Wydrukuj tę stronę
czwartek, 01 czerwca 2017 12:22

Radę Miasta czeka przeprowadzka - w Starym Ratuszu rusza remont

 
Radę Miasta czeka przeprowadzka - w Starym Ratuszu rusza remont fot. Rafał Wichniewicz

Przez niespełna półtora roku radni miejscy będą spotykać się na posiedzeniach w innym miejscu, ale Urząd Stanu Cywilnego pozostanie w budynku. Gmach przy ul. Chrobrego zostanie zamknięty, by po remoncie jeszcze bardziej się otworzyć na mieszkańców.

W czwartkowe przedpołudnie podpisano umowę pomiędzy Miastem Gnieznem a firmą Orlikon, która wygrała przetarg na realizację projektu pn. "Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego Ratusza w Gnieźnie". Dzięki temu już wkrótce w budynku zamiast urzędników zagoszczą budowlańcy, którzy dokonają kapitalnego remontu (miejscami przebudowy) od piwnic aż po poddasze (zobacz projekt).

O założeniach projektu, który będzie realizowany w budynku przy ul. Chrobrego, informowaliśmy na bieżąco w ostatnich miesiącach. Trzy tygodnie temu wybrano wykonawcę, a 1 czerwca prezydent Tomasz Budasz podpisał umowę z przedstawicielem firmy Orlikon spółka z o.o. Mieczysławem Zienkiewiczem. - Remont zaczyna się praktycznie od dzisiaj. Jego koszt wyniesie 10 milionów złotych, z czego aż 6 mln pochodzi ze środków unijnych dzięki temu, że wygraliśmy konkurs ogłoszony przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Od dzisiaj do końca roku 2018 w tym budynku, będzie trwał kompleksowy remont, obejmujący wszystkie poziomy, a w tym wymianę stolarki okiennej czy stropów. Wszystko po to, by po tym budynek był piękny i otwarty dla mieszkańców. Znajdą się tu centra kulturalne, artystyczne, będzie historyczny gabinet prezydenta Gniezna, punkt informacji kulturalnej, sala multimedialna, a więc zarówno odwiedzający nasze miasto, jak i mieszkańcy, będą mieli tutaj co zwiedzać i aktywnie spędzić czas - powiedział Tomasz Budasz. Podtrzymał też swoją deklarację, że pamiątki z powstania wielkopolskiego, znajdujące się w Sali Tradycji w istniejącym (jeszcze) Gimnazjum nr 2, zostaną przeniesione do Starego Ratusza.

Prace nad całym przedsięwzięciem ruszyły w 2015 roku i jego realizacja zajmie w sumie 3 lata - zgodnie z deklaracją wykonawcy, budynek zostanie planowo oddany do użytku do 11 października 2018 roku: - Na terenie Gniezna mieliśmy zaszczyt realizacji częściowego remontu i konserwacji katedry, placu przykatedralnego, Muzeum Archidiecezjalnego, kolegiaty, Sądu Rejonowego, a także kilka innych, mniejszych obiektów. Co do terminu wykonania - mieliśmy świadomość startując do przetargu i wiemy, jaki jest termin - podtrzymujemy go. Zatrudniamy na stałe około 70 osób fizycznych plus samą kadrę inżynieryjną, także jeśli nie będzie żadnych niespodzianek konserwatorskich czy konstrukcyjnych, to termin nie będzie zagrożony - mówił Mieczysław Zienkiewicz.

W ramach remontu wykonane zostaną m.in. nowe ściany nośne, działowe, kominy, strop, nowa konstrukcja dachu budynku D (od ul. Rzeźnickiej), montaż szybu windy osobowej, nowe schody wewnątrz oraz na zewnątrz itd. Całość prac ma przebiegać pod okiem konserwatora zabytków.

Jeszcze w czerwcu radni miejscy zaplanowane posiedzenia komisji i sesję odbędą w murach Starego Ratusza. Kolejne spotkania odbywać się już będą tymczasowo w murach Gimnazjum nr 2 - w tym celu na trzecim piętrze budynku, jedno z większych pomieszczeń szkoły, zostanie zagospodarowane na salę sesyjną. Do tego czasu zostaną dostarczone na miejsce meble oraz nagłośnienie - liczenie głosów odbywać się będzie ręcznie. Kilka kolejnych pomieszczeń zostanie zagospodarowanych pod użytek Biura Rady Miasta oraz biura przewodniczącego rady. Po ukończeniu remontu radni i urzędnicy powrócą do Starego Ratusza.

Swojej lokalizacji na czas remontu nie zmieni Urząd Stanu Cywilnego, którego funkcjonowanie będzie uzależnione od postępów prac w budynku - docelowo bowiem USC ma zostać przeniesiony do innej części obiektu, od strony ul. Rzeźnickiej.

Galeria

8 komentarzy