Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 26 listopada 2018 12:24

Inwestycje drogowe i kolejowe u progu zimy

 
Inwestycje drogowe i kolejowe u progu zimy fot. Rafał Wichniewicz

Na większości realizowanych w tym roku przedsięwzięć infrastrukturalnych, prace zostały już zakończone. W kilku przypadkach działania jeszcze potrwają przez jakiś czas.

Na otwarcie czeka nowa droga, pobudowana pomiędzy fabryką baterii a bazą PKS. Licząca 450 metrów jezdnia z chodnikiem i ścieżką rowerową, połączyła ul. Osiniec z ul. Słoneczną. To pierwszy etap projektu komunikacyjnego, realizowanego w tej części miasta - drugim będzie przebudowa wiaduktu kolejowego na ul. Pod Trzema Mostami, która ruszy w niedługim czasie. Nowa droga, nie mająca jeszcze swojej nazwy, została wybudowana w parametrach takich samych jak ul. Osiniec, zyskując także oświetlenie LED. Ponadto uregulowano stosunki wodne w tej części inwestycji w postaci budowy stawu zbiorczego dla wód opadowych (w rejonie skrzyżowania z ul. Osiniec). Wykonano także planowany zjazd do projektowanego przedłużenia ul. Strzeleckiej.

Niemal po sąsiedzku wykonana została druga inwestycja drogowa - jezdnia prowadząca od ul. Cegielskiego w kierunku os. Relaks. Tym samym wieloletnie zmagania mieszkańców tej "wyspy", położonej na terenie gminy Gniezno, ale posiadającej dojazd jedynie od strony miasta, dobiegły końca. W miejscu błotnistej drogi powstała asfaltowa nawierzchnia, ułożona na warstwie podbudowy. Zadbano także o rowy odwadniające w miejscach, gdzie mogłaby się gromadzić woda. Dodatkowo wykonano także zjazdy do planowanych dróg prowadzących do działek inwestycyjnych.

Ku końcowi mają się prace w rejonie ul. Laubitza, która od lat czekała na wymianę nawierzchni. Wraz z nią przebudowano także chodnik, który już wkrótce na całym odcinku ułożony będzie z asfaltu. Na nim to wymalowana zostanie ścieżka rowerowa, która prowadzić będzie od ul. Roosevelta aż do parkingu przy kościele bł. Bogumiła.

W centrum widoczne prace trwają przy przebudowie placu teatralnego. Największe zadania związane z podbudową oraz infrastrukturą odwadniającą są już za wykonawcą. W zachodniej części placu w ziemi umieszczono komorę dla sieci obsługującej powstającą fontannę (na większej z piramid). Trwa już układanie nawierzchni i sadzenie pierwszych roślinności. 

Za półmetkiem są już prace na budowie przystanku kolejowego dla wąskotorówki w Lesie Jelonek. Wykonawca wybudował już peron, a na ułożenie czeka podsypka pod nowe torowisko. Na nim to ułożone zostaną dwa tory oraz dwie zwrotnice, dzięki którym powstanie tzw. mijanka.

Galeria

6 komentarzy