czwartek, 07 września 2017 16:00

Solaris i MAN chcą wyprodukować autobusy dla Gniezna. Kto wygra?

 
Solaris i MAN chcą wyprodukować autobusy dla Gniezna. Kto wygra? archiwum redakcji

Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na dostawę 12 nowych autobusów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Różnica cenowa jest stosunkowo niewielka.

Przypomnijmy iż kilka miesięcy temu informowaliśmy, że gnieźnieński MPK przygotowuje się do dużej modernizacji w ramach dofinansowania zewnętrznego. Poza przebudową i odnowieniem zajezdni przy ul. Wesołej, drugim głównym czynnikiem tej inwestycji jest zakup dwunastu nowych autobusów, które zastąpią przestarzały tabor. W założeniach pojazdy mają mieć 10,5 metra długości, spełniać określone wymagania techniczne, w tym także ekologiczne. 

W tym tygodniu odbyło się otwarcie dwóch złożonych ofert i jak poinformowała spółka, na zakup autobusów planuje przeznaczyć 11 mln 660 tys. złotych brutto. Propozycje złożyli dwaj potentaci w tej branży - MAN oraz Solaris. Obie firmy złożyły też oferty, które nieznacznie przekraczają założoną kwotę na zakup. 

Wielkopolski Solaris zaproponował kwotę 11 mln 808 tys. złotych, a MAN złożył ofertę na 11 mln 778 tys. złotych. Obaj uczestnicy przetargu zaakceptowali przedłożone terminy dostarczenia pojazdów oraz przedłożyli takie same terminy trzech rodzajów gwarancji dla poszczególnych elementów autobusów. Ponieważ cena w przetargu stanowi zaledwie 50% wartości oferty, oznacza to iż nie do końca musi wygrać tańsza o ponad 30 tys. złotych oferta firmy MAN. Branżowy portal Transport Publiczny zakłada iż to kwestia przyjazności dla środowiska może odegrać główny czynnik przy wyborze oferty. Zgodnie z zapisami dofinansowania, istotna przy nim jest kwestia ekologii, a więc pod uwagę brane są takie aspekty jak emisja dwutlenku węgla oraz gazów, które przyczyniać się mogą do powstawania smogu. Oferty zostaną teraz sprawdzone, a o ostatecznej decyzji poinformujemy po jej ogłoszeniu.

Zgodnie z tym, co przekazaliśmy wcześniej, nowe autobusy mają pojawić się na gnieźnieńskich ulicach w 2018 roku - dostarczone mają zostać w trzech turach, a pierwsze z nich powinny wzmocnić tabor MPK już w połowie wiosny. 

 

18 komentarzy

 • Link do komentarza wilk środa, 13 września 2017 00:30 napisane przez wilk

  Wybrać SOLARIS, bo.... POLSKI,nawet gdyby był trochę droższy. Ale to swój i serwis blisko. Tak uważam,lecz nie znam szczegółów ofert obu firm.

 • Link do komentarza avalon niedziela, 10 września 2017 13:52 napisane przez avalon

  Przepraszam - MAN także ma w ofercie niemal identyczny jak Solaris autobus. Muszą go sprzedawać od niedawna bo wcześniej mieli pojazd o długości 9,6 metra. Jest to wspólna, bliźniacza konstrukcja w ramach koncernu VW - w tym samym czasie wprowadza ją do produkcji Solaris i MAN.
  Są to te same autobusy, różnią się głównie silnikami i jakością wykonania.
  Wizualnie Solaris chyba ładniejszy (chociaż przekombinowany) ale jakość wykonania jest wyraźnie wyższa w MANie. Jedne i drugie montowane w PL - Solaris w Bolechowie a MAN Starachowicach (wcześniej w Sadach).

  Mogą rzucać kostką wybierając w tym przetargu - cokolwiek wybiorą, wygra VW AG... Tak więc niech wygra tańszy, przynajmniej mniej wydacie z publicznych pieniędzy.

  https://www.bus.man.eu/man/media/pl/content_medien/doc/business_website_bus_master_1/Lions_City.pdf

  https://www.solarisbus.com/public/assets/content/pojazdy/katalog/Pl_Napdy_konwencjonalne.pdf

 • Link do komentarza avalon sobota, 09 września 2017 00:52 napisane przez avalon

  czwartek, 07 września 2017 21:02 napisane przez Solarny
  Popierajmy polską myśl techniczną, dość mamy gospodarczej kolonizacji!
  --------------------------------------

  Hehe... Dobre... To samo powiedziałbyś o firmie NB robiącej okna dachowe? Przecież w nazwie nie mają "Velux" a prezesem jest wrześnianin :)

  Solaris to lokalny oddział Neoplana należącego do koncernu VW...
  Prezes to Niemiec [polskiego pochodzenia] który wcześniej pracował w Neoplanie ale dla realizacji przetargu na autobusy dla Poznania przenieśli go do wynajętej w Presscie Bolechowo hali, w której dla swoich pracodawców zorganizował montaż Neoplanów. Później, gdy montaż z dostarczonych podzespołów przestał się opłacać, postanowiono przenieść do Polski mało opłacalną i niskozaawansowaną technologicznie produkcję szkieletów i nadwozi. W tym celu utworzono spółkę zależną o nazwie Solaris. Wszystkie zaawansowane podzespoły są dedykowane przez Neoplana [głównie ZF i Cummins]. W Solarisie na stałe pracują Niemcy nadzorujący działania swojej spółki córki.

  Solaris to VW tak samo jak NB to Velux, nazywajmy rzeczy po imieniu... Zresztą MAN to też VW...

 • Link do komentarza avalon sobota, 09 września 2017 00:22 napisane przez avalon

  @ Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna

  Mandat radnego znalazł pan w paczce chipsów?
  Tzw. szpital nie ma połączenia autobusowego??? Mieszkam od wielu lat daleko od Gniezna ale znam układ komunikacyjny Gniezna. Praktycznie pod oknami tego szpitala jest przystanek 3 linii autobusowych - 5, 11 i 13.
  A co do tej walącej się stodoły na Rybnej w której są gabinety nie mieszczące się w tzw. szpitalu na 3M - ten sam przystanek jest zaledwie 250 metrów od tego ośrodka zdrowia, bo tak ten pseudo-szpital powinien się nazywać.

  Co prawda przystanek w kierunku Winiar powinien być przy skrzyżowaniu z Jolenty a nie na odludziu, prawie przy Żwirki i Wigury, jednak to nie jest kwestia organizacji transportu tylko lokalizacji przystanku. Wystarczy wymalować linie i postawić słupek z rozkładami. To jest działanie które można zrobić w kilka godzin za śmieszne pieniądze a przystanek zostałby przesunięty w miejsce, w którym przede wszystkim mieszkają ludzie i jest blisko z Jolenty, 3M, Grzybowa, Łącznicy i Przecznicy.

 • Link do komentarza avalon sobota, 09 września 2017 00:06 napisane przez avalon

  Dlaczego takie małe busy o nietypowej długości? Miasta wielkości Gniezna kupują w zasadzie tylko standardowe autobusy 12 metrowe z układem drzwi 2x2x2. Jest o wiele większy wybór w tym typowym układzie pojazdu. 10,5 metra ma w ofercie tylko Solaris... Dodatkowo Solaris dopiero kilka miesięcy temu zaczął sprzedawać U10,5... Nie sprzedawały się?

  Poza tym - przetarg został ustawiony pod koncern VW.
  MAN jest główną autobusową częścią koncernu VW.
  Solaris to tylko lokalna, założona przez Niemca polskiego pochodzenia, montownia Neoplana, także należącego do VW.
  Przetarg w którym VW walczy z VW o 12 małych i do tego nietypowych autobusów... Żałosne...

 • Link do komentarza Kazia piątek, 08 września 2017 14:02 napisane przez Kazia

  Za solsrisem

 • Link do komentarza Szperacz piątek, 08 września 2017 13:28 napisane przez Szperacz

  Zdecydowanie - Solaris. Panie Radny, no wreszcie jakiś sensowny pomysł!

 • Link do komentarza Jabo piątek, 08 września 2017 12:34 napisane przez Jabo

  Solaris w nowym Urbino 10,5 (seryjna produkcja od 2017 roku) ma w ofercie silnik DAF/PACCAR MX-11 o mocy 240 kW lub Cummins ISB6.7 E6C 250B o mocy 186 kW. Na nasze nie górzyste warunki pewnie zaoferowali ten słabszy.
  A MAN to starsza konstrukcja po kilku liftingach.
  Solaris kilka przetargów, przy zbliżonych ofertach z MAN-em, wygrywał emisją spalin i zużyciem paliwa. Jeśli MAN w tym roku nie poprawił ekologii, to pewnie też polegnie.
  MAN swoje autobusy aktualnie produkuje w Starachowicach, po tym jak zlikwidował fabrykę po Poznaniem.

 • Link do komentarza mogilniak piątek, 08 września 2017 09:39 napisane przez mogilniak

  Elektryczne, to elektryczne, inny temat do dyskusji. Ale Solaris jakie ma silniki w autobusach? MANa.

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com piątek, 08 września 2017 08:49 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  Stefan - jak zawarto w artykule - zajezdni, a nie jezdni :-)

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna piątek, 08 września 2017 07:25 napisane przez Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna

  A czy dyrekcja MPK Pomyślała, by zamówić też, choć jeden autobusik mniejszy.? Taki 3-to osobowy, by połączył on DWORZEC PKP ze SZPITALEM na ulicy świętego Jana.?? Przecież Gniezno jest chyba jedynym miastem w Polsce , które nie ma połączenia autobusowego ze swoim szpitalem. Prawda, że do tego szpitala nie ma żadnego dojazdu autobusem miejskim?!! . A przecież nie wszyscy mają tyle pieniędzy, by jeździć do lekarza ( przychodni specjalistycznej) taksówką. A dworzec PKP jest najlepszym miejscem przesiadkowym. i z tego miejsca każdy mieszkaniec Gniezna, mógłby się ze "swojego" autobusu przesiąść do miejskiego, małego busik,a jeżdżącego już tylko na krótkiej linii DWORZEC - SZPITAL( przy ulicy Św. Jana). - DWORZEC. Tak chociaż raz na godzinę . Jest tyle ludzi po operacjach, chodzących jeszcze o kulach i oni wszyscy cierpią, musząc pieszo kuśtykać do przychodni przy szpitalnych na ulicy Jana. Czy ktoś się ze mną zgadza ??????

 • Link do komentarza Stefan piątek, 08 września 2017 07:20 napisane przez Stefan

  Można prosić coś więcej na ten temat: "Poza przebudową i odnowieniem zajezdni przy ul. Wesołej...". Co oznacza odnowienie jezdni w kontekście jej przebudowy? Są już jakieś szczegóły? Czy ul. Wesoła nie jest czasem powiatowa?

 • Link do komentarza qmaty czwartek, 07 września 2017 22:47 napisane przez qmaty

  Autobusy elektryczne są znacznie droższe w eksploatacji - akumulatory się zużywają, trzeba płacić za ich składowanie, a energia elektryczna przecież pochodzi z elektrowni węglowych. Trzeba by było do tego budować stacje bazowe do ładowania pojazdów.

 • Link do komentarza Solarny czwartek, 07 września 2017 21:02 napisane przez Solarny

  Popierajmy polską myśl techniczną, dość mamy gospodarczej kolonizacji!

 • Link do komentarza kika czwartek, 07 września 2017 19:52 napisane przez kika

  także jestem za Solarisami

 • Link do komentarza Endrju czwartek, 07 września 2017 19:10 napisane przez Endrju

  Jeśli nowe autobusy to tylko elektryczne. Takie są teraz trendy a od paliw się odchodzi.

 • Link do komentarza Pasażer czwartek, 07 września 2017 18:52 napisane przez Pasażer

  Solaris lepszy

 • Link do komentarza Uzytkownik czwartek, 07 września 2017 18:01 napisane przez Uzytkownik

  Ja wolę SOLARISA

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane