sobota, 08 lipca 2017 12:04

Nowe zbiorniki na „czarną godzinę”

 
Nowe zbiorniki na „czarną godzinę” źródło: UM w Gnieźnie

Miasto Gniezno zakupiło dwa nowe zbiorniki na wodę pitną. To pokłosie styczniowej awarii, przez którą całe Gniezno i okoliczne wsie nie miało wody przez kilka godzin.

Wielu gnieźnian dobrze pamięta poniedziałkowy wieczór 23 stycznia, kiedy to w późnych godzinach popołudniowych z kranów we wszystkich mieszkaniach i domach przestała lecieć woda. Awaria była spowodowana pęknięciem jednego z ważniejszych wodociągów, znajdującego się pod ul. Żwirki i Wigury. Usunięcie awarii zajęło pracownikom PWiK kilkanaście godzin, a przez ten czas mieszkańcy pozbawieni byli dostępu do wody. Czarę goryczy przelał wówczas fakt iż na całe Gniezno dostępne były jedynie dwa beczkowozy, które najpierw i tak musiały zasilić szpitale oraz piekarnie, a dopiero potem zostały skierowane na osiedla. Dwa pojazdy jednak nie były w stanie obsłużyć całego miasta oraz okolicznych wsi w krótkim czasie.

Jednym z wniosków, wyciągniętych po styczniowej awarii, była konieczność zakupienia dwóch nowych zbiorników, przeznaczonych do przewozu wody pitnej. W ostatnim czasie PWiK wzmocniło się o ww. cysterny. Obie mają pojemność po 5 tysięcy litrów każda i zbudowane są z dwupłaszczowego zbiornika, wykonanego ze stali nierdzewnej. W razie konieczności ich użycia, będą one przewożone na pojazdach z podnośnikami, przystosowanymi do transportu tego typu ładunków.

Zbiorniki posiadają 4 kurki spustowe oraz złącze strażackie, a także roczną gwarancję oraz świadectwo jakości zdrowotnej, wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Stanowić będą własność Miasta Gniezna, ale w użytkowaniu i administrowaniu podlegać będą PWiK. 

14 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 10 lipca 2017 14:01 napisane przez Gnieźnianin

  A jest "sieć wsparcia" w województwie ?

 • Link do komentarza takmyślę poniedziałek, 10 lipca 2017 07:32 napisane przez takmyślę

  No może koszt takiej umowy rozłożonej na lata miałby równowartość dwóch zbiorników, które będą stały i amortyzowały. Skoro do tej pory zakład działał spokojnie z dwoma beczkowozami, to w województwie mogłaby działać taka sieć wsparcia. No, to tylko gdybanie.

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 09 lipca 2017 21:19 napisane przez Gnieźnianin

  A poco prosić o przysługę i nie lepiej świadczyć usługę ? Gniezno nie jest małym miastem i dobrze aby usługę taką świadczyło dla regionu.

 • Link do komentarza enter niedziela, 09 lipca 2017 13:47 napisane przez enter

  Do "takmyślę" - także tak samo, jak pan uważam. Nie kupuje się przecież browaru, gdy chce się wypić piwo. O wiele prościej dogadać się z sąsiednimi gminami i w razie awarii się wspierać. No, ale myślenie u nad ma kolosalną przyszłość, nie tylko w tej komunalnej spółce.

 • Link do komentarza takmyślę niedziela, 09 lipca 2017 12:41 napisane przez takmyślę

  I tak będą stały i stały, a procedura jest bardzo prosta. Awarie tego typu zdarzają się raz na ileśdziesiąt lat. Sam prezes gdzieś wspominał, że poprzednia tego typu miała miejsce dwie dekady temu. Wobec tego jaki jest sens zakupienia cystern, do których dojazd podnośnika będzie też trwał długo (zadzwonienie po pracownika, przyjazd, dojazd do wodociągów), podczas gdy w tym czasie wystarczałoby na prostej umowie partnerskiej poprosić o beczkowóz z innego miasta - np. Poznania. Mam wrażenie, że zarządzanie kryzysowe pozostało w tym mieście już tylko z nazwy.

 • Link do komentarza X niedziela, 09 lipca 2017 12:27 napisane przez X

  Jeden jak widać się ostał.

 • Link do komentarza Dudi166 sobota, 08 lipca 2017 20:23 napisane przez Dudi166

  Tylko kto to słyszał o rocznej gwarancji, skoro ustawowo jest dwa lata lub więcej. "Miasto" będzie później płaciło za usunięcie każdej usterki.

 • Link do komentarza humanista sobota, 08 lipca 2017 20:23 napisane przez humanista

  Cieszę się z dzisiejszych zadowolonych komentatorów. Malkontenci zapewne na wakacjach.

 • Link do komentarza Dudi166 sobota, 08 lipca 2017 20:23 napisane przez Dudi166

  Tylko kto to słyszał o rocznej gwarancji, skoro ustawowo jest dwa lata lub więcej. "Miasto" będzie później płaciło za usunięcie każdej usterki.

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 08 lipca 2017 17:15 napisane przez Gnieźnianin

  Nawet całkiem dobry pomysł z rozwiązaniem tego problemu, zbiorniki z zastosowaniem na hakowca zamiast cały pojazd, dobre to.

 • Link do komentarza rowerzysta sobota, 08 lipca 2017 15:56 napisane przez rowerzysta

  Dopiero teraz zauważyłem, że to rama, która będzie podstawiana przy pomocy hakowca jak kontener na śmieci. Fajne rozwiązanie.

 • Link do komentarza rowerzysta sobota, 08 lipca 2017 15:54 napisane przez rowerzysta

  Super. Zawsze to tańsze rozwiązanie jak całe auto, poza tym można zostawić przyczepkę gdzieś na mieście i jechać dalej.

 • Link do komentarza kasienka sobota, 08 lipca 2017 13:26 napisane przez kasienka

  brawo. jest reakcja. ciesze sie, ze magistrat wyciaga wnioski

 • Link do komentarza wodzianka sobota, 08 lipca 2017 12:32 napisane przez wodzianka

  nie na "czarną" a na "suchą" godzinę!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane