poniedziałek, 26 listopada 2018 12:24

Inwestycje drogowe i kolejowe u progu zimy

 
Inwestycje drogowe i kolejowe u progu zimy fot. Rafał Wichniewicz

Na większości realizowanych w tym roku przedsięwzięć infrastrukturalnych, prace zostały już zakończone. W kilku przypadkach działania jeszcze potrwają przez jakiś czas.

Na otwarcie czeka nowa droga, pobudowana pomiędzy fabryką baterii a bazą PKS. Licząca 450 metrów jezdnia z chodnikiem i ścieżką rowerową, połączyła ul. Osiniec z ul. Słoneczną. To pierwszy etap projektu komunikacyjnego, realizowanego w tej części miasta - drugim będzie przebudowa wiaduktu kolejowego na ul. Pod Trzema Mostami, która ruszy w niedługim czasie. Nowa droga, nie mająca jeszcze swojej nazwy, została wybudowana w parametrach takich samych jak ul. Osiniec, zyskując także oświetlenie LED. Ponadto uregulowano stosunki wodne w tej części inwestycji w postaci budowy stawu zbiorczego dla wód opadowych (w rejonie skrzyżowania z ul. Osiniec). Wykonano także planowany zjazd do projektowanego przedłużenia ul. Strzeleckiej.

Niemal po sąsiedzku wykonana została druga inwestycja drogowa - jezdnia prowadząca od ul. Cegielskiego w kierunku os. Relaks. Tym samym wieloletnie zmagania mieszkańców tej "wyspy", położonej na terenie gminy Gniezno, ale posiadającej dojazd jedynie od strony miasta, dobiegły końca. W miejscu błotnistej drogi powstała asfaltowa nawierzchnia, ułożona na warstwie podbudowy. Zadbano także o rowy odwadniające w miejscach, gdzie mogłaby się gromadzić woda. Dodatkowo wykonano także zjazdy do planowanych dróg prowadzących do działek inwestycyjnych.

Ku końcowi mają się prace w rejonie ul. Laubitza, która od lat czekała na wymianę nawierzchni. Wraz z nią przebudowano także chodnik, który już wkrótce na całym odcinku ułożony będzie z asfaltu. Na nim to wymalowana zostanie ścieżka rowerowa, która prowadzić będzie od ul. Roosevelta aż do parkingu przy kościele bł. Bogumiła.

W centrum widoczne prace trwają przy przebudowie placu teatralnego. Największe zadania związane z podbudową oraz infrastrukturą odwadniającą są już za wykonawcą. W zachodniej części placu w ziemi umieszczono komorę dla sieci obsługującej powstającą fontannę (na większej z piramid). Trwa już układanie nawierzchni i sadzenie pierwszych roślinności. 

Za półmetkiem są już prace na budowie przystanku kolejowego dla wąskotorówki w Lesie Jelonek. Wykonawca wybudował już peron, a na ułożenie czeka podsypka pod nowe torowisko. Na nim to ułożone zostaną dwa tory oraz dwie zwrotnice, dzięki którym powstanie tzw. mijanka.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Kierowca wtorek, 27 listopada 2018 09:28 napisane przez Kierowca

  Qwertz nie martw się. Ci sami kierowcy za pół roku pójdą do urzędu miejskiego ze skargą, że chodzą po zniszczonych chodnikach. Natomiast nowe drogi zawsze cieszą. Tylko dlaczego nikt nie myśli perspektywicznie. Może warto przy takich inwestycjach pomyśleć o prawoskrętach, rondach itp. rzeczach ułatwiających życie.

 • Link do komentarza miejscownik poniedziałek, 26 listopada 2018 23:13 napisane przez miejscownik

  Jak widzę te pseudopiramidy kolo teatru, to nerwy mną trzęsą. Ani to podobne do egipskich, ani do tej w Luwrze, po prostu OHYDA!

 • Link do komentarza gumiś poniedziałek, 26 listopada 2018 20:07 napisane przez gumiś

  Z tych najbardziej potrzebnych inwestycji w Gnieźnie to plac z piramidami przy teatrze i peron wąskotorówki... A mini tymczasowe na wieczność rondo Witkowska - Wrzesińska wciąż czeka...

 • Link do komentarza qwertz poniedziałek, 26 listopada 2018 16:34 napisane przez qwertz

  Może odpowiednie służby zainteresowałyby się w końcu autami parkującymi na chodniku, jak np. na zdjęciu o nazwie pliku "b053"? Za co płacimy straży miejskiej?! Kierowcy aut o numerach PZ 453GP i PGN 327GR: obniżenie krawężnika dla przyszłego przejścia dla pieszych to nie podjazd dla waszych aut!

 • Link do komentarza Gom poniedziałek, 26 listopada 2018 14:43 napisane przez Gom

  A kiedy to otwarcie nowej drogi pomiędzy bateriami a PKS. ? Czy będzie to dopiero po przebudowie ostatniego mostu czy już teraz ?

 • Link do komentarza rezigiusz poniedziałek, 26 listopada 2018 13:33 napisane przez rezigiusz

  Wow aż 450 m nowej jezdni szał jak diabli

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane