piątek, 09 czerwca 2017 16:54

„Realna koncepcja” gotowa. Czy będą inwestorzy?

 
Wizualizacja 3D przygotowana przez biuro projektowe MAU Wizualizacja 3D przygotowana przez biuro projektowe MAU fot. Rafał Wichniewicz

Dobiegły końca kilkudniowe prace zespołu projektantów i naukowców, zajmujących się 25 hektarami terenu pokolejowego, znajdującego się po południowej stronie gnieźnieńskiej stacji. Jakie przygotowali propozycje dla miasta?

W ciągu pięciu dni pracy zgromadzono w zasadzie kompletną wiedzę na temat terenu, jaki znajduje się na obszarze od wiaduktu i ul. Składowej, aż po ul. Pod Trzema Mostami. Te 25 hektarów w ciągu najbliższych lat powinno zacząć stać się terenem, na którym gnieźnianie będą chętnie mieszkali, pracowali i spędzali wolny czas.

- Pracowaliśmy bardzo intensywnie, dlatego chcę podziękować za współpracę ze wszystkimi, którzy coś chcą zrobić z tym terenem i to jest niesamowicie pocieszające, bo ułatwiało to naszą pracę. Bez tego, cokolwiek byśmy nie zrobili, zapewne obarczone byłoby to błędami. Teraz jest to na 95% sprawdzona propozycja, pozostała część należałoby sprawdzić w trakcie procedury planistycznej, ale ta koncepcja, jaką prezentujemy teraz, to jest to, dzięki czemu wszyscy będą wiedzieć o co chodzi - mówił Maciej Mycielski z biura projektowego MAU.

Prace biura projektowego staraliśmy się na portalu relacjonować na bieżąco, choć zasób wiedzy przekazywany na spotkaniach był na tyle duży, że nie wszystkie kwestie mogły zostać omówione. Jeszcze w środę projektanci zaprezentowali wstępny wynik prac, który został jeszcze nieznacznie skorygowany nawet w ostatnich godzinach.

 

Popołudniu 9 czerwca zaprezentowano koncepcję, która zakłada podział 25 hektarów na cztery zasadnicze strefy, kierując się od wiaduktu w kierunku tzw. trzech mostów:

 • centrotwórczą, obejmującą tereny parowozowni, która docelowo może pomieścić Narodowe Muzeum Kolei, a w przypadku braku realizacji tego przedsięwzięcia, powinno się stać czymś, co przyciągnie mieszkańców w tę część miasta. Zdaniem projektantów część budynków znajduje się w na tyle dobrym stanie, że już teraz spokojnie mogą pełnić różne funkcje usługowe itd., przy jednoczesnym zachowaniu formy ekspozycyjnej obejmującej historię tego miejsca. W kwestii tego obszaru jeszcze wiele jest do wykonania i najbliższe miesiące być może pokażą, co uda się z tym zrobić.
 • usługowa / mieszkaniowa - obszar tuż za zabytkową częścią parowozowni może pomieścić tereny inwestycyjne pod budownictwo mieszkaniowe. Jest także założenie, by mogła to być furtka dla przedsięwzięcia w postaci dużego hotelu z zapleczem konferencyjnym.
 • zieleń - obszar, na którym znajdowało się dawne torowisko, a które jest bardzo słabe pod względem nośności (torf, wody gruntowe). Jest to obszar usypany, który po zagospodarowaniu zielenią, stałby się buforem dla kolejnej, ostatniej części terenu
 • przemysłowa - obszar kilkunastu hektarów, przeznaczony pod tereny inwestycyjne, na których mogłyby znaleźć swoje położenie zainteresowane firmy.

Istotnym w założeniu koncepcji jest fakt propozycji przedłużenia ul. Składowej do ul. Słonecznej, a także przedłużenie tunelu z peronu nr 3. Ta ostatnia kwestia została ostatecznie zweryfikowana i nie powstanie inne, analogiczne rozwiązanie w innej części stacji (myślano nad pomysłem drugiego tunelu na wysokości ul. Pocztowej). Obecny tunel zostałby wydłużony w dwóch kierunkach - w stronę południową od peronu nr 3 z wyjściem na terenie od ul. Składowej. Po drugiej stronie - powstałaby winda na peronie nr 1, a tunel zostałby także przebity pod płytą peronu, kierując się w kształcie litery L aż na wysokość dzisiejszego postoju taksówek, gdzie byłoby łagodne wyjście na ul. Dworcową. To ułatwiłoby korzystanie z niego przez rowerzystów, chcących bezkolizyjnie przedostać się z centrum na południe miasta.

- Chcę podziękować wszystkim, którzy wnieśli swoje pomysły do tej koncepcji. Dziękuję tym, którzy zechcieli się pofatygować i podzielić swoimi uwagami. Dziękuję władzom, bo zapewne wiecie, ich udział i życzliwość w tym procesie, ma swoje odbicie. Ten udział jest ważny z jednej zasadniczej przyczyny - bez nich i bez Rady Miasta nie zmienimy ani studium zagospodarowania, ani planu nie uchwalimy. Aby ten teren mógł zafunkcjonować i aby można było w niego zainwestować, potrzebny jest ten element planistyczny, bo bez niego nie da się nic zrobić - mówił Marek Chibowski, prezes zarządu Xcity Investment sp. z o.o.

- Kiedy podejmowaliśmy się rozmów, mieliśmy mgliste pojęcie o tym, jak te warsztaty będą przebiegać, ale nie przypuszczaliśmy, że to właśnie tak będzie wyglądało. Że to będzie tak dogłębnie przeanalizowane i sprawdzone. Tu zostało to tak drobiazgowo sprawdzone, tak jak my to robimy przy budowaniu każdej drogi czy chodnika. Myślę, że te przemyślenia, które zostały zobrazowane, dają nam szanse na to, że przygotowaliśmy realną koncepcję. Pytanie, czy znajdziemy inwestora? To pytanie trudne, bo różnie to bywa. Ważne jest jednak to, że zachowaliśmy pewien realizm - stwierdził Jarosław Grobelny.

Co dalej? W najbliższych miesiącach ruszą prace nad studium, a później przyjdzie czas na plan zagospodarowania przestrzennego. To miesiące pracy, które zaowocować będą mogły pojawieniem się potencjalnych inwestorów na tym terenie. Proces ten jednak postępować będzie latami i na pełne efekty przyjdzie poczekać dość długo, ale wykonane w ostatnich dniach prace są pierwszym krokiem w tym kierunku.

23 komentarzy

 • Link do komentarza Jaś niedziela, 11 czerwca 2017 12:25 napisane przez Jaś

  W całym artykule najbardziej trafny jest cudzysłów w tytule. Miast podniecać się kolejną komputerową koncepcją na poziomie gimnazjalnym , niech prominenci Gniezna przedstawią swój pomysł na finansowanie . A mowa o kwotach naprawdę znacznych. Nawet połączone siły miasta, powiatu i województwa nic nie wskórają.
  Nasz pan Senator ,zgrabnie piszący liczne petycje, niechaj skrzyknie swych kolegów parlamentarzystów.Jest ich w naszym okręgu bodajże 7 z partii rządzącej. Niechaj idą do swych kolegów ministrów i walną pięścią w stół.
  Wygrali wybory? Rządzą? To trzeba działać skutecznie. Petycje są właściwe dla opozycji pozaparlamentarnej. Rządzący załatwiają sprawy w zaciszu gabinetu.
  Panowie Wybrańcy Narodu Gnieźnieńskiego , u Prezesa zamiast kablować na swych kolegów partyjnych z okręgu, załatwiajcie kasę dla Gniezna.
  Można przekopać Mierzeję Wiślaną? To muzeum kolejnictwa do Gniezna przywieść z Warszawy jak najbardziej. Tory są.
  Życzę powodzenia.Wystarczą chęci i determinacja. Ale to macie tylko na awantury.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 11 czerwca 2017 10:17 napisane przez mieszkaniec

  Ja mieszkam przy torach i nawet nie słyszę juź pociagow. Moźna ustawić ekrany, w końcu, gdzie jest powiedziane,że mają być tylko przy trasach samochodowych? A komu nie pasuje, to wyprowadza się do lasu albo za miasto. Tam ma tylko szum drzew i pól. No może czasemmzapach gnojówki z obory sąsiada :-)

 • Link do komentarza Gnieznianin sobota, 10 czerwca 2017 23:53 napisane przez Gnieznianin

  Mnie to odpowiada. Muzeum, tereny zielone i mieszkania. Coś fajnego w samym centrum miasta. Na całym świecie ludzie mieszkają przy torach kolejowych czy tramwajowych i żyją. Trzymam kciuki aby plany udało się zrealizować, a budynki zostały odrestaurowane

 • Link do komentarza tralalala sobota, 10 czerwca 2017 16:32 napisane przez tralalala

  @autentyczny wyborca - nie rozśmieszaj mnie pan. Wystarczy przyjść na komisje lub sesje, by stwierdzic, jaki to czasem odstawiają kabaret. Nawet wystarczy poczytać relacje. Taki sam wniosek. A tak w ogole to myśle,,że "autentyczny" to chyba radny?

 • Link do komentarza Vegatermik sobota, 10 czerwca 2017 14:40 napisane przez Vegatermik

  Według tej koncepcji gnieźnianie tracą ów "złoty róg". Bowiem brak tu powodu, aby turysta odwiedził ten skrawek Gniezna. Takich obszarów choćby we Włoszech jest bez liku. Z ich udawaną atmosferą metalu i szkła ... zona industriale.
  Liczy się treść tego co chcemy zaprezentować społeczeństwu; historia, kultura, tożsamość i technika.
  Nikt nie odwiedzi Gniezna ze względu na osiedle mieszkaniowe wśród fabryk i galerii. Natomiast wielu tu przybędzie tych, którym miłe jest podziwianie osobliwości zabytkowego kompleksu.
  Brakuje mi tu wielkiego szyldu Narodowe Muzeum Kolejnictwa.
  Wówczas cała urbanistyczna infrastruktura znajdzie swój sens.

 • Link do komentarza Endrju sobota, 10 czerwca 2017 13:17 napisane przez Endrju

  W Nowym Jorku metro jeździ 5 metrów od mieszkań i nikomu to nie przeszkadza.

 • Link do komentarza avalon sobota, 10 czerwca 2017 12:32 napisane przez avalon

  Koncepcja ładnie wygląda na obrazkach ale jej wartość jest niemal zerowa, tak samo jak niemal zerowe są możliwości jej realizacji.
  Pierwsze pytanie - czyje są te tereny? PKP, gminy, powiatu? Tereny należą do PKP które planuje to sprzedać i zarobić. I to powinna być podstawa dla całej koncepcji a nie nierealne marzenia, nawet gdyby były pozytywne.

  Przeglądam to kolejny raz i mam takie spostrzeżenia...

  1. Dawny Zakład Taboru.
  Narodowe Mauzoleum Kolei? Miejsce już jest wybrane, daleko od Gniezna. i także nie wiadomo czy powstanie w Warszawie bo to ogromne koszty. UTOPIA. Kolejne propozycje to określenia typu "powinno się stać czymś".
  Czymś, czyli niczym. Wg mnie ten bałagan będzie tam straszył kolejne kilkadziesiąt lat aż się rozpadnie. Nikt nie kupi tak specyficznych obiektów, żeby zrobić bliżej nieokreślone "coś" dla mieszkańców Gniezna. Inwestorzy nie robią nic dla mieszkańców tylko dla zysku - WSZYSCY. A jak przejmie to powiat czy gmina to będzie bajzel jak po drugiej stronie wiaduktu, na upadającej wąskotorówce.

  2. Tunel pod torami do Składowej ok, ale kto to zbuduje? PKP? Oni zlikwidowali i tak za mały dworzec kolejowy i zastąpili go jednym pokojem z kilkoma ławkami przy MOPSie. W interesie PKP nie jest rycie tunelu do "czegoś" bliżej nieokreślonego. Po co drugie wyjście z tunelu koło postoju taksówek??? Gdyby to był tunel na Lecha czy chociażby pod Dworcową to ok, ale tunel dla samego stracenia kilkuset tysięcy pod... chodnikiem??? Rowerzyści w pokręconym, ciasnym tuneliku o szerokości może 2,5 metra??? Żałosne, niebezpieczne i całkowicie pozbawione sensu.

  3. Hotele i mieszkania pomiędzy torami, zniszczonymi nieużytkami oraz terenami przemysłowymi, składami węgla itp??? Bardzo ciekawe, bardzo... O ile same tory nie są jakimś problemem to problemem jest druga strona obszaru - zdewastowane obszary Kawiar, dość prymitywne wykorzystanie większości terenów i hale kilku małych zakładów. Ta okolica nie ma szans na przeobrażenia w ciągu najbliższych 50 lat.

  3. Jedyna realna koncepcja dotyczy reszty terenu, tej przemysłowej. Powinien tam powstać nowy terminal towarowy a bajzel przy Pocztowej/Konikowo powinien stać się miejscem pod inwestycje i nowe ulice. Może powstać także kilka niewielkich hal przemysłowych, podobnych np do Panasonica.

  ***
  Teoretycznie obszar ma szanse na inwestycje i zmiany ale tylko w najbardziej oddalonym od centrum fragmencie. Aż tak skrajne mieszanie funkcji na tak małym obszarze to UTOPIA. Mauzoleum pociągów to też UTOPIA.

  Konsekwencją tego planu będzie podzielenie obszaru na mniejsze fragmenty i sprzedaż tego co się da sprzedać. Reszta albo stanie się własnością gminy i będzie niszczeć, albo pozostanie własnością PKP i także będzie niszczeć. Jak już będzie to grozić zawaleniem to rozbiorą i sprzedadzą.
  Sądzę, że niewielu z nas [najmłodsi, może obecni kilkulatkowie] doczeka czasów gdy tam będzie cywilizowany fragment Gniezna,

 • Link do komentarza Czytelnik sobota, 10 czerwca 2017 12:20 napisane przez Czytelnik

  Niektóre dziwne komentarze. Zapraszają na konsultacje, a teraz wypisują z pretensjami, że niektórzy w ogóle tam przyszli.

 • Link do komentarza Autentyczny Wyborca sobota, 10 czerwca 2017 12:14 napisane przez Autentyczny Wyborca

  Niektórym się marzy, żeby radni tylko podnosili ręce za ich dziwnymi pomysłami, a ja dziękuję, że radni na konsultacjach byli, bo zamieszkują tutaj i znają najlepiej potrzeby miasta.

 • Link do komentarza wyborca sobota, 10 czerwca 2017 11:35 napisane przez wyborca

  Widac, że w tej dyskusji tutaj biorą udział takie same mądre głowy, jak podczas spotkania na żywo. Wszechwiedzący, majacy wszystkie rozumy, ale niestety, wg wlasnego mniemania. Naprawdę panowie,dla przedstawicieli różnych organizacji to dla Was i dla tych, ktorych jesteście reprezentantami będzie lepiej, jak raczej posłuchacie, a nie będziecie wyglaszac kolejne madrości. A, že wybrani jesteście przez mieszkańców, jak ktoś trafnie zauważył? Przecież to nie świadczy wcale o waszej wiedzy w każdym temacie. W historii wielu było wybrańcow narodow i co, przeszli do historii, tylko jak? Pozwólcie fachowcom zajmować się tym, na czym naprawdę się znają i do czego mają przygotowanie.

 • Link do komentarza Obecny sobota, 10 czerwca 2017 11:20 napisane przez Obecny

  Tak się przysłuchiwałam na tych konsultacjach i się zastanawiam komu i czemu służy stowarzyszenie SOS.

 • Link do komentarza SŁ piątek, 09 czerwca 2017 22:35 napisane przez SŁ

  Mieszkania przy torach?? Tacy naiwni to się chyba nie znajdą. Muzeum Kolejnictwa?? A przedstawił ktoś pomysł skąd na to pieniądze.
  Ja, nie podając informacji o finansowaniu, proponuję Muzeum Lotów Kosmicznych - zakupmy eksponaty od NASA, Rosji a także innych państw, zakupmy symulatory lotów kosmicznych. Będą do Gniezna przyjeżdżać wycieczki z całej Polski
  Koncepcja taka sama - wymyślać można wiele - sztuką jest podać skąd na to pieniądze:)

 • Link do komentarza zapytanie piątek, 09 czerwca 2017 21:51 napisane przez zapytanie

  Panie Obywatelu vel ja jestem i inne takie. Otępienie nie pozwala na logiczne myślnie. Co pan tu i jakimś ksiedzu, siostrach itd.? Czy naprawdę nie potrafi pan z kulturą dyskutowac na publicznym forum?

 • Link do komentarza myśliciel piątek, 09 czerwca 2017 21:33 napisane przez myśliciel

  Liczyłem, ze tak wielki zespół "tęgich głów" ( 16 osób ) wymyśli więcej niż jedną koncepcję zagospodarowania tych terenów i przekaże je mieszkańcom by mogli sobie w drodze np referendum wybrać tą która im najbardziej przypadła do serca. A tu KLOPS.
  Po tygodniu pracy 16 osób mędrcy stworzyli tylko jedną koncepcję, która jak wynikało z rozmów pod słyszanych w kuluarach, nie wszystkim przypadła do gustu. Bo jak tu np. zaaprobować kompleks bloków mieszkalnych w tak bliskim sąsiedztwie bardzo ruchliwej już obecnie linii kolejowej. Przecież codziennie przez nasz dworzec przejeżdża już ponad 150 pociągów. Czy to nie przerazi ewentualnych nabywców mieszkań tam pobudowanych? Czy na pewno mieszkania w tym miejscu będą aż tak atrakcyjne jak o tym mówił Prezes - prelegent?
  Pozostawiam to ocenie naszych gnieźnian.
  Jedyne co naprawdę urzekło mnie w tej koncepcji to wydłużone przejście podziemne i to wydłużone nie w jednym kierunku co już wcześnie j proponował któryś z radnych , ale w dwóch kierunkach co pozwoli na wejście i nawet na wjazd do tego podziemnego przejścia bezpośrednio z poziomu postoju TAXI i to już przed naszym dworcem. Ten pomysł jest naprawdę super. Ale czy ewentualny inwestor zechce go urzeczywistnić ? Pożyjemy, Zobaczymy. I jeszcze jedno po raz pierwszy mieliśmy możliwość w Gnieźnie otwarcie przedstawić swoje koncepcje na rozwój naszego miasta. W tym przypadku akurat okolic ulicy Składowej. Trochę szkoda, ze tak niewielu gnieźnian zechciało wziąć udział w tym przedsięwzięciu. A potem znajdzie się wielu by krytykować , krytykować i jeszcze raz krytykować .

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 09 czerwca 2017 21:29 napisane przez Mieszkaniec

  Radni są przedstawicielami mieszkańców, byli tam zaproszeni i chwała im za to, że poszli i wypowiadali się w naszym imieniu. Czy Wiktoria, to projektant, który krytykuje radnych?

 • Link do komentarza Czytelnik piątek, 09 czerwca 2017 21:12 napisane przez Czytelnik

  Projektanci popisali się swoimi pomysłami, chcieli zamiast ronda zrobić dwa skrzyżowania w odległości kilku metrów.

 • Link do komentarza bom_bardier piątek, 09 czerwca 2017 20:40 napisane przez bom_bardier

  Do Wiktorii, jednego BEZradnego nie można utożsamiać ze wszystkimi!

 • Link do komentarza Wesoły Kawaler piątek, 09 czerwca 2017 20:21 napisane przez Wesoły Kawaler

  Super się mieszka w pobliżu torów kolejowych. Budzika nie potrzeba. Kiedyś miałem stancję na Franowie w Poznaniu, a tam manewry odbywały się nocą. Potem jak człowiek wrócił do Gniezna, to się budził w nocy, bo taka cisza była.

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 09 czerwca 2017 19:32 napisane przez rowerzysta

  A dla mnie rewelacja. Jest droga, która przed Veluxem poprowadzi wzdłuż torów do tych obiektów, są parkingi, jest przewidziane muzeum, tereny zielone i wiele innych, o których mi się nie śniło. Mogę powiedzieć, że jestem zaskoczony takim tempem powstania koncepcji z konsultacjami społecznymi oraz wg mnie logicznością całego konceptu.

 • Link do komentarza Typ piątek, 09 czerwca 2017 18:53 napisane przez Typ

  Może w końcu powstanie coś wyjątkowego w Gnieźnie. A to miejsce zasługuje na drugie życie .
  Bardzo kibicuje temu projektowi .

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane