czwartek, 08 lutego 2018 11:59

Mieszkanie Plus - kolej wskazała nieruchomości na terenie Gniezna

 
Mieszkanie Plus - kolej wskazała nieruchomości na terenie Gniezna archiwum redakcji

Ponad dwa hektary terenu zostały wskazane przez PKP w wykazie, przekazanym do Krajowego Zasobu Nieruchomości, który jest instytucją wspomagającą rządowy program.

W swoich założeniach Mieszkanie Plus to projekt adresowany do wszystkich grup społecznych, ale jego głównym zadaniem jest wzrost podaży mieszkań na wynajem przystępnych cenowo. Projekt zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem dla osób nieposiadających dużych zasobów finansowych i które nie mogą sobie pozwolić na kredyt hipoteczny, a jednocześnie ich zarobki są zbyt wysokie aby mogli otrzymać mieszkanie komunalne. Mimo iż w wielu miastach działają towarzystwa budownictwa społecznego (w Gnieźnie zlikwidowany w ub. roku), to jednak ich założenia finansowe są wciąż nieosiągalne dla wielu obywateli.

W związku z realizacją założeń programu Mieszkanie Plus, 7 listopada 2017 roku podpisany został list intencyjny pomiędzy PKP S.A., Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz Ministrem Infrastruktury i Budownictwa. Na mocy tego dokumentu, koleje przekazały wykaz, zawierający 130 nieruchomości w różnych miastach Polski. Pod koniec ubiegłego roku udostępniona została lista kolejnych 108. 

Jak przekazał nam Michał Stilger z Biura Prasowego PKP S.A., na wspomnianych listach znajdują się także nieruchomości z Gniezna - położone przy ul. Pocztowej oraz przy ul. Konikowo. Łączna powierzchnia obu działek wynosi ponad 2 hektary i mogą one zostać wykorzystane pod zabudowę mieszkaniową. Czy tak się stanie?

O tym, w których miejscach powstaną mieszkania i ile ich ostatecznie będzie, zadecyduje resort odpowiedzialny za realizację programu Mieszkanie Plus. Pierwsze decyzje mają zapaść najwcześniej w maju br., ale w przypadku ewentualnej zgody droga administracyjna jest jeszcze długa (m.in. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). 

Przypomnijmy ponadto iż w ubiegłym roku odbywały się warsztaty, realizowane z ramienia spółki PKP - Xcity Investment. Założeniem spotkań urbanistów z mieszkańcami i urzędnikami było wypracowanie wspólnej koncepcji dla terenów pokolejowych w południowej części stacji. Obecnie temat jest dalej poddawany analizom i droga do ostatecznych projektów jest jeszcze długa, niemniej wypracowane koncepcje zakładały również realizację budownictwa mieszkaniowego. Czy ono także miałoby szansę na udział w rządowym programie? Póki co jeszcze nie wiadomo.

2 komentarzy

  • Link do komentarza TomaszN piątek, 23 lutego 2018 10:27 napisane przez TomaszN

    Zamiast polegać na rozdawnictwie rządowych programów socjalnych, które mocno upośledzają gospodarkę, warto odrobić lekcje z przedsiębiorczości i zainwestować lub zakumulować nieco kapitału pod wkład własny do kredytu lub zakup lokum za gotówkę. Mnie się udało tego dokonać, a nie żyję w zamożnej rodzinie, wystarczyła determinacja i delikatne zaciśnięcie pasa od czasu do czasu, a wszystko stało się możliwe. Nie potrzebowałem ku temu pomocy państwowych urzędników, redystrybuujących środki pozyskane na drodze przymusowych świadczeń podatkowych. Porozumiałem się ze świetną firmą http://www.liderhaus.com/ która zaoferowała mi świetne warunki zakupu i jestem bardzo zadowolony z przebiegu naszej transakcji.

  • Link do komentarza tomek niedziela, 18 lutego 2018 19:27 napisane przez tomek

    Fajnie jest pilnować https://mieszkanieplus.org.pl/ bo tam zawsze dają info o tym, co dzieje się w programie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane