Jesteś tutaj:Gospodarka Parking przy cmentarzu bezpłatny... po raz trzeci
wtorek, 28 sierpnia 2018 10:04

Parking przy cmentarzu bezpłatny... po raz trzeci

 
Parking przy cmentarzu bezpłatny... po raz trzeci fot. Rafał Wichniewicz

Po raz kolejny, zarządzeniem prezydenta, dokonano okresowego zwolnienia z pobierania opłat za korzystanie z parkingu przy cmentarzu św. Piotra. 

Niemal dokładnie rok temu poinformowaliśmy o tym iż powstający wówczas parking u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i Kłeckoskiej, ma zostać objęty odpłatnością za postój pojazdów. Pomysł ten wdrożono jednak dopiero 1 lutego 2018 roku i obowiązywał... niespełna dwa miesiące. 29 marca br. bowiem zarządzeniem prezydenta okresowo zwolniono na nim z opłat na okres dwóch miesięcy. Jak wówczas argumentowano: - Zmiana wprowadzona czasowo, ma na celu przyzwyczajenie mieszkańców do parkowania w nowym miejscu. Apelujemy do mieszkańców o rozsądne korzystanie z parkingu i przypominamy, że był on budowany przede wszystkim w celu uporządkowania sposobu parkowania samochodów przyjeżdżających na pobliski cmentarz (informacja z 27 marca br.). Rzeczywistość pokazała, że kierowcy mimo wszystko szukali możliwości zaparkowania w innych, bezpłatnych miejscach w pobliżu, których nie brakuje (choć nie zawsze miało to miejsce zgodnie z przepisami). 

Początkowo zakładano iż opłata na parkingu obowiązywać będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 oraz w soboty od 8:00 do 12:00. Pierwsze 45 minut postoju miało być bezpłatne, a każda kolejna rozpoczęta godzina miała kosztować 2 złote.

Jak się jednak szybko okazało, parking bezpłatny póki co lepiej sobie radzi, niż w czasie kiedy obowiązywała na nim odpłatność. 30 maja br., a więc w czasie, kiedy mijał termin obowiązywania poprzedniego zarządzenia, prezydent ogłosił kolejne okresowe zwolnienie z pobierania opłat na tym parkingu - tym razem obowiązujące dłużej, bowiem do 31 sierpnia 2018 roku. Parking w tym czasie pojazdami wypełniał się w różnym stopniu, ale przeważnie wszystkie miejsca zajęte były jednie w czasie pogrzebów. W innych godzinach, a także w nocy, zazwyczaj świeci on pustkami - wbrew początkowym obawom iż przez większość czasu, miejsca na nim zajmować będą samochody mieszkańców pobliskich domów.

23 sierpnia 2018 roku prezydent wydał trzecie zarządzenie w sprawie parkingu przy cmentarzu św. Piotra - tym razem zwolnienie z opłat obowiązywać będzie od 1 września do 31 grudnia 2018 roku. Co będzie dalej? Czas pokaże.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna środa, 29 sierpnia 2018 07:33 napisane przez Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna

  do dowcipniśia "misiakisia" . Dieta radnego, jak mi to napisał w oficjalnym piśmie mój pracodawca pan prezes Zdzisław. K. jest na pokrycie strat finansowych jakie ponosi radny z tytułu nieobecności w pracy zawodowej w czasie, gdy radny pracuje na sesjach i na komisjach Rady Miasta. I z przykrością muszę Cie poinformować, że nie zrezygnuję z diety radnego, gdy w pracy ( w spółdzielni mieszkaniowej ), za czas nieobecności z tytułu pracy dla społeczeństwa , nie dostaję już od samego początku kadencji wynagrodzenia. Nie dostaję, bo na czas nieobecności muszę brać urlop lub muszę godziny nieobecności w spółdzielni odpracowywać prowadząc zebrania wieczorne z mieszkańcami bloków. . A jak jesteś tak "odważny" w krytykowaniu innych, mających odwagę głośno wypowiadać swoje zdanie , to chociaż i ty miej odwagę podpisać się swoimi " wypocinami", swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. A nie chowaj się JAK TCHÓRZ za jakimś śmiesznym nikiem. Chyba , że jesteś rzeczywiście NIKIM

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 28 sierpnia 2018 18:26 napisane przez urzędas

  rezigiusz, nie w opłatach jest pies pogrzebany, a w tym, że ten parking powinien służyć tylko i wyłącznie wizytującym cmentarz z różnych okazji. Wstawić tabliczkę z ograniczeniem postoju, sprawdzać regularnie i sprawa czysta. A, że taki pracownik kosztuje? No i co z tego? Albo się coś robi dla poprawienia jakości życia mieszkańców, albo lepiej spadać z tego urzędu i dać pracę innym, którzy lepiej potrafią zarządzać.

 • Link do komentarza Misio Rysio wtorek, 28 sierpnia 2018 16:11 napisane przez Misio Rysio

  W rejestrze umów za "zarządzanie" parkingiem MPK widnieje kwota 60 tysięcy złotych brutto na 2018 rok! A wpływów z parkingu zero! Czyżby pan Budasz dotował miejską spółkę pod przykrywką?

 • Link do komentarza misiakisia wtorek, 28 sierpnia 2018 15:27 napisane przez misiakisia

  Szanowny Panie M.Zygmunt ktory to ostatnio robi sobie lans na tym portalu od kilku tygodni za free. Mam do pana pomysł taki a mianowicie jak lubi pan dawac wsio za free to moze wkońcu zrezygnuje pan z diety radnego około 15 tys na rok.Wszak bycie radnym moźna tez pełnic społecznie i wtedy jak wystosuje pan taki postulat pokaze pan iz nie jest pan radnym dla wladzy i pieniedzy tylko zeby pełnic sluźbe samorządowca w czynie społecznym. Co pan na to zgadza sie pan być radnym społecznie ???
  Ale co tam 120 tyś na system poboru opłat poszlo w bloto za zgoda radnych i bylo to chyba na jesieni zeszlego roku.

 • Link do komentarza jarom wtorek, 28 sierpnia 2018 15:18 napisane przez jarom

  Podobne opłaty powinny być przy cmentarzu na ul.Witkowskiej. Tam bowiem handlarze samochodami zrobili sobie z miejsc parkingowych auto komis. Pierwsze dwie godziny darmowe a potem opłata parkingowa i samochody na sprzedaż znikają.

 • Link do komentarza jok wtorek, 28 sierpnia 2018 13:55 napisane przez jok

  tylko nie zaKODujcie Gniezna. Spalonym powinno sie juz dawno podziekowac . Czas na wykazywanje i dzialania dla dobra mieszkancow dla niektorych byl juz dawno .

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 28 sierpnia 2018 12:23 napisane przez rezigiusz

  Coź widać tutaj jak na dłoni "bylejakość".W Inowrocławiu na jednym z parkingow przy Solankach jest IDENTYCZNY system do pobierania oopła i tam potrafia klienci pobrać bilet a nastepnie go opłacić tj. obsługują go bez problemu.Wychodzi na to ze w Inie sa mieszkańcy i turyści bardziej kumaci niź w Gnieźnie.
  Ciekawe ile z tzw. zarządzenia otrzyma MPK miejskich pieniedzy z racji braku wpływow od UM !!! Ekipa PO-SLD rozkłada to miasto na łopatki i chca teraz pod szyldem KO zrobić tzw. KO jak w bPolsk do końca z miastem. Czas to zmienic 21 października Szanowni mieszkancy Pierwszej Stolicy Polski

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna wtorek, 28 sierpnia 2018 11:39 napisane przez Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna

  Rozsądna decyzja. Parking płatny w tym miejscu, był na dzień dzisiejszy BŁĘDEM. Dobrze, że Pan Prezydent Budasz to zrozumiał i się z tej złej decyzji, wycofał. To się chwali, że umie się przyznać też do błędu. . A urządzenia tam zamontowane tj. aparat do pobierania opłat i szlaban, może odkupi od Miasta Gniezna "Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa". Te urządzenie pobierające opłaty i szlaban przydałyby się na parkingu Spółdzielni przy ulicy Winiary ( przed klubem "BEST" pana Wojciech...). Bo na tym parkingu na osiedlu Jagiellońskim stoją samochody często nawet po kilka dni. A miejsca parkingowe - "darmowe przez godzinę" , są potrzebne dla osób - klientów , przyjeżdżających tutaj, na to osiedle Jagiellońskie , z całej dzielnicy WINIARY i to tylko po zakupy.

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 28 sierpnia 2018 10:47 napisane przez mieszkaniec

  Panie Prezydencie, kiedy Pan zrozumie, że uporządkowanie nie polega na płaceniu, a na ograniczeniu czasowym do 2 godzin potrzebnych w celu uczestnictwa w pogrzebie.
  Panie Prezydencie, kiedy Pan zrozumie, ze parking pod wiaduktem przy cm. św, Krzyża jest w zasadzie prezentem dla okolicznych mieszkańców i wynajmujących mieszkania developerskie, a nie służy celowi, dla którego rzekomo został pobudowany, czyli korzystającym z cmentarza św. Krzyża. Czy naprawdę tak trudno wprowadzi tam również tzw. czasówkę?
  Fakt, że trzeba by kontrolować te parkingi i niesfornych pouczać lub karać, ale w końcu one są pobudowane jako sztuka dla sztuki czy dla celów, jakie były zakładane?.proszę się więc nie chwalić tymi inwestycjami dopóty, dopóki nie będą spełniały swojej podstawowej roli!

 • Link do komentarza obserwatorka wtorek, 28 sierpnia 2018 10:35 napisane przez obserwatorka

  przed wyborami nie odważy się! a przy okazji mieszkańcy pobliscy mają swoje garaże, podjazdy i tam parkują, z tego parkingu prócz załobników korzystają tzw. przesiadkowcy, którzy zostawiają swoje auta tam a potem jednym jadą do pracy we Wrześni lub w Poznaniu.... Gniezno to tylko sypialnia i .... cmentarze....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny