poniedziałek, 02 kwietnia 2018 14:11

Nowy wieżowiec w miejscu „Panoramy”?

 
Nowy wieżowiec w miejscu „Panoramy”? źródło: Google Street View

Jeśli inwestycja doszłaby do skutku, byłby to pierwszy od ponad 30 lat wybudowany w Gnieźnie obiekt wielokondygnacyjny. 

W sieci zaprezentowana została wizualizacja przedsięwzięcia, które planuje się wznieść u zbiegu ul. Gdańskiej i Orcholskiej, na terenie osiedla Orła Białego. Z informacji zawartych na stronie firmy Graphic Design Studio, która zajęła się brandingiem firmy GBO Inwestycje, wynika iż ta ostatnia planuje wznieść w tej lokalizacji nowy budynek wielokondygnacyjny. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (brak MPZP) dopuszcza stawianie tego typu budynków w obszarze Winiar.

Spółka GBO Inwestycje, która została zawiązana w grudniu ubiegłego roku, planuje wznieść obiekt w miejscu obecnej „Panoramy”. Istniejący w tym miejscu budynek handlowy, znajdujący się na nieformalnym Szlaku Gnieźnieńskiego Modernizmu, kilka miesięcy temu został wystawiony na sprzedaż. Nowy wieżowiec zbudowany zostałby częściowo w formie wspinających się od północnej strony tarasów, ułatwiając tym samym dotarcie światła słonecznego do niższych poziomów budynku oraz istniejącego już wieżowca. Sam układ gmachu byłby rozplanowany na planie litery L, wzdłuż południowej i wschodniej krawędzi działki.

W skład spółki GBO Inwestycje wchodzą osoby, które mają za sobą realizację już jednego z budynków mieszkalnych na osiedlu Skiereszewo – Elizy Orzeszkowej 29D. Póki co, jak wynika z nieoficjalnych informacji, trwają procedury administracyjne w celu realizacji ww. inwestycji, a także kupienia terenu po istniejącym budynku handlowym.

źródło wizualizacji: www.graphicadesignstudio.pl

13 komentarzy

 • Link do komentarza a moze i nasi mieszkańcy by sami powalczyli ? sobota, 14 kwietnia 2018 17:51 napisane przez a moze i nasi mieszkańcy by sami powalczyli ?

  Warto posłuchać tego reportażu o strategicznych planach Poznania. Oni nie chcą dalszego zagęszczania osiedla kolejnymi blokami. I co robią mieszkańcy już istniejących bloków . Walczą o to by kolejnych bloków juz tam nie budowano. . Po prostu walczą.

  https://wtkplay.pl/video-id-38248-awantura_o_las_na_os_tysiaclecia_mieszkancy_zbieraja_podpisy_pod_petycja

 • Link do komentarza a moze i nasi mieszkańcy by sami powalczyli ? sobota, 14 kwietnia 2018 17:50 napisane przez a moze i nasi mieszkańcy by sami powalczyli ?

  warto posłuchać tego reportażu o strategicznych planach Poznania. Oni nie chcą dalszego zagęszczania osiedla kolejnymi blokami. I co robią mieszkańcy już istniejących bloków . Walczą o to by kolejnych bloków juz tam nie budowano. . Po prostu walczą.

 • Link do komentarza mjj środa, 04 kwietnia 2018 20:01 napisane przez mjj

  Są pewne rygory przestrzenne. Nie może być tak, ze obok siebie stoi kilkanaście wieżowców. Musi być tzw. przewietrzenie, nie mogą tworzyć się tzw. studnie, to zagraża nie tylko środowisku, ale także zubaża krajobraz, który jest nieodłącznym elementem planowania przestrzennego! Powinien być zachowany bogaty program zieleni z uwzględnieniem zorganizowania zieleni publicznej. Należy uwzględnić dodatkowe obiekty podstawowego handlu i niezbędnych usług wraz z usługami medycznymi. parking podziemny nie spełnia roli krótkotrwałego parkowania dziennego, zatem i ten fakt musi być zapewnienia miejsc uwzględniony przy realizacji kolejnego molocha na takiej niewielkiej działce. Ktoś chyba w tym ratuszu nie potrafi myśleć,wydając zgodę na zainfekowanie osiedla kolejnym całkiem odbiegającym od pozostałych budowli wysokościowcem. Przecież na szczęście są jeszcze w Gnieźnie miejsca, gdzie można stawiać bloki dla zamiłowanych w takich drapaczach lokatorów.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 03 kwietnia 2018 22:56 napisane przez avalon

  Taka ciekawostka...
  W czasie gdy już nie mieszkałem w Gnieźnie, chyba w okolicy 2003 roku, wyższy budynek miała zbudowac spółdzielnia na Winiarach.
  Budynek miał mieć od 3 do 9 pięter.
  W miejscu dominaty zbudowano tylko 3 pietra, bo chyba obawiano się, że mieszkania nie znajdą nabywców.
  Obecnie wygląda to tak:

  https://goo.gl/maps/Ya4dQhmU6DJ2

 • Link do komentarza z Winiar wtorek, 03 kwietnia 2018 21:24 napisane przez z Winiar

  Postawienie wieżowca, to pestka. Gorzej z problemami urbanistycznymi tego miejsca. Z komunikacją, z miejscami postojowymi dla mieszkańców już tam od lat mieszkających, z drogami dojazdowymi, których po prostu nie ma. a także co z krzyżem, który od dziesięcioleci ma tam swoje miejsce. Kto i kiedy wykonał analizę urbanistyczną zabudowy pozwalając na wciśnięcie w ten niewielki kawałek niepewnego gruntu wysokościowca?

 • Link do komentarza miejscowy wtorek, 03 kwietnia 2018 08:01 napisane przez miejscowy

  Tak, doskonale pamietam jakieś awantury z okresu pobudowania słynnej onegdaj "Panoramy". Ona stoi na kolektorze o ile dobrze też pamiętam, wiec dlatego nigdy nie można bylo tam pobudowac nawet 4 piętrowego bloku! Proszę o publiczne wyjasnienie tego zanim dojdzie do katastrofy budowlanej.

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 03 kwietnia 2018 04:47 napisane przez rowerzysta

  A czy wykopanie wielkiej dziury pod fundamenty nie zaburzy stabilności gruntu dla blisko usytuowanego wieżowca? Z jednej strony skarpa, z drugiej wieżowiec... Jak wysoki ma być planowany budynek?

 • Link do komentarza Helena wtorek, 03 kwietnia 2018 03:33 napisane przez Helena

  realista -nie potrzeba pożaru wystarczą ćwiecznia ppoż! o parkowaniu aut nie wspomnę.... ale jak znam życie nasz lokalny budzik znajdzie i pobuduje dla prywatnego inwestora napewno darmowy parking - to jego specjalizacja!

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 02 kwietnia 2018 23:57 napisane przez avalon

  Widzę tu dwa problemy:

  1. Chaos przestrzenny, spowodowany brakiem MPZP. Możliwa zgoda miasta na taki budynek na podstawie ustalenia warunków zabudowy nie tylko zakłóci w miarę spójną przestrzeń, ale przede wszystkim wpłynie znacząco na życie mieszkańców znacznej części Winiar. Ten blok "na oko" będzie miał ponad 200 mieszkań. A jezeli deweloper upcha tam lokale jak na Orzeszkowej to może tam powstać nawet 300 nowych mieszkań - to dokładnie tyle, ile w pięciu pozostałych "wieżowców" na Orla Białego. Jedyny dojazd do tej działki to wąska uliczka zaczynająca się przed skrzyżowaniem Gdańskiej i Winiary. Nawet jak będzie jakiś wjazd na parking z poziomu Orcholskiej, oznacza to poważne problemy komunikacyjne.

  2. Absurdalne blokowanie inwestycji przez miasto nowymi MPZP. Rynek mieszkaniowy, jego specyfika i wymagania dążą do optymalizacji kosztów. Również klienci wymagają określonych zmian w planowaniu. Może radni w Gnieźnie nie zauważyli. ale deweloperzy chcą budować wysoko bo optymalizuje to koszty budowy i zyski. Również wielu kupujących marzy o dalekich widokach z okna, nie chcą mieć za oknem śmietnika czy okna sąsiada. Dlaczego żaden nowy MPZP nie dopuszcza wysokiej zabudowy??? Nie chodzi o budowanie wielkich blokowisk z bloczydłąmi po 20 pieter. Chodzi o możliwość budowania dominat, punktowców wśród niższej zabudowy. Chodzi tez o zróżnicowanie zabudowy w ramach określonych limitów. Na Skiereszewie powstaje obecnie ładne nowe osiedle, ale za kilka lat będzie to kopia stalinowskich bloczydeł z Budowlanych - wszystkie budynki będą jednakowe, jednakowej wysokości i długości. Tylko elewacja będzie je różnić.
  Miastofobiczne ograniczenia doprowadzą do tego, że deweloperzy wykupią każdy wolny skrawek ziemi na istniejących osiedlach i zabudują go takimi właśnie blokami.
  Dlaczego takiego bloku nie można zbudować na Roosevelta, Poznańskiej, Wrzesińskiej, Witkowskiej, Gdańskiej za Biskupińską???

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 02 kwietnia 2018 22:47 napisane przez urzędas

  Jest to raczej inwestycja niemożliwa, ponieważ już Panorama została jak wiadomo pobudowana niezgodnie z przepisami, ponieważ jej część leży na kolektorze! Czy potencjalny inwestor o tym wie? Czy urzędnicy o tym poinformowali? Bo nie wierzę, że magistrat o tym nie wie, choć może już z tych dawnych urzędników mało kto pracuje. Ale fakt jest faktem!

 • Link do komentarza Witek poniedziałek, 02 kwietnia 2018 21:01 napisane przez Witek

  Super pomysł nowy komfortowy wieżowiec w Gnieźnie biję brawo

 • Link do komentarza realista poniedziałek, 02 kwietnia 2018 18:29 napisane przez realista

  No no. Wspaniała wiadomość dla pozostałych mieszkańców osiedla Orła Białego. Już obecnie nie można popołudniami zaparkować choć jednego samochodu na pobliskim, otwartym, miejskim parkingu. A jak powstanie tam jeszcze jeden wieżowiec, tarasowiec , ich kłopoty jeszcze się spotęgują. A tak poza tym, to wspaniały pomysł.
  Dojazd do nowego wieżowca elegancki, szeroką ulicą Orcholską. A i droga ewakuacyjna ulicą Orcholską, bedzie wprost wymarzona dla naszych strażaków w wypadku pożaru tego obiektu.

 • Link do komentarza Teodor poniedziałek, 02 kwietnia 2018 18:19 napisane przez Teodor

  To jest jakaś pewna rzecz? Bo w zaproponowanej formie budynek strasznie by burzył panoramę osiedla. Może i to niezbyt piękne blokowisko rodem z prl, ale przynajmniej w obecnej formie jego panorama patrząc od strony miasta jest w miarę harmonijna
  Mam nadzieję, że to tylko fantazja tej firmy graficznej, a nie faktycznego projektanta

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane