środa, 27 grudnia 2017 12:45

„Prezent” od banku dla Miasta na koniec roku

 
Budynek w Szprotawie Budynek w Szprotawie źródło: Google Street View

„Kukułcze jajo”, którego kila lat temu właścicielem z mocy prawa stało się Miasto Gniezno, już wkrótce będzie można zbyć. Obciążona finansowo nieruchomość, położona w Szprotawie, ma zostać oddłużona.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o problemie, z którym w ostatnich latach borykał się Urząd Miejski. Mowa o budynku administracyjnym dawnej odlewni, która znajduje się w Szprotawie (woj. lubuskie). Obiekt przed laty nabył mieszkaniec Gniezna, który następnie wziął wysoki kredyt, po czym w 2011 roku nagle zmarł. Zadłużonej nieruchomości nie chcieli potencjalni spadkobiercy, więc z mocy prawa przeszła ona na samorząd, w którym ostatnio był zameldowany właściciel - Miasto Gniezno. Tym samym do zasobu komunalnego dołączyła posesja o dużym zadłużeniu, którego Magistrat nie chciał spłacić, a bank umorzyć - w sumie 3 mln 564 tys. złotych (zobacz więcej). Teraz sprawę udało się wyprostować, ale i tak trzeba będzie zapłacić, choć znacznie mniej.

Na ostatniej Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska przedstawiono ostatnie proponowane zmiany w budżecie na 2017 rok. W związku z likwidacją Gnieźnieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, do budżetu trafi kwota prawie 294 tys. złotych. Środki te, jak przekazała skarbnik Ewa Gawrych, zostaną przeznaczone na spłatę hipoteki budynku w Szprotawie - do wysokości wynikającej ze spisu inwentarza: - Wystąpiliśmy do banku z wnioskiem o zmniejszenie hipoteki do tej wysokości. Zgodnie z ustawą spadkobierca odpowiada wobec dłużnika do wysokości przejętego majątku w spadku. Ponieważ ta nieruchomość została wyceniona na kwotę 289 tys. złotych, tym samym nasi radcy prawni wystąpili do banku o zmniejszenie hipoteki do wysokości inwentarza. Bank wyraził zgodę, choć nie od razu to nastąpiło - stwierdziła Ewa Gawrych.

Wiceprezydent Jarosław Grobelny stwierdził iż jest to dowód na sprawną pracę radców Urzędu Miejskiego: - Wspólnie poszukaliśmy argumentów, które przekonały zarząd banku do tego, by pochylić się jeszcze raz nad problemem i uznać nasze racje. Skoro dzisiaj obiekt jest warty około 290 tys. złotych, to należy rozważyć po stronie banku, czy nie było może jakiegoś zaniechania po ich stronie w tej sprawie (chodzi o udzielenie wysokiego kredytu na nieruchomość o niskiej wartości - przyp. red). Chylę czoła przed mecenasami, że przeprowadzili ten proces i bank po dwuletnich negocjacjach zdecydował się zejść z hipoteką do tzw. spisu inwentarza. To nam otwiera możliwość zbycia tej nieruchomości. Trudno bowiem znaleźć kogoś, kto weźmie coś za darmo z hipoteką, za którą chodzi bank. Teraz po naszej stronie pozostanie kwestia negocjacji z gminą Szprotawa - stwierdził wiceprezydent.

Jak przekazano, obiekt mógłby trafić do tamtejszego samorządu, ale nie za darmo. W grę wchodzą na pewno koszty postępowania w sprawie oddłużenia całej nieruchomości, które w całości poniosło Miasto Gniezno. Radny Ryszard Niemann zapytał, jakie są koszty, które poniesiono z tytułu władania tą nieruchomością od 2011 roku, na co Ewa Gawrych odparła: - Jest to 67 tys. złotych zaległej spłaty za lata 2011-2015, a do tego dochodzi koszt 2400 zł ogrodzenia i była też kwota związana z odnowieniem znaków granicznych. Jarosław Grobelny dodał, że w całej sprawie nieistotne są pieniądze ale bardziej fakt, by pozbyć się nieruchomości jak najszybciej. Spłacenie nieruchomości ma nastąpić wkrótce po podjęciu uchwały budżetowej, co nastąpi na części roboczej sesji zaplanowanej na 28 grudnia br.

 

5 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 27 grudnia 2017 22:00 napisane przez mieszkaniec

  Jakie władze, tacy prawnicy. Wszystko, jak widać od siedmiu boleści! Bo tak to wygląda, jak się zatrudnia "po uważaniu" czyli swoich, a nie sprawnych i doświadczonych.

 • Link do komentarza elemeledudki środa, 27 grudnia 2017 21:24 napisane przez elemeledudki

  A moźe pan szanowny v-ce pochwali się jak sprawnie Ci dwaj mecenasowie zostali dopisani do RN zamykanego TBS-u i ile otrzymują za to apanaźy.Pamietam jak jeden z radnych RM zapytał się pana v-ce cytowanego w tym artykule a obaj panowie tacy byli w tej kwestji wygadani źe dziwnym trafem nie mogli słowa z siebie wydusić ,źe o zmienionym kolorze twarzy nie wspomnę.Po drugie szanowny panie v-ce za cós Ci panowie te ponad 200 tyś. zł rocznie otrzymują.To czy są skuteczni jedna sprawa tego nie przesądza a jak znam źycie to jest tez w tym tzw. drugie dno a ktore tach pochwalnie nie zostało obwieszczone

 • Link do komentarza Waldi środa, 27 grudnia 2017 20:08 napisane przez Waldi

  Zarabiają to się wymaga. Za darmo tam nie siedzą.

 • Link do komentarza hahahahaha środa, 27 grudnia 2017 17:49 napisane przez hahahahaha

  Te peany pochwalne i chylenie czoła przed mecenasami dość zabawnie brzmią w kontekście wypowiedzi pani skarbnik cyt. "Zgodnie z ustawą spadkobierca odpowiada wobec dłużnika do wysokości przejętego majątku w spadku." Tak po prawdzie każdy student prawa wie o tym że gmina jako spadkobierca ustawowy nie może odrzucić spadku , a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Z dobrodziejstwem inwentarza , czyli za długi odpowiada do wartości inwentarza spadku. Może taniej wyjdzie zatrudnić studentów prawa ?

 • Link do komentarza taki se środa, 27 grudnia 2017 13:30 napisane przez taki se

  Panie Grobelny, sprawni radcy powinni zająć się dochodzeniem, gdzie i kto z rodziny zmarłego przejął kredyt i gdzie są te miliony. Przecież zmarły nie zabral ich ze soba do grobu! Zgłoszono to do prokuratury?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane