wtorek, 22 sierpnia 2017 08:39

Willa na sprzedaż. Z lokatorami i do remontu

 
Budynek przy ul. św. Michała 14 Budynek przy ul. św. Michała 14 archiwum redakcji

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na sprzedaż zabytkowego budynku, znajdującego się u zbiegu ul. św. Michała i Chociszewskiego. Cena budynku jest o wiele niższa od nakładów potrzebnych na remont.

Niemal rok temu informowaliśmy o propozycji wystawienia budynku przy ul. św. Michała 14 na sprzedaż. Urząd Miasta zadecydował o zbyciu tej nieruchomości z uwagi na konieczność wykonania remontu, którego koszt miał być niewspółmierny do wartości ekonomicznej samego obiektu. W jego wnętrzach znajdują się bowiem tylko dwa mieszkania, przy czym jedno cały czas jest zajęte przez lokatorów z tzw. przydziału. Na sesji Rady Miasta, która odbyła się we wrześniu, miała miejsce dyskusja o sensowności wystawiania budynku na sprzedaż. Podnoszono argumenty iż koszty remontu są zawyżone, a także iż skazuje się lokatorów na niełaskę potencjalnego nowego właściciela. Władze miasta tłumaczyły jednak iż koszt remontu został oszacowany przez specjalistów, a mieszkańcy nie chcieli się zgodzić na zamianę mieszkania mimo kilku propozycji dawanych przez urzędników (zobacz więcej: Awantura o dom, który nie wymaga remontu?).

Ostatecznie jednak decyzją większości uchwałę o woli sprzedaży podjęto i obecnie nieruchomość została wystawiona do przetargu. Sama posesja przy ul. św. Michała 14 zajmuje 489 m², jest uzbrojona w media techniczne, a na jej terenie znajdują się dwa budynki gospodarcze oraz trzykondygnacyjny budynek mieszkalny o powierzchni 164,95 m²: Willa przylega też bezpośrednio do sąsiedniego obiektu: - Wszystkie ściany nośne i działowe wykonane zostały z cegły. Budynek posiada dach wielospadowy, pokryty dachówką. Obiekt posiada wspólne wejście dla dwóch lokali znajdujących się na kolejnych kondygnacjach użytkowych. Budynek cechuje niekonwencjonalny układ architektoniczny, wyróżnia się dawną stosowaną w latach przedwojennych architekturą właściwą dla budownictwa jednorodzinnego - czytamy w dokumentacji przetargowej, która w osobnym akapicie charakteryzuje obiekt: - Stan techniczny budynku jest pogorszony, wymaga przeprowadzenia modernizacji i konserwacji. Szczególnie dotyczy to pomieszczeń, które obecnie nie są zajmowane przez lokatorów na pierwszym piętrze oraz na poddaszu. Obiekt znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej i na terenie strefy zabudowy mieszkaniowo-usługowej.

W trakcie sesji w 2016 roku koszty potencjalnego remontu szacowano na około 460 tys. złotych. Wartość rynkową nieruchomości oszacowano na 240 tysięcy złotych i za taką cenę budynek został wystawiony na przetarg, który odbędzie się 27 września br.

8 komentarzy

 • Link do komentarza as czwartek, 24 sierpnia 2017 17:52 napisane przez as

  Znów ktoś znajomy kupi duży dom z dwoma wolnymi mieszkaniami w cenie jednego. Stary klasztor Bożogrobców w centrum chyba też sprzedano w cenie mieszkania?

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 24 sierpnia 2017 13:48 napisane przez Mieszkaniec

  Wesoły Kawaler w artykule jest napisane, że budynek jest z okresu przedwojennego. Mnie osobiście zależy aby takie perełki miejskiej architektury pozostawiać. Ponadto dodam, że cena za działkę i budynek w centrum miasta to cena mieszkania u dewelopera.

 • Link do komentarza mieszkaniec Gniezna środa, 23 sierpnia 2017 09:19 napisane przez mieszkaniec Gniezna

  Wesoły Kawaler - sam grunt pod tą budą, jak ją nazywasz wart jest co najmniej ze trzysta tysięcy. To niby co, Miasto miało zrobić prezent lokatorom, ktorym się kiedyś udało i dostali przydział na te mieszkania? Ja takiego szczęścia nie miałem.

 • Link do komentarza Wesoły Kawaler środa, 23 sierpnia 2017 01:00 napisane przez Wesoły Kawaler

  A ten zabytek mianuje się w czym? W tej skrzynce na listy wiszącej na ogrodzeniu? To akurat rozumiem. Zwykła buda jak na PGR-rach i od razu zabytek. Zabytkowe to są dęby w Rogalinie, albo pomniki przyrody w "Lasach Królewskich", których , za sprawą nawałnic, niestety już nie ma.... albo "Gnieźnieńska Katedra". Ja rozumiem, że współcześni architekci już nie potrafią projektować takich domów, no ale jeśli pójdziemy tym tropem, to za chwilę całe "Winiary" będą zabytkiem. Budę zburzyć, klomb zrobić, do pustych deweloperskich mieszkań, których i tak nikt nigdy nie wykupi, mieszkańców przesiedlić.... taką mam koncepcję

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 22 sierpnia 2017 22:45 napisane przez czytelnik

  Czytelniczko, też bym chciał mieszkać w willi w centrum miasta za trzy lub cztery stówy miesięcznie i też bym chciał, żeby Miasto mi wykonało remont za dajmy na to 50-100 tysięcy. I potem jeszcze bym kupił łaskawie to mieszkanie za kilka tysięcy lub może nawet taniej.

 • Link do komentarza czytelniczka wtorek, 22 sierpnia 2017 20:52 napisane przez czytelniczka

  To miasto nie stać na remont? Wszystko wysprzedać i co dalej prezydencie gdy mieszkań brak?

 • Link do komentarza Kazik wtorek, 22 sierpnia 2017 10:22 napisane przez Kazik

  Popieram wpis najemcy. Nie ma już nawet czego dodawać heheh

 • Link do komentarza Najemca wtorek, 22 sierpnia 2017 10:13 napisane przez Najemca

  Lokatorzy chcieli zapewne kupić mieszkanie w willi w centrum miasta za 10 % wartości. Tak dobrze to każdy by chciał. No i w koncu należy wreszcie uporządkować tę rozproszoną sprzedaż i pozbyć się z miasta wielomieszkaniowych kamienic ze wspólnotami. Tych, którzy w wielomieszkaniowych budynkach nie chcą kupic mieszkań należy przenosić do całkiem komunalnych i uporządkować sprawy własnościowe. W końcu lokator to nie właściciel i musi podporządkowac się przepisom.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane