piątek, 20 lipca 2018 16:09

Rozpoczął się kolejny etap wymiany oświetlenia w centrum

 
Rozpoczął się kolejny etap wymiany oświetlenia w centrum fot. Rafał Wichniewicz

Z ulic miasta powoli znikają charakterystyczne latarnie, które od trzech dekad oświetlały gnieźnianom chodniki i drogę. Zastępują je nowe, stylizowane lampy uliczne.

Istniejące od ponad 30 lat latarnie, które wciąż stoją wzdłuż m.in. ul. Tumskiej, Chrobrego, Dąbrówki i Wyszyńskiego oraz na Rynku, powoli znikają z miejskiej perspektywy. Stan ich stalowej konstrukcji w wielu przypadkach jest zły, a w wielu przypadkach wnętrza są skorodowane w zaawansowanym stopniu.

W związku z tym jeszcze w poprzedniej kadencji dokonano wymiany całych latarni na ul. Warszawskiej, gdzie w miejsce starych pojawiły się nowe, wysokie, dające więcej światła. Podobne w tym samym czasie ustawione zostały wzdłuż ul. Mieszka I, gdzie stały stare, nieestetyczne betonowe słupy z wysięgnikami. 

Aktualnie rozpoczął się kolejny etap wymiany słupów oświetleniowych - na ul. Chrobrego oraz ul. Dąbrówki, jednakże będzie to wykonywane etapami. Prace na pierwszej z nich już się rozpoczęły i na deptaku ustawiono kilka nowych, wyższych latarni - w sumie wykonanych zostanie dziesięć (zamienią te, które są w najgorszym stanie technicznym).

Na ul. Dąbrówki planowane jest w tym roku wymienienie dziewięciu, licząc kolejno od Rynku. Koszt wymiany jednego słupa wynosi około 8 tys. złotych brutto. Następne latarnie mają być wymieniane w razie pojawienia się wolnych środków inwestycyjnych. W 2020 roku planowane jest wymienianie lamp także na ul. Tumskiej i Rynku.

9 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec centrum gniezna piątek, 03 sierpnia 2018 09:23 napisane przez mieszkaniec centrum gniezna

  oczywiście zlecenia wydawane przez wydział inwestycyjny bez przetagu .... a może koszt 1 słupa byłby niższy? ale nie dowiemy sie ... kolejne etapy zapewne w tym samym trybie rozdawnictwa i krętactwa...

 • Link do komentarza Koryfeusz poniedziałek, 23 lipca 2018 19:00 napisane przez Koryfeusz

  Wyborca, ty się nie martw o pieniądze. Jeśli kierujesz się dawnymi prawami ekonomicznymi to błąd. Te prawa w większości dzisiaj przy przeważnie cyfrowym obrocie pieniężnym nie mają znaczenia. Gotówka w portfelu także jest bez wartości, to kupony służące tylko i wyłącznie dystrybucji dóbr, coś podobnego do kartek za PRL-u. Dzisiaj wystarczy w komputerze dopisać jedno zero więcej i są pieniądze, a wszystko inne, typu kredyty itp. służą wyłącznie jako zwykłe maskowanie systemu pieniężnego i jako tako dla jego prowizorycznego utrzymania. To jest okres przejściowy między dawnym kapitalizmem, a nową gospodarką cyfrową. Za 10 lat prawa ekonomiczne będą inne, a obecnie to okres docierania się tego i powstawania innego systemu ekonomicznego. Nie ma więc co się martwić o zadłużenie, bankructwo itp. Gniezno nie zbankrutuje, państwa też nie. Te zmiany ekonomiczne zresztą powoli zachodzą na całym świecie z różną dynamiką.

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 23 lipca 2018 15:36 napisane przez wyborca

  Gniezno jest chyba bardzo bogatym miastem, bo jak ktoś napisał władze wolą co jakiś czas wymieniać różne urządzenia niż je konserwować. Tyle tylko, że z gospodarnością nie ma to nic wspólnego. Ważne, że są króliki. Reszta niech rdzewieje i niech się sypie! Czas na zmiany!

 • Link do komentarza mieszkaniec 2 poniedziałek, 23 lipca 2018 13:19 napisane przez mieszkaniec 2

  Słupy Latarni ulicznych przy Biskupińskiej w Gnieźnie też są całe zardzewiałe. Nikt nie próbował ich malować od czasu, gdy zostały ustawione. Czy w magistracie nie wiedzą do czego jest szczotka druciana i farba ? . Podpowiadam do konserwowania rdzewiejących rzeczy.

 • Link do komentarza klient Biedronki poniedziałek, 23 lipca 2018 09:23 napisane przez klient Biedronki

  Gdy chodzi o brak konserwacji słupów latarni ulicznych na terenie należącym do Miasta Gniezna , to ewidentnym przykładem jej braku są słupy latarni wzdłuż ulicy Biskupińskie j( na Winiarach). Całe zardzewiałe. Farby nie widziały od początku jak je ustawiono. Wstyd !. A za chwilę ktoś napiszę ,że koniecznie trzeba te słupy wymienić, bo zagrażają bezpieczeństwu pieszych i kierowców. I gdzie tu jest gospodarskie oko Pana prezydenta Budasza i pana Grobelnego?

 • Link do komentarza senior niedziela, 22 lipca 2018 11:40 napisane przez senior

  Ciekawe, że trzyma się płot od przed wojny przy dawnym cmentarzu żydowskim obok tego ewangelickiego na Roosevelta. Tylko wstyd, że na tych pochówkach zamiast trawy są byle jak sklecone garaże i przynosząca wstyd zardzewiała brama bylego cmentarza! Administratorem zapewne w imieniu Miasta jest Urbis, więc wielkiego zdziwienia nie mam. To widoczny obraz gospodarowania mieniem komunalnym! A o ile się mylę, to proszę mnie poprawić.

 • Link do komentarza Olaf sobota, 21 lipca 2018 23:59 napisane przez Olaf

  Właśnie widziałem jednego zielonego i zastanawiałem się czy już został zdewastowany czy powód jest bardziej przyziemny.

  Chyba było to przy Dolinie Pojednania.

 • Link do komentarza senior sobota, 21 lipca 2018 16:33 napisane przez senior

  Polska, a w tym i nasze miasto to bardzo bogaty kraj. Wykonuje się inwestycje, kosztowne i za społeczne pieniądze, po czym nie dokonuje się regularnych konserwacji. Wszystko niszczeje, rdzewieje i mija kilka kolejnych lat i trzeba wymieniać urządzenia na nowe. To samo jest z płotami (vide płot przy danym cmentarzu ewangelickim na Roosevelta i inne) Nie potrafimy się uczyć od innych, choćby tylko od sąsiadów z zachodu. Tam wszelkiego tego typu "usprzętowienia" służą nie tylko dziesiątki, a nawet setki lat.

 • Link do komentarza Jarek sobota, 21 lipca 2018 13:05 napisane przez Jarek

  Lampy skorodowane bardzo, a nie były czyszczone z rdzy tylko owijane taśmą przy chodniku i wilgoć wewnątrz mogła spokojnie robić swoje z potrójnym efektem. No i królików wtedy nie było, teraz więcej one są obsikiwane, ale nie korodują tylko zielenieją (-:

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane