wtorek, 06 marca 2018 18:00

Pierwszy po latach gnieźnieński browar ruszy wiosną

 
Pierwszy po latach gnieźnieński browar ruszy wiosną fot. Rafał Wichniewicz

Na te informacje na pewno czeka wielu smakoszy piwa, ale nie tylko. Urządzenia warzelnicze przy ul. Grzybowo już pracują pełną parą, a pierwsze pełne tanki czekają na rozlanie do kufli.

Jeszcze w grudniu informowaliśmy, że do Gniezna po ponad pół wieku powraca tradycja browarnictwa. Rzemiosło, którym Gród Lecha szczycił się wieki temu, teraz ma szansę na odrodzenie się w nowej formule - wszystko za sprawą inwestycji, która powstała u zbiegu ul. Grzybowo i Krzywe Koło, a która wzbudziła już niemałe zainteresowanie u wielu gnieźnian.

Dobry Browar - bo pod taką nazwą inwestor zdecydował się prowadzić przedsięwzięcie - w zasadzie mógłby już dzisiaj rozpocząć rozlewanie piwa. Zanim jednak to się stanie, trwa jeszcze wykańczanie trzech poziomów budynku, w których funkcjonować  będzie browar restauracyjny. Niemniej, urządzenia warzelnicze, które znajdować się będą w centralnej części lokalu, pracują pełną parą i właściwie prawie wszystkie tanki już są napełnione: - W tej chwili warzymy jasne piwo IPA. Jest to szesnasta warka i już osiem tanków jest przygotowanych dla klientów, którzy będą mogli przyjść i spróbować dobrego i świeżego, niepasteryzowanego piwa - przekazał nam inwestor. 

Cała instalacja warzelnicza, wykonana przez czeską firmę Pacovske Strojirny, została ułożona precyzyjną dokładnością – dwa poziomy budynku splata ze sobą sieć rur, łączących się z kadziami na parterze i tankami, zlokalizowanymi w piwnicy. Całość składa się na mini browar, który najpewniej jest pierwszym w Gnieźnie, otwieranym od okresu międzywojennego. 

Obecnie przygotowanych jest sześć gatunków piw - Lager 12, Owsiane 12,5 (dla bezglutenowców), Pszeniczne 12,5,  Pils 14 „gnieźnieńska”, Czarna IPA 14 oraz Jasna IPA 15. Otwarcie, jeśli uda się wykonać wszystkie zaplanowane prace wykończeniowe, przewidziane zostało na 7 kwietnia br.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Maciek sobota, 10 marca 2018 09:56 napisane przez Maciek

  Humanisto, Pan Bóg dał człowiekowi oprócz rozumu wolną wolę i człowiek nie robi nić na polecenie Boga. No, ale żeby to zrozumieć trzena mieć podstawowa wiedzę religijną.

 • Link do komentarza sportowiec sobota, 10 marca 2018 08:31 napisane przez sportowiec

  Ludzie nie narzekajcie. Następny punkt sprzedaży alkoholu, to kolejne pieniądze do kasy miasta na budowę nowoczesnych parków. Co wy myślicie , że skąd biorą się pieniądze w budżecie miasta na utrzymanie klubów sportowych i organizację festynów przed wyborczych ??? Właśnie z pozwoleń na sprzedaż alkoholu. Oj wy nie tum ni.

 • Link do komentarza kibolo piątek, 09 marca 2018 03:57 napisane przez kibolo

  "Pierwszy po latach gnieźnieński browar ruszy wiosną". To wcale nie znaczy że wiosną będzie piwo pite przez wielbicieli tego napoju wywarzone z tego browaru.Ciekawy jak będzie smakowało.

 • Link do komentarza Nich czwartek, 08 marca 2018 19:56 napisane przez Nich

  Browar warzy jednocześnie górna i dolna fermentację?

 • Link do komentarza Zosia i Zdzisia Jąkalskie czwartek, 08 marca 2018 18:09 napisane przez Zosia i Zdzisia Jąkalskie

  " Nie alkoholik " masz rację. Gniezno powinno być pustynią .

 • Link do komentarza humanista czwartek, 08 marca 2018 11:38 napisane przez humanista

  Alkoholikiem zostaje się na własne życzenie! Chyba, żeby Bóg tak chciał, wtedy musisz to dźwigać!
  Mam nadzieję, że któryś z gatunków przypadnie mnie do gustu?! Smacznego:)

 • Link do komentarza drwal czwartek, 08 marca 2018 09:42 napisane przez drwal

  wygląda dobrze! drodzy malkontenci alkohol jest dla ludzi rozumnych, prohibicja jakkolwiek rozumiana, daje to, że wszystko przenosi się do podziemi, a tak można przecież przyjść wypić, spotkać się ze znajomymi i pogadać przy kufelku i spokojnie do domu wrócić....

 • Link do komentarza Abstynent środa, 07 marca 2018 08:07 napisane przez Abstynent

  Zamykanie nic nie da, ograniczenie sprzedaży tez nie da bo istnieje wiele nielegalnych przedsiębiorstw gdzie sprzedają lewy spirytus i to nadal będzie się działo. Dopóki ojciec czy matka nie zechcą z własnej woli się leczyć z tej choroby jaka jest alkoholizm to nic się nie zmieni w naszym społeczeństwie. A kościoła to tu nie mieszaj w takie sprawy kościół i polityka to dwa różne światy i nie powinno jedno z drogim iść w parze.

 • Link do komentarza dzieki Bogu, już nie alkoholik wtorek, 06 marca 2018 18:55 napisane przez dzieki Bogu, już nie alkoholik

  Oczywiście , zapewne wszystko jest zgodne z ustawą o przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W Gnieźnie powstaje kolejny punkt sprzedaży alkoholu, bo tak chce prezydent naszego miasta Gniezna . Za chwilę kolejny punkt sprzedaży alkoholu powstanie w "Galerii Piastova". I na ten, nowy punkt też zapewne dał zgodę, nasz prezydent . A rodziny gnieźnieńskich alkoholików cierpią z powodu "choroby" ich ojca bądź matki. Kto im powinien pomóc jak nie prezydent ich miasta? Dlaczego w tym mieście, nic się nie robi, by przeciwdziałać tej zarazie, jakim jest alkoholizm. Gdzie są monarchowie naszego gnieźnieńskiego kościoła ? Czy oni tego widzą , co się dzieje w Gnieźnie?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane