środa, 25 października 2017 09:20

Opóźnienia na Trakcie Królewskim

 
Opóźnienia na Trakcie Królewskim archiwum redakcji

Zaledwie przed miesiącem radni dyskutowali, jak drogo może kosztować nas realizacja Traktu Królewskiego. Teraz wykonawca wybrany do realizacji zadania, dla którego zwiększono wydawane środki... wycofał się.

Najpierw był pomysł, potem przyszły koncepcje, pierwsze szkice, a kiedy wszystko nabrało realnych (i gipsowych) kształtów, przyszło się zderzyć z rzeczywistością. Teraz coraz bardziej zaczyna naglić czas, aby w odpowiednim terminie rozliczyć się z przyznanego dofinansowania na realizację Traktu Królewskiego. 

Głównym elementem Traktu, prowadzącego przez centrum miasta, są rzeźby królów koronowanych w Gnieźnie, królików, makiety oraz legendy. Wraz z nimi powstać ma niezbędna infrastruktura - przebudowa otoczenia (m.in. chodniki) wraz z podświetleniem, infokioskami, małą architekturą itd.

Niestety, od momentu kiedy rozpoczęło się szukanie wykonawcy dla wykonania rzeźb, napotykane są kolejne problemy. Kiedy w czerwcu 2017 roku ogłoszono przetarg na wykonanie zadania, raczej nikt się nie spodziewał iż nie zgłosi się do niego żadna firma odlewnicza. Tak się jednak stało i - dzięki nowelizacji przepisów - rozpoczęto rozmowy z zakładem z Pleszewa, który był polecany przez autorów projektów rzeźb dla Traktu Królewskiego. Na wrześniowej Komisji Kultury, Turystyki i Promocji zaproponowano wzrost wydatku na wykonanie całego zadania o pół miliona złotych. Wówczas też informowano radnych, że obecnie wiele firm odlewniczych ma bardzo dużo zleceń z uwagi na obchodzone w 2018 roku różne wydarzenia patriotyczne. Dodano jednak, że wzrost wynika z droższego wykonania legend oraz infrastruktury towarzyszącej, przy czym przyczyną ostatniej jest ogólna tendencja panująca na rynku budowlanym. Ostatecznie, po dyskusjach, decyzją większości radnych podwyżkę środków przyjęto. Teraz, w miesiąc po ostatniej sesji, firma odlewnicza zrezygnowała z wykonania zadania. 

Jak można przeczytać w uzasadnieniu, negocjacje z wykonawcą (BRĄZART s.c. Juliusz, Barbara Kwiecińscy z Pleszewa) rozpoczęły się 8 września br. i w ich trakcie ustalono iż szacunkowa wartość zamówienia była wyższa od kwot wskazanych. Jak się okazuje, rozmowy we ww. sprawie trwały cały czas, a 23 października wykonawca przesłał do Urzędu Miejskiego pismo z informacją o wycofaniu się z podpisania umowy. 

Jak poinformowano na stronie Urzędu Miejskiego, rozpisany zostanie nowy przetarg na wykonanie całego zadania. Z tego powodu cała inwestycja, zamiast rozpocząć się w 2017 roku i zamknąć na jesień 2018 roku, otrzymała nowy termin ukończenia, wyznaczony na 30 listopada 2018 roku. 

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza turysta1 czwartek, 26 października 2017 09:59 napisane przez turysta1

  Witam Zainteresowanych !! Dwukrotnie zgłaszałem do Rady Miasta (2004 i 2014 rok) swoje pakiety "Pomysłów dla Gniezna". Były tam w nim m.in. Muzeum I Zjazdu Gnieźnieńskiego, Muzeum Miasta Gniezna, propozycja sztucznych wysepek z ptakami na jez. Jelonek, i trasy między nimi do opłynięcia (lekcje przyrody), promu z dużymi kołami służącymi także do napowietrzania wody dla turystów i mieszkańców na tymże jeziorze (trasa pomiędzy ul. Łaskiego a MPPP ), utworzenia Alei Zasłużonych Gnieźniam na cmentarzu śś. Piotra i Pawła itd. To podniosłoby rangę turystyczną i atrakcyjność miasta. Jak do tej pory to Miasto prywatyzuje zabytkowe obiekty (chyba najstarszy dom Gniezna i była siedziba SOSW - obydwa przy ul Św. Jana), a na sprzedaż czekają następne! chce się żyć !

 • Link do komentarza greg środa, 25 października 2017 18:02 napisane przez greg

  Pisać "po co miastu w ogóle taki trakt”, albo że to zabójcze dla miasta moga chyba tylko ludzie, ktorzy zielonego pojęcia nie mają o turystyce. Takiego traktu Gniezno potrzebuje jak kania dżdżu, bo wreszcie będzie cos, o co od dawna wołaliśmy ze środowiskiem przewodników - coś co wciągnie turystów w miasto, a nie tylko katedra, muzeum i wiraż
  Dzięki letnim imprezom turystów jest zauważlnie więcej, ale potrzebujemy cos jeszcze stricte historycznego, co bedzie pretekstem do wyciągnięcia ludzi w miasto
  Trzymam kciuki, zeby sie udało

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 25 października 2017 17:15 napisane przez rezigiusz

  To juz trzeci kolokwialnie to ujmując "zonk" UM w okresie niecałego kwartału.Przebudowa pod Trzema Mostami,Upiękrzanie Ratusza UM a teraz Królikarnia.Dobrze ze chociaź ten chodnik na ul.Chrobrego udaje sie zrobić choć teź z poślizgiem jaj zawsze nie z winy UM.

 • Link do komentarza urzędas środa, 25 października 2017 15:29 napisane przez urzędas

  To nie pech prześladuje ten urząd od początku kadencji. To zmiany, które są zabójcze dla miasta i jego budżetu.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 25 października 2017 12:29 napisane przez EagleEye

  Nie wiem czy sie śmiać czy płakać bo po co podaje sie konkretna date jak jeszcze nie ma wybranego wykonawcy odlewow a jak znam zycie kolejny bedzie chcial wiecej kasy. Cos ostatnio UM ma "pecha".

 • Link do komentarza gnieznianin środa, 25 października 2017 12:10 napisane przez gnieznianin

  Popieram uzytkownika pracy a nie igrzysk.
  Ponadto pytanie, po co nam w ogole taki trakt w Gnieznie? Mysle ze mozna byloby lepiej wydac te pieniadze

 • Link do komentarza Michu środa, 25 października 2017 12:10 napisane przez Michu

  I na wybory klapa?

 • Link do komentarza pracy a nie igrzysk środa, 25 października 2017 09:46 napisane przez pracy a nie igrzysk

  A miało być tak pięknie. życie pokazuje po prostu prawdę a nie sam pijar

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane