poniedziałek, 23 kwietnia 2018 15:04

Deweloper planuje postawić blok wśród domów jednorodzinnych - Miasto chce powstrzymać inwestycję

 
Teren przy ul. Wrzesińskiej, na którym miałby stanąć blok Teren przy ul. Wrzesińskiej, na którym miałby stanąć blok źródło: Google Street View

Spokojna, harmonijna zabudowa osiedla domów jednorodzinnych oraz górujący nad nimi trzypiętrowy blok wraz z rozległym parkingiem. Oto obraz chaosu urbanizacyjnego, na który pozwalają obecnie obowiązujące przepisy. 

Mieszkańcy osiedla Pustachowa przyzwyczajeni są do dogodnego położenia - na przedmieściach, ale z bezpośrednim dostępem do dróg prowadzących do centrum oraz na drugi koniec miasta. Choć, jak każda dzielnica Gniezna, boryka się ona z mniejszymi lub większymi problemami, tak teraz tutejsi mieszkańcy stanęli przed tym, co może położyć się cieniem na względnie poukładanym krajobrazie osiedla. Sprawa stała się tematem dyskusji, jaka wywiązała się na ostatnim spotkaniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska.

Jeden z deweloperów gnieźnieńskich postanowił, że na osiedlu domków jednorodzinnych, pobuduje obiekt wielorodzinny na około 72 lokale z miejscami parkingowymi. Pojawić się on ma na terenie ograniczonym ul. Wrzesińską, Wiejską, Półwiejską i Traugutta: - Do tej pory zarządca dróg krajowych stał na stanowisku, że nie zezwoli na wyjazd na ul. Wrzesińską, co uniemożliwiło wydanie warunków zabudowy. My nie pozwoliliśmy na wyjazd na nasze drogi, bo uważamy iż wprowadzenie na ten teren kolejnych samochodów doprowadzi do paraliżu komunikacyjnego. Do tej pory nie było także problemu z zarządcą powiatowym, który także nie wyrażał zgody. Okazało się jednak iż ostatnio sposób tego patrzenia się zmienił i wydał pozwolenie na wyjazd z tej inwestycji przez tzw. wyjazd indywidualny, a więc wjazd do domu jednorodzinnego. Włosy się nam na głowie zjeżyły, bo to rozwiązanie jest kuriozalne i nie wiemy, jakie przesłanki kierowały zarządcą dróg powiatowych - stwierdził wiceprezydent Jarosław Grobelny. W trakcie posiedzenia przekazano iż deweloper planuje pobudować blok mieszkalny, liczący trzy piętra. W nim mają się znaleźć 72 lokale mieszkalne, co w realnym przeliczeniu urzędników, iż prawie każdy dorosły posiada dziś samochód, oznaczać może nawet 140 pojazdów. Przy bloku tymczasem zaplanowano parking na 76 miejsc postojowych oraz kilka garaży w dolnej części budynku. Wjazd od ul. Wiejskiej ma mieć szerokość 5 metrów i znajdować się zaledwie 100 metrów od skrzyżowania z ul. Wrzesińską. 

W trakcie posiedzenia wspomniano iż w sprawie ponownego rozpatrzenia sprawy wyjazdu na ul. Wiejską, skierowano się do Starostwa Powiatowego, ale by nie czekać na odpowiedź, postanowiono podjąć się innych kroków - podjęcia prac nad planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu: - Powoduje to iż na 9 miesięcy będziemy mogli wstrzymać wydawanie warunków zabudowy. Jest to posunięcie trochę zastępcze, ale zmusza nas do opracowania planu nad terenem, który nie miał mieć prowadzonych takich prac. Stąd prośba do radnych, by podjąć taką uchwałę, zamrozić tę sytuację i będziemy planować ten teren w kierunku zabudowy jednorodzinnej - przyznał wiceprezydent, dodając iż jest to próba ochronienia mieszkańców przed taką sytuacją, jaka spotkała gnieźnian na ul. Artyleryjskiej. Tam, wśród zabudowy jednorodzinnej, powstał blok mieszkalny. Dziś ilość samochodów, która parkuje na tej drodze, uniemożliwia minięcie się dwóm pojazdom. Jak to było możliwe? - Mamy chore przepisy, które mówią o ciągłości funkcji z tej samej drogi i drogi sąsiedniej, a my tu mamy bloki wojskowe, z których korzysta inwestor. Tak jak skorzystano z warunków zabudowy na ul. Artyleryjskiej, tak skorzystano i tutaj - jest sąsiedztwo, jest ciągłość funkcji, to budujmy bloki. Nie chciejmy doprowadzić do tego, co mamy na ul. Artyleryjskiej - stwierdził Jarosław Grobelny dodając iż jest to jedyne narzędzie, jakim dysponuje Miasto w celu architektonicznego uporządkowania tego terenu. 

Na pytanie radnego Krzysztofa Modrzejewskiego, wiceprezydent odparł iż koszt sporządzenia planu wyniesie od 20 do 30 tysięcy złotych. Radny Sławomir Graczyk stwierdził iż dobrze zna całą sprawę: - Deweloper wykupił od jednego z właścicieli kawałek szopy, którędy chce przepuścić drogę. To będzie 1,5 metra od domu. To jest fatalne rozwiązanie. Krzysztof Modrzejewski zapytał o to, co obecnie przewiduje w tym miejscu studium, na co dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki Agnieszka Pacanowska odpowiedziała iż jest to zabudowa mieszkaniowa mieszana. Radny Janusz Brzuszkiewcz postanowił się dowiedzieć, czy deweloper występował już o warunki zabudowy, na co dyrektor odpowiedziała: - Wystąpił kilka razy, sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, była decyzja odmawiająca ustalenia warunków zabudowy, wskazująca na to iż zabudowa mieszkaniowa przy ul. Wolności i Wrzesińskiej jest zupełnie odrębnym i samodzielnym kwartałem urbanistycznym. Sprawa następnie trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego i zostało podtrzymane to stanowisko - mówiła Agnieszka Pacanowska. Krzysztof Modrzejewski zapytał, czy Miasto Gniezno może w przypadku takiej formy "zablokowania" inwestycji oraz ustalenia nowej formy zabudowy, ponieść koszty związane z zaskarżeniem tej decyzji przez dewelopera. Jarosław Grobelny odparł iż Miasto nic nie straci, ale byłoby to możliwe tylko wtedy, gdyby to była zmiana istniejącego już planu zagospodarowania przestrzennego lub gdyby inwestor miał wydane warunki zabudowy, a tak nie jest.

Głos zabrał także radny Ryszard Karmoliński, prywatnie także mieszkaniec ul. Artyleryjskiej: - Deweloperzy próbują rządzić niektórymi terenami w Gnieźnie i przez lata im się to udawało. Można wymieniać takie przypadki. Jeśli tam jest osiedle zabudowane domami jednorodzinnymi, to proszę bardzo, taka jest sugestia Urzędu Miasta, w dalszym ciągu zagospodarować to domami jednorodzinnymi. Nie można substancji jednorodzinnej i wielorodzinnej wymieszać na tym samym terenie. To się po prostu kłóci - mówił działacz.

Uchwała, dzięki której wprowadzony zostanie plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ul. Traugutta, otrzymała pozytywną opinię większości radnych zasiadających w komisji. Teraz stanie się tematem obrad na środowej sesji Rady Miasta.

31 komentarzy

 • Link do komentarza Kilo poniedziałek, 30 kwietnia 2018 12:18 napisane przez Kilo

  Wiem, że deweloper już po tym artykule proponuje dalej wykup ziemi w tej lokalizacji. Znaczy to, że planuje dużo więcej budować i NIC SOBIE NIE ROBI Z WŁADZ SAMORZĄDOWYCH.

 • Link do komentarza zawiedziony piątek, 27 kwietnia 2018 09:31 napisane przez zawiedziony

  SZOFER nadzór budowlany to działa tylko wtedy, jak ktoś jakąś skargę do nich napisze. W innych wypadkach łamania prawa budowlanego i drogowego starają się TEGO PO PROSTU nie dostrzegać . Tak było za poprzednich POWIATOWYCH INSPEKTORÓW NADZORU BUDOWLANEGO i tak jest i dzisiaj . Przykre ale prawdziwe. I to wszystko dzieje się w czasie, gdy STAROSTĄ POWIATOWYM jest pani PiS - u

 • Link do komentarza wkurzony środa, 25 kwietnia 2018 09:22 napisane przez wkurzony

  Powiatowy Zarząd Dróg jest kierowany przez nijakiego pana Szczepańskiego z Kłecka i jego zastępcę pana Dolacińskiego. Z jednego i drugiego taki fachowiec od drogownictwa, jak z koziej d....y Trąba. Posadzono ich na tych stanowiskach jeszcze za władzy SLD , po znajomości i po linii partyjnej. I tak siedzą sobie na tych stołkach bałaganiąc w całym Gnieźnie i powiecie. Ulice powiatowe zamiatają tak tylko na środku. Koszenie trawników na terenach powiatowych w środku naszego miasta robią tylko RAZ w roku !!! Jeszcze raz powtórzę TYLKO RAZ W ROKU !. ( bo mają takie normy !! ha ha hi ) i.t.d .. i.t.p. I takich ludzi do dzisiaj trzyma w pracy pani starosta ( niby z partii PiS). . Wstyd , Wstyd i jeszcze raz Wstyd

 • Link do komentarza dalekowzroczny środa, 25 kwietnia 2018 07:38 napisane przez dalekowzroczny

  Architektoniczny koszmar to jedno. Ale jak go w Końcu ukończy, zacznie się w tym rejonie miasta, jeszcze drugi koszmar KOMUNIKACYJNY. bo ten wielki kompleks handlowy ma główny wjazd i wyjazd do podziemnych parkingów na ulice Matejki, a potem na ulicę Libelta i Słowackiego. I z tych dwóch ulic kierowcy będą chcieli następnie JAKOŚ WYJECHAĆ na ulice Roosevelta. Dzisiaj jest to już bardzo trudne a co się będzie działo jak zechce to jednocześnie zrobić po 30 samochodów ??!!!!

 • Link do komentarza Zawiedziona środa, 25 kwietnia 2018 00:25 napisane przez Zawiedziona

  Z Pustachowy za chwilę zrobi się blokowisko, ciężko wyjeżdżać, drogi koszmarne, żyliśmy w spokojnej okolicy a teraz masakra. Ciężko otrzymać warunki zabudowy dla dużych działek na budowę domku jednorodzinnego a deweloperzy szybko dostają zgodę , z wiadomowych przyczyn , pieniądze. A co zrobiliście na pustachowie na ulicy Bocznej , ulica krótka , nie przejezdna a 2 szeregowce na 11 mieszkań , koszmar. Nawet urzędnicy nie przejadą się na miejsce a wydają zgodę mimo utrudnień dla mieszlancow. Szeregowce na Bocznej koszmar , żeby dziecko teraz na 8 zawieść to trzeba wyjeżdżać dobre pół godziny a za chwilę to chyba godzinę wcześniej trzeba będzie wyjeżdżać , a drogi katastrofa. BRAWO dla naszego Urzędu Miasta za katastrofy dla Pustachowy które nam zgotowaliscie

 • Link do komentarza galery wtorek, 24 kwietnia 2018 19:21 napisane przez galery

  a dlaczego ktoś zezwolił na ten koszmar architektoniczny na Roosevelta zwany falowcem? Nijak ma się do otoczenia, a już zupełnie nie do tej kamieniczki obok.

 • Link do komentarza patriota lokalny wtorek, 24 kwietnia 2018 18:11 napisane przez patriota lokalny

  @ EagleEye - nie wyobrażam sobie bloku mieszkalnego na jeziornej przy jedynym jeziorze w centrum miasta. To jest miejsce na hotel, na lokal, na wszystko inne tylko nie na mieszkania. Jak tam będzie kolejne blokowisko, to do tego Gniezna już rzadko kto będzie przyjeżdżał, bo sama katedra otoczona budynkami mieszkalnymi nikogo nie zachęci.

 • Link do komentarza inż. Felicjański wtorek, 24 kwietnia 2018 16:18 napisane przez inż. Felicjański

  A może deweloper pobuduje fajne domki jednorodzinne? Będzie też biznes !

 • Link do komentarza Eliza wtorek, 24 kwietnia 2018 16:06 napisane przez Eliza

  Gnieznu brakuje porządnego urbanisty. Potrzebny byłby także plastyk z wyczuciem estetycznym. W przeciwnym razie mamy takie bezhołowie. Bloki wśród osiedli willowych, króliki na brudnych ulicach. klomby na tle zaniedbanych budynków (Dąbrówki 16 i nieopodal Wyszyńskiego chyba 1) i można by tak w nieskończoność przytaczać przykłady.

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 24 kwietnia 2018 12:53 napisane przez EagleEye

  Ciekawi mnie bardzo czy szanowny pan v-ce prezydent Jarosław Grobelny bedzie tak samo skutecznie probował blokować budowe przy ul.Jeziornej gdzie teź na obecnie istniejacego parkingu ma byc pobudowny blok mieszkalny bo z tego co kojarze dzialka jest albo do zbycia lub nawet juz zbyta choc w tej kwestii moge sie mylić ze juz jest zbyta. Tutaj teź bedzie sie rodził problem z miejscami parkingowymi i natezeniem ruchu

 • Link do komentarza SzaryEminent wtorek, 24 kwietnia 2018 10:40 napisane przez SzaryEminent

  Ten deweloper za nic ma krajobraz, bo liczy się tylko kasa. Przykładem są bloki na Arkuszewie i to, jak wyglądało wywiązanie się z drogi dojazdowej. Takich przypadków jest o wiele więcej. Pomijam kwestię estetyczną, jak te budynki w ogóle wyglądają.

 • Link do komentarza Kilo wtorek, 24 kwietnia 2018 10:25 napisane przez Kilo

  Najistotniejszy problem leży po stronie dewelopera. Jak najniższym kosztem wybudować osiedle (bo te 70 mieszkań to dopiero początek, tak wynika z ilości zakupionego terenu), resztą niech się wszyscy martwią sami. Komunikacja, wpasowanie bloków w krajobraz, miejsca do parkowania, to nie istotne jest.
  TO JEST PRAWDZIWY SKANDAL. Coś wypada też dać od siebie w zamian.

 • Link do komentarza ??????? wtorek, 24 kwietnia 2018 10:09 napisane przez ???????

  a te "atrakcyjne" działki na pierwszy dom przy Orzeszkowej są przy blokach i torach kolejowych i tak dalej , i jakoś nie przeszkadza ?

 • Link do komentarza Do mareczka wtorek, 24 kwietnia 2018 10:00 napisane przez Do mareczka

  mareczku. Takie pytanie do Ciebie ? Jak byś się czuł mieszkając w domu jednorodzinnym, a obok ciebie ktoś postawiłby Tobie blok na kilkadziesiąt mieszkań ? Trochę empatii i zrozumienia. A rozwój gospodarczy nie polega na tym aby niszczyć innym życie. Gdyby wszyscy tak rozumowali rozwój gospodarczy to pewnie każdy z nas miałby pod oknem elektrownię jądrową.

 • Link do komentarza mareczekdoroboty wtorek, 24 kwietnia 2018 09:57 napisane przez mareczekdoroboty

  rezigiusz jest nawet urbanistą, prawdziwa alfa i omega. może w takim razie postaw sobie domek jednorodzinny między blokami, na pewno będziesz tym zainteresowany. a nie, czekaj, przecież musiałbyś najpierw na to zapracować...

 • Link do komentarza szofer wtorek, 24 kwietnia 2018 09:52 napisane przez szofer

  Kto jest odpowiedzialny za zabronione przepisami wyjazdy z posesji wszystkich nieruchomosci z ul. Wrzesińskiej wpost na szosę? Te posesje mają wyjazdy wg planów w stronę osiedla, ale jak widac gnieźnianie stamtąd mają w nosie przepisy, a Nadzor Budowlany jak Temida, ma opaskę na oczach. Najpierw zróbcie porzadek zgodny z prawem. Chodzi przede wszystkim o posesje od zaczynającego sie Miejskiego Lasu w stronę Wrześni po prawej stronie szosy jadąc od miasta.

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 24 kwietnia 2018 09:18 napisane przez rezigiusz

  Powiem tak najpierw sprzedaje sie komuś działke a nastepnie nie karze mu sie na niej bydowac.To co zbywca tego terenu nie wiedzial komu sprzedaje ten teren. Blokowanie przez nie wydawanie pozwoleń pokazuje maluczkość samorzadu miasta. Nie wierze aby nikt nic nie wiedział. Tutaj hasla obudzmy to miasto itp hasła propagandowe od UM a tłamsi sie budowe mieszkan. Cos nie halo. Skonczyly sie czasy ze "nowobogaccy" myśleli iz beda mieli swoje oazy na dzielnicach domow jednorodzinnych. Jak im nie pasuje urbanizacja miasta to niech wyprowadza sie na wieś. Czas oswoic sie z tym iz urbanizacja bedzie postepoowac

 • Link do komentarza dante wtorek, 24 kwietnia 2018 08:23 napisane przez dante

  @avalon
  Jesteś zupełnie trzeźwy? Jest to blisko Gniezna?? Przecież Pustachowa jest w Gnieźnie od 40 lat jeśli nie dłużej. Poza tym w spornym miejscu są same domki jednorodzinne i oczywista oczywistość, że budowa bloku w tym miejscu zaburzy przestrzeń. Z tymi slamsami też popłynąłeś, ale pewnie mieszkasz w piwnicy w centrum i masz zaburzone postrzeganie świata.

 • Link do komentarza mareczek wtorek, 24 kwietnia 2018 07:49 napisane przez mareczek

  Po to jest miasto,żeby budować i ludzie mieli gdzie mieszkać . Każda budowa daje ludziom pracę i rozwija gospodarkę . Większość mieszkańców jest tego zdania ,żę ja mogę mieszkać ale ty już nie i nie lepiej żeby nic nie powstało obok bo chcemy mieć spokój a że ktoś inny nie ma mieszkania to nie ważne.

 • Link do komentarza Jana poniedziałek, 23 kwietnia 2018 21:23 napisane przez Jana

  Mieszkam na ul Wiejskiej już teraz wyjechać z mojej posesji jest trudno a co będzie gdy pobuduja bloki Bardzo proszę RADNYCH żeby zrobili wszystko co w ich mocy żeby powstrzymać budowę Nie zgadzam się żeby deweloperzy rządzili miastem

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane