wtorek, 06 lutego 2018 09:23

Wyremontują ul. Lelewela i fragment ul. Cieszkowskiego

 
Wyremontują ul. Lelewela i fragment ul. Cieszkowskiego źródło: Google Street View

Po latach intensywnego ruchu samochodowego na tytułowych ulicach, w końcu przyszedł czas na długo oczekiwany remont i przebudowę chodników.

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na kompleksową przebudowę ul. Lelewela oraz wymianę nawierzchni na odcinku ul. Cieszkowskiego od ul. Słowackiego do ul. Lelewela. Do niedawna na tym odcinku dróg odbywał się duży ruch samochodowy, spowodowany zakazem przejazdu wąskim fragmentem ul. Konikowo. Po poszerzeniu tej ostatniej i wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego, zmotoryzowani wolą korzystać z bardziej komfortowego przejazdu aniżeli ulice osiedlowe. To pozwala na przystąpienie do naprawy dotychczas użytkowanych dróg.

Ul. Cieszkowskiego na wspomnianym odcinku wykonana jest z betonowych płyt ażurowych, a ul. Lelewela ma nawierzchnię asfaltową, wielokrotnie już łataną. Obie one zostaną zdjęte i w ich miejscu pojawi się nowa, wykonana z kostki brukowej typu eko domino, ułatwiającej przepuszczanie wód opadowych do gruntu (w podobnym standardzie wykonana została jezdnia pobliskiej ul. Kochanowskiego). Ponadto w ramach instalacji odwadniających, na ul. Cieszkowskiego powstaną cztery, a na ul. Lelewela trzy studnie chłonne, do których będą odprowadzane wody opadowe z wpustów umieszczonych na krawędziach jezdni. Dodatkowo w połowie ul. Lelewela (na wysokości środkowego bloku) pojawi się trwały próg zwalniający, wykonany z czerwonej kostki brukowej. 

O ile na ul. Cieszkowskiego remont dotyczy wyłącznie samej jezdni, o tyle na ul. Lelewela przebudowane zostaną także  chodniki i wjazdy na posesje. Zostaną one ułożone z prostokątnej kostki brukowej szarej i grafitowej (wjazdy). Zachowane zostaną także pasy zieleni po obu stronach ul. Lelewela, a ponadto wyciętych zostanie kilka drzew, kolidujących z wyjazdami lub będących w złym stanie. W ich miejsce pojawią się nowe nasadzenia.

Organizacja ruchu na obu ulicach nie zmieni się i ruch jednokierunkowy zostanie utrzymany na tych samych zasadach. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie miał czas na realizację zadania do końca sierpnia 2018 roku.

 

3 komentarzy

  • Link do komentarza konikowo środa, 07 lutego 2018 08:07 napisane przez konikowo

    dlaczego tylko fragment Cieszkowskiego???? dalszy odcinek do Libelta też nie jest w najlepszym stanie i płyty pozapadały się w kilku miejscach!!!!

  • Link do komentarza mieszkaniec ul. Pstrowskiego czy tam innej wtorek, 06 lutego 2018 17:16 napisane przez mieszkaniec ul. Pstrowskiego czy tam innej

    Ciekawe czy Wieloletni program gospodarczy uwzględnia te ulice do remontu ? Gdyż mieszkańcy ul. Pstrowskiego od lat otrzymują odpowiedzi z Urzędu Miejskiego, że ww. ulica nie może być wyremontowana bo nie została ujęta w danym programie. Mało tego podobno ulice remontują deweloperzy tak jak na ul. Orzeszkowej i Kawiary. Fajnie, że miasto remontuje ulice tylko szkoda, że jednych traktuje lepiej niż innych.

  • Link do komentarza ciekawy wtorek, 06 lutego 2018 10:37 napisane przez ciekawy

    Następne ulice remontowane "zgodnie z WIELOLETNIM PLANEM GOSPODARCZYM". Lub zgodnie z ............. innym planem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Ostatnio dodane