poniedziałek, 25 września 2017 18:36

Ulica Kawiary będzie gotowa do połowy wakacji

 
Ulica Kawiary będzie gotowa do połowy wakacji źródło: dokumentacja projektowa

Na tę inwestycję czeka spora grupa mieszkańców osiedla Kawiary, która od lat domagała się wykonania nowej drogi oraz chodników, na gęsto uczęszczanej ulicy w tej części miasta.

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na wykonanie kompleksowej przebudowy ul. Kawiary na odcinku od ul. Słonecznej od ul. Osiniec. Widok tej ostatniej drogi, która została otwarta w 2017 roku z nowymi chodnikami, ścieżkami rowerowymi i jezdnią sprawiła, że mieszkańcy jeszcze intensywniej zgłaszali swoje pytania o to, ile jeszcze przyjdzie im czekać na remont ich ulicy, która przypomina krajobraz księżycowy. Przez lata problemem w tym przypadku była ciągła rozbudowa osiedla domów wielorodzinnych, a także kolizja z kablem energetycznym, który jest ułożony pod powierzchnią. W przypadku tego ostatniego, po fiasku rozmów z jego właścicielem, zdecydowano się wykonać drogę w jak najmniej kolizyjny sposób.

Ulica Kawiary, na całym 470-metrowym odcinku, zyska nowy kształt. Dotychczas idąca w linii prostej do skrzyżowania z ul. Sokoła, zostanie nieznacznie wygięta w kierunku zachodnim, co pozwoli jednak na pomieszczenie po obu stronach chodników (o szerokości minimalnej 1,25 m) , ścieżki rowerowej, dwóch zatok MPK oraz pętli dla autobusów.

Na wysokości osiedla domów wielorodzinnych powstanie kilka miejsc parkingowych, a także wspomniane powyżej zatoki autobusowe z przystankami po obu stronach drogi. Od tego odcinka w kierunku ul. Osiniec, po wschodniej stronie ulicy pomiędzy jezdnią a chodnikiem powstaną pasy zieleni z krzewami. Przy skrzyżowaniu ul. Kawiary z ul. Sokoła, na wolnej przestrzeni, powstanie pętla autobusowa.

Nawierzchnia chodników i ścieżki rowerowej powstanie z kostki brukowej (fazowej i bezfazowej), a jezdnia wyłożona będzie asfaltem. Na odcinku, gdzie znajduje się zakręt w kierunku ul. Osiniec, z uwagi na ograniczoną szerokość pasa drogi, chodnik zostanie wykonany tylko po wschodniej stronie ulicy (od strony gospodarstwa). 

Przebudowa drogi oznacza też sporo prac w infrastrukturze podziemnej, które pochłoną sporą część środków przeznaczonych na tę inwestycję. 

Ogłoszony przetarg zostanie rozstrzygnięty do 11 października, a to oznacza iż prace powinny rozpocząć się w okresie późnojesiennym (w zależności od panującej aury) i potrwają do 31 lipca 2018 roku. Mieszkańcy os. Kawiary muszą się więc nastawić na utrudnienia w ruchu, które potrwają przez kilka miesięcy.

11 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 27 września 2017 20:36 napisane przez Mieszkaniec

  A kiedy ul. Pstrowskiego ?

 • Link do komentarza www wtorek, 26 września 2017 14:17 napisane przez www

  znowu kostka betonowa? w jakim Włodarze świecie żyją?

 • Link do komentarza edek wtorek, 26 września 2017 12:17 napisane przez edek

  Wtopa z tą ścieżką rowerową- na szczęście Pan Budasz ma profil na facebooku więc proponuję zmasowaną akcję uświadamiającą mu błąd- może posłucha...

 • Link do komentarza oli wtorek, 26 września 2017 10:44 napisane przez oli

  tam się nie da zap***

 • Link do komentarza Julian wtorek, 26 września 2017 08:31 napisane przez Julian

  Tej kostki nie zauważyłem. Mam nadzieję że w UM czytają komentarze i zaczną wreszcie robić ścieżki rowerowe dla ludzi którzy jeżdżą na rowerach a nie dla zarządcy drogi... Bo jak narazie to taka sama wtopa jak że ścieżką rowerową w gminie.

 • Link do komentarza Stefan wtorek, 26 września 2017 07:52 napisane przez Stefan

  Znowu ten sam błąd w projekcie - ścieżka rowerowa z kostki betonowej.

 • Link do komentarza Julian wtorek, 26 września 2017 07:52 napisane przez Julian

  Dobrze, że wzięli się za ta drogę. Ale moim zdaniem ten pożal się Boże deweloper który rozwalił do końca ta drogę powinien się dołożyć.

 • Link do komentarza Hans wtorek, 26 września 2017 07:49 napisane przez Hans

  To się zastanówcie czy chcecie progi czy żeby dojeżdzał do osiedla autobus MPK... bo albo jedno, albo drugie

 • Link do komentarza Gom poniedziałek, 25 września 2017 22:59 napisane przez Gom

  Kto tam zap......,. . Przecież po tej drodze nie da się jeździć.

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 25 września 2017 22:17 napisane przez Mieszkaniec

  Tylko progi zwalniające proszę, na tą chwilę to jadący od strony Osinca rozpędzają się jak szaleni a pamiętajmy że zaraz za skrzyżowaniem jest klub jeździecki oraz nowy szeregowiec gdzie biegają małe dzieci, nie mówię już o wyjeździe z tejże posesji bo nieraz to graniczy z cudem żeby zdążyć wyjechać ..

 • Link do komentarza Aska poniedziałek, 25 września 2017 22:16 napisane przez Aska

  W końcu ktoś się wziął za tą drogę. Tam strach iść poboczem tak wszyscy zap***

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane