wtorek, 28 listopada 2017 12:54

Na skrzyżowaniu ul. Wrzesińskiej i Kostrzewskiego ma powstać rondo

 
Skrzyżowanie ul. Kostrzewskiego, Wrzesińskiej i Artyleryjskiej Skrzyżowanie ul. Kostrzewskiego, Wrzesińskiej i Artyleryjskiej źródło: Google Street View

Jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w południowej części Gniezna ma zostać przebudowane. Cała inwestycja miałaby zostać wykonana ze środków inwestora, który planuje w pobliżu budowę stacji paliw.

Informacje takie pojawiły się w trakcie ostatniego posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Jak wówczas przekazano, planowana przebudowa obejmować ma skrzyżowanie ul. Kostrzewskiego, Wrzesińskiej i Artyleryjskiej, na którym ma zostać wprowadzony ruch okrężny. 

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z poznańskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zarządcą drogi krajowej nr 15, przebiegającej przez to skrzyżowanie. Jak nam przekazano: - Nie została  dokładnie określona data przebudowy omawianego skrzyżowania, jednakże zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie  pomiędzy GDDKiA a Inwestorem, inwestycja ma być zrealizowana przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie dla inwestycji planowanej na działce 14/10 tj. stacji paliw - przekazała Alina Cieślak, rzecznik prasowy GDDKiA w Poznaniu. Mowa tu o nieruchomości, położonej u zbiegu ul. Kostrzewskiego i Wrzesińskiej, którą dwa lata temu zakupił jeden z gnieźnieńskich przedsiębiorców.

Jak poinformowano w trakcie wspomnianej na początku komisji, zarządcy dróg mieli być już zawiadomieni o planowanej przebudowie, która dotyczy także drogi powiatowej (ul. Wrzesińska w kierunku centrum) oraz miejskiej (ul. Artyleryjska). Wiceprezydent Jarosław Grobelny przekazał iż do Urzędu Miejskiego przyszły wnioski w sprawie uzgodnień, z których treści wynika iż inwestor planuje wybudować rondo wiosną 2018 roku.

Jak poinformowała nas GDDKiA, nowe skrzyżowanie o ruchu okrężnym w przedłożonej koncepcji ma mieć dwa pasy ruchu. W całym założeniu zaplanowano także iż po wykonaniu ronda, ul. Artyleryjska ma zostać przekształcona w ulicę jednokierunkową. Jest to spowodowane nadmierną ilością samochodów, która parkuje na tej drodze i uniemożliwia minięcie się dwóch pojazdów.

Jedynym podmiotem, ponoszącym koszty przebudowy, będzie właściciel sąsiedniej działki: Koszty prac projektowych oraz wykonawczych dla omawianego zadania pokrywa w całości Inwestor planowanej stacji paliw. Nie przewiduje się jakiejkolwiek partycypacji GDDKiA w zamierzonej inwestycji - przekazała Alina Cieślak. Będzie to kolejne rondo, które w Gnieźnie powstanie całkowicie ze środków prywatnych, wykładanych przez inwestora. W ubiegłym roku w ten sam sposób powstało także skrzyżowanie o ruchu okrężnym na ul. Gdańskiej, z którego wyjazdy prowadzą także na nieruchomości, przy których planuje się uruchomienie obiektów handlowych.

29 komentarzy

 • Link do komentarza Kierowca środa, 29 listopada 2017 22:25 napisane przez Kierowca

  Jak to będzie takie udoskonalenie jak na ul. Kosciuszki to dziękuję. Tam jest strach jeździć. Cwaniaki jadący pasem na wprost wymuszają pierwszeństwo i zmieniają pas na lewy w kierunku wiaduktu.

 • Link do komentarza Krzysztof środa, 29 listopada 2017 21:36 napisane przez Krzysztof

  Ulica Artyleryjska jest doskonałym przykładem, że budzenie miasta to była tylko obietnica wyborcza.

 • Link do komentarza taryfiorz środa, 29 listopada 2017 19:05 napisane przez taryfiorz

  już widzę te dwa pasy, jak gnieźnioki ledwo umieją poruszać się na pojedynczym pasie.

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 29 listopada 2017 12:33 napisane przez Koryfeusz

  Planista, jaki wezyriusz? To słowo występuje w moim mailu, jakim cudem go widzisz?
  Wracając do planów, to połączenie Artyleryjskiej z Grunwaldzką ma przebiegać przez Pułkową czy gdzieś obok? Tam są prywatne tereny i domki jednorodzinne oraz zabudowa wielorodzinna. Nie wiem czy tam jest miejsce na jakieś połączenie. Może tych planów nie da się już zrealizować.

 • Link do komentarza planista środa, 29 listopada 2017 11:42 napisane przez planista

  Wezyriusz, zgodnie z MPZP w tym miejscu jest wytyczona droga łącząca ul. artyleryjską z grunwaldzką i dalej przez ul. armii krajowej dochodząca do ul. Witkowskiej. To obecne władze nie mają jaj, by kontynuować plany podjęte lata temu na usprawnienie ruchu kołowego zgodnie z tym, co przewidzieli planiści i to jeszcze z PRL-u. Zamiast tego robi się drogę, która będzie szła przez las i jedynie tranzyt będzie z niej korzystał. mieszkańcy w minimalnej formie.

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 29 listopada 2017 11:05 napisane przez Koryfeusz

  Czytelnik, przejazdu na ul. Grunwaldzką z ul. Artyleryjskiej nie blokuje radny. Po prostu te dwie ulice nie są ze sobą połączone i jedyny możliwy przejazd na Grunwaldzką z Artyleryjskiej jest przez ul. Pułkową. Pozostaje jeszcze kwestia organizacji ruchu. Samej Artyleryjskiej fizycznie nie da się połączyć z Grunwaldzką. Sprawdź mapę jak to wygląda, albo szerokość tych ulic, bo ona też musi być brana pod uwagę.

 • Link do komentarza Kilo środa, 29 listopada 2017 09:12 napisane przez Kilo

  To parkowanie na ulicach to jest jakaś zaraza, która rozlała się po całym mieście!!!

 • Link do komentarza Kierowca wtorek, 28 listopada 2017 21:02 napisane przez Kierowca

  Czytam i nie wierzę własnym oczom, na ten bardzo zły pomysł zrobienia ulicy Artyleryjskiej jednokierunkowej, skoro z ulicy Pocztowej zrobiono dwukierunkową. O co tu w tym wszystkim chodzi? Czy kierowcy mają objeżdżać pół osiedla?

 • Link do komentarza Czytelnik wtorek, 28 listopada 2017 20:41 napisane przez Czytelnik

  Dlaczego nie piszecie po nazwisku, że to Karmoliński blokuje, przejazd z ul. Grunwaldzkiej na ul. Artyleryjską, w Urzędzie wydeptał ścieżkę. Dziękuję za takie budzenie miasta.

 • Link do komentarza mmmmmm wtorek, 28 listopada 2017 20:39 napisane przez mmmmmm

  na skrzyżowaniu witkowskiej i wrzesińskiej też miało być rondo... ale jest porażka, którą nawet TVN TURBO przyjechało nagrywać (Absurdy drogowe)... wstyd

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 28 listopada 2017 19:53 napisane przez Mieszkaniec

  Wszyscy zainteresowani wiedzą kto blokował i blokuje nadal przebudowę czy rozbudowę tej ulicy . Ale ten pan sam sobie strzela w kolano bo widać jak to dzisiaj wygląda a jego partii prawie już nie ma.

 • Link do komentarza słuchacz wtorek, 28 listopada 2017 19:09 napisane przez słuchacz

  Trzeba mili państwo chodzić na sesje i przysłuchiwać się przemowom radnych, których nie interesuje dobro ogółu tylko czubek własnego nosa. To byscie dzisiaj wiedzieli, kto od lat blokuje Artyleryjską!

 • Link do komentarza Mama wtorek, 28 listopada 2017 19:06 napisane przez Mama

  Na artyleryjskiej jest jakas prywatna szkola,moze to ci rodzice nie chca,zeby ulica byla przejszdna az do grunwaldzkiej

 • Link do komentarza rak wtorek, 28 listopada 2017 19:01 napisane przez rak

  czemu artyleryjska nie została poszerzona i wykoanana zgodnie z planem? No jak myślicie, kto tam mieszka? :D

 • Link do komentarza uparty wtorek, 28 listopada 2017 18:57 napisane przez uparty

  Ulica Artyleryjska kiedyś , kiedyś , była planowana jako przedłużenie ulicy Kostrzewskiego. Miała to być południowa obwodnica Gniezna . Taki pierwszy RING ( JAK W WIEDNIU). Mądrze to kiedyś inżynierowie planiści wymyślili. Dlaczego z tego pomysłu zrezygnowano? Dlaczego ten pomysł zarzucono? Kto za tym stał by ten pomysł urbanistyczny pogrzebać? czy naprawdę nie można do tego pomysłu powrócić ? Czy mieszkańcy ulicy Artyleryjskiej ciągle mają tak wielkie "przebicie " w Magistracie?? Przecież wielkie plany drogowe nigdy nie powinny być blokowane przez pojedyncze interesy jednostek !!!

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 28 listopada 2017 18:23 napisane przez Mieszkaniec

  Ulica Artyleryjska miała być poszerzona i połączona z ul. Grunwaldzką co rozładowałoby korki na Wolności i Cymsa. W planach zagospodarowania przestrzennego jest projekt drogi przez puste pole. Za sprawą mieszkańców ul.Artyleryjskiej projekt był blokowany, mają teraz sytuację na własne życzenie .

 • Link do komentarza jojo wtorek, 28 listopada 2017 17:54 napisane przez jojo

  Kiedy Prezydent poinformuje o remoncie, który doprowadzi do kataklizmu komunikacyjnego w Gnieźnie, czyli remoncie wiaduktu na Warszawskiej? Z tego co słyszałem wiadukt ma być całkowicie zamknięty, bo jest w tragicznym stanie

 • Link do komentarza Marek wtorek, 28 listopada 2017 17:34 napisane przez Marek

  Na Pówiejskiej np ;; rano na skrzyżowaniu na światłach przejezdajä dwa auta to jest jakaś masakra wyjechać z tego skrzyżowania na Wrzesinską.

 • Link do komentarza Tomekk wtorek, 28 listopada 2017 17:08 napisane przez Tomekk

  Do Zen:
  Nie ma takiego skrzyżowania Półwiejska-Wolności... Przynajmniej nie w Gnieźnie ;)

 • Link do komentarza avalon wtorek, 28 listopada 2017 16:39 napisane przez avalon

  W Gnieźnie dwupasmowe rondo?! Czy może rondo turbinowe??? Jak to pierwsze to od razu zainstalujcie tam kamery bo kolizji będzie przynajmniej kilka dziennie :D

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane