: UM w Gnieźnie

4 komentarzy

 • Link do komentarza z miasta niedziela, 26 marca 2017 07:52 napisane przez z miasta

  Czy te zalegające sterty z worami śmieci na Poznańskiej i Wolności to jakiś nowy pomysł na promocję tego miasta ?

 • Link do komentarza rezigiusz piątek, 17 marca 2017 15:07 napisane przez rezigiusz

  Wszystko "pieknie i ładnie" i brawo dla Straźy Miejskiej a martwi mnie ze nie karali "bezwglednie" tylko co niektorych jak wnosi artykul a czsc pouczali.to jest jedyna łyzka gdziekciu do calej tej slusznej sprawy tym bardziej iz unikali opłat swiadomie bo ustawa w tej kwestji obowiązuje od lipca 2013 roku ale tak to na prawde extra plus dla calej SM

 • Link do komentarza kaziiiutek piątek, 17 marca 2017 13:21 napisane przez kaziiiutek

  Brawo! Odkad jest nowy komendant Straz Miejska dziala bardzo fajnie. Sprawdzaja czym ludzie pala i czy ludzie prawidlowo placa za smieci. Kompletnie nie rozumiem jak mozna tak oszukiwac przez co cierpia inni. Mam nadzieje, ze w koncu w Polsce ludzie zaczna respektowac prawo. Jakos za granica nie ma problemu ze smieciami. W Niemczech czy Austrii czysto, pachnaco i przyjemnie.

 • Link do komentarza kizia piątek, 17 marca 2017 11:50 napisane przez kizia

  prezydent obiecywał że jak złapią tych co nie płacili to obniżą oplaty tym co im podwyższyli za tych co nie płacili , czy jakos tak , i co teraz , jak długo mam płacić za kogoś

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane