czwartek, 17 maja 2018 12:21

Dyskusja nad terenem pod hipermarket bez większych uwag

 
Dyskusja nad terenem pod hipermarket bez większych uwag fot. Rafał Wichniewicz

W Urzędzie Miejskim odbyło się wyłożenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ul. Poznańskiej. Zainteresowane tematem strony, wniosły jedynie uwagi dotyczące własnych obszarów zainteresowania.

Czy dziesięcioletnie starania o przyznanie MPZP dla części osiedla Skiereszewo w końcu dobiegną końca? Jeśli już nikt nie będzie wnosić istotnych uwag, to najprawdopodobniej tak. Dobiegły końca prace projektowe przy projektowaniu planu i w ostatnim tygodniu odbyło się spotkanie w tej sprawie z zainteresowanymi stronami.

Teren objęty planem obejmuje w sumie 37 hektarów, które w znacznej części są już zurbanizowane w określonej formie. Do zabudowy pozostał jedynie obszar budzący do tej pory najwięcej uwag, a mianowicie działka pomiędzy ul. Warzywną a Leszczyńską. Jego właścicielem od lat jest spółka, która w tym miejscu planuje budowę obiektu wielkopowierzchniowego, a w kierunku czego starania rozpoczęły się już dekadę temu. Na skutek protestów mieszkańców, nie dotyczących też wyłącznie samej inwestycji, ale planowanej zmiany układu komunikacyjnego, spowodowały iż procedury te przeciągnęły się przez kilka lat. Ostatnim aktem było odrzucenie MPZP na początku 2016 roku przez Radę Miasta, a co w efekcie okazało się decyzją dość kuriozalną, gdyż opracowany obecnie plan nie różni się zbyt wiele od poprzedniego, który mógł podlec tylko modyfikacji. Do tej historii jednak nie ma już co wracać.

W trakcie spotkania, projektant planu Joanna Grocholewska przedstawiła założenia gotowego planu. Jak wskazała, wśród nowych elementów, jakie się pojawiły w tej wersji, jest planowana w przyszłości droga zbiorcza, przebiegająca po wschodniej stronie planu (w rejonie dzisiejszych ogródków działkowych), która łączyć się będzie z ul. Topolową. Do tej pory droga ta znajdowała się poza zakresem opracowania.

Najistotniejszym aspektem jest jednak teren pod obiekt handlowy wielkopowierzchniowy i rozwiązanie sprawy dojazdu z tej strony osiedla: - Kluczową sprawą są kwestie komunikacyjne, ponieważ przewidywana jest budowa nowego skrzyżowania skanalizowanego na ul. Poznańskiej, który zapewni włączenie tego obszaru i zmieni układ komunikacyjny ul. Warzywnej. Podstawowe połączenie będzie do nowo zaplanowanej drogi, która poprzez rondo rozprowadzające ruch drogowy połączona będzie z ul. Warzywną, natomiast dla mieszkańców ważnym zagadnieniem będzie to iż zarządcy dróg zgodzili się na utrzymanie prawoskrętu i zjazdu z ul. Poznańskiej w ul. Warzywną, pomimo bliskiego sąsiedztwa nowego skrzyżowania - przekazała Joanna Grocholewska. 

Jak dalej dodała, zmienił się także charakter drogi dojazdowej do posesji, która obecnie jeszcze ma zjazd na ul. Poznańską, ale po wybudowaniu nowego skrzyżowania, będzie musiała zostać skanalizowana w drogę wewnętrzną, prowadzącą do ww. ronda: - Po uzgodnieniach z zarządcą drogi, postawił on takie warunki, że droga nie może być w pasie drogowym ul. Poznańskiej i musi się znaleźć w obszarze objętym planem. Stąd też wypracowano najmniejszy możliwy parametr, jako ciąg pieszo-jezdny - dodała, mówiąc o drodze 1 KDS, która będzie łączyć ul. Poznańską z drogą 4KDW.

Obecnych na spotkaniu przedstawicieli Rady Osiedla Skiereszewo oraz mieszkańców rejonu ul. Warzywnej i Sadowej, interesowały bardziej prozaiczne kwestie, których plan sam w sobie nie określa. Mowa tu o budowie nowej siedziby dla rady osiedla - obecna musi zostać wyburzona pod drogę, którą połączy się rondo z ul. Warzywną. Jak jednak przekazano, pobliski teren, który jest przeznaczony pod nowy obiekt dla tej istytucji, wystarczy na pobudowanie budynku o tej samej wielkości co obecnie. Mieszkańców ul. Warzywnej, których działki dochodzić będą do projektowanej drogi 5 KDW, interesowała też kwestia ekranów, które chcieliby mieć za płotem. Jak przekazali, mając na uwadze intensywny ruch pojazdów dostawczych do obiektu handlowego, zakładają wzrost emisji spalin na swoje ogrody. Jak jednak przekazano, plan nie uwzględnia tego, czy ekrany należy postawić czy nie, a leżeć to będzie jedynie w gestii inwestora. Niemniej, miejsce na ich ustawienie na pewno będzie.

Zainteresowani ww. planem zagospodarowania przestrzennego mogą swoje uwagi do tego tematu zgłaszać do 5 czerwca do Urzędu Miejskiego. Projekt MPZP dla ww. terenu znajduje się pod artykułem.

3 komentarzy

  • Link do komentarza avalon czwartek, 17 maja 2018 23:31 napisane przez avalon

    Zamiast marnować teren pod jakiś pawilon handlowy powinny tam powstać bloki. Miasto to ludzie, nie blaszaki. Największą wartością miasta są mieszkańcy. Dlatego należy odwrócić ujemną migrację z miasta a nie ją pogłębiać błędnymi decyzjami.

  • Link do komentarza Kierowca czwartek, 17 maja 2018 19:57 napisane przez Kierowca

    Do babcia. Dla każdego kto nie zna się na znakach mowie, ze jest tam wyznauczony postój płatny na całej długości kościoła. A to ze nie idzie przejeść to petycja do miasta o wykluczenie feralnego odcinka z postoju

  • Link do komentarza babcia czwartek, 17 maja 2018 12:46 napisane przez babcia

    Czy ktoś mógłby sprawdzić kto parkuje koło biura poselskiego na Franciszkańskiej i czy obowiązuje tam zakaz parkowania? Przecież nie idzie temtędy przejść :-(

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane