poniedziałek, 11 czerwca 2018 10:46

Druga młodość Domu Wielkopolskiego

  Artykuł sponsorowany
Druga młodość Domu Wielkopolskiego zdjęcie nadesłane

Czy dom wielkopolski jest tak samo unikatowy, jak dom góralski, kurpiowski czy mazurski? Na czym polega jego rozpoznawalny styl? I jak się w nim mieszka? „Osada Lednicka”, 10 minut od Gniezna, wyrwała go ze skansenu i udowadnia, że komfort i nowoczesność może mieć swojską, tradycyjną formę.

„Osada Lednicka” – już sama nazwa wskazuje, że możemy się spodziewać czegoś więcej, niż sztampowego osiedla deweloperskiego. Położona 10 minut jazdy od Gniezna, w Lednickim Parku Krajobrazowym, kusi otoczeniem lasów i jezior „Bieszczad Kłeckich”. To prawdziwa ostoja przyrody – tak blisko nas!

Przyroda jest jednak tylko tłem tego, co naprawdę ciekawe. Inwestor postanowił bowiem nie budować domów spod deweloperskiej sztampy, ale wpisać się w krajobraz z domem tradycyjnym, takim, którego sylwetka od setek lat była tego krajobrazu nieodłącznym elementem. Czy było to zadanie łatwe?

- Sprawa z domem wielkopolskim nie jest tak oczywista, jak z podhalańskim czy mazurskim - mówi architekt Osady Lednickiej, Adam Mikulicz. - Jest to wynik historii naszego regionu, gdzie mieszały się wpływy budownictwa polskiego, niemieckiego i holenderskiego z różnych epok. Budownictwo niemieckie, bamberskie, to między innymi drewniana konstrukcja szachulcowa wypełniana cegłą, dwie kondygnacje i skośny dach o małym kącie nachylenia i bogate zdobnictwo więźby dachowej. Olędrzy także stosowali szachulec, ale sprowadzili też domy podcieniowe, które wciąż można oglądać w Pyzdrach, Rakoniewicach, czy Wielkopolskim Parku Etnograficznym. No i mamy tradycję polskich chałup chłopskich i dworków szlacheckich. 

Czy istnieje zatem wspólny mianownik? Z pewnością nie ma jednego domu wielkopolskiego. Architekt twierdzi jednak, że są cechy wspólne wielkopolskiego budownictwa wiejskiego, które nieodparcie kojarzy nam się z sielskością, spokojem i wypoczynkiem. To przede wszystkim charakterystyczna, dość przysadzista bryła, z nisko schodzącym dachem.

- Zmorą współczesnego budownictwa są proporcje budynków - twierdzi Mikulicz. W domach jednorodzinnych nagminnie podnosi się dach przez podwyższenie tzw. ścianki kolankowej. Wynosi się też ponad poziom gruntu posadzkę parteru. W efekcie bryła domu traci swoje tradycyjne, piękne proporcje.

Osada Lednicka idzie na przekór tej modzie. Bryła domu jest lekko przysadzista, dach schodzi nisko, a jego połać ma imponujące rozmiary. Dom sprawia wrażenie wrośniętego w ziemię, stabilnego oparcia dla rodziny.

- W naszym projekcie staraliśmy się zastosować rozwiązania, które tak bardzo lubili nasi dziadkowie, a dziś poszły nieco w zapomnienie - mówi architekt. - Najważniejsze z nich to ukrycie wejścia w podcieniu wnękowym, wzorowanym na domu ze wsi Stara Święta. Podcień oparty na drewnianych słupach chroni mieszkańców, gości, a także same drzwi przed deszczem i słońcem. Jest także zaproszeniem do odpoczynku w cieniu, jest znakiem gościnności gospodarzy.

Inne elementy charakterystyczne, to końcówki krokwi przykryte skośną deską (to także nawiązanie do Starej Świętej), ściana szczytowa poddasza wykończona drewnem (część domów wiejskich miała murowany parter i drewniane poddasze), czy proste lukarny ze skośnymi dachami. Dom cieszy oko także drewnianymi okiennicami – tak rozpoznawalnym elementem wiejskich chałup w niedalekim Wielkopolskim Parku Etnograficznym.

- Można powiedzieć, że domy w Osadzie Lednickiej to nowoczesność w tradycyjnej formie. Inwestycja odbywa się w tak urokliwym krajobrazie, że musieliśmy wykazać szacunek dla tego miejsca. W czasie jednej z pierwszych wizyt tuż obok nas wzbiła się do lotu para bielików. Z domów otwiera się widok na krystaliczne jezioro. Czy mogliśmy tam postawić kolejne, sztampowe osiedle? - pyta retorycznie autor projektu.

Odpowiedź na inne pytanie – czy rzeczywiście Wielkopolanie będą chcieli zamieszkać w takich domach – poznamy wkrótce: właśnie rozpoczęła się budowa pierwszego etapu.

1 komentarz

  • Link do komentarza Jerzy poniedziałek, 11 czerwca 2018 11:51 napisane przez Jerzy

    A te domy na sprzedaż czy hobbystycznie? ;)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane