czwartek, 29 czerwca 2017 10:02

MPK przebuduje zajezdnię i zakupi nowe autobusy

 
MPK przebuduje zajezdnię i zakupi nowe autobusy zdjęcie nadesłane

Dzięki środkom w wysokości 11,5 mln pochodzących z Obszarów Strategicznej Interwencji, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji będzie mogło dokonać przebudowy obecnej zajezdni i nabędzie 12 nowych pojazdów, które zastąpią stary tabor.

Za kilka dni przedstawiciele Miasta Gniezna oraz MPK podpiszą umowę z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego w sprawie przekazania ww. kwoty na rzecz spółki, która przygotowuje się do realizacji pierwszej tak dużej inwestycji od lat. 

- Sam pomysł systemu integrującego transport publiczny Miasta Gniezna powstał w 2013 roku, kiedy mówiło się o OSI dla naszego obszaru, a które stało się faktem w październiku 2015 roku, kiedy to podpisaliśmy porozumienie z gminami ościennymi i Miasto zostało wówczas liderem. Jako obszar subregionu gnieźnieńskiego dostaliśmy 100 mln złotych do podziału, a w nich były dwa projekty - południowa obwodnica Miasta Gniezna, przy której trwają już prace projektowe i drugi to właśnie transport publiczny Miasta Gniezna. Pracowaliśmy nad tym od 2013 roku, a sformalizuje się to 10 lipca, kiedy to podpiszemy umowę z marszałkiem. Wówczas rozpoczniemy realizację programu - mówił prezydent Tomasz Budasz.

- Potrzeby naszej komunikacji są bardzo duże. Stwierdziliśmy iż nie będziemy realizować cząstkowych czy połowicznych rozwiązań, ale skoro mamy zrobić coś, to zróbmy to kompleksowo i porządnie. Dlatego projekt jest podzielony na dwie części - przebudowa zajezdni i zakup nowego taboru - mówił prezes MPK Piotr Stasiak. W ramach pierwszej inwestycji przebudowana zostanie zajezdnia przy ul. Wesołej, która będzie miała powierzchnię ponad 8 tys. metrów kwadratowych z portalową myjnią automatyczną, zintegrowanym zapleczem socjalnym, a zmianie ulegnie także warsztat ślusarski. Dodatkowo wymieniona zostanie także nawierzchnia placu wraz z infrastrukturą odwadniającą cały teren. Inwestycja wpisana będzie także w politykę niskiej emisji, a przebudowie ulegnie system ogrzewania budynków zajezdni. Cała inwestycja rozpocznie się w marcu 2018 roku.

W ramach inwestycji zakupionych zostanie także 12 autobusów (39% dziennego, szczytowego zapotrzebowania), które zastąpią najstarszy tabor MPK. Pojazdy w układzie drzwi 2-2-2, które zostaną dostarczone w lutym, maju i wrześniu 2018 roku, będą miały długość 10,5 metra, pomieszczą 70 pasażerów i będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowinką, która obecnie jest stosowana we wszystkich pojazdach komunikacji publicznej, będą porty USB umożliwiające np. ładowanie telefonów. Ponadto pojazdy będą spełniały normy emisji spalin.

Całkowita wartość projektu wynosi 16,86 mln złotych, przy czym dotacja z WRPO 2014-2020 to 11,56 mln złotych. 

12 komentarzy

 • Link do komentarza urzędas sobota, 01 lipca 2017 09:56 napisane przez urzędas

  Ania, najpierw sie trochę podkształć, a potem zabieraj głos w sprawach, o których nie masz bladego pojęcia. A co do Polokien to budowa czegoś tam idzie na calego. A Budasz to ma wizję dekoratora, a nie pełni roli gospodarza miasta, ktory powinien zadbać przeede wszystkim o wlasność komunalną, która jest w dodatku tak nieuporządkowana, że ciarki przechodza po plecach. Najłatwiej sadzić kwiatki i budowac nowe bloki, a najtrudniej robić porządki tam, gdzie latami jest bałagan. ZGL rozpoczął porzadkowanie, ale jak widać ktoś w tym magistracie woli, żeby było, jak było. Przecież nie od dzis wiaďomo, że najciemniej jest pod latarnią.

 • Link do komentarza Ania piątek, 30 czerwca 2017 22:47 napisane przez Ania

  Do "misiu" - postawiłeś bardzo dobrze. Uważam, że Prezydent Budasz ma dobrą wizję dla naszego miasta i ją realizuje. Przejdź się do centrum to zobaczysz choćby te nowe kawiarnie :)
  A co do marketów - to gdzie te grzyby? Bo słyszałam o dwóch takich
  inwestycjach, a larum jakby było ich już z piętnaście w tej kadencji ;)
  Inwestorzy przecież muszą badać lokalny rynek i widocznie im wychodzi, że nadal się opłaca - to budują. Przecież to nie komuna, że władza tworzy sklepy i fabryki - na szczęście- (pomijam dyskusję nad planem zagospodarowania terenu).

  Do "Ja_Jestem" teren po Poloknach może i ciekawy, ale prywatny. Najpierw właściciel musiałby go sprzedać miastu - i to za jaką kasę, skoro pozbyłby się terenu pod inwestycję i zysków z nią związanych. To się tak pięknie widzi i łatwym się wydaje gdy się tym wszystkim nie steruje ;)
  Pozdrawiam

 • Link do komentarza misiu piątek, 30 czerwca 2017 10:56 napisane przez misiu

  do Ja_Jestem, też się zastanawiam o co chodzi z tymi marketami. Przed wyborami atakowano poprzedniego prezydenta hasłami o umierającym handlu polskich kupców, straszono napływem marketów itd. No to postawiłem na takiego co miał w programie działania miastotwórcze w kierunku rozwoju kawiarni, klubów, księgarni, antykwariatów, stoisk handlowych itd. a tu taka niespodzianka że za tej kadencji wyrastają markety jak grzyby po deszczu i to nawet w centrum - no bo teren bo fabryce okien leży chyba w centralnej części miasta ?

  Natomiast co do portów USB to uważam że fajne są różne nowinki ale ile można naładować tego telefonu przez 5-15 minut jazdy autobusem ? No chyba że to jest do ładowania telefonu kierowcy autobusu. Poza tym na świecie są już takie wynalazki jak moduły do bezprzewodowego ładowania . Nie bardzo sobie wyobrażam że w Gnieźnie mam jeszcze nosić jakieś kable żeby 5-15 minut ładować telefon.

 • Link do komentarza Ja_Jestem piątek, 30 czerwca 2017 09:02 napisane przez Ja_Jestem

  Wrażenie zgody......na postawienie kolejnych marketów na terenie Gniezna, nie stanowi żadnego problemu dal „ojców” miasta, natomiast, rozbudowa czy też całkowicie nowa baza komunikacji miejskie, jaką nie wątpliwie jest MPK, no to tutaj, zaczynają się problemy, tym bardziej, że jest to t/z budżetówka. Umiejscowienie nowej bazy komunikacji miejskie, wcale nie musi nastręczać kłopotów z pozyskaniem odpowiedniego terenu pod taką zabudowę, chociażby odzyskany teren po byłej stolarce budowlanej, na której obecnie trwają jakieś prace budowlane. Uważam, że miejsce byłoby wręcz odpowiednie i niekolidujące z tak zwaną infrastrukturą zabudowań, jak i drogową. Sądzę, że odpowiednich miejsc na taką inwestycję w naszym mieście znalazłoby się więcej, wystarczy się dobrze rozejrzeć. Marketów czy też kościołów mamy wystarczająco dużo.

  Natomiast, co do wspomnianych nowinkach w postaci portów USB w autobusach, to chyba lekka przesada, Gniezno, nie jest aż tak wielką metropolią, gdzie dojazd autobusu z punktu A do punktu B, zajmuje tyle czasu, by móc naładować sobie telefon, biorąc pod uwagę, ilość zainteresowanych tym faktem...

 • Link do komentarza monia piątek, 30 czerwca 2017 07:46 napisane przez monia

  Może zamiast tego lepsze byłyby tablice informujące o czasie, w jakim nadjedzie następny autobus - przynajmniej na tych przystankach na obrzeżach miasta. Ostatnio się swojego nie doczekałam dwa razy.

 • Link do komentarza avalon czwartek, 29 czerwca 2017 22:55 napisane przez avalon

  Zakup tych kilku króciutkich minibusów jest ok, na Gniezno to wystarczy.
  Ale już teraz zajezdnia jest zdecydowanie za mała a ciasny plac manewrowo-postojowy stwarza zagrożenie dla użytkowników. Dlaczego nie wyburzą komunalnego baraku przy Wesołej 5, który stoi prawie na środku zajezdni? W dwóch przejazdowych rzędach zmieściliby tam większość taboru. Autobusy nie manewrowałyby po placu tyłem, nie parkowałyby w drogach przejazdowych, pod bramami warsztatów, pod płotem itp.

 • Link do komentarza Kierowca czwartek, 29 czerwca 2017 21:39 napisane przez Kierowca

  Inwestycje zawsze cieszą, ale kiedy zmianie ulegną nawierzchnie naszych ulic ? Same dziury. Żaden zarządca dróg tego nie widzi. Studzienki pozapadane, trawa w pasach zieleni jak w lesie. Może kierowcy MPK zwrócą uwagę komu trzeba na wybudowanie zatoczek na ul. Wrzesinskiej.

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 29 czerwca 2017 21:38 napisane przez Gnieźnianin

  A nie lepiej wybudować nową od podstaw zajezdnie w innej lokalizacji aby mieszkańców Osiedla Grunwaldzkiego uwolnić od uciążliwości Zajezdnią ?

 • Link do komentarza deogracias czwartek, 29 czerwca 2017 14:56 napisane przez deogracias

  A ja proponowałbym panu Stasiakowi zainwestować w bilet PKP do Poznania, gdzie zapoznałby się z tym, w jaki sposób powinna funkcjonować komunikacja miejska. A później proponowałbym odsunąć miejscowych miszczów i zainwestować w specjalistę do spraw logistyki, który być może wreszcie wymyśliłby rozkład jazdy dostosowany do pasażerów a nie do kierowców. Jeśli takowy będzie, to ja mogę jeździć DAFem, Kapeną a nawet dziadkiem H9.

 • Link do komentarza POMYSŁODAWCA czwartek, 29 czerwca 2017 14:27 napisane przez POMYSŁODAWCA

  Przepraszam za pomyłkę - korekta :
  Chodziło mi o przejazd mini autobusu do cmentarza św.. Krzyża
  ulicą Rybną i Świętokrzyską

 • Link do komentarza Filomen czwartek, 29 czerwca 2017 13:46 napisane przez Filomen

  No proszę , co to znaczy zmiana prezesa spółki , przyszedł nowy i po tylu latach wreszcie coś tam się dzieje.

 • Link do komentarza POMYSŁODAWCA czwartek, 29 czerwca 2017 11:32 napisane przez POMYSŁODAWCA

  Niby wszystko pięknie.
  Ale o chorych chcących dojechać z dworca DO SZPITALA na ulicy św Jana dalej się nie myśli, bo wśród planowanych do zakupu 12 tu autobusów nie mam ani jednego małego, krótkiego pojazdu, który zmieścił by się na ulicy Wodnej i Świętokrzyskiej. Takiego jednego małego autobusu , który dojeżdżałby do parkingu "buforowego" pod Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego !!!
  A o dojeździe autobusem dla starszych gnieźnian, DO CMENTARZA św Krzyża...... nie będę już wspomina.ł
  Szkoda Panowie Prezydenci !!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane