wtorek, 24 lipca 2018 09:00

Wykonawca prac na wąskotorówce w końcu zostanie wyłoniony?

 
Wykonawca prac na wąskotorówce w końcu zostanie wyłoniony? archiwum redakcji

Na pewno tylko jednym z dwóch zadań, zaplanowanych na Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, zajmie się wykonawca, który zgłosił się w czwartym przetargu na zaplanowaną inwestycję.

Wszystko wskazuje na to, że karuzela odwołań w temacie GKW w końcu się zatrzyma. W poniedziałek 23 lipca nastąpiło otwarcie ofert dla zamówienia publicznego pn. "Przebudowa oraz remont wąskotorowej linii kolejowej na odcinku Gniezno-Jelonek". Choć oferta zainteresowanego podmiotu znowu przewyższa założone finanse, podział przedsięwzięcia na dwa zadania pozwala na wybór wykonawcy jednego z nich.

Do przetargu zgłosił się tylko jeden zainteresowany podmiot - Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, który pozostał "wierny" przy wszystkich dotychczasowych rozstrzygnięciach. Przypomnijmy iż były one odwoływane z różnorakich powodów, nie zawsze zrozumiałych (patrząc pod kątem zamówień publicznych).

Niemniej, w ofercie przedstawionej 23 lipca br., TKKW przedstawiło wycenę w wysokości 438 tys. złotych, podczas gdy Powiat Gnieźnieński zaplanował wydatkowanie 372 tys. złotych (ceny brutto). Zamówienie podzielone było jednak na dwie części - pierwszą, obejmującą remont torowiska na odcinku z Gniezno Wąskotorowe do Lasu Jelonek (planowane 92 tys. 682 zł) oraz budowę przystanku w Lesie Jelonek (planowane 280 tys. złotych). Tymczasem TKKW przesłało ofertę na zadania wycenione kolejno: 160 tys. złotych i 278 tys. złotych. To wszystko pomimo iż zamawiający dysponuje w sporej części swoimi materiałami w postaci nowych podkładów.

W związku z tym, jak udało się nam dowiedzieć, Starostwo najprawdopodobniej zleci wykonanie tylko drugiej części zamówienia, a remontem torowiska zajmie się we własnym sumptem. Na przeszkodzie stoją bowiem fundusze, którymi Powiat Gnieźnieński dysponuje w ograniczonym zakresie, mając rozpoczęte inne zadania lub pozostające na etapie rozstrzygnięć przetargowych (głównie inwestycje drogowe).

Obecnie trwa kompletowanie całej dokumentacji od Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, po czym możliwe będzie podpisanie umowy na realizację zadania. TKKW jednak w zapytaniu do specyfikacji przetargu pytało o możliwość przedłużenia czasu wykonania zadania do 30 listopada, na co Starostwo wyraziło zgodę.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane