wtorek, 24 lipca 2018 13:26

Tereny mieszkaniowe w miejsce powojskowych. Czy koszary będą miały szansę ożyć?

 
Tereny mieszkaniowe w miejsce powojskowych. Czy koszary będą miały szansę ożyć? archiwum redakcji

Najpewniej w nieodległym czasie uchwalony zostanie nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu po byłej jednostce wojskowej przy ul. Sobieskiego. Nowy projekt objął już cały obszar.

Dotychczasowy plan, obowiązujący dla tego miejsca, dotyczył jedynie jego części, która nie należała do wojska i pozostawała w gestiach samorządów lub właścicieli prywatnych. Został on uchwalony w maju 2008 roku, a od tego czasu zasadniczo zmieniła się forma funkcjonowania tego obszaru - m.in. pojawił się hotel, a także część budynków zmieniła właścicieli oraz charakter prowadzonych w nich działalności. Dodatkowo ukształtował się nowy układ komunikacyjny z wjazdem od ul. Chrobrego. 

Nowy plan, tworzony na wniosek Starostwa Powiatowego, jest zupełnie inny od poprzedniego, a jego założenia pozwalają myśleć o perspektywicznym wykorzystaniu tego obszaru. Dodajmy iż do 1939 roku teren ten, jako obszar wojskowy, zabudowany był trzema blokami koszarowymi, z których wojnę przetrwał tylko jeden - od ul. Sobieskiego. Od wschodu ten obszar zamyka także zabytkowy budynek dydaktyczny (gimnazjum), a od północy - również zabytkowy obiekt hotelu Nest.

Według aktualnie rozpatrywanego MPZP, zakłada się możliwość powstania zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej i usługowej od strony ul. Chrobrego. Linia zabudowy została w tym miejscu zaprojektowana tak, by można było przynajmniej wizualnie zamknąć ten teren w formie pierzei z pozostawieniem drogi wjazdowej na teren dawnej jednostki. Obiekty ulokowane wzdłuż ul. Chrobrego, mogą mieć parkingi naziemne i podziemne, bez kiosków i tymczasowych obiektów budowlanych. Co więcej, środkowa część zabudowy może osiągnąć 4 kondygnacje naziemne (16 metrów), a w przypadku terenu przeciwległego dla istniejącego już hotelu Ibis (naprzeciwko wjazdu do Straży Pożarnej), może powstać budynek 24-metrowy z 6 kondygnacjami nadziemnymi. 

Czterokondygnacyjną zabudowę przewiduje się również w rejonie dawnego, wschodniego bloku koszar, który stał pomiędzy gmachem gimnazjum, a placem koszarowym (po prawej stronie od drogi prowadzącej do nowej sali sportowej). 

Plan zagospodarowania zmieniony został także dla obszaru dawnej siedziby radiowięzła garnizonowego, na którym to stoi zrujnowany od wielu lat gmach. Do zapisanej działalności usługowej, wprowadzona została także zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, podobnie zresztą jak dla części działki przy hotelu Nest (od strony placu). Zgodnie z zapisem projektu MPZP, na obu obszarach dopuszczona będzie budowa nowych budynków na tym terenie "w sposób kontynuujący historyczne zagospodarowanie w zakresie lokalizacji i form brył, nie stanowiących akcentów i dominant architektonicznych". Przy hotelu i radiowęźle będzie mógł powstać budynek czterokondygnacyjny. 

Centralna część placu rozdzielona jest istniejącym układem komunikacyjnym, tj. drogami wewnętrznymi prowadzącymi do sali sportowej i Archiwum Państwowego, warsztatów gastronomicznych (wzdłuż bloku przy ul. Sobieskiego) oraz pośrodku - drogi do hotelu Nest. Na obu powstałych obszarach, obecnie wykorzystywanych na parkingi, dopuszczona będzie działalność usługowa oraz sportowa i rekreacyjna o wysokości zabudowy do 13 metrów.

Powyższy projekt jest krokiem milowym dla zmiany układu przestrzennego na tym obszarze, przy jednoczesnym zachowaniu dawnego układu komunikacyjnego, a także nawiązaniu do architektonicznego kontekstu historycznego. Głównymi materiałami wykonawczymi ma być cegła, szkło oraz metal, co pozwoli na stworzenie nowoczesnych brył nawiązujących swoim wykonaniem do dawnych koszar. Jednocześnie likwidacja wszelkich ogrodzeń sprawi iż obszar ten zostanie całkowicie otwarty dla swobodnego przemieszczania się pieszych. Plan zakłada też możliwość powstawania parkingów wielopoziomowych nadziemnych i podziemnych - przy radiowęźle oraz na terenie wymienionych wyżej dwóch obecnych placów parkingowych.

Gdyby tereny pod zabudowę wielorodzinną i usługową zostałyby wykorzystane w optymalny sposób, według wskazanych wyżej założeń, teren dawnych koszar mógłby na pewno zyskać na atrakcyjności. Do tego jest jednak jeszcze daleka droga, a w powyższej kwestii decyzję najpierw podejmą radni miejscy, którzy pochylą się nad projektem planu w najbliższych tygodniach.


Pełen projekt planu zagospodarowania przestrzennego z opisem i rysunkiem, dostępny jest poniżej w załącznikach.

12 komentarzy

 • Link do komentarza nauczycielka wf. czwartek, 26 lipca 2018 12:57 napisane przez nauczycielka wf.

  sroka nie chodzi o większą hale, tylko o większa ilość małych hal. Przecież dzisiaj co piąty uczeń jest zwolniony z WF-u. Jak zaczną w końcu ćwiczyć wszyscy to miejsca na tej jednej hali będzie za mało.
  Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje dla dzieci minimum j e d n ą g o d z i n ę aktywności fizycznej k a ż d e g o d n i a. Niestety, w Polsce blisko 20% uczniów nie uczestniczy w lekcjach WF-u, a w Europie z roku na rok zwiększa się liczba dzieci z nadwagą lub otyłością. . Dlatego do aktywności należy dzieci zachęcać, i to jak najczęściej. A miejsc do uprawiania sportu nigdy nie powinno im brakować. Szczególnie przy szkołach. Uprawianie sportu wspiera prawidłowy rozwój – nie tylko fizyczny, lecz także emocjonalny i intelektualny – dzieci. Sport Poprawia kondycję dzieci oraz wzmacnia odporność. . Dlatego o aktywność fizyczną dzieci trzeba walczyć i do niej przekonywać dobrymi ciekawymi obiektami sportowymi i to dostępnymi po 12 godzin na dobę.

 • Link do komentarza sroka czwartek, 26 lipca 2018 08:11 napisane przez sroka

  wściekły aka nauczycielka WF. Po co większa hala sportowa? Ta doskonale wystarczy dla tych szkół, a ZSP nr 3 powoli się zwija z mapy bo niestety rynek weryfikuje potrzeby w zakresie tej szkoły. Jak jakiś inwestor stwierdzi, że potrzebny jest parking wielopoziomowy, to "se kupi działkę pod taką inwestycję i se wybuduje". Póki co to jest w końcu najzwyklejsze uporządkowanie bałaganu, jaki panuje na tym terenie od 20 lat i chwała za to, że Starostwo poprosiło Magistrat o wykonanie ww. planu. Zapewne wkrótce po tym rozpocznie się wycena tych działek pod zabudowę i ich sprzedaż.

 • Link do komentarza nauczycieka WF. czwartek, 26 lipca 2018 07:21 napisane przez nauczycieka WF.

  no tak znowu budynki deweloperów najważniejsze. A kto pomyślał o naszej młodzieży ? Czy ta jedna niewielka hala sportowa ma już na wieki zaspokajać potrzeby, aż trzech szkół funkcjonujących w koszarach i naszego ekonomika? Jak te wszystkie dzieciaki maja się tam pomieścić ? Już na zawsze pozostanie im tylko bieganie po parku? Przecież za chwilę zlikwidują religię w szkole i znowu mam nadzieję dzieciaki będą miały więcej godzin wychowania fizycznego. Po co, by miały zdrowe kręgosłupy. A gdzie boiska sportowe dla tych szkół? Gdzie place apelowe dla tych szkół? Czy w tym urzędzie planowania jeszcze ktoś myśli ?

 • Link do komentarza Renata czwartek, 26 lipca 2018 07:14 napisane przez Renata

  Centrum miasta już jest w dostateczny sposób zagęszczone budownictwem mieszkaniowym. Jak się wybuduje tam kolejne bloki to jeszcze bardziej wzrośnie tłok komunikacyjny w centrum, nad którym już w tej chwili, w niektórych godzinach jest ciężko zapanować. Dlaczego ten wielki plac, dalej nie ma pozostać parkingiem buforowym miasta? Przecież już tak ładnie się przyjął?

 • Link do komentarza wściekły środa, 25 lipca 2018 20:19 napisane przez wściekły

  Stefan . W zamian, będą nowe bloki z parkingami podziemnymi ale tylko dla mieszkańców. A w zamian, wielkie NIC !! Zostanie po prostu zlikwidowany parking buforowy dla mieszkańców, dla ludzi, którzy tu zostawiali samochody i dalej szli pieszo na pociąg do Poznania, dla sprzedawców ze sklepów w centrum , którzy zarabiają zbyt mało, by opłacać abonament za postój w strefie ograniczonego postoju. Po prostu jedna wielka "kicha". I co pan nam na to powie, Panie prezydencie . Znowu pańscy urzędnicy przygotowali plan zagospodarowania przestrzennego "pod swoich znajomych deweloperów", zamiast pod potrzeby i dla dobra mieszkańców ?

 • Link do komentarza czytelnik środa, 25 lipca 2018 15:48 napisane przez czytelnik

  ad. Stefan - prezydent nie zadbał, by iść z duchem czasu i wybudować parking piętrowy. Albo kolejny podziemny. Trzeba tylko ruszyć głową, a nie zajmować się menażerią w mieście.

 • Link do komentarza Stefan środa, 25 lipca 2018 14:56 napisane przez Stefan

  Czyli obecny parking zostanie zklikwidowany. Co w zamian?

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 25 lipca 2018 10:55 napisane przez mieszkaniec

  Developera należy pogonićżeby zabezpieczył teren i jak najszybciej budynek oddał do użytku! No i pytam, dlaczego nie pertraktuje sie z tym developerem w sprawie zabudowy placu przy Warszawska/targowisko? To jest brak podejscia do wizerunku miasta przez kolejnych prezydentów. Na mój gust kazałbym ogrodzić teren, by wlasciciel nie mial z tego kasy, to może by się sprężyl do tematu zabudowy. A o ile sąsiad uniemożliwia zabudowę, to pytam, czy nie ma już naprawdę sądów i nie da się tego uregulować? Środek pierwszej stolicy Polski wyglada jak głęboka Azja.

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 24 lipca 2018 19:52 napisane przez Mieszkaniec

  A co z tym pięknym, z założenia falowcem, który niszczeje na Roosevelta, a jest tak słabo zabezpieczony, że młodzież już chodzi po dachu,

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 24 lipca 2018 19:06 napisane przez wyborca

  Budasz wiele naobiecywał, a najwięcej, to miejsc pracy. Załatwił. Swoim!

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 24 lipca 2018 14:48 napisane przez mieszkaniec

  A co z tymi obskurnymi barakami naprzeviw Ekonomika na Chrobrego? To wstyd dla miasta i nazwy tej ulicy. Tam się aż prosi o parterowe sklepy i np. Gastronomie. No ale o parkingach dla turystów tez należy pomyslec. Może nowe władze miasta pomyślą o uporządkowaniu terenów przykolejowych na końcówce ul. Chrobrego? I kiedy wyniesie się ZOM? To także nie przynosi chluby w tym miejscu!

 • Link do komentarza ciekawy własciciel sklepu w centrum. wtorek, 24 lipca 2018 14:40 napisane przez ciekawy własciciel sklepu w centrum.

  Przecież ten teren miał się stać wg zapowiedzi Pana Prezydenta Budasza na początku jego kadencji jednym, wielkim parkingiem dla autobusów wycieczek, odwiedzających Miasto Gniezno. Parking w tym miejscu miał "wymusić " przejście wycieczek ( idących do katedry), przez całe centrum naszego Gniezna ! Czy z tego planu Pan Prezydent Budasz już zrezygnował ??? Dlaczego? Czy ktoś mi na to odpowie ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane