czwartek, 10 maja 2018 12:23

Miasto proponuje tunel na Dalkach w innym miejscu

 
Miasto proponuje tunel na Dalkach w innym miejscu fot. Rafał Wichniewicz

Tunel na wysokości nasypu kolejowego przy ul. Dalkoskiej - taką propozycję postanowiło złożyć Miasto Gniezno, jako odpowiedź na inne warianty przedstawione na konsultacjach w Starostwie Powiatowym.

Brak zgody na "odcięcie" mieszkańców osiedla Dalki od reszty miasta - taki jest główny argument przedstawicieli Magistratu na propozycje, które przedstawiono w połowie kwietnia. Przypomnijmy iż na bazie dokumentu, przygotowanego na zlecenie Starostwa Powiatowego, zaproponowano trzy rozwiązania - budowa drogi dojazdowej od ul. Gajowej do wiaduktu na ul. Kostrzewskiego, budowę tunelu na wysokości ul. Herberta na os. Skiereszewo (wraz z planowaną drogą wzdłuż torów) oraz - podobną do poprzedniego, ale nieco oddalonego - budowę tunelu na wysokości wsi Skiereszewo. Na te propozycje Miasto Gniezno, głosem wiceprezydenta Jarosława Grobelnego, nie wyraziło zgody, gdyż budowa jakiejkolwiek z wyżej wymienionych, oznaczać będzie całkowite zamknięcie przejazdu na ul. Gajowej, na linii z Gniezna do Poznania. To oznaczać by miało iż mieszkańcy musieliby wybierać znacznie dłuższą drogę dojazdu do domów. Dlatego Magistrat przygotował swoją propozycję.

Rozwiązanie, przedstawione w czwartek w Urzędzie Miejskim, jest zdaniem Jarosława Grobelnego, najbardziej optymalnym: - Poziom zaawansowania tego rozwiązania technicznego, jest w takim samym stanie, jak poziom rozwiązań przedstawionych na konsultacjach. Są to rozwiązania, które nie są uzgodnione technicznie, co należy zrobić z dwoma operatorami - PLK, a więc administrator linii kolejowych oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zarządca wiaduktu na ul. Kostrzewskiego. Usiedliśmy, wygenerowaliśmy to rozwiązanie, udaliśmy się na miejsce i to rozwiązanie przekazaliśmy już do PLK jako nasza koncepcja w rozwiązaniu tego problemu komunikacyjnego - mówił wiceprezydent, zaznaczając iż wspomniane wyżej propozycje, przedstawione na spotkaniu 20 kwietnia, są nie do zaakceptowania przez Miasto Gniezno. Jak zaznaczył, nie oznacza to, że są przeciwko próbie rozwiązania problemu, ale nie kosztem mieszkańców osiedla Dalki.

Koncepcja Miasta zakłada budowę drogi, stanowiącej swojego rodzaju "bisówkę" dla ul. Dalkoskiej (na pewnym odcinku). Wykorzystując układ terenu po południowej stronie, tuż za nasypem kolejowym, oraz fakt iż wiadukt nad torami posiada jeszcze jedno przęsło za torami, umożliwiające przeprowadzenie drogi, postanowiono to wykorzystać: - Propozycja jest taka, by na wysokości ul. Strumykowej, a tak zapewne jeszcze niżej, być może przy zakładzie wulkanizacyjnym, wykorzystać nasyp kilkumetrowej wysokości i przebić się z ul. Dalkoskiej. Gdyby się to udało, to na terenach kolejowych, stanowiących nieużytki i częściowo rodzinne ogródki działkowe, proponujemy by po przebiciu się przez około 60-70 metrów, powstałaby droga równoległa do torów z Gniezna do Wrześni. Stworzona by została droga o długości 520 metrów, która łączyłaby się z ul. Gajową - przekazał Grzegorz Ostach, dyrektor Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miejskim.

Droga miałaby szerokość 12 metrów (razem z chodnikiem i ścieżką rowerową) z przewężeniem do 10 na wysokości wiaduktu. Przy nim mogłaby powstać kładka, która prowadziłaby z nowo projektowanej ulicy na ul. Kostrzewskiego, łącząc w ten sposób z chodnikiem prowadzącym do ogródków działkowych. 

Po dotarciu do ul. Gajowej, powstałoby skrzyżowanie przy przejeździe kolejowym na Gniezno - Września. Koncepcja Miasta również oznacza likwidację obecnej przeprawy na linii Gniezno - Poznań: - Nawet w przypadku uruchomienia pociągów pasażerskich do Wrześni, przejazd ten nie będzie aż tak uciążliwy, jak na drugim z nich - stwierdził Jarosław Grobelny. Jak przekazano, propozycja budowy ww. drogi jest na pewno krótsza, ale trudno obecnie mówić o kosztach, podobnie jak to miało miejsce w przypadku przygotowanych wcześniej koncepcji. Zapewniono jednak iż utrzymany zostałby ruch autobusowy: - Jest to próba połączenia interesów mieszkańców z wiejskich i miejskich Dalek, Mnichowa, Pawłowa, aż po Czerniejewo. Myślę, że to się jakoś udało, ale mogę stwierdzić iż ani badania w koncepcji ze Starostwa, ani nasze, nie są doskonałe, gdyż każde rozwiązanie techniczne ma swoje wady i zalety - stwierdził Grzegorz Ostach.

Jarosław Grobelny oficjalnie ww. propozycję postanowił wysłać tego samego dnia do Starostwa Powiatowego, by zostało dołożone do pozostałych koncepcji: - Mamy nadzieję na podjęcie dyskusji także nad naszą propozycją, która gwarantuje bezpieczeństwo naszych mieszkańców, bez izolowania ich, a przy tym jest to przyjazne rozwiązanie dla mieszkańców Gminy Gniezno i Gminy Czerniejewo. Nie mówimy, że to jest najlepsze rozwiązanie, ale warunek jest taki, by przygotowujący koncepcje uwzględniali interesy mieszkańców Gniezna, którzy stanowią połowę mieszkańców powiatu - stwierdził wiceprezydent, dodając iż kwietniowe konsultacje miały trochę przedwyborczy charakter, ale propozycja Miasta jest długofalowa i nie na rok czy dwa lata: - "Trzy Mosty" robiliśmy w dwa lata i to pod presją środków zewnętrznych. Gdyby nie one, to byśmy w takim tempie tego nie robili ze względów finansowych i organizacyjnych - przyznał, oceniając iż to rozwiązanie jest możliwe najszybciej w perspektywie trzech, czterech lat.

37 komentarzy

 • Link do komentarza Kaziu z Rataj poniedziałek, 14 maja 2018 22:12 napisane przez Kaziu z Rataj

  duży PGN. Wystarczy 5 minut by poszukać w necie: No masz:
  https://bip-files.idcom-web.pl/sites/47165/wiadomosci/419148/files/interpelacja_44_18.pdf

 • Link do komentarza Belzebiusz Lucyferowicz poniedziałek, 14 maja 2018 18:36 napisane przez Belzebiusz Lucyferowicz

  Jeżeli już to LucYferowicz. A wracając do meritum, to misją pracownika spółdzielni jest służenie mieszkańcom oraz niesienie pomocy
  w rozwiązywaniu zaistniałych problemów a nie nasyłanie na nich służb.

  Interpelacja jest ogólnie dostępna pod adresem (pobierz) http://gniezno.bipstrona.pl/wiadomosci/9994/wiadomosc/419148/interpelacja_442018

 • Link do komentarza duzyPGN poniedziałek, 14 maja 2018 10:11 napisane przez duzyPGN

  a coś więcej na temat tej interpelacji?

 • Link do komentarza M.Z. poniedziałek, 14 maja 2018 07:29 napisane przez M.Z.

  LUCEFEROWICZU. A dlaczego nie chwalisz się wszystkim sąsiadom , że łamiesz otwarcie przepisy prawa i jeszcze domagasz się "przeprosin " !!! Przecież łamiąc przepisy prawa drogowego, SZKODZISZ innym mieszkańcom Kazimierza Wielkiego . Czy Ci chociaż odrobinę nie jest wstyd człowieku ? !! ( nie masz nawet odwagi przyznać się nawet do swojego .... nauczycielskiego nazwiska ! WSTYD ! )

 • Link do komentarza Belzebiusz Lucyferowicz niedziela, 13 maja 2018 18:59 napisane przez Belzebiusz Lucyferowicz

  do M(arka) Z(ygmunta) współczuję mieszkańcom liczącym na pańską dużą wyobraźnię, bo to chyba nadwyraz nadęte do granic możliwości, wybujałe ego. Ponieważ zbliża sie kolejna edycja budżetu obywatelskiego, proponuję zainteresować się możliwością budowy metra ewentualnie kolei hyperloop, będzie to na miarę XXI wieku.
  A tak, to mieszkańcy Osiedla Kazimierza Wielkiego dziekują panu bardzo za interpelację 44/2018 i liczą na to, że wyborcy wezmą to pod uwagę przy najbliższych wyborach wszak Gniezno jest małym miastem gdzie informacje rozchodzą się lotem błyskawicy.

 • Link do komentarza miejski obserwator niedziela, 13 maja 2018 14:34 napisane przez miejski obserwator

  Marzyć nikt nie broni, one nic nie kosztują ;)

  Bądźmy szczerzy, o ile zakup tramwajów należy traktować z przymrużeniem oka, o tyle nowe przystanki na Dalkach, Wierzbiczanach, Skiereszewie, czy Winiarach obsługujące połączenia międzymiastowe miałyby racje bytu. Skoro opłaca się kolei utrzymywać takie przystanki jak Pierzyska, czy Jankowo Dolne lub tworzyć przystanek Woźniki, albo odtwarzać przystanki we wioskach na Wrześnie(czy Sławę Wlkp) - czyli przystanki w miejscach gdzie często mieszka kilkaset osób w promieniu paru kilometrów - to funkcjonowanie 7 przystanków kolejowych w mieście Gnieźnie, gdzie jeden przystanek przypadałby na 10tys. osób wygląda o wiele lepiej :)

  Do tego dodać Kolej Wąskotorową funkcjonującą pomiędzy Winiarami, a Lasem Miejskim i wożącą turystów, ale także mieszkańców Gniezna - ludzi z centrum do Galerii Gniezno lub do lasu, mieszkańców z południa miasta do centrum i galerii, mieszkańców Wierzbiczan do galerii, do centrum i na południe miasta.

  Linia wąskotorówki mogłaby przykładowo obejmować przystanki:
  1. Winiary
  2. Ustronie
  2. Reymonta
  3. Trzy Mosty
  4. Dworzec Główny Gniezno
  5. Stadion żużlowy/bloki komunalne/centrum medyczne
  6. Cmentarz Witkowska
  7. Jelonek - Las Miejski

  Ciekawe rozwiązanie dla turystów i mieszkańców :)

  Robert Gaweł chciał Narodowego Muzeum Kolejnictwa w Parowozowni i guzik z tego wszyło. Ja proponuję na początek jakiekolwiek małe muzeum w parowozowni, żeby chociaż jej część jakoś zagospodarować. Metodą małych kroków można tworzyć muzeum, ale porywanie się z motyką na słońce(Narodowe Centrum Kolejnictwa) będzie miało wiadomy skutek.

 • Link do komentarza M.Z. niedziela, 13 maja 2018 13:10 napisane przez M.Z.

  do avalon i do ........ I właśnie to jest bolączka Gniezna. Brak w naszym mieście wystarczającej liczby ludzi z dużą wyobraźnią. Brak w Gnieźnie ludzi patrzących dalej, niż czubek własnego nosa i brak ludzi nie patrzących tylko na swój własny, krótkowzroczny interes. A bez takich uczciwych ludzi z wyobraźnią , Gniezno nigdy nie sprosta wyzwaniom przyszłości i bedzie ciągle pozostawało w tyle, nawet za takimi miastami jak Września.

 • Link do komentarza mnichowianin niedziela, 13 maja 2018 11:25 napisane przez mnichowianin

  Jeśli chcecie nam pomóc ,zapraszamy wszystkich na konferencje prasową 15.05.2018 r godz.11 świetlica w Mnichowie . Możemy ten problem rozwiązać wspólnymi siłami.Niech zarówno do władz powiatu i miasta wreszcie dotrze ,że nie jest to wizja 3-4 osób , ale ogromny problem nas wszystkich do rozwiązania na teraz . Nie jest to z naszej /stowarzyszenia/ strony "kiełbasa wyborcza"! .Walczymy z tematem i "tuptamy" po urzędach od 2016 !

 • Link do komentarza miejski obserwator niedziela, 13 maja 2018 01:12 napisane przez miejski obserwator

  A i jeszcze jedno. Nie zapominajmy też o wąskotorówce, to przecież kolejne tory i możliwości :>

  W naszych gnieźnieńskich warunkach można by wykorzystać efekt synergii. Kolej miejska+ wąskotorowa, czyli przeprowadźmy projekt

  "Drugie życie Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej"

  To może być świetny pomysł na ratowanie i utrzymanie przy życiu wąskotorówki :)

  Powiat chce wyremontować tory i reaktywować wąskotorówkę(najpierw tylko do Lasu Miejskiego). To dałoby kolejną możliwość wykorzystania połączeń komunikacyjnych na linii Północ-Południe(w tym walor wypadów na spacer z miasta do Lasu Miejskiego). Nie wiem jak z kwestią szerokości torów, czy potrzeba dostosować szerokości torów(ewentualnie tramwaje ze zmiennym/podwójnym rozstawem kół)?

  Niemniej pozwoliłoby to zwiększyć potencjał miejskich połączeń tramwajowych/wąskotorowych.

  A jaki turystyczny potencjał miała by gnieźnieńska wąskotorówka!

  Turyści zamiast "króliczego szlaku" mieliby realną atrakcję i realny powód do przebywania w mieście w postaci sieci przejazdów wąskotorowych po mieście! Parowozownia mogłaby odzyskać praktyczne, kolejowe przeznaczenie i uratować się przed dalszą degradacją lub zostaniem kolejną "Galerią" :)

  Połączenie dwóch funkcji, codziennego użytku dla mieszkańców oraz turystyczno-historycznej dla zwiedzających miasto pozwoliłoby urealnić oba projekty ekonomicznie.

  Po szlaku królików pora na szlak Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej :D

  A przecież Parowozownia obok przywrócenia jej praktycznej funkcji mogłaby w końcu doczekać się utworzenia, tego wymarzonego dla wielu, Muzeum Kolei Wąskotorowej.

  Trzy w jednym:
  1. Muzeum Wąskotorowe,
  2. Turystyczna Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa,
  3. Kolej miejska.

  Projekt "Drugie życie Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej" niech obudzi to miasto Panie Prezydencie i Pani Starościno. Działajcie wspólnie :)

 • Link do komentarza miejski obserwator niedziela, 13 maja 2018 00:17 napisane przez miejski obserwator

  Tory z Winiar do Gębarzewa przez tzw. "dworzec" Gniezno z pewnością mogłyby się nadać dla kursów wyłącznie w obrębie miasta. Dwa tramwaje byłyby raczej wystarczające dla naszego miasta i świetnie mogłyby uzupełniać pociągi międzymiastowe zatrzymujące się na nowych przystankach. Bocznice w Gębarzewie(raczej niewykorzystywane obecnie) pewnie by się nadały(po remoncie jak sądzę) na miejsce postoju tramwajów(nie wiem ile jest bocznic na Winiarach, szczególnie biorąc pod uwagę rozważane uruchomienie linii do Sławy, która zresztą miałaby funkcjonować jako alternatywny dojazd z Gniezna do Poznania ). Ruch na krótkiej trasie (dw. Winiary dw. Gniezno) jest na tyle niski, że jeden tor raczej nie powinien stanowić problemu dla płynności ruchu kolejowego. Ilość i dokładną lokalizację przystanków trzeba by dobrze przemyśleć. Z pewnością minusem byłoby częstsze zamykanie szlabanów na ul. Roosevelta/ul. Wierzbiczany, co raczej skutkowałoby problemami jak na Dalkach :D Gdyby tory znajdowałyby się bliżej blokowisk też zwiększałoby to potencjał linii tramwajowej.

  Natomiast z komercyjnego punktu widzenia wykorzystanie kursów międzymiastowych na przystankach Dalki, Skiereszewo i Wierzbiczany, byłoby bardziej opłacalne i łatwiejsze do przeforsowania.

  O ile tramwaje byłyby pod opieką Miasta, o tyle pozostałe rozwiązania pozostają w gestii kolei. Zresztą dodatkowy dworzec w mieście w stronę zachodnią był rozważany i wg Pana Trepińskiego możliwy do zrealizowania :)

 • Link do komentarza avalon sobota, 12 maja 2018 23:17 napisane przez avalon

  SKM w małym miasteczku powiatowym gdzieś koło Witkowa, na peryferiach województwa??? Ilu by to miało pasażerów dziennie? 100, 123?
  Dobre :)

 • Link do komentarza Do Marek Zygmunt sobota, 12 maja 2018 17:40 napisane przez Do Marek Zygmunt

  Propozycja jak najbardziej słuszna. Do tego proponowałbym stacje kosmiczna na ul Jeziornej, napędzana energia z wiatraków które możnaby zainstalować na szpitalu im Chrztu Polski. Całość koncepcji mógłby sfinansować nie tylko prezydent wspólnie z wójtem gminy Gniezno który nawet nie raczył się pojawić na tych pseudo konsultacjach ale i z Zenkiem Martyniukiem i żoną Lewandowskiego. Gratuluję wyobraźni panie radny. Ja mam mniejszą

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT sobota, 12 maja 2018 14:36 napisane przez Marek ZYGMUNT

  DO "miejski obserwator". Zgadzam się z tobą, że kolej powinna być WARTOŚCIĄ DODANĄ naszego miasta. Mam jednak ciut inną koncepcję linii odciążającej autobusową, komunikację miejską . Wykorzystując linie kolejowe najmniej obciążone ruchem, proponuję stworzyć w Gnieźnie "SZYBKĄ KOLEJ MIEJSKĄ" poruszającą się po trasie o kształcie odwróconej litery "S". Rozpoczynając z południowej części tj od Gębarzewa SZYBKA KOLEJ MIEJSKĄ GNIEZNA powinna ruszać na północ naszego miasta zatrzymując się na DALKACH, a potem na DWORCU GŁÓWNYM. Następny przystanek powinien być przy TRZECH MOSTACH, by dowozić tu ludzi do istniejących w tym rejonie zakładów pracy. Kolejny przystanek powinien być przy ul . WIERZBICZANY, A następny przy starej kotłowni na USTRONIU. Kolejny przystanek umieściłbym miedzy jeziorem WINIARY a ulicą ORCHOLSKĄ (Nad jeziorem Winiary w tym miejscu powinna też powstać NOWA PLAŻA GNIEZNA - na samym końcu jeziora zamiast tego wyciągu narciarskiego, z którego niewielu ludzi korzysta a który robi tylko dużo hałasu) . No i czas na przystanek końcowy który powinien się mieścić przy GALERII GNIEZNO. Co o tym sądzisz ? Moim zdaniem po tej linii - torach , powinny jeździć dwa takie tramwaje z PESY Bydgoszcz, które mijałyby się na stacji "DWORZEC GŁÓWNY".
  Mam nadzieję , że pomysł ten podchwyci przyszły PREZYDENT naszego miasta i postara się go wspólnie z Wójtem Gminy Gniezno urzeczywistnić. Czas pokaże .

 • Link do komentarza jajakoja sobota, 12 maja 2018 10:53 napisane przez jajakoja

  @Avalon - Oczywiście, twoja mapa przebiegu linii kolejowych przez Gniezno pokazuje rozwiązanie korzystne. Jednakże trzeba pamiętać, że nikt nie ma zamiaru niczego w Gnieźnie przebudowywać na kolei, na pewno nie do tego stopnia. Pomarzyć można, a nawet trzeba. Ale przecież sam wiesz, że "99% pasażerów pociągów nawet nie wie że przejeżdża przez jakieś Gniezno".

  Twoje zdanie: "Przebudowa tzw. "trzech mostów" powinna także dać do myślenia..." zahacza nie tylko o kwestie kolejowe. Te grube miliony na przebudowę bezkolizyjnej przeprawy pod linią kolejową wydawane są na pokaz. Planiści miejscy umieścili na bagnistym terenie tzw. strefę przemysłową (SSE), mikroskopijną i bez dojazdu i teraz za wszelką cenę chcieliby zapewnić dojazd do tego gospodarczego cudu (czyt. cudactwa). Te grube miliony wydane na inwestycje drogowo-kolejowe prowadzące do SSE, w tym na tzw. Trzy Mosty, zwracać się będą w podatkach i dochodach ludności pewnie przez 50 lat (jeżeli ktoś tam zechce inwestować). Ale kto by tam liczył publiczne pieniądze, szczególnie przed kolejnymi wyborami!?

  Na bezkolizyjny przejazd pod torami poszły miliony, a na kolizyjny przejazd przez tory w kierunku Dalek nawet pies z kulawą nogą nie spojrzał. Co, nikt ważny tam nie mieszka?

 • Link do komentarza miejski obserwator piątek, 11 maja 2018 23:11 napisane przez miejski obserwator

  Avalon - koncepcja ciekawa, ale mająca spory rozmach, czyli pewnie byłby problem z kosztami. Niemniej "bajpas" wzdłuż obwodnicy dla poprawy ruchu kolejowego byłby ciekawy jako element współistniejący z bieżącym układem torowym :)

  Co do obecności kolei w mieście to raczej starałbym się uczynić z niej atut i wykorzystałbym ją do poprawy komunikacji zbiorowej. Propozycja więc brzmi:

  "Kolej Miejska"

  Proponowałbym utworzenie przystanków:
  1. Gniezno-Dalki(na linii do Wrześni przy ul. Skrajnej),
  2. Gniezno-Skiereszewo(na linii do Poznania zamiast planowanego przystanku w Woźnikach, przy tunelu w wariancie starostwa nr 3),
  3. Gniezno-Wierzbiczany/Arkuszewo(na linii do Torunia),
  4. Gniezno-Winiary(reaktywacja stacji ujęta jest w planach przywrócenia do życia linii kolejowej Gniezno-SławaWlkp w ramach Poznańskiej Kolei Aglomeracyjnej),
  5. Gniezno-okolice Reymonta(przystanek wpisywałby się plan reaktywacji linii do Sławy).

  Kolej zapewnia większą szybkość przemieszczania, nie stoi w korkach, itd. Różne punkty miasta miałyby wygodny dostęp do kolei(wygodniejsze dojazdy do pracy w Gnieźnie dla mieszkańców powiatu, do Poznania dla pracujących tam Gnieźnian, wewnętrzne skomunikowanie odległych rejonów miasta-zyskujemy połączenia wewnątrz miasta wykorzystując istniejące kolejowe połączenia międzymiastowe , itd). Niech kolej stanie się wartością dodaną dla miasta :)

 • Link do komentarza avalon piątek, 11 maja 2018 20:15 napisane przez avalon

  Kolej nie jest potrzebna w Gnieźnie w takim kształcie. Jest to linia o znaczeniu krajowym i częściowo lokalnym, 99% pasażerów pociągów nawet nie wie że przejeżdża przez jakieś Gniezno. Infrastruktura kolejowa w Gnieźnie to postępująca ruina, przy życiu pozostał jedynie mały przystanek pasażerski.

  Kilka % mieszkańców Gniezna korzysta z usług kolejowych systematycznie ale całe Gniezno jest podzielone na pół i zarośnięte bałaganem zdewastowanej lub nieużywanej infrastruktury.
  Przesunięcie przystanku kolejowego o kilka kilometrów w stronę Poznania nie ma znaczenia logistycznego, natomiast utworzenie przystanku obok jednego z większych osiedli na północy miasta daje łatwiejszą komunikację z Poznaniem.
  Powstałaby tez możliwość utworzenia połączenia Poznań - Września przez Gniezno co znacznie zoptymalizowałoby połączenia regionalne.
  Bardzo bliskim i dobrym przykładem, że dworzec nie musi być w środku miasta jest Inowrocław, gdzie kolej całkowicie omija miasto i praktycznie nie powoduje ona żadnych uciążliwości w mieście. Mają tam dworzec znacznie większy niż gnieźnieński przystanek chociaż znajduje się na skraju miasta.

  W zaproponowanym przeze mnie układzie z miasta całkowicie i na zawsze znika kolej a ogromne tereny stają się normalną częścią miasta. Powstaje ogromna przestrzeń do inwestowania i budowy infrastruktury miejskiej. Mogą powstać nowe ulice, parki, tereny zabudowy mieszkaniowej i przemysłowej. Likwidacja zapuszczonych nasypów otwiera nowe możliwości kształtowania przestrzeni.

  Budowa jakiegokolwiek tunelu czy wiaduktu nic nie zmieni w dłuższej perspektywie.
  Każde rozwiązanie będzie złe lub wyborem mniejszego zła.
  Sieć połączeń północnej i południowej części Gniezna zawsze będzie opierała się na trzech przeprawach - w rejonie Dalek, Warszawskiej i Kolejowej. Nic się nie zmieni.
  Przebudowa tzw. "trzech mostów" powinna także dać do myślenia - zlikwidowano 2/3 nieużywanej stacji i zniknęły dwa uciążliwe wiadukty. Gdyby nie było także trzeciego, nie byłaby potrzebna budowa jakiś dziwnych i ciasnych rozwiązań przy Rejmonta bo nie byłoby różnicy wysokości terenu.
  Z wiaduktem na Warszawskiej nic nie da się zrobić w takiej formie. Wiadukt na Kostrzewskiego bardziej łączy Pustachowe z Winiarami niż Dalki z centrum i to też się nie zmieni.
  Inne przeprawy są nierealne i kosmicznie kosztowne dla budżetu tak małego miasta jak Gniezno.
  Opcje na które Gniezno stać (np tunel z artykułu) nic nie poprawią. Może powstać ciasna, kręta i wąska uliczka pod torami z bardzo dużym ruchem która zablokuje w szczycie ulicę Dalkoską. Włączenie Mnichowskiej w to coś jest jeszcze większym błędem.

  Tylko likwidacja kolei w centrum Gniezna otworzy to miasto.

 • Link do komentarza jajakoja piątek, 11 maja 2018 14:07 napisane przez jajakoja

  Teza, że starostwo przeprowadziło konsultacje w sprawie koncepcji "pod wybory" świadczy o nieznajomości faktów i jest stronnicza. Starostwo podjęło temat w sierpniu 2016 r. w odpowiedzi na wnioski mieszkańców, kiedy wyborów już nie było. Obecnie - w I poł. 2018 r. - odpowiada na zaproszenie PKP do uściślenia zamiarów podjętych w roku 2016. W roku 2016 przedstawiciele Miasta Gniezna brali udział w spotkaniu na ten temat i nie proponowali żadnego rozwiązania. W 2018 r. proponują bo są wybory?

  Zwykła zbieżność terminów. Nie ma sensu nadinterpretować faktów.

 • Link do komentarza jajakoja piątek, 11 maja 2018 11:27 napisane przez jajakoja

  @Avalon: Twierdząc, że kolej szkodzi Gnieznu, podważasz lokalne mity kolejarskie. Gniezno stoi na dwóch mitach załozycielskich: Katedra i Kolej, bez nich nie byłoby miasta.
  Można dobrych praktyk szukać np. w Burgos, ale można też dużo bliżej, np. w Łodzi czy w Krakowie, a nawet w Poznaniu.
  Łódź: http://www.dzienniklodzki.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/a/tunel-pod-lodzia-kolej-wybrala-najkorzystniejsza-oferte-na-wykonawce-tunelu,12491165/.
  Kraków: http://malopolskie.pl/Pliki/2013/Raport_SKA.pdf.
  Poznań: http://www.gloswielkopolski.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/a/poznanska-kolej-metropolitarna-nowe-pociagi-pojada-wielkopolskimi-torami,13093929/.

  Koleje - zgodnie z polityką transportową UE - będą się rozwijać, a nie zanikać. A więc reszta transportu naziemnego powinna się do nich dostosowywać, dostosowując swoje punktowe rozwiązania do sieci o większym zasięgu. Na tym polega problem komunikacyjny Dalek, o których tymczasem zapomniano.

 • Link do komentarza jajakoja piątek, 11 maja 2018 11:02 napisane przez jajakoja

  Art. 53. ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Stan prawny aktualny na dzień: 11.05.2018, Dz.U.2017.0.2117 t.j.) - Usytuowanie budowli, budynków, drzew i krzewów oraz wykonywanie robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowych
  1.
  Usytuowanie budowli, budynków, drzew i krzewów oraz wykonywanie robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowych, bocznic kolejowych i przejazdów kolejowych może mieć miejsce w odległości niezakłócającej ich eksploatacji, działania urządzeń związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego, a także niepowodującej zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego.
  2.
  Budowle i budynki mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m, z zastrzeżeniem ust. 4.
  3.
  Odległości, o których mowa w ust. 2, dla budynków mieszkalnych, szpitali, domów opieki społecznej, obiektów rekreacyjno-sportowych, budynków związanych z wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży powinny być zwiększone, w zależności od przeznaczenia budynku, w celu zachowania norm dopuszczalnego hałasu w środowisku, określonych w odrębnych przepisach.
  4.
  Przepisu ust. 2 nie stosuje się do budynków i budowli przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego i utrzymania linii kolejowej oraz do obsługi przewozu osób i rzeczy.

  Można z postanowieniami ustaw liczyć się albo można też się z nimi nie liczyć. Droga/ulica jest budowlą i na razie propozycja UMG ma istotną wadę prawną. Możliwe są jednak odstępstwa od wymagań ustawowych, potrzebna jest na to zgoda ministra.

  Wydaje się, że obydwa rozwiązania są równie korzystne dla mieszkańców osiedli Dalki i Skiereszewo, wsi Dalki, Mnichowo, Pawłowo etc. oraz dla ruchu kolejowego. Najkorzystniejsze byłoby dla nich zastosowanie obydwu rozwiązań. Zgodnie z zasadą "od przybytku głowa nie boli". :-)

 • Link do komentarza ogniomistrz Kaleń piątek, 11 maja 2018 10:55 napisane przez ogniomistrz Kaleń

  Władze Gniezna dopiero, gdy się pali szukają wody. Zamiast przygotować teren logistycznie, to sprzedają działki bez przyzwoitego żadnego dojazdu, a także niezbędnych mediów. Niestety, mieszkańcy tez są nierozsądni. Kupują nie myśląc o innych niezwykle istotnych sprawach. No i potem dramat!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane