czwartek, 01 czerwca 2017 12:22

Radę Miasta czeka przeprowadzka - w Starym Ratuszu rusza remont

 
Radę Miasta czeka przeprowadzka - w Starym Ratuszu rusza remont fot. Rafał Wichniewicz

Przez niespełna półtora roku radni miejscy będą spotykać się na posiedzeniach w innym miejscu, ale Urząd Stanu Cywilnego pozostanie w budynku. Gmach przy ul. Chrobrego zostanie zamknięty, by po remoncie jeszcze bardziej się otworzyć na mieszkańców.

W czwartkowe przedpołudnie podpisano umowę pomiędzy Miastem Gnieznem a firmą Orlikon, która wygrała przetarg na realizację projektu pn. "Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego Ratusza w Gnieźnie". Dzięki temu już wkrótce w budynku zamiast urzędników zagoszczą budowlańcy, którzy dokonają kapitalnego remontu (miejscami przebudowy) od piwnic aż po poddasze (zobacz projekt).

O założeniach projektu, który będzie realizowany w budynku przy ul. Chrobrego, informowaliśmy na bieżąco w ostatnich miesiącach. Trzy tygodnie temu wybrano wykonawcę, a 1 czerwca prezydent Tomasz Budasz podpisał umowę z przedstawicielem firmy Orlikon spółka z o.o. Mieczysławem Zienkiewiczem. - Remont zaczyna się praktycznie od dzisiaj. Jego koszt wyniesie 10 milionów złotych, z czego aż 6 mln pochodzi ze środków unijnych dzięki temu, że wygraliśmy konkurs ogłoszony przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Od dzisiaj do końca roku 2018 w tym budynku, będzie trwał kompleksowy remont, obejmujący wszystkie poziomy, a w tym wymianę stolarki okiennej czy stropów. Wszystko po to, by po tym budynek był piękny i otwarty dla mieszkańców. Znajdą się tu centra kulturalne, artystyczne, będzie historyczny gabinet prezydenta Gniezna, punkt informacji kulturalnej, sala multimedialna, a więc zarówno odwiedzający nasze miasto, jak i mieszkańcy, będą mieli tutaj co zwiedzać i aktywnie spędzić czas - powiedział Tomasz Budasz. Podtrzymał też swoją deklarację, że pamiątki z powstania wielkopolskiego, znajdujące się w Sali Tradycji w istniejącym (jeszcze) Gimnazjum nr 2, zostaną przeniesione do Starego Ratusza.

Prace nad całym przedsięwzięciem ruszyły w 2015 roku i jego realizacja zajmie w sumie 3 lata - zgodnie z deklaracją wykonawcy, budynek zostanie planowo oddany do użytku do 11 października 2018 roku: - Na terenie Gniezna mieliśmy zaszczyt realizacji częściowego remontu i konserwacji katedry, placu przykatedralnego, Muzeum Archidiecezjalnego, kolegiaty, Sądu Rejonowego, a także kilka innych, mniejszych obiektów. Co do terminu wykonania - mieliśmy świadomość startując do przetargu i wiemy, jaki jest termin - podtrzymujemy go. Zatrudniamy na stałe około 70 osób fizycznych plus samą kadrę inżynieryjną, także jeśli nie będzie żadnych niespodzianek konserwatorskich czy konstrukcyjnych, to termin nie będzie zagrożony - mówił Mieczysław Zienkiewicz.

W ramach remontu wykonane zostaną m.in. nowe ściany nośne, działowe, kominy, strop, nowa konstrukcja dachu budynku D (od ul. Rzeźnickiej), montaż szybu windy osobowej, nowe schody wewnątrz oraz na zewnątrz itd. Całość prac ma przebiegać pod okiem konserwatora zabytków.

Jeszcze w czerwcu radni miejscy zaplanowane posiedzenia komisji i sesję odbędą w murach Starego Ratusza. Kolejne spotkania odbywać się już będą tymczasowo w murach Gimnazjum nr 2 - w tym celu na trzecim piętrze budynku, jedno z większych pomieszczeń szkoły, zostanie zagospodarowane na salę sesyjną. Do tego czasu zostaną dostarczone na miejsce meble oraz nagłośnienie - liczenie głosów odbywać się będzie ręcznie. Kilka kolejnych pomieszczeń zostanie zagospodarowanych pod użytek Biura Rady Miasta oraz biura przewodniczącego rady. Po ukończeniu remontu radni i urzędnicy powrócą do Starego Ratusza.

Swojej lokalizacji na czas remontu nie zmieni Urząd Stanu Cywilnego, którego funkcjonowanie będzie uzależnione od postępów prac w budynku - docelowo bowiem USC ma zostać przeniesiony do innej części obiektu, od strony ul. Rzeźnickiej.

8 komentarzy

 • Link do komentarza urzędas sobota, 03 czerwca 2017 18:36 napisane przez urzędas

  Do auto -a może pomnik już postawisz Budaszowi klakierze jeden?

 • Link do komentarza hahahahaha sobota, 03 czerwca 2017 16:59 napisane przez hahahahaha

  brat, ty idź na kolanach do Częstochowy xDDDD co do za litania w ogóle :D

 • Link do komentarza brat sobota, 03 czerwca 2017 15:39 napisane przez brat

  Panie Budasz czy pamiętasz jeszcze ilu zwolniliłeś ludzi. Ile wyrządziłeś krzywdy im i ich rodzinom. Jak możesz uważać się za katolika, chrześcijanina, skoro swoją pozycję budujesz na krzywdzie innych. Odpowiesz za to kiedyś, za brak szacunku, pomiatanie nimi. Ich krzywda woła o pomstę do nieba. Sam PAN upomni się za nimi. Zobaczysz wtedy co to znaczy stracić prace. Komu wiele dano od tego wiele wymagać się będzie. Panie Budasz napraw swoje błędy i módl się to może Bóg ci wybaczy. Proś skrzywdzonych przez Ciebie, o przebaczenie.

 • Link do komentarza joe sobota, 03 czerwca 2017 14:29 napisane przez joe

  Projekt został ukończony pod koniec ubiegłego roku, a koncepcja stworzona na początku 2016. Jaka jest w tym zasługa Kowalskiego? Raczej żadna.

 • Link do komentarza urzędnik sobota, 03 czerwca 2017 13:14 napisane przez urzędnik

  Za publiczne pieniądze można zrobić wszystko lub bardzo wiele
  Projekt remontu był już planowany za Jakiś. Kowalskiego. I znowu Budasz wszedł na gotowe. Ktoś się napracował a Budasz spija lukier. Ale jeszcze tylko 1,5 roku i Budasza oraz Powalowskiego nie będziemy już oglądać w urzędzie miejskim w Gnieźnie.

 • Link do komentarza auto czwartek, 01 czerwca 2017 22:54 napisane przez auto

  Naprawdę wielki szacun Tomaszu za twe działania, nie ma u Ciebie polityki jak u sąsiedniej instytucji, bez wiedzy pani Beaty i kompanii nic nie można zrobić, inwigilują nas wszędzie, zazdroszczę tego spokoju miastu, ze mogą robić wszystko w spokoju, a my? Bez kierownictwa, zero profesjonalizmu, mnóstwo polityki.

 • Link do komentarza Hans czwartek, 01 czerwca 2017 13:36 napisane przez Hans

  I wreszcie ktoś porządnie za ten zabytkowy budynek się zabrał, bo do tej pory to na zewnątrz odpadający tynk, a wewnątrz "klajstrowanie tapetą i farbami g#wna" ..

 • Link do komentarza Pytajnik czwartek, 01 czerwca 2017 13:16 napisane przez Pytajnik

  A czy nie można by powrócić do projektu sprzed wielu lat i nadać temu bydynkowi kształt bardziej zbliżony do ratusza niż do przeciętnej miejskiej kamienicy, jak teraz?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane