sobota, 10 czerwca 2017 14:12

Ulga podatkowa dla remontujących kamienice

 
Ulga podatkowa dla remontujących kamienice archiwum redakcji

Jeszcze w tym roku właściciele budynków zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta, będą mogli liczyć na ulgę podatkową od nieruchomości, które doczekają się remontu elewacji.

Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku miesięcy, jeszcze w czerwcu radnym miejskim przedłożona zostanie uchwała, dzięki której wprowadzone zostanie powyższe rozporządzenie. Miasto Gniezno systematycznie podejmuje się remontów elewacji budynków, które znajdują się na terenie starówki, a w których ma pełne udziały lub jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej. W tym roku doczeka się tego siedem budynków, ale jednocześnie postanowiono zachęcić do takiego działania także właścicieli prywatnych domów w centrum.

Zgodnie z treścią uchwały, warunkiem zwolnienia z podatku od nieruchomości będą ci właściciele, którzy dokonają remontu elewacji, do której zalicza się co najmniej frontowa ściana budynku, zakończona jej malowaniem lub tynkowaniem, a przypadku elewacji nietynkowanej lub niemalowanej, zakończone oczyszczaniem i doprowadzaniem jej wyglądu do stanu pierwotnego. Zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługuje od dnia pierwszego stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono remont elewacji budynku, na okres 5 lat. Ulga przysługuje do wysokości 50% kosztów kwalifikowanych remontu. Oznacza to iż ci, którzy zechcą jeszcze w tym roku podjąć się remontu elewacji, będą mogli liczyć na zwolnienie już od 2018 roku.

Uchwała obejmuje teren śródmieścia - budynki lub ich części położone na terenie Miasta Gniezna przy następujących ulicach: Pl. 21 Stycznia, ul. 3 Maja, ul. Adama Mickiewicza, rynek Bednarski Rynek, ul. Bolesława Chrobrego, ul. bł. Jolenty, ul. Cierpięgi, ul. Czystej, ul. Dalkoskiej (na odcinku od ul. Łąkowej do ul. Tadeusza Kościuszki), ul. Dąbrówki, ul. Dworcowej, ul. Farnej, ul. Franciszkańskiej, ul. Garbarskiej, ul. Grzybowo, ul. Henryka Sienkiewicza, ul. Jana Kilińskiego, ul. Jana III Sobieskiego, ul. Jasnej, ul. Jeziornej, ul. Józefa Chociszewskiego, ul. Kaszarskiej, ul. Kolegiaty, ul. Krótkiej, ul. Krzywe Koło, ul. Lecha, ul. Kanclerza Jana Łaskiego, ul. Łącznica, ul. Łąkowej, ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, ul. ks. Prym. Macieja Łubieńskiego, ul. Mieszka I, ul. Stanisława Moniuszki, ul. Papieża Jana Pawła II, ul. Pocztowej (na odcinku od ul. Tadeusza Kościuszki do ul. Chrobrego), ul. Podgórnej, ul. Przecznica, ul. Rybnej, rynek Rynek, ul. Rzeźnickiej, ul. Seminaryjnej, ul. Słomianka, ul. Stromej, ul. św. Jana, ul. św. Michała, ul. Tadeusza Kościuszki, ul. św. Wawrzyńca, ul. św. Wojciecha, ul. Świętokrzyskiej (na odcinku od ul. św. Jana do Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego), ul. Tumskiej, ul. Warszawskiej, ul. Zaułek, rynek Zielony Rynek, ul. Żuławy (na odcinku od ul. Seminaryjnej do Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego), ul. Żwirki i Wigury.

Uchwała zostanie przedłożona radnym na sesji 21 czerwca i po 14 dniach wejdzie w życie.

13 komentarzy

 • Link do komentarza aaa poniedziałek, 12 czerwca 2017 22:06 napisane przez aaa

  kamienica kamienicy nierówna. jeśli ktoś ma w budynku 6-8 mieszkań bez lokali użytkowych, to żadna to dla niego zachęta. Ogólnie pomysł dobry, ale dla takich małych czas na odpisywanie powinien być wydłużony do 10 lat. ładna kamienica to dobro wspólne, wpływa na klimat centrum. Przecież nie tylko sam właściciel będzie mieć przyjemność z patrzenia...

 • Link do komentarza Telewidz poniedziałek, 12 czerwca 2017 21:59 napisane przez Telewidz

  @liczykrupa -własciciel kamienicy niech sobie leci nawet rakietą na księżyc, ale niech zadba o to by lokatorzy płacący za wynajem, mogli mieszkać w miarę zadbanych i bezpiecznych budynkach. Najpierw obowiązki, potem przyjemności -w kamienicy w której wynajmuje mieszkanie, praktycznie nie ma drzwi.Na klatce melina,ciągle Policja a właściciel ma to głęboko w d...e.Czynsze są tu wysokie a mieszkamy jak w oborze
  .

 • Link do komentarza liczykrupa poniedziałek, 12 czerwca 2017 19:04 napisane przez liczykrupa

  kamienicznik - no ale chyba po to się wynajmuje lokale w kamienicy żeby móc sobie pozwolić na więcej i aby lecieć na tą Majorkę. Bo jaki to sens pobierać czynsze, remontować i nie mieć z tego żadnego zysku.

 • Link do komentarza kamienicznik poniedziałek, 12 czerwca 2017 16:29 napisane przez kamienicznik

  @ liczykrupa - nie masz racji. Jako kamienicznik mogę powiedziec, ze wystarcza dwa lata odkładania na elewację. A, jeżeli w kamienicy są jeszcze lokale użytkowe, to można zrobić o wiele więcej. Ale, jak za czynsze woli się jeździć na Majorkę, a nie remontować, no to rzeczywiście. I sto lat nie wystarczy.

 • Link do komentarza liczykrupa poniedziałek, 12 czerwca 2017 14:31 napisane przez liczykrupa

  Kupszcza - zdajesz sobie sprawę ile kosztuje remont kamienicy? Przy tych wielkich czynszach to pewno z 20-30 lat trzeba odkładać żeby zrobić konkretniejszy remont.

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 12 czerwca 2017 14:20 napisane przez senior

  Kupszcza, tobie sie już całkiem zakreciło w tej głowie. Czy ty w ogóle wiesz, o czym piszesz? Prawdą jest, że wielu właścicieli kamienic nie dba o swoją własność, ale tak po prawdzie, to ich problem i jeżeli one sie rozlecą, to ich strata. Natomiast lokatorzy coraz częściej szukaja mieszkań w budynkach zadbanych, w pelni wyposażonych i jeszcze troche, a tacy barbarzyncy swojej własnosci nie beda mieli najemcow. A swoją drogą to prezydent powinien przywołać takie glajdy do porzadku i zawiadomić Nadzór Budowlany o niebezpiecznie spadajacych cegłach czy tynku.

 • Link do komentarza Kupszcza poniedziałek, 12 czerwca 2017 13:26 napisane przez Kupszcza

  No to znowu ulga dla bogatych i najczęściej nie dbajacych o swoją własność właścicieli kamienic. Połowa ma wielkie czynsze i latami nic nie robi. A czemu tylko tym pomagać? Gdzie równość wobec prawa w stosunku do innych. Właściciel kamienicy sam powinien ją remontować bez żadnych ulg. Ewentualnie projekt może miasto zrobić lub konserwator zabytków pomóc.

 • Link do komentarza lokator poniedziałek, 12 czerwca 2017 13:05 napisane przez lokator

  A co z tymi właścicielami, którzy w ogole nie remontują swoich kamienic, a remontami mieszkan obarczają lokatorow? Jest kilka takich budynkow w centrum, gdzie tynk spada płatami, može zrobimy na tym forum liste hanby tych kamieniczników. A nie mógłby tak prezydent ich w jakiś sposób zmobilizować do remontów? Kaźda chata przynosi niemale zyski, a zobaczcie, jak wygladaja niektore domy i klatki schodowe! Strach wejść!

 • Link do komentarza abcdef poniedziałek, 12 czerwca 2017 10:40 napisane przez abcdef

  Czy niższe wpływy do budżetu z tytułu wprowadzonych ulg podatkowych zostaną zbilansowane i w jaki sposób, czy na przykład zostaną podwyższone podatki dla nieruchomości nie objętych tymi ulgami ?
  No i jak to się ma do konstytucyjnej zasady równości z której wynika że wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne ? Podobno w pewnych sytuacjach prawo może stwarzać pewne przywileje dla grup o słabszej pozycji społecznej w celu wyrównania istniejących nierówności, ale czy właściciele kamienic usytuowanych tylko w określonej części miasta należą do grupy o słabszej pozycji społecznej ?

 • Link do komentarza Okaleczony poniedziałek, 12 czerwca 2017 08:42 napisane przez Okaleczony

  Bardzo fajnie a co z dofinansowaniem remontów budynków które szpecą na ulicy Poznańskiej ???.Miasto sprzedało budynki w stanie ,,agonalnym'', przy ,,rzece tirów''. Radni w sposób beztroski uchwałą RM wpisali je do Zabytków, potem sprzedali mieszkańcom nie informując ich o konsekwencji prowadzenia jakichkolwiek remontów , tylko za zgodą konserwatora zabytków. Tak trzymać, ,,... brakuje słów....

 • Link do komentarza Włodek niedziela, 11 czerwca 2017 18:34 napisane przez Włodek

  No cóż, panie Marku Dener. każda sprawa ma swoje limity terminowe. I na pewno uchwała do tyłu nie obowiązuje. Ja też się pospieszyłem z ogrzewaniem gazowym przed dotacjami. I moja strata. Nie rozpaczam. mam wygodę i ciepło zimą, a to jest najważniejsze.

 • Link do komentarza Marek Dener niedziela, 11 czerwca 2017 14:45 napisane przez Marek Dener

  A co z tymi, którzy już całkiem niedawno dokonali remontu, który uprawniłby ich do zwolnienia??? Pospieszyli się?

 • Link do komentarza bzyk sobota, 10 czerwca 2017 22:03 napisane przez bzyk

  Jeżeli chodzi o szpecące kamienice, nie rozumiem dlaczego nadzór budowlany nie korzysta z Prawa budowlanego, które jest w końcu ustawą.
  Art 66 tej ustawy mówi wyraźnie:
  Art. 66. 1. W przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany:
  1) może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska
  albo
  2) jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu
  mienia lub środowisku, albo
  3) jest w nieodpowiednim stanie technicznym, albo
  4) powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia
  – organ nadzoru budowlanego nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych
  nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane