wtorek, 29 sierpnia 2017 17:42

Parking przy cmentarzu św. Piotra będzie płatny

 
Parking przy cmentarzu św. Piotra będzie płatny fot. Rafał Wichniewicz

Inwestycja, która od kilku tygodni powstaje u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i Kłeckoskiej, ma funkcjonować poprzez utrzymanie rotacji pojazdów. Opłaty mają być symboliczne.

Cmentarz św. Piotra, przez lata nie posiadał swojego uporządkowanego parkingu. Kierujący najczęściej pozostawiali pojazdy wzdłuż ul. Kłeckoskiej, albo na ul. Powstańców Wielkopolskich, niejednokrotnie rozjeżdżając miejscowy skwer oraz stwarzając utrudnienia, poprzez pozostawienie pojazdów na chodniku. W tym roku rozpoczęła się inwestycja, dzięki której dotychczasowy skwer, do jesieni br. zostanie zagospodarowany jako parking, a docelowo ma na nim powstać 57 miejsc postojowych (zobacz więcej). Teraz okazuje się iż po ukończeniu ma być płatny.

Taka informacja pojawiła się na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, w trakcie omawiania zmian w budżecie miasta na 2017 rok. Jak wówczas przekazała skarbnik Ewa Gawrych, wśród nowych zapisów znalazło się zaplanowanie wydatku w wysokości 120 tys. złotych na zakup systemu parkowania przy cmentarzu św. Piotra. Obecny na posiedzeniu prezydent Tomasz Budasz przekazał: - Chcemy, by parking ten był parkingiem rotacyjnym, a więc odpłatnym tak, żeby nie korzystali z tego na stałe okoliczni mieszkańcy, tylko osoby odwiedzające cmentarz. Chcemy by to była symboliczna odpłatność, a administrowanie wyglądać będzie tak, jak ma to miejsce na parkingu pod targowiskiem. Środki w budżecie przeznaczone zostaną na montaż monitoringu i zabezpieczeń. 

Na obecną chwilę nie wiadomo jeszcze, ile wynosić będzie owa "symboliczna" kwota za parkowanie, ani czy nie zostanie zastosowana metoda podobna do darmowych 30 minut, jak to ma miejsce na parkingu pod targowiskiem. Na pewno jednak nie będą obowiązywać żadne karnety.

Obecnie na terenie budowy ukończona została w większości podbudowa i elementy krawędziowe. Parking, zgodnie z planem, ma zostać oddany do użytku mieszkańców w drugiej połowie października br., ale z zapewnień wynika iż na Wszystkich Świętych opłata na pewno nie będzie obowiązywać. 

24 komentarzy

 • Link do komentarza lolek piątek, 01 września 2017 16:54 napisane przez lolek

  Ktoś słusznie zauważył. Jak nie będzie płatny to będzie syf jak na rogu Poznańskiej i Czarneckiego, gdzie zrobiony jest buforowy parking dla pracowników dojeżdżający do "KOMBINATÓW" w okolicach poznania. To samo powoli dzieje się z biedronką przy poznańskiej. Płatny - OBOWIĄZKOWO

 • Link do komentarza Kaktus środa, 30 sierpnia 2017 15:49 napisane przez Kaktus

  Kwinto..., "13 dzielnica"??? :)

 • Link do komentarza kwinto środa, 30 sierpnia 2017 13:33 napisane przez kwinto

  A ja bym zamknął centrum i wprowadził rogatki na obrzeżach. Ale byłoby powietrza wreszcie na starówce...

 • Link do komentarza powiat na tarczy środa, 30 sierpnia 2017 11:38 napisane przez powiat na tarczy

  Taki z Ciebie apolityczny apolityczny jak z gołębia wół. Jeżeli twierdzisz że przewodnixzący pis w powiecie to nie pis to go zmieńcie. A w moim komentarzu nie było ani kszty chamstwa i obrażania lecz tylko barwne przenośnie. No ale nie wszyscy muszą je zrozumieć....

 • Link do komentarza Jerzy środa, 30 sierpnia 2017 10:57 napisane przez Jerzy

  Do @ kontynuator Kowalskiego.
  Kowalski wymodził mocno niedoszacowaną koncepcję hali. Przetarg, pozyskanie dofinansowania i budowa to Budasz. Według oficjalnych danych inwestycje w mieście za Kowalskiego w jego najlepszym roku to w 2009 i 2014 roku po 30 mln zł. W roku 2017 jest to 43 mln zł. To blisko 50 % więcej.
  A tak poza cyframi, odwiedzam moje rodzinne miasto kilka razy w roku. Moja żona, której nic z Gnieznem nie łączy, w końcu lat 90 była zafascynowana urodą miasta. Mniej więcej w połowie kadencji Kowalskiego zauważyła, że gdy po wejściu do Unii wiele miast pięknieje, w Gnieźnie tego zupełnie nie widać, a jest wręcz odwrotnie. Było mi trochę przykro, ale taka była obiektywna prawda. Facet nie wykorzystał swoich 5 minut, a właściwie 8 lat. Ale fakt - wizerunkowo był wszędzie. Zdjęć do albumu mu nie zabraknie. Dobrze, że to czas miniony, szkoda że stracony.
  Co do parkingu. Zdecydowanie 1 godzina za free, kolejne 30 minut do godziny z opłatą, ale symboliczną - pogrzeb czasami trwa nieco dłużej, albo grobów jest do obejścia kilka a cmentarz Piotra jest spory. Za każdą kolejną już konkret.

 • Link do komentarza miejscowy środa, 30 sierpnia 2017 10:27 napisane przez miejscowy

  As. Rowerzysta - masz rację, kierowcy sobie radzili zajeżdżając trawniki, łamiąc nowe drzewka i stawiając pojazdy na zakazie. Taka twoja mądrość. Wbrew temu, że cmentarze są miejscami dla zmarłych, one jednak żyją licznymi pogrzebami i odwiedzinami, w których uczestniczą ludzie żywi. I dla nich muszą być udogodnienia. O parkingi przy cmentarzach domagano się od ponad 20 lat, a hamulcowym byl ówczesny konserwator zabytków, który miał wizję lasu na skwerze przy cmentarzu św. Piotra, a staruszkom przybywającym na cmentarz radzil ustawiać samochody na ..........dużym parkingu przy Łaskiego. No i drałować przez ruchliwe i niebezpieczne skrzyżowanie do cmentarza. Tak więc Budasza decyzja jest jak najbardziej słuszna i celowa.

 • Link do komentarza dociekliwy środa, 30 sierpnia 2017 10:03 napisane przez dociekliwy

  JAK SIĘ RAZ W ROKU IDZIE NA JAKIŚ POGRZEB który trwa ciut dłużej niż jedna godzinę TO TE 10 ZŁOTYCH MOZNA Z KIESZENI WYSUPŁAĆ !!
  przy cenie kwiatów i wieńcy - 10 złotych to jest nie za duża kwota

 • Link do komentarza pela środa, 30 sierpnia 2017 09:28 napisane przez pela

  i bardzo słuszna, decyzja, nie ma nic za darmo - to pierwsze, pełno tam samochodów stoi tych co to tam przesiadali się do jednego i dalej dojeżdżali do pracy poza Gniezno, - około 5-6 aut dziennie, ponadto jest tam trochę mieszkańców, nieprawda, że tylko domki jednorodzinne tam się mieszczą, jest kilka wielorodzinnych, no i nauczyciele, którzy dojeżdżają do pracy w szkole na powstańców.... i inni, którzy pracują w bliższej i dalszej okolicy. Jeśli chodzi o pogrzeb - te trwają zazwyczaj około 1,5h, a odwiedzenie grobu i zapalanie znicza trwa nie więcej jak 30min, więc nie widzę problemu ..... Polacy nauczyli się wykorzystywać wszystko na swoją korzyść, a za granicą nie dziwią się i płacą....

 • Link do komentarza Kilo środa, 30 sierpnia 2017 08:58 napisane przez Kilo

  Uważam to za dobry pomysł. Jest ok. Korzystam z parkingu pod targowiskiem i system ten się sprawdza.

 • Link do komentarza kontynuator KOWALSKIEGO środa, 30 sierpnia 2017 08:47 napisane przez kontynuator KOWALSKIEGO

  Budasz robi to, co zaprojektował Kowalski - hala na Zabłockiego, strefa ekonomiczna, którą wprowadził Kowalski a Budasz przejął czy nawet pieniądze z OSI, które też za Kowalskiego uznano i wynegocjowano. Wystarczy spojrzeć w Internecie. Parkingów i dróg Kowalski zrobił o wiele więcej niż Budasz a na dodatek od lat zajmują się tym ci sami ludzie w Urzędzie Miejskim na Lecha. Co nadzwyczajnego zrobił Budasz ?

 • Link do komentarza DOCIEKLIWY środa, 30 sierpnia 2017 07:17 napisane przez DOCIEKLIWY

  popieram MIECIA godzina za darmo a potem jeżeli maja być opłaty to aż po 10 złotych. To dobry pomysł Miecia . Prezydencie jeżeli ktoś przywiezie na cmentarz swojego schorowanego dziadka to nim z nim zajdzie na górę po dość stromych schodach i potem jak będzie powoli z nich schodził to już może minąć 20 minut. A trzeba jeszcze dojść do grobu ( następne 20 minut) a cmentarz trochę się "ciągnie". I trzeba ciut jeszcze zrobić porządku przy grobie, to następne 15 minut. Jak widać Panie prezydencie godzina darmo to będzie akurat !!

 • Link do komentarza Ja_Jestem środa, 30 sierpnia 2017 07:11 napisane przez Ja_Jestem

  Parkingi? Pomyślmy przez chwilę i zastanówmy się, ile faktycznie jest ich na terenie miasta Gniezna, a ile jest parkujących samochodów? Niestety, nastały tak ciekawe czasy, że chyba nie ma rodziny, która by nie miała jedno czy też dwa, a nawet trzy auta. Prawdą jest, że za parkowanie trza zapłacić, ale i prawdą jest to, że miejsc parkingowych jest o wiele za mało. Tak więc, gdzie mają parkować ci wszyscy, posiadacze czterech kółek, skoro parkingi są zawalone do ostatniego miejsca? Przecież nie zaparkuję od miejsca zamieszkania na tyle daleko, że dojście do samochodu zajmie mi co najmniej pół godzinki. Tak źle i tak nie dobrze.

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 30 sierpnia 2017 00:25 napisane przez rowerzysta

  Wcześniej nie było parkingu i kierowcy sobie radzili. Teraz będzie parking i kierowcy też sobie poradzą - zapłaci ten, któremu ta opłata nie będzie przeszkadzała, każdy będzie zadowolony. Kocham to miasto.

 • Link do komentarza apolityczny środa, 30 sierpnia 2017 00:05 napisane przez apolityczny

  "powiat na tarczy" - i kto w tym kraju mąci, obraża, kłamie,przezywa,, no kto fanie PO i Nowoczesnej, bo tylko wy potraficie niemerytorycznie i powiem dosadnie - zachowywać się po chamsku w każdej sytuacji. A Dolata czy Starosta to nie cały PiS.

 • Link do komentarza Bez kolesiostwa wtorek, 29 sierpnia 2017 23:43 napisane przez Bez kolesiostwa

  Za rok zmienią się władze miasta i może wreszcie będzie normalnie.

 • Link do komentarza edek wtorek, 29 sierpnia 2017 23:42 napisane przez edek

  Kochany wyborco- czy się Tobie to podoba czy nie- to ta prezydentura przejdzie do historii wybudowaniem hali sportowej, rewolucją komunikacyjną w rejonie 3ech mostów i dworca, renowacją parków, traktem królewskim, strefą ekonomiczną i pierwszymi nowymi fabrykami od lat w tym mieście, zmianą estetyki centrum miasta przez remonty elewacji miejskich kamienic i chodników. Mało tego- powiem Tobie nawet czym przejdzie do historii 2ga kadencja tego prezydenta- będzie to rozbudowa basenu, stworzenie w mieście sieci dróg rowerowych i kolejne nowe fabryki.
  A Ty będziesz dalej szczekał z nad klawiatury i do historii nie przejdziesz niczym.

 • Link do komentarza powiat na tarczy wtorek, 29 sierpnia 2017 22:18 napisane przez powiat na tarczy

  Ciesz się wyborco że miastem nie rządzą te orły z powiatu spod znalu dolatopisu, ostropisu i berlikopisu.

 • Link do komentarza miastowy wtorek, 29 sierpnia 2017 21:20 napisane przez miastowy

  Wyborco z 21:30 - komuna się skończyła i przestało być "za darmo". Budasz nie jest z mojej bajki, ale co do parkingów i przede wszystkim opłat popieram go bardziej, niż trzeba. Masz samochód - płać. Paliwo też kupujesz i nie narzekasz. A jak ci nie paduje, to komunikacja miejska albo pieszo. Zdrowo i darmo.

 • Link do komentarza Mieciu wtorek, 29 sierpnia 2017 21:19 napisane przez Mieciu

  Pół godziny darmowe to za mało. Powinna być pierwsza godzina darmowa a za każdą kolejną wysokie opłaty nawet po 10zł i tak będzie najsprawiedliwiej. Mam trzy groby na Piotra i żeby każdy z nich porządnie sprzątnąć z umyciem to pół godziny stanowczo za mało. Samo dojście i powrót do grobów z parkingu zajmie przynajmniej 10 minut. Zapewne sporo osób także ma więcej niż jeden grób na tym cmentarzu.

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 29 sierpnia 2017 21:03 napisane przez wyborca

  Ta prezydentura patrz administratora miasta, przeszła do historii podwyżek za strefę parkowania, rozszerzenie strefy parkowania łącznie z sobotami na dobicie handlu w centrum miasta ( dobrze,. że pogonili ich z tym pomysłem przez wyrok) a teraz zadam pytanie kiedy podatek klimatyczny w Gnieźnie ?
  No cóż na fajerwerki, gazetki i inne Fiku Miku PR musimy zapłacić MY mieszkańcy . Taka to prezydentura i pomysł na ożywienie miasta.
  Nic nie dostaniemy za tzw. darmo za swoje wybudowaliśmy i symbolicznie 120 tys. musimy roczne przekazać do kasy miasta. by lepiej było i żyło się swoim .

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane