poniedziałek, 30 października 2017 08:29

Pałac w Mielnie bez powodzenia

 
Pałac w Mielnie bez powodzenia źródło: Powiat Gnieźnieński

Nie pomogła drastyczna obniżka ceny za kompleks pałacowy, należący do Powiatu Gnieźnieńskiego. Mimo iż oferta była jeszcze bardziej atrakcyjną od poprzednich, to jednak nie znalazł się żaden chętny na kupno.

Dokładnie 28 października minął rok od publikacji informacji o ponownej woli sprzedaży pałacu w Mielnie. Obiekt pobudowany w 1904 roku, od lat czeka na gospodarza z prawdziwego zdarzenia - takiego, który tchnie w niego nowe życie, a także sprawi iż być może stanie się jedną z atrakcji Gminy Mieleszyn. Powiatu Gnieźnieńskiego na to nie stać i sam obiekt od wielu lat jest w zasadzie tylko kulą u nogi, wymagającą coraz większych nakładów finansowych. 

Pod koniec lipca br. odbył się już jeden przetarg, który nie doszedł do skutku z uwagi na brak jakiegokolwiek zainteresowania. Nieruchomość, a więc budynek pałacu, dwie oficyny oraz magazynu z kotłownią wraz z przyległym parkiem, wyceniono wówczas na 1 mln 946 tys. złotych. Tę cenę, która najwyraźniej nie wydawała się atrakcyjna, postanowiono obniżyć o 400 tys. złotych i w kolejnym przetargu, wyznaczonym na 19 października, pałac miał szansę na zbycie za kwotę przeszło 1,5 miliona. Już ta kwota wydaje się być bardzo niska w stosunku do pierwotnej wyceny sprzed wielu lat, wynoszącej 4,6 miliona złotych.

Mimo tak mocno obniżonej ceny, do czwartku 19 października nikt nie złożył niezbędnego wadium, przez co przetarg zakończył się wynikiem negatywnym. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony kolejna próba zbycia ww. nieruchomości.

6 komentarzy

 • Link do komentarza lolek wtorek, 31 października 2017 17:55 napisane przez lolek

  Momencik, momencik. Sz. P. Olgierd niech Pan no to szanownemu proletariatowi przypomni kiedy to komuna się skończyła. [...] a tak to chyba będzie z ćwierć wieku temu . Hmmm Panie Olgierd, a Elvis żyje? Skończ Pan głupoty pisać i zrzucać wszystko na komunę. Problem był tylko w braku pomysłu na to coś i nieudolność zarządzających. Niestety, Powiat, Gmina, to firma, która należy umieć zarządzać. Idąc Pana tokiem myślenia - apropo proletariatu. Jak ktoś oderwany od pługu został ubrany w garnitur i mokasyny, a chce zarządzać jednostką samorządową - to niestety, ale to musi skończyć się wielką porażką

 • Link do komentarza fundacja poniedziałek, 30 października 2017 22:12 napisane przez fundacja

  Ja nie żyłem w komunie. Pan jak widać. Zrzucanie na komunę swojej bezradności i nieudolności w zarządzaniu świadczy tylko o mizerii umysłowej Pańskiego środowiska. Komuna była zła. Nikt nie przeczy temu. Ale zrzucanie na komunę winy za likwidację i dewastację ośrodka w Mielnie świadczy o piramidalnej prostocie intelektualnej i ideologicznym zacietrzewieniu. A fakty są takie że komuna utrzymała ten obiekt w stanie użytecznowci przez kilkadziesiąt lat. Rządy Pańskich idoli w powiecie poprzez fatalne decyzje zarządcze doprowadziły obiekt do ruiny w kilka lat. Dajcie juź spokój z tą komuną. Trzeba iść do przodu. Ale nie z ludzmi, którzy innym potrfią zarzucać tylko brak zrozumienia siebie określając nieomylnymi mędrcami. Może warto czasami przyznać się do błędu. Interes nie wypalił. Tak bywa. Szkoda że koszty ponoszą podatnicy.

 • Link do komentarza Olgierd poniedziałek, 30 października 2017 19:16 napisane przez Olgierd

  Do "fundacja" - Głupie pytanie, no, ale jeżeli ktoś nie potrafi rozumieć, to trudno. Otóż droga fundacjo, do tej ruiny wszystkie pałace w Polsce, a nie tylko ten, doprowadziły władze komunistyczne, które lokowały w tych budynkach wszelkiego rodzaju Domy Dziecka, Domy Opieki, Ośrodki Kolonijne etc. Dziadostwo wpuszczane na salony nie potrafiło uszanować stylu tych pałaców, przerabiano je stokrotnie kradnąc przy tym i niszcząc zabytkowy charakter budowli. Nie inaczej było w Mielnie. Budynek, który stanowił miejsce zamieszkania dla jednej zamożnej rodziny nagle stał się ośrodkiem wczasów dziecięcych dla Polonii. Zupełnie nie nadający się do tego celu obiekt, nie dostosowany ani sanitarnie, ani przeciwpożarowo, no ale pałac, bo komuna widziała tylko lukier z zewnątrz i wpuszczała tam proletariat. Te pałace dzisiaj nie stanowią żadnej wartości oprócz historycznej i czy się komu to podoba, czy nie, nigdy nie staną się obiektami użyteczności publicznej w całym słowa tego znaczeniu. W Polsce wiele z nich poprzerabiano w ostatnich czasach na hotele, ale nawet jako hotele nie przynoszą spodziewanych zysków. Tak więc, zanim kolejna mądrość się tutaj odezwie, niech sobie porozmawia z fachowcami i niech nie wygłasza kolejnych głupot. A pretensje niech ma do wiodącej partii narodu, która rządziła Polska blisko pół wieku i która zniszczyła cały dorobek Polaków nie tylko w kulturze, ale także jak widać po Pańskim komentarzu także w mentalności.

 • Link do komentarza fundacja poniedziałek, 30 października 2017 11:50 napisane przez fundacja

  A kto doprowadził do zamknięcia i dewastacji tętniącego życiem obiektu w imię swoich interesów?

 • Link do komentarza mjj poniedziałek, 30 października 2017 09:47 napisane przez mjj

  Ten pałac należy przekazać chętnemu za złotówkę. On wymaga przecież wielomilionowych nakładów, park już został przetrzebiony przez wichurę, wartość obiektu w obecnym czasie jest żadna. No, ale czy starostwo potrafi racjonalnie myśleć? Potrzeba nie tylko odwagi, ale także rozumu i odpowiedzialności, bo w przeciwnym razie kolejne tysiące z naszych podatków będą szły na ratowanie czegoś, czego takimi groszami uratować się nie da.

 • Link do komentarza ramol70 poniedziałek, 30 października 2017 09:30 napisane przez ramol70

  jak można sprzedawać ruinę i jeszcze obciążać nabywcę kosztownym remontem. trzeba było tę obniżkę dawać po pierwszym nieudanym przetargu - wtedy była szansa!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane