czwartek, 16 listopada 2017 08:28

Odtworzyli „Kipę” – lodową wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych

  mn
Odtworzyli „Kipę” – lodową wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych zdjęcie nadesłane

W październiku został zakończony drugi etap prac przy odtwarzaniu stawu z wyspą w Łagiewnikach Kościelnych. Podobnie jak w ubiegłym roku wykonano sporo prac, dzięki którym to miejsce wypiękniało i  można śmiało powiedzieć, że stało się ono wizytówka wsi, znajdującej się w Gminie Kiszkowo.

W tym roku wokół stawu powstała ścieżka dydaktyczna, przy której ustawiono kilka starych maszyn rolniczych przekazanych przez mieszkańców miejscowości. Przy maszynach zostały umieszczone tabliczki informacyjne. Powstała też duża tablica informacyjna, na której z jednej strony zawarte są informacje na temat miejsca i jego historii, a z drugiej widnieją zdjęcia z realizacji projektu.

Zadbano również o walory przyrodnicze. Dzieci i dorośli posadzili 523 drzewa i krzewy. Ponadto na drzewach zawieszono budki lęgowe dla ptaków, które wykonali uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej. Ciekawostka są pływające po stawie dwie budki lęgowe dla kaczek. Każda z nich jest przeznaczona dla trzech kaczych rodzin.

W celu zapewnienia stałego poziomu wody w stawie naprawiono dopływ z pobliskiej hydroforni, który był zniszczony i niedrożny. Dzięki niemu wody ze stacji uzdatniania wody mogą zasilić staw w okresach suszy, a w czasie dużych opadów nadmiar wody jest odprowadzany ze stawu za pomocą  rowu melioracyjnego.

Najciekawszym fragmentem  projektu była budowa mostu pływającego na wyspę, na której znajduje się stara murowana lodownia. Do wejścia na most oraz na wyspę prowadzą schody. Całość zabezpieczona jest barierkami, które montowali mieszkańcy wsi. Dodatkowo kilku mieszkańców wykonało balustrady ochronne, które zostaną zamontowane na wyspie. Piasek na podbudowę pod schody i kostkę brukową zakupili i przywieźli rolnicy z Łagiewnik Kościelnych. Nabyto również ławki parkowe, które mieszkańcy skręcili i zamontowali wokół stawu do wcześniej wkopanych elementów betonowych. Dodatkowo zamocowane zostały także kosze na śmieci.

Realizacja projektu przy rewitalizacji „Kipy” przyciągnęła mieszkańców w każdym wieku, zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy poświęcili swój wolny czas, by dołożyć swoją symboliczną cegiełkę do poprawy fragmentu swojej przestrzeni publicznej.

Przy okazji był to również czas na refleksje i opowieści, związane zarówno z zespołem dworsko-parkowym, jak i stawem. Najbardziej jednak cieszy fakt, że w społeczną pracę było zaangażowanych wiele osób, dla których poczucie własnej wartości i odpowiedzialności za wspólne dobro jest niezmiernie ważne.

Dotacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego – 30 000,00 zł
Wkład finansowy z budżetu gminy 27 584,11 zł, w tym 10 000,00 zł z funduszu sołeckiego
Wkład własny mieszkańców (praca własna, praca sprzętu, wkład rzeczowy) razem – 21 250,00 zł

1 komentarz

  • Link do komentarza Schredder czwartek, 16 listopada 2017 13:24 napisane przez Schredder

    A pan Kaziu jak zwykle ręce złożone i nic nie robi...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane