czwartek, 28 czerwca 2018 08:43

Plan dla ul. Poznańskiej uchwalony. Duży sklep powstanie za dwa lata

 
Plan dla ul. Poznańskiej uchwalony. Duży sklep powstanie za dwa lata źródło: Google Street View

Zwieńczenie wielu lat starań inwestora - tak można podsumować wynik głosowania, którym w trakcie środowego posiedzenia, radni uchwalili nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części os. Skiereszewo.

Ta historia zaczęła się w marcu 2008 roku, kiedy to Miasto Gniezno zaczęło przystępować do sporządzenia MPZP dla terenu położonego po północnej stronie ul. Poznańskiej, ograniczonego obszarem pomiędzy ogródkami rodzinnymi a ul. Kiszkowską i granicą z Gminą Gniezno od góry. To był początek długiej drogi o to, by inwestor, posiadający dużą nieruchomość pomiędzy ul. Warzywną a ul. Leszczyńską, mógł zainwestować według aktualnych swoich potrzeb. 

Od samego początku mówiło się o powstaniu hipermarketu i plan ten jedynie uległ korekcie na przestrzeni lat. Obecnie projekt ograniczył się do mniejszego budynku o dużej powierzchni handlu oraz powstaniu działek budowlanych pod zabudowę wielorodzinną na pozostałej części terenu. Kością niezgody w ostatnich latach była kwestia dojazdu, którą to szeroko opisywaliśmy przy okazji każdorazowych spotkań w tym temacie. Ostatecznie, po długich dyskusjach, niekiedy przepychankach słownych, listach z podpisami itp. wszystkie strony doszły do porozumienia. Dodać należy iż jest to efekt decyzji zarządcy ul. Poznańskiej, który nie zgadzał się na lokalizację kilku skrzyżowań zbyt blisko siebie.

Przypomnijmy iż w efekcie z ul. Poznańskiej pozostanie jedynie zjazd bezpośrednio w ul. Warzywną (bez możliwości wyjazdu), a jednocześnie, na wysokości obecnego przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną, powstanie skrzyżowanie z nowo projektowaną ulicą 1KD-L. To właśnie przez nią zostanie skanalizowany ruch z terenu hipermarketu oraz z ul. Warzywnej, Sadowej i Ogrodowej. Ponadto właściciele działek, którzy obecnie mają bezpośredni wyjazd na ul. Poznańską, z uwagi na brak zgody na to, otrzymają dojazd swojego rodzaju "bisówką" 1KDS, która prowadzić będzie do ronda umieszczonego na ulicy 1KD-L.

Nie wnikając w dyskusję, która wynikła w trakcie posiedzenia na sesji Rady Miejskiej, a która w znacznej części merytorycznie nie dotyczyła samego planu zagospodarowania przestrzennego (szczególnie aspektu budowy kolejnego sklepu wielkopowierzchniowego na terenie Gniezna), ostatecznie za jego uchwaleniem zagłosowała większość radnych obecnych na obradach (20 osób): 16 radnych było za, 1 przeciwko, a 3 się wstrzymało od głosu. 

Obecnie, na działce inwestycyjnej trwa zdejmowanie warstw ziemi pod przyszłe przedsięwzięcie. Jednocześnie, jak przekazał inwestor, trwa projektowanie obiektu handlowego, wielkopowierzchniowego, w którym znajdzie się sklep typu dom i ogród. Jak przekazano, prace projektowe oraz pozyskiwanie pozwoleń na budowę mają potrwać do 2019 roku, kiedy to rozpocznie się budowa nowego obiektu. Otwarcie sklepu planowane jest na 2020 rok. Zgodnie z ustaleniami zawartymi z mieszkańcami, inwestor planuje pobudowanie na swoim terenie nowej siedziby dla skiereszewskiej rady osiedla oraz placu zabaw dla dzieci.

18 komentarzy

 • Link do komentarza Gryzelda sobota, 12 stycznia 2019 08:11 napisane przez Gryzelda

  Do ABC - gdzie tu jest napisane że oczekujemy otwarcia zakładu pracy przez urząd , chociaż można by tego oczekiwać bo w zatrudnianiu i wszelakich zmianach dla przybocznych to są bardzo dobrzy. Czy urzędy w Wągrowcu, Wrześni, Swarzędzu, Poznaniu itd. otwierały zakłady pracy ? Nie, tam stwarzają warunki do inwestowania i prowadzą taką politykę społeczno-gospodarczą że inwestor wybiera ich tereny i tworzy u nich miejsca pracy w sensie dosłownym bo z dobrymi warunkami pracy i płacy. U nas było tyle obietnic o połączeniu z terenami gminy , o rozbudowie terenów inwestycyjnych, o porozumieniu z VW , czy nawet o boomie gospodarczym oraz tworzeniu słynnych "300 miejsc pracy przy ul. Pałuckiej" - konferencje z Gruszczyńskim , a jak do czego dochodzi to urzędnik nie potrafi nawet powiedzieć ile dotychczas miejsc pracy stworzono w tej naszej "strefie" ? Nic dziwnego że w takich warunkach w Gnieźnie najwięcej do powiedzenia mają , jak to nazywasz, "Janusze biznesu". Gniezno jakie jest każdy widzi, tu nawet z tymi inwestycjami co im bezpośrednio podlegają to nie potrafią sobie poradzić - Szpital, MPK, płatności za śmieci, nie wspominając już o sprawach związanych z zaśmiecaniem i zatrutym powietrzem. Ale cóż , najważniejsze to zrobić wrażenie na wyborcach poprzez obietnice i dekoracje.

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 11 stycznia 2019 20:56 napisane przez czytelnik

  ABC - mylisz się. Polscy pracodawcy sa uczciwi, a jeżeli pracownicy zatrudniają się u nich na czarno, to wina pracowników. Takich pracodawców należy eliminować. Droga Polski do normalności jest wyboista, przez komunę Polacy nauczyli się chcachulić i niejednemu z nich to pozostało. Jak we krwi. Ale wszyscy mamy obowiązek otwartych oczu na zło i należy zgłaszać takie nieuczciwości tam, gdzie pilnowany jest porządek.

 • Link do komentarza ABC piątek, 11 stycznia 2019 18:31 napisane przez ABC

  Do Grażyna - jakikolwiek urząd nie otworzy zakładu pracy, bo to nie jego rola. Skoro ktoś chce otworzyć market i kupi ziemię oraz będzie płacić podatki, to jest za.

 • Link do komentarza ABC piątek, 11 stycznia 2019 18:28 napisane przez ABC

  Do szperacz - najgorszy pracodawca to polski pracodawca. Ten zachodni "wyzyskiwacz" płaci ZUS, US i nie obchodzi prawa pracy, jak nasi "Janusze biznesu".

 • Link do komentarza szperacz piątek, 11 stycznia 2019 11:55 napisane przez szperacz

  Taki koniec czeka wiele hipermarketów, na pewno także w Gnieźnie. więc niech się wszyscy entuzjaści tych świecidełek i wykorzystywania polskich przedsiębiorców i polskich pracowników nie cieszą się na zapas.
  https://biznes.interia.pl/firma/news/tesco-planuje-likwidacje-kolejnych-32-sklepow-w-polsce,2599011,1852

 • Link do komentarza boss niedziela, 01 lipca 2018 18:20 napisane przez boss

  Antek, jak nie rozumiesz o czym piszesz, to się nie pchaj do komentarza. otóż zazdrość nie pozwala tobie zrozumieć polskiego przedsiębiorcy. Co z tego, ze ktoś jedzie za granicę? Ty myślisz nadal kategoriami byłego komunistycznego osiołka, kiedy to wyjazd za granice był luksusem nie do zdobycia przez niektórych. otóż nie, mój drogi. To prezydent miasta, gdyby był prawdziwym gospodarzem, wziąłby się za rozwój lokalnego handlu. Powiesz, ze to do niego nie należy. A do niego należy wpuszczanie zagranicznych gigantów wykorzystujących polskiego pracownika na maxa? Otóż prezydent miasta powinien stymulować życie miejscowości, którą z woli wybrańców zarządza. Ale jak widać oprócz wywiązywania się z podstawowych obowiązków urzędniczych, Budasz nie pokazał niczego zaskakującego, co by miasto ruszyło z posad. Karłowate króliki sa tego najlepszym dowodem. Żal straconych 4 lat!

 • Link do komentarza Antek niedziela, 01 lipca 2018 11:43 napisane przez Antek

  Tak, wspierajmy lokalną przddsiębiorczość.
  Biedni przedsiębiorcy co chwile to jakieś podatki muszą płacić, zusy itp.
  Tak ciężko się im żyje, że nawet proszą pracowników, aby poczekali za kasą. Tylko dlaczego tydzień później bawią się na wycieczkach zagranicznych a ten biedny pracownik zapier.... w jego przedsiębiorstwie i zastanawia się jak popłacić rachunki?
  Takich przykładów sporo, tylko obrońcy lokalnych przedsiębiorstw zamiast bronić pracowników, bronią interesów wybrańców. Ktoś najwyraźniej myli lokalny patriotyzm z kumoterstwem.

 • Link do komentarza Józek sobota, 30 czerwca 2018 14:30 napisane przez Józek

  Może jeszcze jakiś market w centrum? Budujcie, budujcie. Mniejsze POLSKIE sklepy upadną, hurtownie, które doprowadzają podatki w Polsce! Już upadają! Ktoś dostaje w łapę za te pozwolenia? Komu się kasa zgadza?

 • Link do komentarza Tomasz sobota, 30 czerwca 2018 14:20 napisane przez Tomasz

  Wszyscy piszecie że źle ze nikt nie wspiera lokalnego handlu a ja się pytam ilu z Was kupuje tylko u lokalnych kupców ??? Z galeria piastowa tez był lament niech odezwie się ten który nigdy do niej nie zajrzal a kupuje tylko u tzw "lokalnych ". Taki jest rynek handlu porostu. Ten z "lokalnych" który jest uczciwy ma relacje z klientami i podchodzi realnie do interesów ten da sobie radę na naszych polach .

 • Link do komentarza :-) piątek, 29 czerwca 2018 14:17 napisane przez :-)

  Jak na swoim terenie pobuduje siedzibę dla rady osiedla to będzie mógł pobierać opłaty od tej rady za korzystanie z siedziby a jak nie zapłacą to wynocha

 • Link do komentarza urzędas piątek, 29 czerwca 2018 10:17 napisane przez urzędas

  Czy nie widzicie, że Drużyna Budasza nie potrafi swojego guru już na starcie przyhamować z tymi galeriami nie dajacymi rozwoju miasta? Oni liczą tylko na synekury dla siebie i swoich bliskich. Dla mnie, przeciętnego wyborcy nie jest ważne to śmieszne zdjęcie lokalnych pseudopolityków. Oni już dziś, natychmiast powinni podjąć temat właśnie, tego kolejnego marketu. Ale, kto z nich w ogóle potrafi myśleć z troską o Gnieznu? Kto z nich kiedykolwiek pracował w jakimkolwiek przedsiębiorstwie? Żal Gniezna na to towarzystwo, jak żal, że mijająca kadencja doprowadziła do kolejnej degradacji tego historycznego miasta. Wprawdzie historia obejdzie się z nimi tak, jak na to zaslużyli, ale co z tego, skoro my, gnieźnianie chcemy teraz żyć godnie i tutaj pracować na nieustanny rozwój naszego miasta. A żadna galeria panie Budasz nam tego nie zapewni. Czy naprawdę tak trudno to zrozumieć?

 • Link do komentarza Dawi piątek, 29 czerwca 2018 00:01 napisane przez Dawi

  pewnie Castorama

 • Link do komentarza Grażyna czwartek, 28 czerwca 2018 23:23 napisane przez Grażyna

  Gnieznu są potrzebne zakłady pracy a nie markety.

 • Link do komentarza romek czwartek, 28 czerwca 2018 14:20 napisane przez romek

  to już jest przegięcie, kto wyraził zgodę aby powstał ten market?? i dojazd przez Warzywną??? kto się na to godzi?? przez wąską dróżkę osiedlową domków jednorodzinnych ?? chyba żart!?

 • Link do komentarza karma czwartek, 28 czerwca 2018 14:17 napisane przez karma

  Czegoś nie rozumiem. Tyle mówią wszyscy o wspieraniu lokalnej przedsiębiorczości,. Własnym lokalnym firmom utrudniacie życie, a dajecie pozwolenia na takie ogromne inwestycje przedsiębiorcom spoza regionu.
  Gratuluje lokalnego patriotyzmu.

 • Link do komentarza Danny czwartek, 28 czerwca 2018 10:19 napisane przez Danny

  Pewnie Leroy Marlin

 • Link do komentarza Kierowca czwartek, 28 czerwca 2018 09:56 napisane przez Kierowca

  W sprawie planu na Poznańskiej radni zmieniają plany tak jak im prezydent powie. Gniezno za PO i SLD marketami stoi. Czas na gruntowne zmiany Rady Miasta Gniezna.

 • Link do komentarza :( czwartek, 28 czerwca 2018 09:00 napisane przez :(

  Jak na swoim terenie inwestor pobuduje siedzibę rady osiedla to chyba będzie jakieś uzależnienie , żeby nie powiedzieć mocniej ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane