Wydrukuj tę stronę
środa, 14 czerwca 2017 10:55

Późną jesienią pojedziemy szerszą ulicą Konikowo

 
Późną jesienią pojedziemy szerszą ulicą Konikowo źródło: dokumentacja projektowa

W najbliższych miesiącach mieszkańcy osiedla Konikowo i Arkuszewo będą musieli przygotować się na utrudnienia w ruchu w rejonie jednej z ważniejszych ulic w tej części miasta - jeszcze jednokierunkowej.

Powiatowy Zarząd Dróg ogłosił przetarg na przebudowę ul. Konikowo na odcinku od ul. Libelta aż do al. Reymonta. To krok w kierunku zmiany układu komunikacyjnego, który na realizację czeka od kilku dekad i dopiero teraz zostanie wykonany. Można powiedzieć, że nareszcie dopięto wszystkiego, gdyż procedury administracyjne przeciągały się dość długo, ale trudności piętrzyły się także z powodów niezależnych od zarządcy drogi. Przypomnijmy iż w ubiegłym roku wyburzono budynki gospodarcze dawnego folwarku, bez czego nie udałoby się wykonać tej inwestycji. Najdalej późną jesienią ul. Konikowo będzie już dwukierunkowa.

Przetarg ogłoszony przez PZD zakłada kompleksową przebudowę dróg na odcinku o długości około 250 metrów. W skład inwestycji wchodzi przebudowa oraz budowa (nieistniejących na pewnym odcinku) różnych instalacji podziemnych, a także przebudowa podbudowy jezdni oraz ułożenie nowej nawierzchni, chodników, zjazdów na posesje, niewielkiego parkingu i urządzenie azylów z zielenią.

Ogółem droga zostanie przebudowana i dostosowana do obowiązujących przepisów na odcinku od ul. Libelta do skrzyżowania z al. Reymonta i Słowackiego, gdzie powstanie rondo. Sam odcinek jezdni pomiędzy ul. Słowackiego a al. Lelewela zostanie odsunięty od budynku dawnego dworku, który obecnie stoi około metr od ulicy, a docelowo zostanie ona oddalona o 8 metrów. Obok, na powstałym dzięki temu fragmencie, wykonane zostaną zjazdy do dwóch posesji, miejsca parkingowe i teren pod zieleń. Samo rondo, które zlokalizowane będzie na obecnym skrzyżowaniu ul. Konikowo, Słowackiego i al. Reymonta, wykonane zostanie w podobnym standardzie, jak Rondo Winiary na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej, Lednickiej i Biskupińskiej. 

Przetarg, ogłoszony w ostatnich dniach, ma wyłonić wykonawcę pod koniec czerwca. Oznacza to iż przebudowa będzie mogła rozpocząć się najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia. Zakończenie prac przewidziano do 30 listopada br.

Inwestycja realizowana będzie przez Powiat Gnieźnieński przy wsparciu finansowym Miasta Gniezna - szacuje się iż koszt wyniesie do 1 mln złotych. Dodajmy iż jeszcze w tym roku w tej samej części osiedla pojawią się kolejne utrudnienia, związane z rozbiórką dwóch z trzech istniejących wiaduktów w ciągu ul. Pod Trzema Mostami. Póki co jednak jeszcze nie ogłoszono przetargu na wykonanie tych prac i nie jest znany termin ich realizacji.

Galeria

13 komentarzy