Wydrukuj tę stronę
środa, 23 sierpnia 2017 07:09

Trwa rozbiórka dwóch z trzech wiaduktów

 
Trwa rozbiórka dwóch z trzech wiaduktów fot. Rafał Wichniewicz

To widok, na który od lat czekali liczni gnieźnianie - w ciągu kilku dni z krajobrazu znikną dwa, nieużywane od lat wiadukty kolejowe, znajdujące się pomiędzy ul. Słoneczną a al. Reymonta.

Zadanie, wykonywane przez Polskie Koleje Państwowe i przy wsparciu Miasta Gniezna, realizowane jest w bardzo krótkim tempie. Z uwagi na dość późno podjętą decyzję przez zarząd spółki, przetarg odbył się dopiero pod koniec lipca i wyłoniona firma otrzymała czas do końca sierpnia br. Ma to pozwolić na uniknięcie większych problemów komunikacyjnych po rozpoczęciu roku szkolnego.

Pojazdy budowlane na miejsce inwestycji przyjechały już w miniony weekend, a zgodnie z zapowiedziami, od poniedziałku 21 sierpnia zamknięto całkowicie przejazd oraz przejście na ul. Pod Trzema Mostami i rozpoczęły się prace rozbiórkowe - zdjęto stalowe i drewniane elementy konstrukcyjne przepraw oraz przystąpiono do kucia żelbetonowych ścian oraz przęseł. Jednocześnie wykonywana będzie niwelacja terenu nasypu, prowadzącego do środkowego wiaduktu. To pozwoli na wyprostowanie (i poszerzenie) ul. Pod Trzema Mostami. 

Dzięki temu zadaniu wykonany zostanie pierwszy etap prac, związanych z przebudową układu komunikacyjnego w tym rejonie. Kolejnym będzie poszerzenie i pogłębienie trzeciego, czynnego wiaduktu. W tym temacie otwarto już oferty złożone przez dwie firmy i obecnie trwa weryfikacja złożonych propozycji. Wiadomo obecnie jedynie iż cenowo różnią się one dość znacząco. 

W tym samym czasie pierwsi robotnicy weszli na odcinek ul. Konikowo pomiędzy ul. Lelewela a ul. Słowackiego, gdzie ma nastąpić poszerzenie jezdni. 

Zdjęcia z drona są autorstwa Leszka Kuszczaka

Galeria

7 komentarzy