wtorek, 11 kwietnia 2017 09:05

Wykonawca remontu Starego Ratusza wybrany

 
Stary Ratusz Stary Ratusz archiwum redakcji

Rewitalizacja Starego Ratusza pochłonie niemal 10 milionów złotych - właśnie wybrano wykonawcę prac, który już wkrótce będzie mógł rozpocząć kompleksowy remont najstarszego w Gnieźnie urzędu.

O tym przedsięwzięciu mówi się już od kilkunastu miesięcy. Jeszcze w ubiegłym miesiącu władze miasta musiały przeznaczyć na zadanie kolejne środki w kwocie ponad 1 mln złotych, zwiększając wkład własny do sumy 4 mln 20 tys. złotych. Pozostałą część pieniędzy dołożyć ma Urząd Marszałkowski, który udziela dotacji na to zadanie. Efektem finalnym ma być rewitalizacja niemal całego budynku Starego Ratusza, liczącego sobie prawie 190 lat. Jego wnętrza zostaną wykorzystane na cele kulturalne → Zobacz jak Stary Ratusz będzie zagospodarowany w środku.

W ostatnich tygodniach odbył się przetarg na wykonanie zadania. Dokumenty złożyli dwaj oferenci - poznańska spółka Orlikon, która przedłożyła oferowaną cenę brutto w wysokości 9 mln 848 tys. złotych oraz konsorcjum firm Alstal, AGB Budownictwo i Firma Budowlano-Sztukatorska i Renowacji Zabytków Sebastian Domaniecki za kwotę brutto 10 mln 663 tys. złotych. Pierwszy z oferentów przedłożył doświadczenie kierownika budowy w ilości 32 robót, a drugi - 23. Z uwagi na konieczność uzupełnienia dokumentacji, ogłoszenie wyników przetargu trwało nieco dłużej, ale ostatecznie w pierwszych dniach kwietnia zadecydowano o wyborze spółki Orlikon.

Zwycięzca przetargu, w kontekście obiektów zabytkowych, ma za sobą m.in. termomodernizację zespołu budynków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, przebudowę z rewitalizacją budynku B Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim, kompleksowy remont obiektu mostowego przy Zamku Kórnickim, odbudowę południowego skrzydła pałacu w Stuchowie, prace konserwatorskie w Sanktuarium w Skrzatuszu czy wykonanie wzmocnienia stropów w Arkadii w Poznaniu.

Prace przy inwestycji będą mogły się rozpocząć już wkrótce. Na czas prowadzonych robót, wykonawca musi zapewnić optymalne warunki pracy dla Urzędu Stanu Cywilnego oraz Biura Rady Miasta, które ostatecznie zmienią swoje dotychczasowe lokalizacje w tym obiekcie. W momencie rozpoczęcia prac w salach na pierwszym piętrze, posiedzenia Rady Miejskiej oraz komisji będą odbywać się w Miejskim Ośrodku Kultury, skąd powrócą po zakończeniu rewitalizacji. Inwestycja powinna zostać ukończona do października 2018 roku.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane