Jesteś tutaj:Gospodarka Nowe zasady przyjmowania odpadów od mieszkańców
wtorek, 29 sierpnia 2017 16:14

Nowe zasady przyjmowania odpadów od mieszkańców

 
Nowe zasady przyjmowania odpadów od mieszkańców źródło: UM w Gnieźnie

Urząd Miasta informuje iż od 1 września zaczną obowiązywać nowe zasady w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Chrobrego. 

Przypomnijmy iż w tym miejscu, każdy mieszkaniec może bez opłat pozostawiać odpady komunalne z nieruchomości zamieszkałych. Od 1 września planowane jest natomiast wprowadzenie oświadczeń o rodzaju i ilości dostarczanych odpadów.

Wprowadzenie oświadczeń było konieczne ze względu na coraz częstsze przypadki dostarczania do PSZOK odpadów komunalnych przez osoby spoza miasta Gniezna oraz przez przedsiębiorców (odpady z prowadzonej działalności gospodarczej), czyli przez osoby do tego nieuprawnione. Oświadczenia te będą weryfikowane przez pracowników firmy URBIS przy współpracy ze Strażą Miejską.

Przypominamy, że PSZOK przyjmuje wyłącznie wysegregowane odpady komunalne (szkło, plastik, metale, złom, odpady wielkogabarytowe (tapczany, szafy), odpady budowlane i rozbiórkowe w ilości do 1m3, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (lodówki, pralki, TV), zużyte opony pojazdów osobowych - do 5 sztuk, baterie, przeterminowane leki, odpady zielone - do 10 worków o pojemności 120 l. PSZOK jest czynny w soboty od 8.00 do 14.00 oraz dodatkowo w każdy piątek, w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada, w godzinach od 15.00 do 17.00. 

Odpady w PSZOK przyjmowane są wyłącznie od mieszkańców Miasta Gniezna, którzy są objęci systemem zbiórki odpadów i złożyli deklaracje, a także opłacają regularnie „opłatę śmieciową”.

Niedopuszczalne jest nieodpłatne dostarczanie odpadów do PSZOK przez przedsiębiorców wytwarzających odpady w wyniku prowadzonej działalności zarówno na rzecz innych podmiotów gospodarczych, jak i osób fizycznych. Chodzi o odpady budowlane powstałe w wyniku świadczenia usług remontowych, odpady mechaniki samochodowej - elementy pojazdów samochodowych, powstałe w wyniku naprawy pojazdów czy odpady zielone powstałe w wyniku świadczenia usług ogrodniczych.

Podmioty gospodarcze wytwarzające odpady w wyniku prowadzonej działalności powinny mieć podpisane stosowne umowy z odbiorcami odpadów lub zamawiać odpowiednie pojemniki do gromadzenia odpadów na zasadach komercyjnych. Wprowadzenie oświadczeń ma wyeliminować dostarczanie odpadów do PSZOK przez podmioty do tego nieuprawnione. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość podczas wypełniania formularzy, gdyż działania te mają na celu jedynie ograniczenie kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów ponoszonych przez mieszkańców miasta Gniezna.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Teodor czwartek, 31 sierpnia 2017 16:12 napisane przez Teodor

  co z tego, że jest na terenie gminy? Było budowane, i jest utrzymywane ze środków wszystkich gmin, które z niego korzystają; a nie wyłącznie ze środków gminy Gniezno jak miejski basen czy lodowisko.

 • Link do komentarza a1rh- czwartek, 31 sierpnia 2017 15:51 napisane przez a1rh-

  Pan Teodor myśli, że myśli, ale najpierw napisał, a myślenie wysłał na urlop, więc przypominam: składowisko odpadów m.in. dla miasta Gniezna, w tym odpadów generowanych przez pana Teodora, znajduje się w Lulkowie, a więc na terenie gminy Gniezno. Zanim będzie nas pan chciał uderzyć po kieszeni wyższymi opłatami np. za lodowisko, basen, itp. niech myślenie wróci. Pozdrawiam przyjaźnie

 • Link do komentarza lolek środa, 30 sierpnia 2017 18:14 napisane przez lolek

  Słuchaj, bo to jest polski biznes biało-skarpetkowy. Szybko i dużo. Przykład. Jeden z salonów "urody" w okolicach poznańskiej wywalał kartony do kontenerów ludzi mieszkających i płacących za śmieci - setki kartonów. Jaka rada - groźba do właściciela, że następnym razem z tymi śmieciami w kontenerze wyląduje i on, dodatkow zabezpieczenie na "Misią" łańcuch i kłódka. Sytuacja sprzed dwóch lat ... Czy to jest normalne ?!

 • Link do komentarza pela środa, 30 sierpnia 2017 09:13 napisane przez pela

  firmy powinny być w pierwszej kolejności skontrolowane, gdzie wywożą swoje śmieci z kim mają umowy, a zakłady kosmetyczne i gabinety lekarskie np. to gdzie wyrzucają swoje śmieci "specjalne" - posiadam umowę z firmą, która wywozi takie specjalne śmieci - i wiem, że w Gnieźnie znikoma ilość zakładów tego typu posiada takie umowy, a firm w tym specjalizujących się nie ma aż tak wiele, SANEPID to nasze największe zło, bo nie traktuje wszystkich tak samo, Gosia, stare firmy mają umowy, a nowe powstają i bez problemu nic nie muszą, bo udaja, że nie wiedzą... a sanepid - o strazy miejskiej nie wspomnę - nawet nie wie że oni istnieją i ich nie sprawdza....

 • Link do komentarza klient środa, 30 sierpnia 2017 00:07 napisane przez klient

  Bo każda firma powinna być kontrolowana z faktur za wywożenie odpadów. wszystko jest do policzenia. Porządek musi być!

 • Link do komentarza lolek wtorek, 29 sierpnia 2017 22:38 napisane przez lolek

  Kto zgadnie ile dzikich wysypisk powstanie?

  Pierwszy sort - biznesmeni z firm budowlanych co nie stać ich na 150 złotych za kontener na gruz. Przecież ich pełno w sobotę !!!

 • Link do komentarza Gosia wtorek, 29 sierpnia 2017 20:05 napisane przez Gosia

  Wreszcie! Prowadzę działalność gospodarczą i sanepid podczas każdej kontroli sprawdza umowy na śmieci komunalne, nawet gdzie wyrzucanie zużyte tonery od drukarki. ... konkurencja śmieje się ze mnie - może wreszcie przestanie!

 • Link do komentarza Teodor wtorek, 29 sierpnia 2017 18:05 napisane przez Teodor

  Jestem za. Mieszkańcy którzy wyprowadzili się do ościennej gminy wiejskiej by chcieli zjeść ciastko (mieć trochę niższe podatki i opłaty) i jednocześnie mieć ciastko (korzystać z udogodnień oferowanych przez Miasto i dzięki budżetowi Miasta, do których wójt Leman nie dokłada ani złotówki).
  No tak się nie da - albo jedno albo drugie proszę państwa.

  Ja na miejscu władz miasta bym poszedł jeszcze dalej, i więcej rzeczy dotowanych przez Miasto (np. basen, albo lodowisko zimą) bym ograniczał dla "zewnętrznych". Ograniczał, to znaczy dawał im to za pełną cenę, bez uwzględniania dotacji... i tak, np. lodowisko dla mieszkańców Miasta kosztowałoby powiedzmy 4 zł za godzinę, a dla pozostałych 8 zł.
  Ale czy władze miasta będą na tyle odważne?

 • Link do komentarza zniesmaczony wtorek, 29 sierpnia 2017 17:47 napisane przez zniesmaczony

  Jeszcze jeden papier. !!!!!!!!
  Jakby ich dotąd było mało !!!!

  To pomysł,.......... którego z nowych dyrektorów wydziałów magistratu ???
  A może to pomysł samego prezydenta ??????

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane