wtorek, 09 stycznia 2018 12:59

Aula I LO po remoncie i z polepszoną akustyką

 
Aula I LO po remoncie i z polepszoną akustyką fot. Rafał Wichniewicz

Dobiegły końca prace związane z odnowieniem auli I LO, która została uszkodzona w trakcie ubiegłorocznej nawałnicy. Przy okazji wykonano też prace, zmierzające do poprawienia akustyki.

W sumie 357 tys. złotych kosztowała naprawa uszkodzonego dachu na auli oraz innych elementów, znajdujących się na budynku. Zamknięta od 12 sierpnia (dzień po wichurze) sala, przez kilka ostatnich tygodni przechodziła gruntowny remont, a efekt finalny pierwsi goście mogli oglądać w trakcie sobotnich Jasełek I LO. Pierwszy koncert w auli już wkrótce, a o efektach prac związanych z remontem poinformowali przedstawiciele szkoły oraz starostwa.

- Wiemy iż aula jest użytkowana przez szkołę, ale także i inne podmioty zewnętrzne. Zależało nam na tym, aby remont został szybko przeprowadzony, a dzięki operatywności pana dyrektora szkoły, spotkaliśmy się 12 sierpnia i wiedzieliśmy już wówczas iż trzeba będzie wyasygnować odpowiednie środki na ten cel. Trzeba podziękować innym placówkom oświatowym, które zrozumiały potrzebę i zweryfikowały swoje budżety, dzięki czemu środki w pewnej części zostały tak wygospodarowane - przyznała starosta Beata Tarczyńska. W wyniku nawałnicy z 11 sierpnia zerwane zostało poszycie dachu, w wyniku czego do środka budynku dostała się woda, zalewając tym samym sufit auli oraz część czytelni szkolnej. Ponadto wiatr wysadził z mocowań jedno z dużych okien oraz elementy elewacji oraz klimatyzatorów. 

- Największym problem dzień po zdarzeniu sprawiła nam czytelnia, gdyż utrudniło to rozpoczęcie roku szkolnego (...). Zabezpieczenia trwały już od 12 sierpnia i natychmiast dostaliśmy pieniądze na zabezpieczenie dachu. 9 października biblioteka wraz z czytelnią została oddana do użytku uczniom - przyznał dyrektor I LO Paweł Matkowski.

Realizacja tego nieco wymuszonego remontu auli nasunęła pomysł, aby przy okazji poprawić jej akustykę: - Wielu artystów tu występujących czy różne inicjatywy, które tu miały miejsce, skarżyły się na jej jakość i teraz myślę, że udało się to poprawić - mówił wicestarosta Jerzy Berlik. Dyrektor Paweł Matkowski dodał: - Ukłony kieruję w kierunku firmy Knauf, która przyjechała za darmo i sprawdziła akustykę sali, zaproponowała bardzo tanie płyty akustyczne, a przy tym podarowała szkole jedną szóstą tych płyt w ramach darowiznyW sumie na suficie oraz ścianach położono 340 metrów kwadratowych płyt akustycznych

Problemem było także zaprojektowanie akustyki sali, co udało się wykonać dzięki kontaktowi z byłym absolwentem "szesnastki" - dr Piotrem Pękalą, który wykonał to nieodpłatnie. Zmieniona została także kolorystyka auli, która optycznie sprawia wrażenie nieco większej. Prace inwestycyjne zakończyły się krótko przed świętami Bożego Narodzenia. Ostatnim akcentem będzie zamocowanie nowoczesnego rzutnika. 

Dyrektor Jerzy Lubbe zaznaczył iż odnowienie auli to nie jedyna inwestycja, jaka była wykonana w murach I LO. Były to też prace remontowe wybranych sal, elementów wyposażenia itp. na łączną kwotę prawie 70 tys. złotych. W sumie w minionym roku na I LO wyasygnowane zostało 426 800 zł, a jeszcze w tym roku odnowione zostaną witraże, które również ucierpiały w trakcie nawałnicy.

9 komentarzy

 • Link do komentarza znam to piątek, 12 stycznia 2018 10:19 napisane przez znam to

  Panie Matkowski powieś pan Krzyż !!!
  Będziemy bronić Krzyża tak jak nauczyciele z Gimnazjum nr 2, bo pan chciał je zdejmować.

 • Link do komentarza absolwent czwartek, 11 stycznia 2018 23:57 napisane przez absolwent

  Lidka no to powiedz nam, gdzie jest ten krzyż z auli i kiedy zostanie z powrotem zawieszony?

 • Link do komentarza Lidka środa, 10 stycznia 2018 21:03 napisane przez Lidka

  do "znam to":Bzdury piszesz, człowieku.

 • Link do komentarza znam to środa, 10 stycznia 2018 13:10 napisane przez znam to

  Drodzy czytelnicy Pan Matkowski jak zaczął pracować w Gimnazjum nr 2 jako dyrektor to pierwsze, co zrobiło to chodził po klasach i oglądał Krzyże bo mu przeszkadzały. Jak ludzie zaczęli protestować, żeby ich nie zdejmować to wybrnął z tego tak że chodziło mu to żeby były poniżej Godła bo tak powinno być.
  To, że się teraz "przefarbował" na potrzeby Starostwa niewiele zmienia to w nim siedzi cały czas.

 • Link do komentarza senior środa, 10 stycznia 2018 00:37 napisane przez senior

  Tomek, przecież krzyż nie przynależy do kościoła tylko jest symbolem Męki Pańskiej. Np. krzyż w Sejmie nie narusza konstytucji ani prawa unijnego. Jest nie tylko znakiem religii, ale kultury. Dlatego nie ma podstaw do jego usunięcia Konstytucja ani słowem nie wspomina o krzyżu. Nie ma w niej sformułowania, że państwo polskie jest świeckie. Wprost nie mówi nawet o tzw. rozdziale Kościoła od państwa, chociaż faktycznie go gwarantuje”. Uzasadnij dlaczego miejsce krzyża jest tylko w kościele i dlaczego nie wolno mieszać wiary z religią. Podaj jakieś argumenty a nie zachowuj się jak dziecko.

 • Link do komentarza Tomek wtorek, 09 stycznia 2018 19:09 napisane przez Tomek

  Absolwent a czy to jest kościół czy aula ?

 • Link do komentarza zejście na ziemię wtorek, 09 stycznia 2018 14:01 napisane przez zejście na ziemię

  ładnie , podoba mi się, tylko niech ktoś mi wyjaśni o co tu chodzi z tym stołem prezydialnym i tą czwórką ludzi którzy przemawiają w zasadzie do pustej sali ? przecież taka informacja mogła być przekazana medialnie w formie jakiegoś komunikatu prasowego z fotkami sali , bez tego stołu obleczonego suknem i zastawionego tymi tabliczkami

 • Link do komentarza MELOMAN wtorek, 09 stycznia 2018 13:43 napisane przez MELOMAN

  Pięknie. Ale mam jeszcze małe marzenie......
  Przy następnym remoncie może uda się jeszcze, przeprojektować tą część auli (od strony jeziora), by można było ją POGŁĘBIĆ i w ten sposób POWIĘKSZYĆ całą scenę.
  Wtedy mogłyby na tej scenie występować nawet takie zespoły jak: zespół pieśni i tańca MAZOWSZE czy ŚLĄSK. A może nawet wtedy zabrzmiałaby w tej sali jakaś światowej sławy orkiestra symfoniczna ?

 • Link do komentarza absolwent wtorek, 09 stycznia 2018 13:25 napisane przez absolwent

  A zdjęty na czas remontu krzyż powieszono? Bo nie widzę.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane