poniedziałek, 27 sierpnia 2018 10:37

Czas mija, a rudera wciąż otwarta

 
Czas mija, a rudera wciąż otwarta zdjęcie nadesłane

W czerwcu pojawiły się informacje iż opuszczony i zdewastowany budynek Hotelu Mieszko ma zostać wkrótce zamurowany. Tymczasem wakacje mijają, a obiekt wciąż "odwiedzają" osoby postronne.

Zdjęcie malunku, który w ostatnim czasie pojawił się na elewacji dawnego hotelu, przesłał do nas jeden z mieszkańców, który zapytał się o aktualną sytuację z zabezpieczeniem tego gmachu. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są podjęte działania w tym kierunku.

Pod koniec czerwca br. na posiedzeniu jednej z komisji powiatowych, padła deklaracja iż ruina stojąca przy ul. Strumykowej, zostanie zabezpieczona przed wchodzeniem do jej wnętrz osób postronnych. Podano także możliwy termin realizacji tego zamysłu - połowa wakacji. Tymczasem lato już powoli mija, a budynek jak stał, tak stoi nadal "otwarty" wszelkimi otworami okiennymi i drzwiowymi. Nieuchronnie zbliża się też okres jesiennych chłodów, które tylko będą zachęcać osoby bezdomne do "odwiedzania" wnętrz największego pustostanu w mieście, które chluby nie przynosi - zwłaszcza w trakcie trzecioligowych zmagań na stadionie Mieszka Gniezno.

Skontaktowaliśmy się w sprawie z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, który przekazał nam iż obecnie trwa procedura wykonania zastępczego dla zabezpieczenia obiektu. Jest to istotne o tyle, że właściciel nie zamierza tego dokonać we własnym zakresie: - Po przeprowadzonym konkursie ofert, dokumenty związane z postępowaniem przekazane zostały w celu weryfikacji Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego. PINB oczekuje teraz na przekazanie środków finansowych. Niezwłocznie po ich otrzymaniu przystąpi do zabezpieczenia obiektu - dowiedzieliśmy się.

W sprawie istotna jest też kwestia samego zadłużenia, spoczywającego na nieruchomości. To właśnie ten czynnik sprawia iż nikt nie chce przejąć budynku, gdyż będzie musiał spłacić kilkumilionowe długi: - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gnieźnie otrzymał informację od Kuratora spółki, że nadal nie udało się powołać nowego zarządu spółki. Zdaniem Inspektora Nadzoru Budowlanego, pomimo zdewastowania budynku, jego konstrukcja wydaje się być w “przyzwoitej kondycji” - co oczywiście trzeba będzie potwierdzić wykonaniem ekspertyzy budowlanej. Dalsze działania zależne będą od uregulowania sytuacji prawnej obiektu - poinformowano nas. Oznacza to więc iż póki co, do widoku ruiny piętrzącej się nad boiskiem trzeba będzie się przyzwyczaić.

11 komentarzy

 • Link do komentarza Miraz wtorek, 28 sierpnia 2018 13:26 napisane przez Miraz

  o ile wiem to spotkanie z psami organizowala Latarnia na Weneii

 • Link do komentarza Jaja wtorek, 28 sierpnia 2018 11:06 napisane przez Jaja

  A jaką Boguś ma pojęcie o polityce skoro nawet organizując spotkanie z psami nie sprawdził papierów prowadzącego. Idąc do lekarza nie zastane tam znachora. W polityce nie ma miejsca dla amatorki.

 • Link do komentarza radnym ku rozwadze wtorek, 28 sierpnia 2018 10:51 napisane przez radnym ku rozwadze

  Ta władza pokazuje swoją niemoc na każdym kroku! Dopiero jak się to dziadostwo spali i nie daj Boże zginie parę osób, nawet z tych bezdomnych, to się zrobi larum. Czy w tych urzędach jeszcze ktoś pracuje, czy już tylko myślą, jakby tu wskoczyć na kolejną kadencję?

 • Link do komentarza M. Z. wtorek, 28 sierpnia 2018 07:20 napisane przez M. Z.

  KTOŚ TO KIEDYŚ KOMUŚ SPRZEDAŁ. !! To był pierwszy kardynalny błąd !!

 • Link do komentarza wielkopolanka poniedziałek, 27 sierpnia 2018 20:29 napisane przez wielkopolanka

  p. Bogusia nigdzie nie chcą.... myślę, że sam sobie sterem , żeglarzem i okrętem.... tylko w Gnieźnie przyzwoitej wielkiej wody brak!!

 • Link do komentarza rfref poniedziałek, 27 sierpnia 2018 18:00 napisane przez rfref

  trzeba się też przyzwyczaić do pijaków na "tajwanie" i do tych nowych "starych " kanap na których oni wysiadują i popijają w miejscu publicznym czemu przyglądają się małe dzieci

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 27 sierpnia 2018 17:26 napisane przez avalon

  A pan Boguś wlazł aż tak wysoko???

  Poza tym, to komunistyczne barachło powinno być rozebrane decyzją administracyjną.

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 27 sierpnia 2018 16:53 napisane przez wyborca

  Zarówno PiS jak i GPS sa poważnymi organizacjami i nie sadzę, a raczej jestem pewien, ze tam miejsca dla takich Bogusiów nie ma. Z tego, co mozna sie zorientowac, to i PO i tzw. Nowoczesna przyjmuja, jak leci. To moze tam?

 • Link do komentarza humanista poniedziałek, 27 sierpnia 2018 16:28 napisane przez humanista

  Syndyk powinien egzekwować z Pana Bogusia kwoty za niszczenie mienia. Miałby kasę na remont.
  Pan Boguś, to może szopki odstawiać, ale nie do Rady startować.
  Chyba, że z listy Fischery'18.

 • Link do komentarza Witek z Weneji poniedziałek, 27 sierpnia 2018 14:09 napisane przez Witek z Weneji

  A Pan "Boguś" podobno ustawia się w opozycji do Budasza i zamierza startować w wyborach z GPS lub PIS, ktoś coś słyszał? :-) Myślicie, że ma szansę na więcej niż 10 głosów?

 • Link do komentarza emeryt poniedziałek, 27 sierpnia 2018 12:00 napisane przez emeryt

  Nie wierze, że nic nie da sie zrobić, by to straszydlo nie było elementem gniežnienskich "zabytków". Wszak znajduje sie on w sąsiedztwie odwiedzanego Pomnika-Muzeum, stadionu, boiska sportowego i terenow rekreacyjnych. Oprócz walorów estetycznych stanowi poważne zagrożenie dla przebywajacych w sasiedztwie osób oraz pożarowe dla całej okolicy. Na co czekają władze? Jak słabych mamy prawników, że nie potrafia znaleźć szybkiego rozwiazania.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane