poniedziałek, 05 czerwca 2017 08:00

25 hektarów czeka na pomysły - zgłoś je na warsztatach

 
25 hektarów czeka na pomysły - zgłoś je na warsztatach zdjęcie nadesłane

W tym tygodniu rozpoczynają się warsztaty, w trakcie których mieszkańcy mają możliwość wyrazić swoje pomysły i uwagi dla terenów pokolejowych o łącznej powierzchni 25 hektarów.

Warsztaty charrette nakierowane są na tych, którym nie tylko nieobce jest kolejowe dziedzictwo Gniezna, ale także jego rozwój. W tym celu, na skutek podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy PKP S.A. a Miastem Gnieznem, jest okazja do wyrażenia swojej opinii na temat przyszłości południowej części dawnego kompleksu kolejowego, obejmującego teren od wiaduktu i ul. Składowej, aż po tzw. trzy mosty. Na spotkaniach, odbywających się w Miejskim Ośrodku Kultury, będzie można wyrazić swoje pomysły, potrzeby czy konkretne uwagi co do koncepcji przedłożonych przez prowadzących spotkanie. Ostateczna wersja zostanie zaprezentowana w piątek. Warsztaty mają charakter otwarty.

Obszar objęty przygotowaniem koncepcji:

 

Harmonogram warsztatów charrette (czas pomiędzy punktami programu poświęcony będzie na pracę zespołu projektowego):

Dzień I - poniedziałek 5 czerwca

 • 17:00 - 19:00 - Konferencja otwarcia: Jak zagospodarować tereny inwestycyjne PKP w Gnieźnie? Celem spotkania jest publiczne przybliżenie mieszkańcom i uczestnikom warsztatu tematyki oraz problematyki projektu. W programie przewidziano prezentację oraz dyskusję oczekiwań społecznych, a także wprowadzenie do procesu warsztatowego.
   

Dzień II - wtorek 6 czerwca

 • 9:00 - 10:45 Sesja 1: Zagadnienia budynków parowozowni - jakie uwarunkowania konserwatorskie i techniczne determinują możliwe przekształcenia budynków parowozowni na nowe funkcje?
 • 11:00 - 13:00 Sesja 2: Potencjalne scenariusze programowe i rynkowe - w jakim kierunku i na jakich terenach powinien nastąpić rynkowo uzasadniony rozwój projektu?
 • 14:00 - 15:30 Sesja 3: Zagadnienia komunikacyjne i planistyczne - jakie powinny być główne założenia obsługi komunikacyjnej terenu? Jakie są oczekiwania i możliwości powiązań pieszych, komunikacji publicznej, parkowania, założeń komunikacyjno-funkcjonalnych węzła przesiadkowego?


Dzień III - środa 7 czerwca

 • 17:00 - 19:00 Publiczna prezentacja wstępnych koncepcji - będzie to podsumowanie wniosków z sesji eksperckich. Zostaną też przedstawione pierwsze ukierunkowane koncepcje dla parowozowni i terenów inwestycyjnych do dyskusji i ewaluacji z decydentami i mieszkańcami.


Dzień IV - czwartek 8 czerwca

 • 10:00 - 13:00 Punkt konsultacyjny dla zainteresowanych w sali warsztatowej w MOK-u.


Dzień V - piątek 9 czerwca

 • 15:00 - 17:00 Prezentacja końcowa - finalna koncepcja. Podczas prezentacji omówione zostaną wyniki warsztatów połączona z wystawą rysunków.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Zorro środa, 07 czerwca 2017 10:04 napisane przez Zorro

  Po co nam kolejne centrum handlowe? Uważam, że fajnie by było stworzyć w tych budynkach instytucję na wzór " Centrum Nauki Kopernik " gdzie można by było nie tylko dotknąć eksponatów ale też je uruchomić i sprawdzać jak działają np zwrotnice , silnik parowy , ustawić symulatory jazdy parowozem itp.

 • Link do komentarza Patryk środa, 07 czerwca 2017 09:16 napisane przez Patryk

  Pieprzyć kompleksy handlowe. Mamy tego pod dostatkiem, zwłaszcza, że będzie centrum handlowe po Poloknach i na Gdańskiej. Zbudujmy lodowisko/rolkowisko z prawdziwego zdarzenia. Obiekt całoroczny, którzy przyniesie zyski. Będą korzystać z niego mieszkańcy Gniezna i okolic, a nawet śmiem twierdzić,że Poznania. Mają oni lodowisko na Chwiałce, ale grafik jest tak oblegany,że w okresie sezonu zimowego nie są w stanie wszystkich zadowolić. Skorzystają także drużyny sportowe hokeja na lodzie, które by trenować muszą to robic w Poznaniu grubo po 21

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 05 czerwca 2017 20:46 napisane przez Mieszkaniec

  Vegatermik popieram Cię w 100 % Nie stać nas na utratę tego obiektu, który przyciągnie mnóstwo ludzi.

 • Link do komentarza rowerzysta poniedziałek, 05 czerwca 2017 16:06 napisane przez rowerzysta

  Proponuje zrobić duży parking bezpłatny. Tylko takie rozwiązanie może pomóc PKP oraz miastu w rozwinięciu się. Wiele osób korzystałoby z PKP jakby można było pozostawić auto bez opłat (dojazdy do Wrześni lub Poznania).
  Fajnie, gdyby powstała droga od 3 mostów do ul. Składowej. Pewnie korki byłyby mniejsze. Nie potrzebna będzie przebudowa "na siłę" ul. Pocztowej i ograniczanie miejsca dla autobusów PKS.

 • Link do komentarza Vegatermik poniedziałek, 05 czerwca 2017 15:35 napisane przez Vegatermik

  Ateńczycy mają np. swój Akropol z Partenonem i Erechtejonem.
  Dziedzictwo o zasięgu światowym.
  A przy tym niezły dochód do miejskiej kasy.

  W naszym mieście są zabytki kolejowe wraz z infrastrukturą inżynierską o walorach iście europejskich. Narodowe Muzeum Kolejnictwa - dajmy szansę temu pomysłowi. Piękny 25 hektarowy teren w sam raz na wykorzystanie do celów politechnicznych. Właśnie cały ten obszar niesie ze sobą niebywały potencjał w tej materii.
  Wielu europejskich miłośników kolejnictwa już obserwuje nasze poczynania w tej kwestii.
  I tylko od wsparcia i odpowiedzialności osób obecnie zasiadających w gremiach decyzyjnych, zależy wieloletnia przyszłość tego skrawka Gniezna.

  Kompleks handlowy w tym miejscu zakrawa na kpinę i kulturową ślepotę. Przecież właśnie powstaje następna galeria po drugiej stronie ulicy Składowej tuż za parowozownią.

  Olbrzymia przestrzeń stacji, przesycona różnorodnymi stylistycznie i funkcjonalnie budynkami, urządzeniami technicznymi oraz obiektami inżynieryjnymi, czyni z Gniezna niezwykle cenny zespół zabytkowy, pod wieloma względami unikatowy w Polsce. Stawia gnieźnieńską stację w wąskim gronie najciekawszych, ukazujących w sposób niezwykle szeroki, wielopłaszczyznowy i kompleksowy poziom techniki kolejowej na przestrzeni ponad 70 lat.

  W 2009 r. wielkopolski konserwator zabytków Aleksander Starzyński wszczął z urzędu procedurę wpisu do rejestru zabytków stacji kolejowej Gniezno.

  Decyzja nr 772/Wlkp/A o wpisie do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego została wydana 8 grudnia 2009.

  … „Ranga tego zespołu stacyjnego, jako zabytku kolejnictwa, techniki i architektury wykracza daleko poza granice Wielkopolski. […] Duży zespół stacji Gniezno stanowi świadectwo historii kolejnictwa, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną i naukową oraz wysoką wartość w skali miejsca. Zespół stanowi cenne dobro kultury i podlega ochronie prawnej”.
  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu.

  (za autorem książki „Zabytkowa Stacja Kolejowa Gniezno Od Kolei Górnośląskiej do Programu „Otto” pana Mirona Urbaniaka).

 • Link do komentarza lukasz poniedziałek, 05 czerwca 2017 11:07 napisane przez lukasz

  Ja cały czas uważam, że powinien tam powstać kompleks handlowy na miarę Starego Browaru w Poznaniu. Nie trzeba by było jeździć na zakupy do Poznania, a inni przyjeżdżali by do Gniezna i tu zostawiali pieniądze. Historię i rzekome dziedzictwo kulturowe należy zostawić, bo to nigdy nie przyniesie zarobku.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane