Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 maja 2018 11:04

Ul. Laubitza doczeka się przebudowy

 
Ul. Laubitza doczeka się przebudowy źródło: Google Street View

Wyboista, miejscami dziurawa i zastawiona samochodami - tytułowa droga na os. Ustronie, doczeka się w końcu remontu. Do końca roku na najbardziej zniszczonym odcinku powstanie nowa nawierzchnia, zatoki parkingowe oraz chodniki.

Miasto Gniezno ogłosiło właśnie przetarg na prace budowlane, które obejmą odcinek ul. Laubitza o długości 360 metrów, znajdujący się pomiędzy wjazdem na teren przed kościołem pw. bł. Bogumiła a ul. Sikorskiego. To najbardziej zdegradowany odcinek tej ulicy, która stanowi dojazd do znacznej części domów na os. Ustronie. Do tej pory droga funkcjonuje w takim samym kształcie, w jakim została wybudowana kilkadziesiąt lat temu. Od tego czasu znaczną jej część mieszkańcy "przekształcili" w parking, gdyż na terenach osiedla brakuje miejsc postojowych. To powoduje znaczne zawężenie przejazdu. Wkrótce wszystko zostanie jednak uregulowane.

W założeniu jest gruntowne przebudowanie ww. odcinka, łącznie z chodnikami i zjazdami do posesji oraz na drogi wewnętrzne. W ramach prowadzonych prac powstanie ulica w zupełnie nowym kształcie - dotychczasowa jezdnia oraz chodniki zostaną częściowo zwężone do optymalnych parametrów. Pozwoli to na pobudowanie miejsc parkingowych równoległych oraz prostopadłych na znacznym odcinku drogi. W związku z tym wyciętych musi zostać pięć niewielkich drzewek liściastych.

Sama jezdnia zyska szerokość 6,5 metra z poszerzeniem na łukach i wykonana zostanie z betonu asfaltowego. Remontowi poddana zostanie również instalacja odwadniająca ten odcinek ulicy. 

Po stronie prawej (patrząc od strony kościoła), w miejscu istniejącego chodnika, pobudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4 metrów, wykonany również z betonu asfaltowego, co na pewno poprawi komfort jazdy rowerem w tej części miasta, a także stanie się atrakcją dla młodszych miłośników rolek. Sama ścieżka rowerowa, dwukierunkowa, zostanie wytyczona na pasie od strony ulicy (szerokość 2 metry). Co więcej, projekt organizacji ruchu na ul. Laubitza zakłada wymalowanie ścieżki rowerowej także na odnowionym kilka lat temu odcinku chodnika między ul. Sikorskiego a ul. Roosevelta. 

Miejsca postojowe, których powstanie w sumie 101, także będą wykonane z kostki brukowej. Przy okazji dokona się nasadzeń pięciu nowych drzewek.

Cała inwestycja podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje przebudowę jezdni i kanalizacji deszczowej, a drugi budowę ścieżki rowerowej, miejsc postojowych, a także chodników i pasów zieleni. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia przewiduje wykonanie pierwszego etapu do 31 października 2018 roku, a całości - do 2 stycznia 2019 r.

Galeria

6 komentarzy