Wydrukuj tę stronę
środa, 31 maja 2017 14:35

Ceny za wodę i ścieki minimalnie pójdą w górę

 
Ceny za wodę i ścieki minimalnie pójdą w górę archiwum redakcji

Od lipca gospodarstwa domowe i zakłady, któe są zaopatrywane w wodę przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, czeka podwyżka cen. Dotyczy to także opłat za odprowadzanie ścieków.

Tradycyjnie już - jak to w przedwakacyjnych miesiącach - na ubiegłotygodniowej Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska przedłożony został projekt uchwały, dotyczący nowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków za okres od 1 lipca 2017 roku do 30 czerwca 2018 roku. Radni mogą podjąć tę uchwałę, ale także ją odrzucić - podwyżki, wprowadzone przez spółkę, i tak wejdą w życie. Tak mówią przepisy.

Po przedstawieniu projektu uchwały na posiedzeniu komisji, radna Teresa Niewiadomska zapytała czy w ogóle jest sens, by taką uchwałę podejmować, skoro działacze i tak nie mają wpływu na przedstawione propozycje. - Rada ma prawo głosować, może za, a może przeciw, a także może zdjąć do z porządku obrad i się tym nie zajmować. Mimo to taki obowiązek informowania radnych przez prezydenta istnieje - mówił Jan Lewandowski, prezes spółki PWiK. Podwyżki wprowadzone są na poziomie 1,5%, co oznacza iż woda podrożeje o 5 groszy, a ścieki o 10 groszy. Jak przyznał prezes PWiK, wzrost cen spowodowany jest wzrostem cen energii elektrycznej, koniecznością utrzymania służb pilnujących jakości wody oraz osób pracujących przy oczyszczalni ścieków. Jak zapewnił Jan Lewandowski, ceny wody, które wejdą od 1 lipca 2017 roku będą poniżej średniej wojewódzkiej i krajowej. Na to radny Marek Bartkowicz stwierdził: - Tak samo jak zarobki. To nie jest żadna rewelacja.

Wokół tematu na posiedzeniu komisji rozgorzała dyskusja, której efektem finalnym był wniosek o zdjęcie tego punktu z porządku obrad na sesji. W środę 31 maja na posiedzeniu Rady Miasta wniosek ten przedstawił przewodniczący Janusz Brzuszkiewicz, który stwierdził iż odrzucenie uchwały i tak nic nie zmieni w kwestii podwyżki cen, a zdjęcie jej z programu może być sygnałem w przyszłości do zajęcia się kwestią działalności tej spółki. Wniosek ten został podjęty przez wszystkich radnych obecnych na początku obrad. Tym samym podwyżka cen wód i tak wejdzie w życie od 1 lipca 2017 roku - za wodę stawki wyniosą 3,50 zł, a za ścieki 6,50 zł netto.

W przypadku wody jest to niewielka podwyżka - w roku ubiegłym wyniosła ona także 5 groszy. W przypadku ścieków jest to również niewielki wzrost w stosunku do tego z lipca 2016 roku, kiedy to cenę tę podniesiono o 80 groszy.

10 komentarzy