wtorek, 18 lipca 2017 13:37

43 mln złotych na remont linii kolejowej z Wrześni do Gniezna

 
43 mln złotych na remont linii kolejowej z Wrześni do Gniezna źródło: Google Street View

We wtorkowy ranek podpisano umowę o wartości 43,6 mln zł, która gwarantuje poprawę standardu podróży na trasy kolejowej z Wrześni do Gniezna. To kolejna umowa na rewitalizację odcinka linii 281 w ostatnim czasie.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 18 lipca podpisały umowę, dzięki której pasażerowie zyskają wygodną obsługę na stacjach w Gębarzewie, Marzeninie, Czerniejewie i Żydowie. To kolejna umowa na rewitalizację trasy Jarocin - Września - Gniezno. Łącznie PLK przeznaczyły na nią prawie 100 mln zł. Inwestycja ma istotnie poprawić komunikację w Wielkopolsce.

Celem inwestycji jest przygotowanie tras dla przewozów pasażerskich między Jarocinem a Gnieznem. Pociągi powinny pojechać w grudniu, od nowego rozkładu jazdy 2017/2018. W ramach całego zadania przebudowane zostaną przystanki i stacje w Gębarzewie, Marzeninie, Czerniejewie i Żydowie. Podróżni będą mogli korzystać z wygodniejszych, wyższych peronów, na których zaplanowano postawienie także nowych wiat, ławek, gablot i tablic informacyjnych. Same platformy zyskają nową nawierzchnię oraz lepsze oświetlenie, a także pochylnie i odpowiednie oznakowanie tras.

- Każda inwestycja kolejowa o charakterze modernizacyjnym czy rewitalizacyjnym jest istotna z punktu widzenia rozwoju infrastruktury w Wielkopolsce. Zwiększanie bezpieczeństwa i komfortu to najlepsza wizytówka dla polskich kolei. Warto pamiętać także o tym, że sprawnie działająca sieć kolejowa w naszej części kraju to równocześnie większa mobilność pasażerów i dodatkowy atut w kontekście rozwoju gospodarczego - mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Szybsze i bezpieczniejsze podróże

Modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz rewitalizacja 24 obiektów inżynieryjnych zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Wymieniony zostanie tor na długości przeszło 23 km. Przejazd pociągów przez stacje Gębarzewo i Czerniejewo usprawni wymiana 9 rozjazdów. Dzięki wykonanym pracom pociągi pasażerskie będą mogły jechać z prędkością do 120 km/h. Zwiększy się także przepustowość samej trasy.

Rewitalizacja linii nr 281 między Wrześnią a Gnieznem będzie kosztować 43,6 mln zł netto. Prace budowlane rozpoczną się na początku sierpnia 2017 roku, a zakończą pod koniec czerwca 2018. Do grudnia wykonawca wykona wszystkie prace, które pozwolą, aby od nowego rozkładu jazdy 2017/2018 pojechały pociągi pasażerskie między Jarocinem a Gnieznem. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Alusta S.A. z Poznania oraz DOLKOM Wrocław Sp. z o.o.

Powstaje dobra oferta dla podróżnych

Poza umową na odcinek Gniezno - Września, Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły już ponad 56 mln zł na rewitalizację linii nr 281 między Jarocinem a Gnieznem. Prace obejmowały między innymi tory i obiekty inżynieryjne.

Szczególnie ważna była, wykonana w 2016 roku modernizacja mostu w Orzechowie. W efekcie robót przywrócono dwutorową jazdę przez most. Na odnowionych odcinkach zapewniona jest możliwość jazdy pociągów pasażerskich z prędkością 100/120 km/h a towarowych 80 km/h.

Działania zarządcy infrastruktury konsekwentnie zmierzają do budowy coraz lepszych połączeń w regionie. Zwiększa się dostępność i konkurencyjność kolei, a tym samym lepsze warunki życia mieszkańców.

6 komentarzy

 • Link do komentarza pasażer czwartek, 31 sierpnia 2017 16:25 napisane przez pasażer

  Trzeba zaprosić tych kolejowych urzędników na gnieźnieński dworzec, niech zobaczą jaki zaduch panuje zimą, kiedy wszyscy tłoczą się w małej poczekalni, siedzą na posadzce, itd.

 • Link do komentarza Violka czwartek, 31 sierpnia 2017 15:27 napisane przez Violka

  Może bez tej ironii jeżeli chodzi o stację Gębarzewo. W zakladzie karnym jest kilkaset osadzonych, ale to także są ludzie i mają prawa do odwiedzających. Zatem nie można ich pozbawiać możliwości dojazdu do stacji Gębarzewo. Natomiast połączenie Gniezno -Września jest niezwykle istotne dla tych, co dojeżdżają do pracy. Natomiast przed władzami Gniezna staje kolejny poważny problem zwiększenia liczby miejsc parkingowych. I nie za darmo, może jakiś abonament? W końcu na ogół parkujący przy dworcu to mieszkańcy słynnej ostatnio gminy Gniezno, którzy korzystają z naszej infrastruktury za frico.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 31 sierpnia 2017 12:19 napisane przez mieszkaniec

  Nazwa stacji Czerniejewo jest nazwą historyczną i niech tak pozostanie z innych niby miastowych jest co dreptać do centrum. Ze stacji Czerniejewo pomimo, że to wieś jeździło bardzo dużo ludzi. Podstawą jest dobry rozkład jazdy ludzi do pracy a dzieci do szkoły, kto pojedzie pociągiem o godzinie 8:30

 • Link do komentarza kriss czwartek, 20 lipca 2017 21:38 napisane przez kriss

  Tor w kierunku Wrześni niby był remontowany. Oczyszczono podbudowę
  torów, wymieniono co niektóre podkłady wstawiając (może dobre, ale z demobilu) .

 • Link do komentarza rak wtorek, 18 lipca 2017 18:03 napisane przez rak

  To będzie raczej pociąg na trasie Gniezno - Września z pominięciem pozostałych. Ze stacji w Gębarzewie korzystać będzie chyba tylko więzienna "elyta" na przepustkach i odwiedzający, Szczytniki Czerniejewskie (a nie Czerniejewo - jak głosi tablica) są kilka kilometrów od miasta. Pozostałe przystanki to też tak średnio widzę, jeśli chodzi o zaintresowanie. No, ale może się mylę...

 • Link do komentarza Wojtek wtorek, 18 lipca 2017 16:18 napisane przez Wojtek

  Wspaniała wiadomość

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane