poniedziałek, 05 listopada 2018 16:57

Pomnik „powrócił” po 78 latach do Gniezna

 
Pomnik „powrócił” po 78 latach do Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

Po latach starań społecznego komitetu, realizującego ideę z dobrowolnych datków od darczyńców, w końcu widać długo oczekiwany efekt - przy wiadukcie po latach nieobecności ponownie stanął Pomnik Opatrzności Bożej.

Przez cały poniedziałek 5 listopada trwają prace przy ustawianiu konstrukcji monumentu, która pojawiła się u zbiegu ul. Warszawskiej i Dworcowej w miejscu, gdzie do II wojny światowej stał Pomnik Opatrzności Bożej. Skwer przez lata zaniedbany, a ostatnim okresie wypełniony dużymi reklamami, odzyskuje "przedwojenny blask". Wszystko to za sprawą Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika, który ponad cztery lata temu postawił sobie za zadanie, by wspólnie podźwignąć ten pomysł. Dzięki dobrowolnym datkom od społeczeństwa, teraz można podziwiać efekt zbliżony do przedwojennego.

Cała konstrukcja pomnika, która przyjechała w poniedziałek do Gniezna z Bielska Białej, waży około pięciu ton. Konstrukcja wykonana została z betonu artystycznego przez firmę Concraft, wzbogacona jest o metaloplastykę przedstawiającą Opatrzność oraz zwieńczenie w postaci krzyża. Integralnym elementem są cztery płyty, które zostaną umieszczone na cokole - znajduje się na nich taka sama treść, jak na dawnym monumencie z dodatkową adnotacją o jego współczesnej odbudowie. W środku pomnika, przed zamocowaniem ostatniej z tablic, umieszczony zostanie akt erekcyjny.

W najbliższym czasie trwać będą dalsze prace przy wykonaniu nowej nawierzchni, podświetleniu oraz parkanie. Planuje się iż poświęcenie monumentu nastąpi także w nieodległym czasie, co jednak nie oznacza iż realizacja zadania nie wymaga jeszcze wsparcia. Cały czas potrzebne są datki na ukończenie pomnika. Inicjatywę wesprzeć mogą także sami gnieźnianie, przekazując dowolne datki na ten cel na numer konta: PKO BP 33 1020 4115 0000 9602 0162 9369. Ci, którzy ofiarują kwotę powyżej 1000 zł, mogą liczyć na uhonorowanie granitową tablicą pamiątkową z nazwiskiem lub nazwą np. firmy, która zostanie umieszczona na cokole parkanu okalającego pomnik.

 


Gdyby pierwotny Pomnik Opatrzności Bożej istniał do dzisiaj, byłby najstarszym znajdującym się na terenie Gniezna. Pobudowany został w 1793 roku przez mieszczanina Piotra Gostomskiego (przez lata pełniącego funkcję radnego, sędziego i burmistrza miasta) u zbiegu ulicy Wrzesińskiej i Witkowskiej. 

Pomnik, z uwagi na umieszczoną na nim symbolikę, określany był przez gnieźnian jako Boże Oko. Przy nim to mieszkańcy żegnali wojsko wychodzące na front i tu także modlono się przy okazji majowych wycieczek. W 1914 roku, z uwagi na budowę wiaduktu nad torami kolejowymi, skrzyżowanie ul. Witkowskiej i Wrzesińskiej uległo przebudowie, a pomnik rozebrano. W 1918 roku posadowiono go na nowym miejscu, przy rozwidleniu ul. Warszawskiej i Dworcowej. W tym miejscu przetrwał do 1940 roku, kiedy to został zburzony przez Niemców. 

21 komentarzy

 • Link do komentarza king piątek, 09 listopada 2018 15:21 napisane przez king

  kolejny pomniki w tym mieście po prawie stu latach i jeszcze to oko jak zapożyczone o masonerii

 • Link do komentarza rychu czwartek, 08 listopada 2018 15:28 napisane przez rychu

  Super pomnik. Przydałaby sie tablica informacyjna o co chodzi z tym pomnikiem. Tak to kazdy bedize przechodził, przejeżdzał i nic nie wiedział po co to

 • Link do komentarza Szklaramus czwartek, 08 listopada 2018 08:34 napisane przez Szklaramus

  Szkoda ze moja babcia tego nie doczekała dla niej jak i z opowieści i dla gniezna był to ważny pomnik super ze odbudowany szkoda ze tak puzno. Kasa była zbierania ok 20 lat przez stowarzyszenie miłośników miasta Gniezna

 • Link do komentarza senior środa, 07 listopada 2018 23:51 napisane przez senior

  Hans, mądralo jeden, pieniądze unijne to także nasza kieszeń. Przecież Bruksela nie drukuje ekstra forsy na potrzeby polskich dupereli. A takimi duperelami są te króliki, które stały się pośmiewiskiem już nie tylko w Gnieźnie, nie tylko w Polsce, ale nawet za granicą. A co do " kloca" jak ty to nazywasz, no cóż, o gustach się nie dyskutuje. Dla mnie jest to niezwykle ważna pamiątka naszej historii i i cieszę się, że Polacy przed wielu laty byli mniej cyniczni, jak ty.

 • Link do komentarza Hans środa, 07 listopada 2018 08:46 napisane przez Hans

  Pomniki stawiane przez Budasza różnią się tym od tego kloca (który mnie ani ziębi ani grzeje, jako że ze składek został postawiony), że przyciągają zainteresowanie turystów.
  Poza tym się nie sadź mieszkańcu że to z Twoich pieniędzy są postawione, bo koszt wykonania rzeźb był pokryty w całości z dotacji unijnej. Wkład własny miasta poszedł na chodniki, ławki, kosze, trawniki i klomby

 • Link do komentarza szofer środa, 07 listopada 2018 08:13 napisane przez szofer

  Co do parkingow w miescie to sa one bez ładu i składu. Żadnego pomyślunku. Te w centrum musza byc w godzinach od 9-18 czasowe, w przeciwnym wypadku Gniezno bedzie pustynią, bo nikt tutaj nid zechce przyjechać nawet na godzine, jak nie znajdzie miejsca do parkowania. Znawcy tematu poruszają to sto razy,ale wladza zajmuje sie nieistotnymi sprawami zamiast usiąść z fachowcami i uregulowac ten temat. A jak sami nie potrafią, bo chyba raczej tak jest, to niech poproszą doradców, to im podpowiedzą co i jak.

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 06 listopada 2018 17:25 napisane przez mieszkaniec

  Ci, którzy tutaj piszą o tym, ze szkoda na pomniki pieniędzy, niech te uwagi kierują do swojego prezydenta Budasza za te potworki niby królewskie i te króliki, które straszą ludzi. To na nie poszły pieniądze w podatków mimo, iż wielu z nas nie wyrażało chęci, by z naszych pieniędzy wydawać grube miliony na takie maszkary. natomiast ten pomnik jest pomnikiem składkowym i tym się różni od pomniczków Budasza, ze z kasy miejskiej czy rządowej nie poszło na ten cel ani grosza.

 • Link do komentarza mieszkaniec dojeżdżający wtorek, 06 listopada 2018 14:16 napisane przez mieszkaniec dojeżdżający

  W tym miejscu za pomnikiem, to by się nawet piętrowy parking wkomponował. I wtedy może skończyłoby sie jeżdżenie kilka razy wokół parku Kościuszki, by znaleźć tam choć jedno wolne miejsce . Czy nie ?

 • Link do komentarza Eraaa wtorek, 06 listopada 2018 13:52 napisane przez Eraaa

  Popieram tamtramta.
  Ile tych parkingów??? Zawsze będzie Wam mało- bo jest coraz więcej samochodów! Place z zielenią trzeba robić a nie non stop parkingi!

 • Link do komentarza tamtaramta wtorek, 06 listopada 2018 12:05 napisane przez tamtaramta

  Niektórzy to by chcieli zabetonować całe miasto na parkingi. A przecież potrzeba oaz zieleni, zgodnie zresztą ze wszystkimi zasadami ochrony środowiska/ Jak wszystko zabetonujemy, to z miast zginą wszystkie ptaki i inne stworki, nie będzie tlenu i smog nas zadusi.

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 06 listopada 2018 10:56 napisane przez wyborca

  @Do wyborca z godz. 8:08- dorzucilem, dorzucilem i to niemalo, jak na moje emeryckie dochody, a jeśli chcesz wiedziec konkretnie ile, to podaj swoje dane, umow sie ze mna i podam tobie tę kwotę osobiscie i pokażę dowod wpłaty, bo moim zamiarem nie jest upublicznianie moich darowizn. Nie daję nigdy dla własnej chwały.

 • Link do komentarza radek wtorek, 06 listopada 2018 10:10 napisane przez radek

  nie ma na co pieniędzy wydać...

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 06 listopada 2018 10:01 napisane przez Gnieźnianin

  Pomnik niby ten sam, ale wygląda jak atrapa, wydmuszka. No i Pomnik Opatrzności Bożej a jaki postawić pomnik braku opatrzności w wyniku której nasz Naród zaznawał wiele okropności dziejowej ? I przy okazji, z tą lokalizacją parkingu to bez przesady.

 • Link do komentarza parafianka wtorek, 06 listopada 2018 09:39 napisane przez parafianka

  Kolejorzu, masz fałszywe informacje. Pomnik nie stoi na ziemi parafii św. Wawrzynca, ale ja, jako parafianka tej parafii chętnie przysłużę sie w porządkowaniu tego terenu. Ty nie chcesz, to nie musisz, ale niepotrzebne są twoje cyniczne rady na forum. Pomnik jest wlasnoscia wszystkich mieszkancow i powinien byc dla nich dumą i każdy, ktory ma w sobie choc kropelkę lokalnego patriotyzmu powinien parę groszy dołożyć. I powiem tobie jedno, kolejorzu, gdyby na swiecie nie bylo pomnikow i kosciolów, to wycieczki i liczni turyści nie mieliby czego zwiedzać. A dzięki takim budowlom miasta są o wiele ciekawsze w pamiątki historyczne pokazujace tradycje, historię, rozwój społeczny itd. Ale, żeby to zrozumieć trzeba miec trochę rozumu w głowie, a nie tkwic w wiecznej nienawisci do ludzi i koscioła, jak ty.

 • Link do komentarza qwerty wtorek, 06 listopada 2018 08:34 napisane przez qwerty

  Komu to potrzebne.... ani to ładne ani przydatne

 • Link do komentarza do wyborca wtorek, 06 listopada 2018 08:08 napisane przez do wyborca

  Napisz może ile jako mieszkaniec sam dorzuciłeś ze swojej prywatnej sakiewki na ten chwalebny cel??

 • Link do komentarza kolejorz wtorek, 06 listopada 2018 07:31 napisane przez kolejorz

  Z tego co wcześniej napisano to ten obelisk postawiono na ziemi parafii św. Wawrzyńca. Tak ? Mam zatem pytanie ile parafianie dorzucili na ten obelisk ? Bo rozumiem , że parafianom bardzo na tym obelisku na ich ziemi zależało tak ? I że parafianie będą teraz o ten obelisk dbali i wokół niego sprzątali tak ?

 • Link do komentarza nowa kadencja  nowe pomniki wtorek, 06 listopada 2018 07:23 napisane przez nowa kadencja nowe pomniki

  A tuż za pomnikiem piękny duży plac . Można by na tym placu zbudować funkcjonalny Parking tak dla szkoły muzycznej jak i dla rodziców dowożących swoje dzieciątka do pobliskiego żłóbka ( do żłobka przy ulicy Kościuszki). A i ludziom korzystającym z pobliskiego dworca kolejowego taki parking w centrum też by się przydał. Ale na to w mieście pieniędzy prezydentowi brakuje. Za to na kolejny pomnik zapewne się dołożył. Ciekawe ile?

 • Link do komentarza Tomek wtorek, 06 listopada 2018 06:25 napisane przez Tomek

  Czy istnieja fotografie z pierwotnego miejsca tzn z przed 1918roku?

 • Link do komentarza humanista poniedziałek, 05 listopada 2018 19:26 napisane przez humanista

  Opatrzność wyprawiła z Gniezna i powiatu PiS.
  Dziękuję raz jeszcze za udane wybory.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane