poniedziałek, 24 września 2018 16:44

Rozbudowa szpitala zgodnie z terminem

 
Rozbudowa szpitala zgodnie z terminem fot. Rafał Wichniewicz

Nowe pomieszczenia "porodówki" będą już gotowe pod koniec roku - taką deklarację można było usłyszeć w trakcie piątkowej wizyty radnych powiatowych na budowie prowadzonej przy ul. 3 Maja.

W trakcie wyjazdowego posiedzenia Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej na terenie rozbudowywanego szpitala, działacze mieli okazję zapoznać się ze stanem całej inwestycji.

Aktualnie główne prace budowlane, polegające na wzmocnieniu całej konstrukcji, są już ukończone. W chwili obecnej najwięcej prac skupia się na wykonaniu elewacji oraz wyposażaniu drugiego poziomu budynku, do którego w najbliższych miesiącach przeniesione zostaną sale porodowe. Przypomnijmy iż założeniem tej części inwestycji jest zamknięcie obiektu (co już w znacznej części nastąpiło) oraz przygotowanie jednego poziomu do użytkowania. Zgodnie z tym na poziomie pierwszym ułożono już znaczną część tynków, większość instalacji i miejscami trwa też podwieszanie sufitów. Znajdą się tu pomieszczenia planowanego oddziału położniczo-neonatologicznego i ginekologicznego, dzięki czemu poprawi się komfort dotychczasowej "porodówki". Nie zabraknie także pomieszczenia dla spotkań matek z noworodkami i ojcem. Zgodnie z przedłożoną deklaracją, pierwsze porody będą mogły być odbierane w nowym miejscu już w grudniu. 

Zanim jednak to się stanie, pozostała część obiektu zostanie oddzielona od części planowanej do oddania do użytku. W tym celu części pomieszczeń, które obecnie nie będą wykorzystywane, zostaną oddzielone od reszty ściankami działowymi. Na poziomie zerowym (parter starego szpitala) przebite zostanie przejście do korytarza budynku D, z którego na ukończony pierwszy poziom będzie możliwe dostanie się windą lub klatką schodową (położoną w nowym obiekcie).

Jak przekazał przedstawiciel wykonawcy całej inwestycji, wszystkie terminy prowadzonych prac są dotrzymane i nie ma żadnych przesłanek do ich wydłużania. Konstrukcja obiektu jest już zabezpieczona, a dźwigary stalowe spinające cały budynek zostały już zabezpieczone ogniotrwałym materiałem. Całość wieńczy płyta lądowiska dla śmigłowców LPR, które jest realizowane z dofinansowania wraz z przebudową Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - prace przy obu zakończone zostaną do końca 2018 roku. Obecnie trwa także instalowanie urządzeń wentylujących, które będą umieszczone na poziomie trzecim, a także instalacje doprowadzające ciepłociąg z PEC. Te ostatnie znajdują się w budynku technicznym, umieszczonym za budynkiem D. W związku z koniecznością otrzymania odbioru budynku przez służby, szpital musi także wykonać w tym roku drogi dojazdowe, które były planowane w kolejnym etapie rozbudowy.

 

17 komentarzy

 • Link do komentarza pacjent czwartek, 18 października 2018 09:43 napisane przez pacjent

  Ile trzeba mieć w sobie złości i nienawiści do ludzi, by tak pisać o budowie szpitala, która rodzi się w wielkich bólach. To, ze przed laty została ona zainicjowana było i jest wielkim błogosławieństwem dla Gniezna, bo bez odwagi ówczesnej dyrekcji, to może nadal jakakolwiek rozbudowa byłaby dzisiaj tylko w marzeniach gnieźnian. Tak więc powiem z całą stanowczością - brawura i niezwykły zapał zapoczątkował to, co wszyscy kolejni rządzący w tym mieście i powiecie powinni podtrzymywać niczym ogień w palenisku po to, by po trudach, w jakich rodzą się wielkie idee, sprawić, by mieszkańcy mieli wreszcie upragnioną lecznicę. A co robili przedstawiciele Platformy Obywatelskiej? Pisali donosy , oddawali przyznawane pieniądze, wyśmiewali, ironizowali, wszystko po to, by udowodnić, że taki obiekt jest Gnieznu niepotrzebny, ba, nawet za duży i takie inne duperele. Panowie z PO, nadal krytykujecie na każdym kroku postępy budowy zamiast pokazać, ze stoicie ponad podziałami partyjnymi i zależy wam na pacjentach, którymi i wy niebawem możecie przecież być. Czy naprawdę wasz upadek moralny jest już tak wielki, że nie umiecie chociaż milczeć, jak nie potraficie pomagać w tej trudnej inwestycji? Skąd u Was taka wrogość do drugiego człowieka przechodzące wręcz w obrzydzenie? Co wam zrobili ci, którzy czekają na miejsce w szpitalu, którzy z braku miejsc muszą się leczyć w odległych miejscowościach?

 • Link do komentarza Podwykonawca czwartek, 18 października 2018 00:01 napisane przez Podwykonawca

  Problemy szpitala są potężne, termin budowy na włosku. Nie ma szans na wydłużenie terminów bo idą wybory. Wykonawcy otrzymują zadanie typu wykonaj a jak pół projektu jest źle to napraw.

 • Link do komentarza Pacjent piątek, 28 września 2018 22:47 napisane przez Pacjent

  A co to kogo obchodzi?

 • Link do komentarza melchior wtorek, 25 września 2018 20:27 napisane przez melchior

  szpital ma 9 mln zaległych płatności - takiej katastrofy jeszcze nie było. Zgroza.

 • Link do komentarza ryry wtorek, 25 września 2018 13:33 napisane przez ryry

  Pacjent jak jesteś taki dobry w czytaniu innych portali to co powiesz o tym co tam piszą o zabezpieczaniu imprez w Gnieźnie przez jedną firmę wybieraną przez magistrat

 • Link do komentarza humanista wtorek, 25 września 2018 12:42 napisane przez humanista

  Wyborca/ czy Pan Pilarski, Pan Ostrowski byli z PO? Jesli tak, to masz rację.
  Błąd w nazwisku w poprzedniej wypowiedzi.

 • Link do komentarza wygra PIS wtorek, 25 września 2018 11:23 napisane przez wygra PIS

  Melchior a pamiętasz tych w pomarańczowych kaskach jak we wrześniu 2014 zrobili wycieczkę na niebudowę szpitala po czym ku zdziwieniu niektórych z nich to oni przegrali wybory w 2014 roku. Mnie tam nie przeszkadza że starosta nie zna się na budowie , bo ma od tego fachowców, ważne że budowa idzie do przodu.

 • Link do komentarza Matematyk wtorek, 25 września 2018 09:07 napisane przez Matematyk

  Każdy bardziej rozgarniety z tego szpitala wie , że są duże kłopoty finansowe. Czają się na pensje pielęgniarek i o zgrozo dochodzą słuchy, że co poniektóre akcesoria do leczenia kupują sami pacjenci. Czas aby szybko to wyjaśnić przed wyborami bo inaczej jako mieszkańcy powiatu wpadniemy jak śliwka w kompot.

 • Link do komentarza e wtorek, 25 września 2018 08:55 napisane przez e

  Pacjent chyba nie doczytałeś do końca na tych innych portalach że inwestor i generalny wykonawca płacą podwykonawcy ale ten podwykonawca wziął sobie dalszych podwykonawców i on im coś tam nie zapłacił , więc nie pisz głupot i nie sugeruj czegoś co nie jest prawdą.

 • Link do komentarza Marek Z. wtorek, 25 września 2018 07:17 napisane przez Marek Z.

  Będziemy mieli w Gnieźnie za chwilę na prawdę piękny szpital. To będzie obiekt na najwyższym , europejskim poziomie. I to jest teraz najważniejsze dla naszych kochanych seniorów, A nie jakieś tam .......... . Ale to już przemilczę.

 • Link do komentarza eskulap poniedziałek, 24 września 2018 23:41 napisane przez eskulap

  Teodor, poszukaj informacji o założeniach przetargu, a dopiero potem zabieraj głos.

 • Link do komentarza WYBORCA poniedziałek, 24 września 2018 23:19 napisane przez WYBORCA

  Można, można ano można. Platforma na solkach siedziala i nic nie dzialala.

 • Link do komentarza Pacjent poniedziałek, 24 września 2018 22:05 napisane przez Pacjent

  Chybaa nie za bardzo zgodnie to idzie, bo nie płacą wykonawcą. Już piszą o tym na innych portalach.

 • Link do komentarza melchior poniedziałek, 24 września 2018 18:17 napisane przez melchior

  Najbardziej mnie śmieszy, a raczej powinienem chyba płakać jak taka np. pani T. wchodzi w kasku na budowę, robi mądrą minę, zupełnie nie zna się na tym ,co ogląda, a potem powstaje taki artykuł.

 • Link do komentarza Teodor poniedziałek, 24 września 2018 18:02 napisane przez Teodor

  Chyba nie z tym terminem obiecanym w ostatnich wyborach... Obecne władze powiatu przekonywały, że dokończą budowę szpitala; tymczasem tu czytam że do końca 2018 roku będzie jak się uda porodówka

 • Link do komentarza przyszły lekarz poniedziałek, 24 września 2018 17:33 napisane przez przyszły lekarz

  Jakie oddziały będą jeszcze w szpitalu?

 • Link do komentarza fan poniedziałek, 24 września 2018 17:08 napisane przez fan

  Zróbcie jeszcze więcej bo w programie Koalicji Obywatelskiej dla Wielkopolski nie mogę nic znaleźć na temat budowy szpitala w Gnieźnie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane