Jesteś tutaj:Gospodarka Miasto otrzyma 18 milionów złotych na przebudowę trzeciego wiaduktu!
czwartek, 30 marca 2017 09:59

Miasto otrzyma 18 milionów złotych na przebudowę trzeciego wiaduktu!

 
Miasto otrzyma 18 milionów złotych na przebudowę trzeciego wiaduktu! źródło: Google Street View

Do września 2018 roku gnieźnieńscy kierowcy mają uzyskać bezproblemowe połączenie we wschodniej części miasta - zniknie "wąskie gardło" pod trzecim wiaduktem. Gniezno otrzymało największe dofinansowanie od lat.

W ostatnich tygodniach informowaliśmy iż projekt Miasta Gniezna dotyczący przebudowy układu komunikacyjnego w tym rejonie, uzyskał dobre oceny formalne i merytoryczne w konkursie na przedsięwzięcia drogowe, organizowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Zadanie znalazło się jednak na ostatnim miejscu listy i ostatecznie dofinansowanie nie zostało przyznane przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego - o czym również informowaliśmy. Mimo to Miasto Gniezno otrzyma kwotę 17 milionów 888 tysięcy złotych - w czwartek 30 marca władze poinformowały iż pomogły rozmowy prowadzone przez urzędników z Urzędem Marszałkowskim. Całość inwestycji ma kosztować 27,5 mln złotych.

Projekt dla tego terenu obejmuje przebudowę istniejącej drogi łączącej Aleje Reymonta z ul. Słoneczną poprzez rozbiórkę dwóch nieużytkowanych wiaduktów (lato 2017 roku). W ramach pozyskanych właśnie środków, nastąpi poszerzenie trzeciego wiaduktu do września 2018 roku, teren pod drogą zostanie pogłębiony i wykonane zostaną nowe mury oporowe, a także odwodnienie. Ponadto w ramach inwestycji wykonana zostanie nowa droga łącząca ul. Słoneczną z ul. Osiniec (pomiędzy fabryką baterii a PKS). Łącznie prace będą prowadzone na odcinku prawie jednego kilometra.

Realizacja inwestycji przewiduje jezdnię asfaltową, ścieżkę rowerową dwukierunkową, zbiornik retencyjny oraz rowy melioracyjne, a także sygnalizację. Droga z tzw. trzech mostów kierować się będzie do skrzyżowania al. Reymonta z ul. Słowackiego i Konikowo.

Niespełna 10 milionów złotych, które Miasto musi wyłożyć ze swojej strony, planuje się pozyskać ze środków własnych, kredytów lub partycypując z PKP.

26 komentarzy

 • Link do komentarza avalon sobota, 01 kwietnia 2017 00:32 napisane przez avalon

  Ulica Konikowo jest w zarządzie powiatu a nie miasta:

  http://cms-files.idcom-web.pl/sites/972/cms/szablony/20976/pliki/wykaz_ulic_2015.pdf

  Poszerzenie na odcinku kilkudziesięciu metrów po zburzonej stodole nie zmieni tej ciasnej uliczki w arterie. Cała ta droga ma standard wiejskiej szosy, osobówki mijają się kilka cm od siebie.

 • Link do komentarza avalon piątek, 31 marca 2017 17:19 napisane przez avalon

  Moim skromnym zdaniem wielu ludzi nie docenia Gniezna i nie zauważa jego potencjału. Jednak ten potencjał zauważono w Warszawie. Dlaczego?

  Tereny Zakłądu Taboru i dawne torowiska na wysokości centrum i Kawiar nie trafiły, jak dawne torowiska na Arkuszewie, do sprzedaży przez PKP Nieruchomości. Komercjalizacją zajęła się spółka XCity. NIe powstaną więc na terenie ZT czy przy Dworcowej skupy złomu, hurtownie węgla i nawozu.
  XCity chce te tereny przeznaczyć dla poważniejszych inwestorów bo widzi w nich potencjał.
  Poza tym, dworce i tereny wokół są komercjalizowane nie tylko w dużych miastach. Także w małych, takich jak Koszalin, Konin, Koło, Łowicz, Oleśnica, Mińsk Mazowiecki, Skarżysko Kamienna, Sopot...

  http://xci.pl/pl#aktualnosci

  Nie jest więc abstrakcją zupełnie nowy dworzec łączący ze sobą komunikacje kolejową, miejską i autobusową, tym bardziej że aktualnie Gniezno nie posiada żadnego dworca, ani kolejowego ani autobusowego.
  Nowy dworzec, czyli GCK, może powstać zarówno na Dworcowej ale także na Składowej. Powinien dla inwestora być miejscem realizacji nie tylko części komunikacyjnej, ale także biurowej, hotelowej, handlowej i mieszkaniowej.

 • Link do komentarza Normall piątek, 31 marca 2017 16:57 napisane przez Normall

  Urząd miasta w tym roku zrobi Konikowo przejezdne w dwóch kierunkach. Trąbią o tym od dawna. Na ostatniej sesji urząd przekazał na ten cel pół miliona złotych. Pełniejsza informacja jest w artykule o sesji rady miasta.

 • Link do komentarza Hans piątek, 31 marca 2017 07:51 napisane przez Hans

  Jakoś wojewoda jest z PiSu i Starosta nie dostała na szpital "i 30 milionów" ;)

  @avalon, no tak wszystko przecież takie proste... przypominam, że Gniezno to nie kilkuset tysięczne miasto, żaden "Inwestor" tylko po to żeby tu wybudować centrum handlowe nie wpompuje kilkuset milionów w nowe Centrum Komunikacyjne.

 • Link do komentarza avalon czwartek, 30 marca 2017 23:02 napisane przez avalon

  Konikowo nawet na dwukierunkowym odcinku jest koszmarnie wąska.
  Powinna powstać nowa ulica wzdłuż torów, równoległa do Konikowo będąca przedłużeniem Dworcowej i fragmentu Pocztowej. Poza tym korekty wymaga ulica po wschodniej stronie Parku Kościuszki. Przystanek PKS powinien zostać zlikwidowany w tym miejscu. Właściwie to wiata przystanku kolejowego tez powinna być zburzona. Miasto powinno przejąć oba przystanki komunikacyjne i cały teren od Pocztowej do wiaduktu i stworzyć tam z jakimś inwestorem zewnętrznym Gnieźnieńskie Centrum Komunikacyjne - prawdziwy dworzec kolejowy, autobusowy i MPK w jednym miejscu. A inwestor niech zbuduje centrum handlowe i parkingi dla swoich celów.

 • Link do komentarza Tom czwartek, 30 marca 2017 22:54 napisane przez Tom

  Taniej by pewnie wyszło nowy most postawić niż stary przerabiać. A te dwa ronda? Oby to lepiej rozplanowali. Avalon, nastawnie działają, tory czynne cały czas. Pociągi towarowe tam często stoją. Remontowali jeden z torów, 107.

 • Link do komentarza szofer czwartek, 30 marca 2017 21:36 napisane przez szofer

  Nie sztuka poszerzyć i pogłębić wiadukt. Sztuką będzie natychmiastowe poszerzenie ulicy Konikowo, bo cały ruch przeniesie się na tę właśnie ulicę. Ma być drożna w obie strony, a jest naprawdę bardzo wąska. Chyba, że znowu postawią znak ograniczenia prędkości, ale to będzie efekt połowiczny tych kosztownych zmian.

 • Link do komentarza Kolo Diabolo czwartek, 30 marca 2017 21:13 napisane przez Kolo Diabolo

  Dziwnym byłoby, gdyby Pan z platformy nie dostał kasy od pana Marszałka z platformy. Jakby marszałek był z PiS dałby na szpital i 30 milionów. Jest szansa aby partyjne coś dla Gniezna zrobić to trzeba robić. Laski bez za 10 tys zł miesięcznie. Tylko inwestycje to pozytyw tej kadencji. Choć hala sportowa niepotrzebna. W Kirchhoff w chyba mieleckiej strefie pracownicy protestuja a dyrekcja im mowi, że Ukraińców zatrudni. Poza tym parki za 3,5 mln zł to strata kasy. Można było za mniej zrobić. Polityka kadrowa żenująca. Nawet Kowalski nie zatrudniał aż tylu pomocników z kampanii, a jak zatrudniał to za normalne stawki. Takie moje zdanie z którym można się zgodzić lub nie.

 • Link do komentarza avalon czwartek, 30 marca 2017 20:38 napisane przez avalon

  Ulica Kolejowa odzyska więc swój dawny przebieg, po ukosie od Słowackiego. Troche dziwne to rozwiązanie współcześnie, ale biorąc pod uwagę pogłębienie przejazdu to inaczej się nie da - na wprost jest za mało miejsca.

  Mam teraz jedno pytanie do osób które mieszkają w Gnieźnie.
  Te dodatkowe tory na wschód od poszerzanego wiaduktu jeszcze istnieją? Kilka miesięcy temu widziałem z pociągu jak coś tam rozbierali i nie było żadnych wagonów. Nic też nie stało na bocznicach gdzie kiedyś parkowały składy osobowe. Nastawnie Gn-B i Gn-C jeszcze istnieją czy to wszystko już rozebrali? Jeżeli te nastawnie nadal istnieją to co obsługują, bo chyba większość dodatkowych torów jest nieużywana i rozbierana.

 • Link do komentarza zz czwartek, 30 marca 2017 19:57 napisane przez zz

  Hans, jest takie przysłowie "nie chwal dnia przed zachodem słońca" . Inwestycje Platformy Obywatelskiej w Gnieźnie poznaliśmy aż do bulu , szpital 8 lat budowali , nawet Budasz w pomarańczowym kasku był jednym z wizytujących tą niebudowę

 • Link do komentarza ToJa czwartek, 30 marca 2017 19:19 napisane przez ToJa

  Hej wyborca, przecież to właśnie Twoi mentorzy polityczni na każdym kroku zaznaczają, że powinniśmy dbać przede wszystkim o swój interes! Skąd więc w Tobie nagle tyle empatii i troski o innych???

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 30 marca 2017 18:17 napisane przez wyborca

  Hej Rychy i żdzichy ... już widzę to wiadro pomyj wylanych, ale odważę się . Rozumiem że klawiatury w urzędzie się grzeją. Aby śpiewać peany na cześć swojego pryncypała
  Cytuję: Miasto... znalazło się jednak na ostatnim miejscu listy i ostatecznie dofinansowanie nie zostało przyznane przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego ...................., . Mimo to Miasto Gniezno otrzyma kwotę 17 milionów 888 tysięcy złotych - w czwartek 30 marca władze poinformowały, iż pomogły rozmowy prowadzone przez urzędników z Urzędem Marszałkowskim
  Powszechnie wiadomo, że chłopaki z PO w Marszałkowskim są zabetonowani i jak widać swoi swoim . Pytanie kto nie dostał?, która gmina? ciężko się napracowali i figa. Kolesie zadziałali. Pytanie czy to moralne? No cóż pożyjemy, wszystko wypłynie prędzej czy później poznamy kulisy tzw. rozmów.
  Niech się dzieje, życzę powodzenia.

 • Link do komentarza SNAKE czwartek, 30 marca 2017 17:26 napisane przez SNAKE

  GRATULACJE :)) W KOŃCU BĘDZIE SIĘ JEŹDZIĆ PO GNIEŹNIE KOMFORTOWO I PRZYJEMNIE

 • Link do komentarza Teodor czwartek, 30 marca 2017 16:49 napisane przez Teodor

  W tym miejscu pozostaje szczerze pogratulować prezydentowi i jego pracownikom... i trzymać kciuki, żeby faktycznie inwestycja w terminie była skończona. Jeśli tak będzie, to naprawdę "szacun", tym bardziej że i tak juz sporo się dzieje w temacie inwestycji

 • Link do komentarza Gom czwartek, 30 marca 2017 16:23 napisane przez Gom

  Brawo Budasz. Do przodu, pokaż Pisowcom że można działać a nie tylko płakać i atakować . Jeszcze raz BRAWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza wojtek czwartek, 30 marca 2017 16:22 napisane przez wojtek

  Super wiadomość, wielkie gratulacje dla władz miasta!!!

 • Link do komentarza elemeledudki czwartek, 30 marca 2017 13:48 napisane przez elemeledudki

  Gratuluje bo juź myślałem ze nigdy tego nie skończa

 • Link do komentarza Gniezno czwartek, 30 marca 2017 12:14 napisane przez Gniezno

  Świetna wiadomość. Brawa dla wladz!

 • Link do komentarza Kilo czwartek, 30 marca 2017 12:11 napisane przez Kilo

  Bardzo fajna i długo wyczekiwana informacja. BRAWO!

 • Link do komentarza aspirant czwartek, 30 marca 2017 12:07 napisane przez aspirant

  edek - jasnowidzem jesteś, jak słynny Jackowski? Ty znasz sympatie i przynależności każdego forumowicza? To podaj mi dzisiejsze numery totolotka!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny